Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

Když bude dost žížal, bude i dost vody. Jehličí jim nechutná, říká vědkyně

Každý zahrádkář ví, že kde jsou žížaly, tam se rostlinám daří. Jenže žížal z krajiny postupně ubývá a vědci hledají způsob, jak je zase přilákat. Jdou na to přes jídlo a jejich poznatky by mohly pomoci při sázení nových lesů. „Když bude dostatek žížal, bude také dostatek vody a organické hmoty v půdě,“ říká vědkyně Pavla Vachová z České zemědělské univerzity.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JK

Kdo neviděl tak nádherný, krátký film o půdě od půdního biologa (Ladislav Miko) - https://www.youtube.com/watch?v=Z5rMheOnaec&t=2s

1 0
možnosti
Foto

Žížaly nám (jako vše ostatní) vyhubili způsobem hospodaření naši dotovaní zemědělci. Není to jen o žížalách. Je to o všem živém v půdě. Namísto přírodního hnoje, který žížaly milují, hnojí naši dotovaní zemědělci prášky. A protože všechno se vším souvisí, voda se nezadržuje, žížaly nejsou, travní rostliny rostou pomalu a usychají. Balík sena je dnes 10x dražší, než před 15 lety. A to vše ve jménu pěstování řepky s požehnáním EU, a dotací, které jsou vypláceny z kapes nás všech. Ministři zemědělství o tom ví, ale hrají na babu.

6 1
možnosti
DL

No to je sice pravda, ale ten hnůj se jaksi nevezme jen tak. Potřebujete živočišnou výrobu a pak bude hnůj, který se nechá rozvozit na pole.

0 0
možnosti
VM

Každý zahrádkář ví, že kos je užitečný pták, protože tahá ze země žížaly.

0 1
možnosti

J36i28ř34í 68Ř53e81h45o32ř

14. 4. 2020 10:52

věřím na sukcesi. Dle mého je pro půdu nejlepší les, ten který si tam sám vyroste. Pokud by se to mu mělo nějak pomoci, tak bych zvolil jen lehké popostrkování, které by bylo rychlejší než běžný nálet.

Než se opět nějak zaměřovat na jednodruhový les. Třeba olšový, který může v budoucnu vyvolat nějaké další nečekané problémy. Tak bych vytvořil nějaké vhodné semenné směsi. Inspirované třeba tak jak píše níže pan Polášek. Ne vše by všude vzešlo. Ne vše by všude obstálo v konkurenci vhodnějších stromů. Nicméně takhle to v přírodě funguje.

Nejdřív vyrostou keře, pak břízy, mezi nimi vyrazí větší stromy. A za dvacet třicet let máte bukový les, nebo jiný. Ale vhodný pro danou lokalitu.

Další berlička pro obnovu lesa je nevyholování půdy. Měli by tam zůstat vyvrácené kořeny po vychřicích. Měli by tam zůstat uschlé a popadané stromy, klidně ty sežrané smrky. Ležící hnijící dřevo váže vodu.

Pěstování lesů na dřevo prostě musí jít stranou. Tady jde o víc. Nakonec se ale pouze změní ekonomika. Bude méně smrkového stavebního dříví. Ale více třeba nábytkového. Protože v takových nových lesích bude více buku, ořechu atd. A není lepší dělat produkt s přidanou hodnotou - nábytek, než vyvážet stavební dříví?

6 0
možnosti
RP

Olše je dřevina mokrých podmáčených území. Tam kde je běžně vlhká půda nebo dokonce sucho, olše prosperovat nebude.

Dobrá dřevina na rekultivaci, pokud se to bere z hlediska kvality biomasy vzniklé z listů je potom lípa. Sice potřebuje taky trochu vlhčejší půdu, ale už to není tak hrozné. Zvláště pokud se jejich vysazování zaměří na to, aby měly co nejodolnější kořenový systém. Neboli se vysadí na finální stanoviště v co nejnižším věku a růst kořenů do hloubky se ještě podpoří nějakými postřiky rostlinnými stimulátory. Lípy, zvláště lípa malolistá, bude taky prosperovat v chladnějších oblastech než by prosperovaly duby, duby v našich zeměpisných šířkách prosperují výrazně pouze v nízkých nížinných polohách, lípa může jít až do středních poloh.

