Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Živý plot z jehličnanů: túje nejsou jediné, nebojte se smrku ani jedle

Pokud chcete mít neprůhledný plot po celý rok, jehličnany jsou ideálním řešením a hodí se všude. Podle dendrologa navíc vytvářejí i chráněnou zástěnu na zahradě pro choulostivější druhy a tmavé pozadí působí esteticky pro předsazené kvetoucí keře. Přitom potřebují jen trochu pravidelné péče.
Pravidelně stříhaná stěna ze smrků ztepilých. Vybudujete ji zhruba za šest let,...

Pravidelně stříhaná stěna ze smrků ztepilých. Vybudujete ji zhruba za šest let, nutný je pravidelný střih v srpnu a kónický tvar, aby stromky ve spodní části nevylysaly. | foto: Tomáš Vencálek

Efektu plotu dosáhnete třeba u obyčejného smrku ztepilého, který se do české krajiny skvěle hodí, už po šesti letech pravidelného srpnového řezu. Podobné je to s jedlovcem, tisem nebo jedlí. Přestože nejčastěji používané túje někdy vyvolávají pocit, že neexistuje jiný jehličnan vhodný na živý plot.

I túje ale chtějí své, aby vypadaly pěkně, neprosychaly a byly odolné vůči škůdcům (o možných příčinách, když se tújím nedaří, čtěte zde).

„K tújím bývá velká averze, ale pokud se použijí rozumně a v malé míře, tak například ke kultivaru Smaragd nic nemám. Rychle roste a snadno se udržuje. Ale opravdu omezeně na pár metrech,“ přimlouvá se i Tomáš Vencálek, kurátor dřevin mírného pásma z Botanické zahrady hl. m. Prahy, za rozumnou míru využití tújí.

Není ovšem nad citlivou kombinaci s dalšími dřevinami. „Nebojte se kombinovat pár metrů jehličnanů a pár metrů listnáčů, třeba habr nebo buk, aby vaše zahrada nevypadala jako tenisový kurt,“ radí odborník.

Smrky, jedle, tisy. Všechno jde, jen na smrk pichlavý zapomeňte

„Ve vyšších polohách bych se přikláněl ke stylově pěknému smrku ztepilému (Picea abies). Pokud ho jako běžný jehličnatý plot pravidelně v srpnu tvarujete, zhruba po šesti letech už se dostaví efekt plotu,“ vybírá Tomáš Vencálek jehličnany vhodné na živý plot. Ani jedle kavkazská (Abies normaniana) podle jeho zkušeností vůbec nevypadá špatně.

Na smrk pichlavý zapomeňte

Smrk pichlavý (Picea pungens) také býval pěkný v živých plotech, ovšem jen do doby, než se v ČR objevily choroby, které ho ohrožují (více v článku zde). „Teď ho rozhodně nesázejte,“ radí Tomáš Vencálek z Botanické zahrady hl. m. Prahy.

V nižších polohách lze podle něj vybírat téměř z čehokoliv: „Vyzdvihl bych jedlovec kanadský (Tsuga canadensis), nebo tis (Taxus baccata), který vypadá moc pěkně a dobře regeneruje. “Tedy pokud doma nemáte malé děti a pozor i na domácí zvířata, protože tis je jedovatý (více o jedovatých dřevinách v zahradách a parcích čtěte zde).

„Pokud vybíráte podle stanoviště, tak do stínu je právě tis asi nejvhodnější; i když zvládne i jižní stanoviště, dokonce i úpal, pokud má pravidelnou zálivku. Do lehkého přístinu, ale i na plné slunce pak volte klidně jedlovec (Tsuga), smrk ztepilý, případně i túje, pokud na nich trváte,“ radí dendrolog.

A co zkusit plot z habrů?

Působivé jsou habrové ploty, které se dají krásně tvarovat, pěkně obrůstají a na zimu na nich zůstane suché listí. Toho se keře zbaví až s pučením nových svěže zelených lístků na jaře. A při správné údržbě vydrží takový plot krásný řadu let, jako zde.

Miroslav Krča s láskou buduje zahrádku u rodinného domu ve Žďáru nad Sázavou.
Vchod do užitkové části zahrady a na louku je vybudovaný v živém habrovém plotu.

Habrový plot lemující zahradu našeho čtenáře ze Žďáru je krásný i po pětadvaceti letech.

Ze stromových druhů může být kromě habru další alternativou za jehličnany babyka, ve vyšších polohách případně i buk.

Použít lze i jiné smrky, pokud vám nevadí, že efektu plotu docílíte až za delší dobu. Například Picea orientalis nebo Picea omorika (ten ale není kompaktní). Jen smrk pichlavý ne.

