Útočník Jakub Matai nastupuje v Kontinentální lize za Lev Poprad.

Útočník Jakub Matai nastupuje v Kontinentální lize za Lev Poprad. | foto: hclev.eu

Ať si teď reprezentuje Poprad, zuří v Litvínově. Talent jim utekl do KHL

  • 307
Koupili si šikovného dorostence, vychovali ho a v osmnácti letech zmizel do Kontinentální ligy. Bez náhrady. Neumí si Litvínov smluvně pojistit své talentované hokejisty, nebo útočník Jakub Matai porušil pravidla a zaslouží si zákaz reprezentace?

Umí zatáhnout puk, tvrdě vystřelit i chytře přihrát. Jakub Matai je příslibem českého hokeje. V osmnácti letech pravidelně nastupuje do soubojů se staršími protihráči v juniorské soutěži MHL, už patnáctkrát naskočil do utkání Kontinentální ligy. Národní tým jeho schopností ale využít nemůže.  

"Když se vrátil z mistrovství světa osmnáctek, tak jsme mu nabídli smlouvu. On ale hodil hokejky do kouta a odešel do Popradu," vysvětluje trenér juniorky Ondřej Weissman, proč Litvínov přikročil k odvetě. Dle dohody svazu a APK využil svého práva a zakázal útočníkovi reprezentovat.

"Jenže mně tu smlouvu předložili až v den, kdy jsem řekl, že odcházím,"  brání se Matai. "Předtím jsem žádnou neměl. Nikdo se o mě z vedení nezajímal."

Karlovy Vary spor o Frka vyhrály

O talentovaného mladíka musely před více než rokem bojovat i Karlovy Vary. Tehdy šestnáctiletý útočník Martin Frk v létě odešel do Kanady, na rozdíl od Mataie, Emingera nebo Mrázka měl však na západě Čech platnou smlouvu. Karlovarští si tak stěžovali u IIHF a Halifax, který Frka z extraligy přetáhl, musel nakonec zaplatit 200 tisíc dolarů, tedy necelé 4 miliony korun.

Matai se dostal do stejné pozice jako před nedávném brankář Petr Mrázek, který zazářil na letošním šampionátu dvacítek. Ten taktéž přišel o několik reprezentačních akcí, když nepodepsal navrhovaný kontrakt a bez souhlasu Vítkovic zamířil do kanadské OHL.

Tentokrát se poprvé jedná o odchod na opačnou stranu, na východ. Žádná smlouva o přestupech mladíků do KHL však také neexistuje. "Nikdo z Popradu se s námi nebavil," stěžuje si Weissman. "Přitom my jsme Mataie vyměnili z Kadaně za hráče v hodnotě 250 000 korun. Teď nemáme nic."  

Severočeský klub tak požadoval odškodné, žádného se ale nedočkal a zřejmě ani nedočká. Bez potvrzené dohody nemá šanci ve při uspět.

"Pokud si bude hráč platit hotely, autobusy, trenéry, tak ať si pak odejde, kam chce. My ale ročně utratíme za mládež 12,5 milionu korun. To jsou pak vyhozené peníze?" rozčiluje se kouč.

Je to manažerská chyba Bubly, tvrdí Kýhos

Litvínov takovým způsobem neztratil prvního mládežnického reprezentanta. Po loňské sezoně přišel i o obránce Vladimíra Emingera, který si zvolil angažmá ve finském Kärpätu Oulu. Litvínovské vedení v čele se sportovním manažerem Jiřím Bublou tak zaplavila mohutná kritika.  

"Nechal si utéct Mataie a Emingera. Manažerská chyba jako hrom! Svědčí to o špatné komunikaci s mládeží," osočil Bublu bývalý litvínovský trenér Kýhos v prosincovém rozhovoru pro MF DNES.  

Weissman, který momentálně vypomáhá Vladimíru Růžičkovi na lavičce extraligové Slavie, ale svůj resort brání. A vinu vidí na straně hokejistů a jejich agentů.

"Nemůžeme podepisovat smlouvy se všemi juniory, to bychom neutáhli," tvrdí trenér a podotýká, že Matai se narodil teprve v roce 1993, a loni tedy ještě spadal do kategorie starších dorostenců. V litvínovské mládeži mají smlouvu jen někteří junioři.

"Chováme s k němu tak, jak se zachoval on k nám," dodává Weissman k patrně neřešitelnému sporu. Litvínov už peníze ani hráče zřejmě nikdy zpátky nezíská, Matai zase přijde o možnost se předvést v reprezentačním výběru. "Ať si teď reprezentuje třeba Poprad," prohlásil trenér ostře.

Kdo tak na přestupu vydělal nejvíc, je Lev Poprad. Talentovaného útočníka získal zdarma a téměř bez práce. Po povedených vystoupeních v juniorském celku Tatranských Vlků si ho dokonce vytáhl do seniorského mužstva.

"Trenérovi Weissmanovi za hodně vděčím. Situaci jsme se snažili řešit s agentem i rodinou, ale nejde to. Jsem smířený a budu se snažit příští rok hrát stabilně KHL," věří Matai, že se v hokejové kariéře prosadí i přes litvínovský odpor.