Třinecký útočník Milan Mikulík (v červeném) bojuje před brankou Brynäs ve...

Třinecký útočník Milan Mikulík (v červeném) bojuje před brankou Brynäs ve čtvrtfinále Ligy mistrů. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Třinec ve čtvrtfinále LM vyhrál, Kometa remizovala a Liberec prohrál

• 34
Hned tři české týmy vstoupily v úterý do čtvrtfinále hokejové Ligy mistrů. Třinec svůj úvodní duelu doma se švédským celkem Brynäs IF zvládl a zvítězil 3:1, Kometa remizovala 3:3 ve finském Jyväskylä a Liberec doma nestačil 0:1 na švýcarský Curych.

Třinec - Brynäs Gävle IF 3:1

Oceláři obrátili zápas góly Daniela Rákose, Martina Adamského a Arona Chmielevského v závěrečné části a v odvetě, která se bude hrát za týden ve švédském Gävle, budou mít výhodu dvou branek.

Vyrovnaný duel byl dlouho na vážkách zejména zásluhou skvělých gólmanů. Třinecký Hrubec dokazoval, že skvělý průměr v Lize mistrů nemá náhodou a v první části zlikvidoval dvě ošemetné situace a šance Clarka a Blomqvista.

I v druhé části se zdály ataky desátého celku aktuálního pořadí švédské ligy nebezpečnější. Přesně v polovině zápasu ale Hrubec zneškodnil vyložené šance Palushaje a hlavně dorážku Carlssona. Hosty to mohlo mrzet, jenže příležitost Michala Kovařčíka z protiútoku chytil Fernström.

Brynäs kolem poloviny zápasu přebíralo iniciativu. Bjurström ještě před Hrubcem selhal, ale v 35. minutě se hosté dočkali zásluhou Millera, který z úhlu přehodil puk přes Hrubcovu lapačku.

Závěr ale patřil Třinci. Domácí sice nevyužili přesilovku pět na tři, ale už při hře proti čtyřem se z kruhu bez přípravy po pasu zpoza brány prosadil Rákos. Za tři minuty otočil vývoj zápasu po podobné kombinaci Adamský, který pro změnu z vedlejšího kruhu pro vhazování ranou bez přípravy umístil do sítě přihrávku Polanského.

Třinecký brankář Šimon Hrubec zasahuje ve čtvrtfinále Ligy mistrů.
Lucas Carlsson z Brynäs čistí prostor před brankářem Linusem Fernströmem, vše...

Povzbuzený domácí tým byl v závěru aktivnější a ještě navýšil vedení, když Chmielewski v 53. minutě zblízka bekhendem dloubnul do sítě přihrávku Michala Kovařčíka. Kdyby minutu před koncem uspěl sám před gólmanem Cienciala, mohla být výchozí pozice Ocelářů před odvetou ještě o gól lepší, ale domácí útočník těsně minul.

Branky a nahrávky: 41. Rákos (Marcinko, Mikulík), 44. Adamský (Polanský, Irgl), 53. Chmielewski (M. Kovařčík, O. Kovařčík) - 35. Miller (Clark, Kilström). Rozhodčí: Nikolic, Lemelin (oba Rak.) - Gebauer, Ondráček (oba ČR). Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. Třetiny: 0:0, 0:1, 3:0. Diváci: 4081.

Třinec: Hrubec - M. Doudera, Krajíček, Linhart, D. Musil, Kovář, Adámek, Jank - Martin Růžička, Marcinko, Rákos - Cienciala, Mikulík, Dravecký - Irgl, Polanský, Adamský - Chmielewski, M. Kovařčík, O. Kovařčík - Christov. Trenéři: Varaďa a Zadina.

Brynäs: Fernström - Ersson, Gunderson, Kilström, A. Boqvist, Carlsson, Larsson - Miller, Jensen, Clark - Bjurström, Ölund, Palushaj - Alcén, Blomqvist, Mannberg - J. Boqvist, Liljewall, Asklöf - Westfält. Trenéři: Sjödin a Larsson.

Jyväskylä - Kometa 3:3

K nerozhodnému výsledku českému mistru výrazně napomohl osmnáctiletý útočník Jan Süss, který vstřelil všechny tři góly Komety. Přitom v české extralize zatím ještě nemá ani jeden start. Oporou Brňanů byl i brankář Pavel Jekel.

„Škoda, že jsme v závěrečné třetině, která byla rozbitá častými vyloučeními, neudrželi jednobrankový náskok. Soupeře jsme zaskočili v úvodu dvěma rychlými brankami. Po remíze budeme mít v odvetě výhodu domácího prostředí. Vítěz bere všechno,“ uvedl po utkání trenér Komety Kamil Pokorný.

Brňanům vyšel dokonale vstup do utkání. V jeho úvodu úspěšně ubránili přesilovku při vyloučení Süsse, který hned po návratu z trestné lavice unikl po levé straně. Jeho střelu stačil brankář Olkinoura krýt, kotouč mu však propadl za tělo a Süss jej pohotově doklepl do sítě. O necelé dvě minuty později po přesné přihrávce Gulašiho prošel Süss mezi dvěma zadáky soupeře a bekhendem přidal druhý gól.

Kometa hrozila rychlými brejky, navýšit náskok mohl při vlastním oslabení Mallet, jehož akci ale finský brankář kryl. Domácí hokejisté využili až v závěru úvodní třetiny přesilovku ke snížení náskoku, když brankáře Jekela překonal Suomela.