Velký potenciál má podle mne taky třešeň ptačí. Dokáže slušně intenzívně růst v širokém rozmezí kvality stanoviště, na rozdíl od lípy produkuje použitelnější tvrdší dřevo a její listí taky vytváří poměrně kvalitnáí biomasu. A na rozdíl od lípy by se mohla na finální stanoviště mnohem snadněji rovnou sít. Stromy vyrostlé ze semena přímo na stanovišti mají většinou mnohem kvalitnější kořenový systém než stromy přesazované neboli sázené ze stromečků, takový porost by tedy byl mnohem odolnější proti větru i proti suchu. V neposlední řadě by větší rozlohy porostů třešně ptačí přinesly včelařům zdroj poměrně kvalitního medu.

6 0
možnosti

J17i63ř65í 56Ř73e42h88o96ř

14. 4. 2020 11:02

jako nerozumím tomu, jen laicky uvažuji. Ale pokud bych chtěl pracovat s opravdu velkou smrkem vyčerpanou holou půdou. Nebylo by vhodné začít nejprve pracovat s menšími rostlinami? Pokud bych chtěl předběhnout nálet, který na velké ploše bude pomalý. Tak bych začal se setím rostlin kterým nevadí kyselá půda. Ty by tvořili základní biomasu. A krytí pro vzrůst keřů a stromů. A i ty keře bych podpořil. Stromu trvá velmi dlouho než se dostane do stavu kdy produkuje závažné množství listí. Takové rostliny můžou pracovat pro půdu prakticky okamžitě. Keře stále rychleji než stromy.

0 0
možnosti
ES

E53d43a 30S60t48á70r77e34k

14. 4. 2020 4:27

Pamatuji když jsme jako děti v propršeném září (což už nějaké desetiletí nepamatuji) šli do školy a museli jsme se vyhýbat všudypřítomným žížalám na cestě... opět nepamatuji kdy naposledy jsem to zažil.

16 0
možnosti
RP

Žížal je po dešti na chodnících pořád dost, musíte ale jít do vesnic, ne ve městě. Pod asfaltem a betonem žížaly nežijí.

Akorát bych řekl, že v poslední době ničí žížaly kamiónová doprava. Těžké náklady se kamióny převážejí čím dál víc a vibrace z těch těžkých nákladů na žížaly v okolí silnic působí. Žížaly , pokud půdu rozvibrujete, mají v takovém případě reflex vylézat na povrch. Kde je potom hubí predátoři, kosi, drobní draví ptáci , ještěrky a podobně.

1 0
možnosti
  • Nejčtenější

Chystáte se sázet brambory? Zkuste to letos nastojato

19. dubna 2024

Brambory se obvykle sázejí podle nadmořské výšky a odrůdy od dubna do května. V novém pořadu...

Venkovská zahrada, kde se moderní s respektem snoubí s kouzlem starých časů

16. dubna 2024

Zrekonstruujte starý dům na venkově ruku v ruce se starou zahradou tak, abyste zachovali jejich...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Potěšte se kvetoucími keři. Vybírejte, který by se hodil na vaši zahradu

18. dubna 2024

Není nic krásnějšího, než se projít zahradou nebo parkem, ve kterých na jaře kvetou květiny a keře....

Jediné kuře a rázem máte s minimálními náklady oběd pro početnou rodinu

21. dubna 2024

Vyplatí se koupit kuře v celku a naporcovat si ho sami, protože celé kuře běžně získáte i za cenu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Oblíbený trik dvou druhů našich užovek? V ohrožení předvedou páchnoucí mrtvolu

20. dubna 2024

Žijí kolem nás, mnohdy o nich ani nevíme, přesto je příroda potřebuje a měli bychom za ně být rádi...

Žádná mřížka ani pánev. Steak lze připravit přímo na rozpálených uhlících

23. dubna 2024

V pořadu Česko na grilu na Primě se objevila neobvyklá výzva. Připravit hovězí steak přímo v ohni....

Umí člověka rozpohybovat i vytáhnout z deprese. Vepříci, koně, psi i delfíni

23. dubna 2024

Nejenže jsou lidem věrnými souputníky. Zástupci živočišné říše jim mohou i vylepšit fyzické a...

Podzámecká zahrada v Kroměříži je plná energie a inspirace. I za deště

22. dubna 2024  10:42

Nemůžete zabloudit. Na spodní straně náměstí proběhnete mezi domy k zámku s právě opravovanou...

Liška byla nejlepším přítelem člověka, dřív než domestikoval psy, tvrdí studie

22. dubna 2024

Lidé kdysi patrně chovali lišky jako domácí mazlíčky dávno předtím, než se na scéně objevili...