„Vzhledem k úrovni, finančním podmínkám a kvalitě života je pro hráče hodně atraktivní,“ kývne i Roman Červenka, útočník Rapperswillu a momentálně druhý nejproduktivnější hráč švýcarské ligy.
Podle některých odborníků ale hrozí, že jedna z nejlepších evropských soutěží ztratí půvab. Vlastně se to děje v aktuální sezoně. „Pandemie vážně poškodila duši ledního hokeje,“ tvrdí přední švýcarský sportovní novinář Klaus Zaugg.
Ne, teď nemá na mysli vylidněné stadiony ani opakované odkládání zápasů kvůli koronaviru.
Desítka. Trumf pro Peking? Červenka o očkování i přitažlivosti olympiády |
Švýcarská liga nabobtnává. Minulý ročník ji nikdo neopustil, naopak po postupu klubu Ajoie vzrostl počet účastníků na 13. To stejné se zopakuje i letos, čímž se alpská soutěž opět rozšíří. „Je nebezpečné, pokud funkcionáři a poté diváci nabudou dojmu, že na porážkách víceméně nezáleží, ale jde hlavně o to, že se hraje,“ varuje Zaugg.
Za příklad dává rozehranou sezonu. Nováček Ajoie je beznadějně poslední a švýcarský žurnalista odhaduje, že obdobný osud nejspíš potká v příštím ročníku i dalšího postupujícího, kterým může být Kloten nebo třeba Visp. Vyrovnanost ligy se rozpadá, zvýšit konkurenceschopnost mohou zahraniční posily. „Podívejte se ale na Langnau. I s nejlepšími cizinci v klubové historii jsou předposlední bez velkých nadějí,“ podotýká Zaugg.
Švýcaři narážejí na svízel, s jakou se potýkají i mančafty v extralize. Chybí širší základna a domácí hráči, i proto od příští sezony ve Švýcarsku navyšují kvótu pro cizince z dosavadních čtyř na šest.
Třeba pro Čechy se jedná o pozitivní zprávu. Do Švýcarska navíc neproudí plejeři z podřadných zámořských lig, ale borci, kteří vynikali jinde v Evropě či vlastní stovky startů v NHL jako Frolík, Vatanen, Filppula či Kahun. Švýcaři si ale umějí spočítat, že zahraniční akvizice uzurpují peníze i prostor tamním hráčům, a sílí pochyby, zda vedení soutěže zrušením sestupů neuškodilo rozvoji hokeje v zemi.
„Dvouletý program bez sestupů si Švýcaři odsouhlasili na počátku pandemie a drží se ho,“ přibližuje ředitel extraligy Josef Řezníček. „My jsme podobný návrh měli, ale po jednáních jsme ho zredukovali na jednu nesestupovou sezonu s navýšením na patnáct týmů, po které se zase vrátíme k obvyklému počtu,“ dodává Řezníček.
Co s hokejovou extraligou během olympiády? Situaci komplikuje omikron |
Zároveň se nabízí, zda nakažlivější varianta omikron a možné přibývající odklady a potíže s dohrávkami nedonutí vedení extraligy pozměnit plány. Nezruší se i nyní sestup a osazenstvo opět doplní vítěz druhé nejvyšší soutěže? „Povím k tomu jen suché ne,“ glosuje Řezníček. „O tomhle by navíc musel rozhodovat svazový výkonný výbor.“
Ve švýcarském hokeji přistoupili k nejasné době odlišně, čímž zařídili odkaz covidu. „Návrat k normálu se dvanácti týmy a menšímu počtu cizinců v soutěži už půjde těžko vrátit,“ dodává znalec Zaugg.