Zastřešení bazénu: koupačka od jara do podzimu

aktualizováno 
Zastřešení bazénu ocení ti, kteří výrazně touží po prodloužení koupací sezony. Je prakticky bezúdržbové, jen majitelé extra plochých zastřešení si musejí dávat pozor na silnou a těžkou sněhovou pokrývku, aby jim zastřešení nepoškodila.

Vybrat si můžete, zda chcete čelní nebo boční vchod. Záleží na tom, kde máte schůdky. | foto: Mountfield

Proč se vlastně zastřešení bazénu doporučuje? Nejčastěji se mluví o tom, že se můžete koupat už poměrně brzy na jaře a končíte sezonu až pozdě na podzim. "Jenže to jsou jen vnější znaky. V zakrytém bazénu jsou podstatně nižší úniky tepla z vody, pokud vodu přihříváte, výrazně se ušetří na energii. Do bazénu nepadají nečistoty, takže se ušetří na údržbě a do vody se nemusí dávat tolik chemie. Zabraňuje se nebezpečí pádu do vody, ať už zvířat, nebo dokonce nezvané návštěvě cizích lidí," vypočítává Jaroslav Pištěk ze společnosti Mountfield.

Fotogalerie

Zastřešení však není jen půloblouk vyklenutý nad bazénem. Je to i lamelové plovoucí zastřešení, které se z rolny odvine po hladině bazénu.

To plní bezpečnostní úlohu, po lamelách přejde i stokilový chlap, zabraňuje únikům tepla, do vody nepadá listí či hmyz.

A majitelé malých nadzemních bazénů mohou využít zase přenosného zastřešení, které je tak lehké, že ho můžete ve dvou přenést a udělat si z něj na zahradě malý party stan.

Stavební podmínky

Podle bazénářů si zhruba polovina lidí pořizuje bazény už rovnou se zastřešením, ale ani dodatečná obestavba není překážkou. Jen je třeba předem s tím počítat. Klasické obdélníkové zastřešení se hodí na více jak 90 % bazénů, jen u individuálně tvarovaných bazénů (například bazén do tvaru písmene L), které jsou extrémně široké, budete v situaci, kdy standardizovaný typ zastřešení nepůjde použít a případné zastřešení budete muset konzultovat se specialisty na tento typ zastřešení.

Zabudovaný bazén je ideální opatřit na vnějších okrajích dlažbou, samozřejmě v rovině, a na zadní stěně je ideální vydlážděnou plochu "vytáhnout" až za bazén tak, aby po složení střecha nebránila výhledu ven z bazénu. Na pevný podklad se totiž šroubují pochozí kolejnice, po kterých se celý systém jednotlivých segmentů pohybuje a zasouvá se do sebe.

Materiály

Jako zasklení se nejčastěji používají dutinkové polykarbonáty, které mají dobré izolační vlastnosti, nabízejí se v různých odstínech, například kouřových, nejvíce decentně však na zahradě působí neutrální světle poloprůhledná barva.

Stejně tak se jako materiál na rám zastřešení používá eloxovaný hliník. Je sice možné objednat i barevné lakované kombinace, ale hliník působí nejdecentněji. Navíc – když se poškrábe, není to vidět, kdežto lakem by prosvítal vryp.

Jak na zimu

Běžný způsob provozu bývá takový, že v sezoně se zastřešení zavírá většinou na noc a v době, kdy není nikdo doma, dvířka se dají i zamykat. Teprve v období, kdy například po létě  by bylo třeba vodu přitápět, je výhodnější nechat bazén zakrytý – jako skleník. A i když už se nekoupete, je výhodné nechat ho zavřený až do jara.

Jedinou výjimku představují extra nízké zastřešující systémy, které se však pro naše klimatické podmínky moc nehodí. Nemají takovou nosnost, ale někteří lidé si je pořizují, aby klasický půlkulatý systém na zahradě příliš nerušil.

V tom případě se doporučuje segmenty shrnout a kolíky podepřít, aby se celá konstrukce zpevnila. Je vhodné konstrukci ometat od sněhu, aby se zastřešení ulehčilo. To ostatně platí při prudkém a silném sněžení i u klasické konstrukce. Těžký sníh je lepší odmetat, i když po půlkulaté kopuli má přece jen tendenci "stékat". Prostě je třeba starat se o zastřešení stejně, jako když horalé běžně odmetají těžký sníh ze střech.

Opravy jsou  totiž velmi drahé a někdy dokonce hrozí, že výrobce není už schopen konstrukci narovnat tak, aby zase "chodila" jako na začátku. Pak nezbývá, než poškozenou část vyměnit.

Autor:
  • Nejčtenější

Inspirujte se u mravenců. Dělejte jen to podstatné a hodně odpočívejte

Většina z nás považuje mravence za otravný hmyz, přitom mají řadu vlastností, ze kterých bychom si měli vzít příklad....

Fascinující trávy udělají vaši zahradu krásnou i na podzim a v zimě

Jejich nádherná květenství a elegantní pohyby stébel ve větru nás mnohdy doslova okouzlí. Už to je důvod, proč se...

Británie má plán na radikální snížení emisí uhlíku. Použije k tomu přírodu

Britská Labouristická strana představila svůj nový nápad, do roku 2030 bych chtěla 25 procent území Spojeného...

Devět tipů, jak na zahradě zatočit bez chemie s chorobami a škůdci

Proti chorobám a škůdcům můžete použít i prostředky, které jsou šetrné vůči přírodě. Čím dál více majitelů zahrad chce...

Couvající pštros a zvracející moucha. Poznejte netušená tajemství zvířat

Už jste viděli pštrosa couvat? Tak to jste asi spali a něco se vám zdálo, protože to tato zvířata neumějí. A víte, že...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Víkendová zahrada v horách je oázou klidu s respektem k přírodě

Příběh zahrady v krásném místě na okraji Železných hor a Vysočiny, nedaleko skanzenu Veselý kopec, se začal psát ve...

Vyberte si popínavky, které vám díky opoře vytvoří kvetoucí vodopády

Pnou či ovíjejí se vzhůru a snadno promění nevzhlednou zeď či starý plot v zelenou záclonu nebo vodopád květů. Některé...

Česku hrozí první mrazíky. Připravte se a zachraňte úrodu ze zahrádky

Letos hrozí podle meteorologů přízemní mrazíky poněkud dříve. Některé druhy zeleniny však ještě nestačily pořádně...

Fascinující trávy udělají vaši zahradu krásnou i na podzim a v zimě

Jejich nádherná květenství a elegantní pohyby stébel ve větru nás mnohdy doslova okouzlí. Už to je důvod, proč se...

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.

Najdete na iDNES.cz