Kombinací mezi jednotlivými jehličnany se raději vyvarujte. „Lepší jsou jednodruhové plochy než střídavé,“ konstatuje dendrolog. Už kvůli údržbě.

A pokud vám v zahradnictví na živý plot nabídnou cypřišovec Leylandův, dobře si jeho volbu rozmyslete. Roste sice velice rychle, ovšem právě proto - i pro svůj mohutný vzrůst - vyžaduje tvarování několikrát do roka. V zahradě i sousedských vztazích umí nadělat víc škody než užitku (více v nedávném článku zde).

Jak plot z jehličnanů sázet. Pravidelná údržba je nutností!

Základním pravidlem je sázet živý plot tak, aby byl ze stran a později z vršku dobře tvarovatelný. A velice důležitá je pravidelná údržba.

Vzdálenost sazenic od sebe je závislá na vybraném druhu, respektive mohutnosti růstu dřeviny. „Obecně lze k jehličnanům říci, že drobnější a pomalu rostoucí 50 cm od sebe, mohutnější a rychle rostoucí pak 70 cm od sebe,“ radí dendrolog z trojské botanické zahrady.

Jehličnany řežte v srpnu!

Srpnový řez je ideální. Důležité je brát ohled na to, zda jde o osluněnou či zastíněnou stranu, která regeneruje hůře. A nezapomeňte, že u živé stěny je nutné dodržovat kónický tvar!

Pravidelně stříhaný zerav (Thuja occidentalis).
Takhle má vypadat živý plot ze zeravu. Nutná je ovšem pravidelná údržba...

V srpnu pravidelně stříhaný zerav (Thuja occidentalis).

Na jaře je na výsadbu ideální duben. Stromky vždy vysazujte s balem a dopřejte jim vydatnou zálivku. Přijdou-li poté suché teplé dny, zalévejte je podle potřeby, ať mají šanci pěkně zakořenit.

Přilepšit lze jehličnanům přihnojováním hořkou solí. Ideálně rovnou při výsadbě, což stromkům pomůže se zmátořit. A poté pravidelně na podzim.

Pokud plot chcete udržovat jako živou stěnu, tedy ve výšce okolo dvou metrů a více, je třeba na profilu dodržet konický tvar. „Jinak ve spodní části kvůli nedostatku oslunění vylysá,“ vysvětluje odborník praktický důvod.

„Pokud to ničemu nevadí, lze nechat prorůst pár centimetrů jehličnatých dřevin plotem a řezat je z venkovní strany. Pokud v tom brání hranice pozemku nebo oplocení, raději si nechte uličku pro pravidelnou údržbu na svém pozemku,“ pokračuje Tomáš Vencálek s tím, že je vhodné domluvit se případně dopředu se sousedy, můžete tak do budoucna předejít možným sporům. (Co například může způsobit živý plot, čtěte zde.)

Nový občanský zákoník už totiž například přesně určuje pravidla, v jaké vzdálenosti od společné hranice pozemků lze dřeviny sázet. „Nestanoví-li jiný právní předpis nebo neplyne-li z místních zvyklostí něco jiného, platí pro stromy dorůstající obvykle výšky přesahující 3 m jako přípustná vzdálenost od společné hranice pozemků 3 m a pro ostatní stromy 1,5 m,“ píše se v § 1017.

Navíc může vlastník pozemku požadovat, aby se soused zdržel sázení stromů v těsné blízkosti společné hranice pozemků. A pokud už je vysadil, nebo je nechal vzrůst, aby je odstranil. Výjimka platí pouze v případě, pokud je na sousedním pozemku les nebo sad, nebo se jedná o strom zvlášť chráněný podle jiného právního předpisu.

Autor:

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Kanadskou borůvku je potřeba nejdřív pochopit, pak řezat, radí zahradník

Kanadské borůvky jsou velmi oblíbeným ovocným keřem v řadě zahrádek. Vysazovat je můžeme v podstatě kdykoliv od jara do podzimu, prodávají se většinou jako kontejnerované rostliny. Na střih je ovšem...

Svažitou zahradu zkrotili terasami s cortenovými lemy. Rez přinesla stříbro

Vybudovat funkční zahradu je hodně podobná výzva jako postavit dům, jakkoliv má řada lidí tendenci tento fakt podceňovat. Obojí by mělo respektovat dané místo, terén i jeho okolí. A obojí by také...

Pes je unikátní druh, díky člověku už se mnohdy nechová jako zvíře, říká kynoložka

Premium

Na jakém principu dokážou psi vycítit lidský strach? Kteří z nich jsou učenlivější a co dokážou, když se zrovna nedíváme? To vysvětluje etoložka a kynoložka Milena Santariová z České zemědělské...