Ve druhé třetině zvýšili domácí hokejisté důraz, získali převahu a také častěji zakončovali. Ve 30. minutě srovnal skóre střelou od modré čáry Puustinen, další šance protivníka na zvrat zlikvidoval brankář Jekel. Ve 37. minutě Süss bekhendovou střelou překvapil potřetí finského brankáře. Závěrečnou třetinu poznamenala častá vyloučení.

Brňané nevyužili pětiminutovou přesilovku po vyloučení Hytönena za zranění Gajarského. Následně se Kometa ubránila více než minutové přesilovce soupeře pět na tři. Zvládla i čtyřminutové oslabení po vyloučení Gulašiho. Závěrečný tlak domácího týmu se podařilo v 57. minutě zužitkovat vyrovnávací brankou obránci Mäenpäämu.

Branky a nahrávky: 16. Suomela (Turkulainen, Miklík), 30. Puustinen (Immonen), 57. Mäenpää (Turkulainen, Miklík) - 6. Süss (Mallet, Bartejs), 8. Süss (Vincour, Gulaši), 37. Süss (Vincour, Vágner). Rozhodčí: DiPietro, Stricker (oba Švýc.) - Nieminen, Niittylä (oba Fin.). Vyloučení: 4:9, navíc Hytönen (Jyväskylä) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Třetiny: 1:2, 1:1, 1:0. Diváci: 2317.

Jyväskylä: Olkinoura - Vainio, Kalteva, Kuukka, Mäenpää, Jokinen, Ikonen, Honka, Yonkman - Tuppurainen, Immonen, Kolehmainen - Miklík, Hytönen, Louhivaara - Puustinen, Suomela, Turkulainen - Sund, Kanninen, Rooba. Trenéři: Virtanen, Ahvenjärvi, Konttinen a Turunen.

Kometa: Jekel - Furch, Barinka, Vágner, Gulaši, Štencel, Bartejs - H. Zohorna, Nahodil, Mallet - Vincour, Süss, Horký - T. Svoboda, R. Zohorna, Dočekal - Gajarský, Nečas, Plášek. Trenéři: Pokorný, Haken a Horáček.

Liberec - Curych 0:1

Bezgólový stav trval až do 45. minuty, kdy se trefil hostující útočník Inti Pestoni. Liberec nastoupil do utkání ve značně omlazené sestavě a v úvodu byla na domácích hráčích znát mírná nervozita. V první šanci se tak objevil hostující Geering, Janus byl ale připraven. Na druhé straně protáhnul gólmana Schlegela ostrou ranou Pyrochta.

Liberecký obránce Martin Ševc (v modrém) brání Chrise Baltisbergera z Curychu,...

Ve 13. minutě se po Mikyskově pasu ocitnul sám před curyšskou brankou Bulíř, Schlegel ho však vychytal. V závěru první části ještě hráli Bílí Tygři první přesilovku zápasu, nesehráli ji však vůbec dobře a branku prakticky neohrozili.

Ihned po přestávce nadělala Schlegelovi značné problémy dělovka Vlacha. Z protiútoku mohl švýcarský tým poslat do vedení Pestoni, Janus si ale s jeho únikem poradil. V polovině utkání hráli Severočeši početní výhodu a tvrdě pálil Ševc, hostující gólman však vytáhl výborný zákrok. Nepřišel si na něj ani z ideální pozice zakončující Bližňák.

V úvodu třetího dějství zkoušel Januse překvapit florbalovou fintou Pettersson, liberecký brankář ale pohotově zasáhnul. Ve 45. minutě už byl však krátký na přesnou střelu Pestoniho a Curych šel do vedení. Odpovědět mohl po pěkné individuální akci Kolmann, jenže Schlegel byl u tyče včas. Vyrovnání měl poté na hokejce Jašek, Schlegel mu ale překazil gólovou radost parádním zákrokem.

Liberečtí se i nadále tlačili do útoku a v další šanci se objevil znovu agilní Kolmann, brankář Curychu však nadále odolával. Minutu před koncem třetí třetiny dostali Bílí Tygři výhodu přesilové hry, kterou ještě umocnili odvoláním Januse z branky. I přes velkou snahu se však už vyrovnání nedočkali.

Branka a nahrávky: 45. Pestoni (Pettersson, P. Baltisberger). Rozhodčí: Novák, Kubuš (oba SR) - Frodl, Lhotský (oba ČR). Vyloučení: 0:4. Bez využití. Třetiny: 0:0, 0:0, 0:1. Diváci: 3842.

Liberec: Janus - Pyrochta, Ševc, Jánošík, Šmíd, Kolmann, Derner, Husa - Ordoš, P. Jelínek, Jašek - J. Stránský, Bulíř, Mikyska - Lakatoš, Bližňák, J. Vlach - Teplý, Z. Král, D. Špaček. Trenéři: Pešán a Mlejnek.

Curych: Schlegel - Klein, Seger, Sutter, Geering, Guerra, P. Baltisberger, Karrer - Ch. Baltisberger, Korpikoski, Wick - Pettersson, Sjögren, Pestoni - Künzle, Schäppi, Herzog - Kenins, Prassl, Pelletier - Miranda. Trenéři: Walson a Johansson.

Bern - Växjö 3:2

Branky: 3. Haas, 28. Bodenmann, 56. Untersander - 44. Fröberg, 47. R. Rosén. Třetiny: 1:0, 1:0, 1:2.