Tomáš Rolinek v dresu Sparty.

Tomáš Rolinek v dresu Sparty. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Hokejisté Sparty vyhráli na ledě Slovanu, mistr nestačil na Hradec

• 21
Účastník Kontinentální ligy Slovan Bratislava padl s hokejisty Sparty. Pražský tým zvítězil ve slovenské metropoli 3:2 po samostatných nájezdech a v European Trophy uspěl i ve svém druhém utkání. V Jižní divizi se představil i Chomutov, který porazil Vídeň 5:4 v prodloužení. V Severní divizi podlehla Plzeň Hradci Králové 2:5 a Kometa prohrála doma se Salcburkem 0:4. Ve Východní pak Fribourg-Gottéron zdolal liberecké hokejisty 5:4.

Zaplněný bratislavský stadion čekal na první trefu do 38. minuty, kdy se prosadil sparťan Vladimír Sičák. V druhém dějství ale během 65 vteřin Slovan stav otočil. Nejdříve skóroval po asistenci českého útočníka Tomáše Netíka Milan Bartovič a vzápětí Michal Vondrka.

Prodloužení ale vynutil 49 sekund před koncem třetí třetiny při power play obránce Karel Pilař, který také jako jediný prosadil v nájezdech a v sedmé sérii zajistil Spartě cenné dva body. Svěřenci trenéra Josefa Jandače tak navázali na výhru ledě Chomutova 6:1.

Chomutov po úvodním debaklu se Spartou zdolal Vídeň Capitals. Zazářil útočník Jaroslav Svoboda, který si připsal hattrick a ten dovršil vítěznou trefou v čase 62:04 v přesilové hře.

V Severní divizi se nepodařil vstup do soutěže extraligovému mistrovi Plzni, když prohrála doma s Mountfieldem Hradec Králové. Klub, jenž se na východ Čech přestěhoval z Českých Budějovic, rozhodl ve druhé třetině. V té získal díky třem gólům vedení 4:1. Dvakrát se v dresu vítězů střelecky prosadil Martin Podlešák.

Kometa Brno neuspěla doma proti Salcburku a prohrála vysoko 0:4. "Zatím ještě přesilovky netrénujeme, proto jsme se při nich hledali a naše hra byla chaotická. Soupeř hrál velice dobře, byl rychlejší. Tím, že jsme byli u soubojů pozdě, tak naše kombinační hra nefungovala. Je to tím, že nyní trénujeme dvoufázově, hráči měli těžké nohy," uvedl kouč Komety Vladimír Kýhos.

Ve Východní divizi prohrál Liberec na ledě švýcarského Fribourgu 4:5, přestože vedl po první třetině 3:0 a po druhé dějství ještě 4:2. V 56. minutě ale smazal ztrátu domácích Julien Sprunger a za 34 vteřin rozhodl Sebastian Schilt.

European Trophy - Jižní divize

HC Slovan Bratislava - HC Sparta Praha 2:3 po sam. nájezdech (0:0, 0:1, 2:1 - 0:0)
Branky a nahrávky:
44. Bartovič (Netík), 45. Vondrka (Kukumberg) - 38. Sičák (Forman, Kubát), 60. Pilař, rozhodující sam. nájezd Pilař. Rozhodčí: Baluška, Stano - Kacej, Tvrdoň. Vyloučení: 1:6. Bez využití. Diváci: 10 055.

Piráti Chomutov - UPC Vídeň Capitals 5:4 v prodl. (1:2, 2:0, 1:2 - 1:0)
18. Jaroslav Svoboda (Balej, Malec), 24. Pulpán, 27. Sikora (Hřebejk), 49. Jaroslav Svoboda (Kůs, Malec), 63. Jaroslav Svoboda (Balej, Mrázek) - 12. Gratton (Ferland, Schlacher), 13. Ferland (Gratton, Matheson), 48. Gratton (Ferland), 48. Schlacher (Keller, Schiechl). Rozhodčí: Fraňo, Hodek - Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 10:8, navíc Pulpán (Chomutov) 10 min. Využití: 3:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 2 281.

Další utkání: Jyväskylä - HV 71 2:1 (za domácí Hubáček 0+1), KalPa Kuopio - Linköping 0:3 (J. Vrána 0+1).

European Trophy - Severní divize

HC Škoda Plzeň - Mountfield Hradec Králové 2:5 (1:1, 0:3, 1:1)
13. Pletka (Duda, J. Sýkora), 57. Jeřábek (Kratěna) - 15. Knotek (Červený), 31. Podlešák (Mertl), 35. L. Květoň (Dej), 37. Škoda (Šimánek), 47. Podlešák (Dej). Rozhodčí: Šindler, Svoboda - Jelínek, Suchánek. Vyloučení: 7:7. Využití: 2:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 1 500.

HC Kometa Brno - EC Red Bull Salcburk 0:4 (0:2, 0:2, 0:0)
12. Komarek (Brucker), 15. Lynch (Latusa, Motzko), 24. Latusa (Komarek), 40. Roe (Raffl, Kristler). Rozhodčí: Polák, Čech - Klein, Skopal. Vyloučení: 5:9, navíc Kempný (Brno) do konce utkání. Bez využití. Diváci: 2 658.

Další utkání: Kärpät Oulu - Eisbären Berlín 0:4, Lulea Hockey - Hamburk Freezers 3:1.

European Trophy - Východní divize

HC Fribourg-Gottéron - Bílí Tygři Liberec 5:4 (0:3, 2:1, 3:0)
21. B. Plüss (Huguenin, Kwiatkowski), 29. Pouliot (Vauclair, Mottet), 43. Jeannin (Monnet, Schilt), 56. Sprunger (Loeffel), 57. Schilt (Mauldin) - 2. Čakajík (Valský), 5. Pospíšil, 19. Filippi (Ulrych, Bulíř), 34. Dušek (Psota). Rozhodčí: Massy, Rochette - Abegglen, Rohrer. Vyloučení: 6:5. Využití: 1:0. Diváci: 2 450.

Další utkání: Tappara Tampere - Djurgaarden 2:3, TPS Turku - Brynäs IF 3:2.

Západní divize: Färjestad - IFK Helsinky 4:2 (za domácí Hyka 1+0), Frölunda - Jokerit Helsinky 4:0, Curych Lions - ERC Ingolstadt 3:4.

Přípravné zápasy

V přípravných zápasech na extraligu Vítkovice i potřetí za sebou uspěly doma a vyhrály 5:2 nad Zlínem, který tak podlehl i ve svém druhém přípravném duelu. Litvínov si podruhé v pěti dnech připsal výhru nad Kladnem, když po čtvrtečním duelu na ledě soupeře (2:1) uspěl v Mostě po výsledku 2:0. Karlovy Vary vyhrály nad německým druholigovým Landshutem 5:3.

HC Vítkovice Steel - PSG Zlín 5:2 (2:0, 2:2, 1:0)
14. a 24. Húževka, 8. Kucsera, 26. Svačina, 58. Strapáč - 26. a 35. Holík.

HC Verva Litvínov - Rytíři Kladno 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)