Listí dejte na kompost, příští rok budete mít perfektní humus.

Listí dejte na kompost, příští rok budete mít perfektní humus. | foto: Fiskars

Šest kroků k zazimování zahrady, aby se na jaře probudila odpočatá

  • 7
Aby byla zahrada příští rok zase plná života a barev, je nutné ji důkladně uklidit a zazimovat. Vhodnou péčí předejdete úhynu či poškození rostlin a trávníku.

1. Pohrabat

Před samotným sekáním je nutné zbavit trávník napadaného listí. Ideální je hrabat průběžně, dokud je spadané listí suché, aby nezačalo tlít na místě a také aby se nepodpořil růst mechu nebo tvorba plísní, to pak na trávníku zůstanou hnědé fleky. Na hrabání listí použijte ploché či vějířovité hrábě s co největším záběrem, ideální jsou lehké plastové.

2. Vysát

Těm, kteří vlastní větší pozemek nebo si chtějí namáhavou fyzickou práci usnadnit, se vyplatí zahradní vysavač či výkonný fukar. Moderní elektrické či benzinové přístroje jsou vybaveny funkcí drcení.

Navíc odpad rozsekají na malé částečky, takže se ho do sběrného koše vejde mnohem více a odpadá tak nutnost často ho vysypávat. Listí dávejte přímo na kompost, získáte tak dobré hnojivo

3. Posekat

Trávu před zimou naposledy posekejte. Ne však úplně na nejnižší stupeň u země, vhodnější je nechat asi 5 cm vysokou, protože pak lépe přijímá sluneční paprsky a zůstane tak déle zelená. Je vhodné provést také vertikutaci, aby se půda provzdušnila a nezarůstala mechy, a potom trávník pohnojit. 

4. Vypustit sudy

Před příchodem mrazů také nezapomeňte vypustit sudy a jiné nádoby na dešťovou vodu. Rozvody vody uzavřete a vypusťte (mohly by popraskat). Stejně tak očistěte a uložte na suchém místě zahradní hadice a vodní čerpadla.

5. Nakypřit záhony

Po ukončení sklizně zbavte záhony zbytků rostlin a zregenerujte je rycími vidlemi. Nakypřením vylepšíte půdní strukturu a zajistíte lepší přísun živin. Zapravte kompost nebo jiné hnojivo. Na volná místa můžete vysít špenát a polníček či vysadit zimní cibuli a česnek. 

6. Uklidit rabata

Ukliďte také květinové záhony a rabata. Odstraňte letničky, trvalky seřízněte, případně omlaďte dělením trsů.

K růžím a jiným choulostivým rostlinám nakopčete zeminu, ve vyšších polohách ještě přidejte přikrývku z chvojí. 

Jiřiny, gladioly, begonie, frézie a další hlíznaté rostliny vyryjte vidlemi, zbavte nečistot, nechte oschnout a uskladněte. Naopak nemrzne-li, můžete do země ještě sázet cibulky jarních rostlin – bledule, modřence, narcisky a další.

Z keřů a okrasných stromů odřízněte poškozené a nemocné části, čerstvě vysazeným ovocným stromkům zkraťte větve o třetinu. Poslední letošní střih mohou dostat také živé ploty. Vysoké konifery a druhy, které by se mohly pod tíhou sněhu rozlomit či vyvrátit, svažte.