Jak vybrat žárovku, abyste se neztratili v technických parametrech

Žárovky jsou součástí našich každodenních životů. Když však dojde na jejich výběr, většina z nás má pocit, že vstoupila do světa technických parametrů a neznámých pojmů. Jak se neztratit mezi lumeny,...

Nezapomínejte na české poklady, mák a tvaroh. Skvělý zdroj vápníku i bílkovin

Mák a tvaroh patří mezi potraviny typické pro kuchyni střední a východní Evropy. Jsou pro nás tak běžné, že si většinou ani neuvědomujeme jejich výjimečnost a kulinární potenciál, takže na ně v...

Datum narození vám to lehce spočítá. Co jste za numero, a co to znamená

Den a rok narození odhalí číslo, které ovlivňuje naše chování, jednání i vlastnosti. Numerologové totiž tvrdí, že není náhoda, který den jsme přišli na svět.

15. března 2025

Pes je unikátní druh, díky člověku už se mnohdy nechová jako zvíře, říká kynoložka

Premium

Na jakém principu dokážou psi vycítit lidský strach? Kteří z nich jsou učenlivější a co dokážou, když se zrovna nedíváme? To vysvětluje etoložka a kynoložka Milena Santariová z České zemědělské...

14. března 2025

Medvědí střídání v brněnské zoo. Hnědé nahradí bílí, obsadí jejich výběh

V brněnské zoo už nebudou k vidění kamčatští medvědi. Místo nich se chce zahrada soustředit na plnohodnotný chov ledních medvědů a navázat tak na úspěchy v podobě pěti odchovaných mláďat v letech...

14. března 2025  11:05

Svažitou zahradu zkrotili terasami s cortenovými lemy. Rez přinesla stříbro

Vybudovat funkční zahradu je hodně podobná výzva jako postavit dům, jakkoliv má řada lidí tendenci tento fakt podceňovat. Obojí by mělo respektovat dané místo, terén i jeho okolí. A obojí by také...

14. března 2025

Za mikroplasty mohou nejen sáčky a lahve, ale i barvy, zjistila studie

Když přemýšlíme o zdrojích mikroplastů, často nám na mysl přicházejí plastové láhve, igelitové tašky nebo vlákna z oděvů. Avšak vědci nyní upozorňují na jiný zdroj, který si zaslouží větší pozornost....

14. března 2025

Britští vědci vytvořili banán, který po oloupání nezmění barvu celý den

„Žádné slizké, hnědé banány!“ vyhlásil s velkou pompou Gilad Gershon, generální ředitel biotechnologické společnosti Tropic se sídlem v Norwichi. Tvrdí, že jeho banány můžete oloupat, nakrájet,...

13. března 2025

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Kanadskou borůvku je potřeba nejdřív pochopit, pak řezat, radí zahradník

Kanadské borůvky jsou velmi oblíbeným ovocným keřem v řadě zahrádek. Vysazovat je můžeme v podstatě kdykoliv od jara do podzimu, prodávají se většinou jako kontejnerované rostliny. Na střih je ovšem...

13. března 2025

Ze sporťáku na zeleninový záhon. Američan se ženou farmaří v Praze

Premium

Mít tělo ohebné jako žížala, to je sen každého, kdo pečuje o záhony, protože páteř dostává opravdu zabrat. Potvrzují to i Američan Brett Gallagher a jeho česká manželka Lucie, kteří zarostlý pozemek...

12. března 2025

Línání nemusí být pohroma domácnosti. Pomůže vyčesávání i koupele

Majitelé chlupatých mazlíčků v tomto ročním období chlupy nacházejí na gauči, oblečení, a dokonce i tam, kde by je ani nečekali. Línání je přirozený proces, při kterém psi, kočky, ale i další...

12. března 2025

První hříbě koně Převalského v expozici Gobi pokřtil mongolský prezident

Narodila se předposlední únorový den jako první hříbě koně Převalského, erbovního zvířete Zoo Praha, do expozice Gobi, inspirované stejnojmennou pouští na pomezí Mongolska a Číny. Tu před rokem...

11. března 2025  14:42

Chtějí znovuoživit mamuta. Začali myšími „angoráky“ schopnými přežít v chladu

Ve své snaze o znovuobjevení vyhynulého srstnatého mamuta učinila texaská bioinženýrská společnost první kroky k genetickému inženýrství tohoto prehistorického tvora vytvořením toho, čemu říká...

11. března 2025

Aby vám velikonoční kaktus vykvetl na svátky. Sám přesně ví, co potřebuje

Máte doma velikonoční kaktus, a pokud nekvete, vlastně ho ani moc nevnímáte? Velikonoce se blíží, je na čase se o tohoto fešáka s růžovými či fialovými květy řádně postarat. Poskytnete-li mu vhodnou...

11. března 2025