Drobné stavby si rozvrhněte už při zakládání zahrady, radí architekt

  • 6
Kůlna, garáž, dřevník, ale také terasa, pergola či dětský hrad. Bez menších staveb, které mají plnit praktickou funkci, se na zahradě neobejdeme. Současně by však měly být její plnohodnotnou estetickou součástí, radí v seriálu o zakládání zahrad pro magazín DOMA zahradní architekt Ferdinand Leffler.
Na terase budete trávit hodně volného času, měl by na ni ovšem být i příjemný...

Terasa je místo, kde budete určitě trávit nejvíc volného času. Proto jí věnujte maximální pozornost. Jedná se o obytnou zpevněnou plochu, která navazuje na dům. To ovšem neznamená, že by k němu musela být přímo nalepená.

„Mám moc rád, když mezi obývacím pokojem a terasou vznikne pruh záhonu a vy se při pohledu z obýváku nebo kuchyně nedíváte přímo do zad venkovního sezení, nýbrž na pěknou výsadbu,“ inspiruje zahradní architekt Leffler.

Zahradní stavby mohou být třešničkou na dortu...

Terasu vybudujte vždy radši o půl metru větší, než vám připadá dostatečné, ať se vám na ni všechno pohodlně vejde. Počítejte nejen s prostorem pro samotné sezení, ale i s manipulační plochou kolem něj. Prostor zabydlete květináči, polštáři, ledabyle odloženým kamenným valounem nebo záhonem vyříznutým na správném místě přímo do podlahy terasy.

Atraktivní je, když materiál povrchu terasy navazuje na podlahu obýváku, a to přímo použitým materiálem nebo i směrem uložení. To ale v žádném případě neznamená, že by to měl být materiál naprosto identický.

Podlaha terasy by měla být vždy dobře udržovatelná, navíc si dejte pozor na materiál s výrazným reliéfem, aby se vám na něm neviklaly židle a stůl. Jestli už na terase takovou hrubší podlahu máte, je třeba na ni pořídit opravdu těžký, stabilní nábytek, se kterým se však zase bohužel docela nepohodlně manipuluje. Když si podlahu terasy naplánujete o schod níže než tu v obýváku, nebude vám do interiéru lítat tolik listí a drobných zahradních nečistot.

Podobu pergoly přizpůsobte stylu domu

Pergola by měla ladit s domem, jeho architekturou i stylem, k moderním domům...

Patří k dalším prvkům výrazně ovlivňujícím prostor zahrady. Může být nad terasou, ale také coby jednoduchá konstrukce vymezovat prostor i kdekoliv jinde v zahradě. Měla by ladit s domem, jeho architekturou, stylem. Jestliže je přilepena přímo na dům, rozšiřuje bydlení o další pokoj. V takovém případě ovšem může značně proměnit celkový výraz stavby, proto byste se o jejích rozměrech i materiálovém řešení vždy měli poradit s architektem domu.

Oblíbené pergoly z masivních dřevěných trámů většinou sluší spíše roubenkám. Na konstrukci k soudobé architektuře zahradní architekt Leffler doporučuje spíše tmavý matný kov, který působí subtilněji než dřevo a dokáže se zahradou pěkně splynout. A klidně může být decentně kombinovaný se dřevem.

Hezké jsou i štíhlé dřevěné sloupy (třeba z modřínu), které časem zešednou a působí nenápadně,“ dává tip architekt. Jako výplň vrchní vodorovné konstrukce stačí kovová lanka s popínavou zelení: chmelem, vinnou révou, vistárií, akébií, plaménkem nebo stálezeleným zimolezem. Variantou jsou však i dnes velmi oblíbené konstrukce s možností plného zastřešení a bočního stínění.

Kůlna nebo zahradní domek

„Coby architekti zahrad jsme vždycky raději, když jsou úložné prostory na veškeré zahradní a sportovní harampádí součástí stavby domu s pohodlným vstupem. Stavbou kůlny mnohdy krademe prostor už tak malé ploše zahrady,“ konstatuje Leffler.

Dva v jednom. Můžete-li spojit více užitkových staveb dohromady, ušetříte tak...
Proč by přístřešek na dřevo nemohl navazovat přímo na terasu? A dokonce být...

Dva v jednom. Můžete-li spojit více užitkových staveb dohromady, ušetříte tak drahocenné místo. Na fotce vlevo kůlna se skleníkem, napravo zahradní domek s přístřeškem na dřevo.

Jestliže se rozhodnete kůlnu umístit do zahrady, spojte ji s další stavbou, například s garáží, saunou, dřevníkem nebo skleníkem. Je to výhodné kvůli úspoře prostoru, ale i z hlediska designu: vždy lépe působí jedna větší stavba než několik malinkých.

Kůlna by měla být nenápadná, ideální je nechat ji pomocí tenkých lanek porůst zelení a její střechu nechat zarůst zeleným kobercem travin nebo rozchodníků. Kůlnu vybavte praktickým úložným systémem, na podlahu položte dobře udržovatelnou dlažbu a do prostoru zaveďte elektřinu.

Umístění zahradního domku volte podle toho, co do něj budete dávat a jak často to budete potřebovat. Budete-li si odtud každý den brát kolo či věci do práce, je dobré propojit kůlnu se zbytkem zahrady pohodlnou zpevněnou přístupovou cestou.

Garáž versus přístřešek

Tvar a materiál garáže by měly úzce komunikovat s domem, proto stavbu vždy konzultujte s architektem. Schovejte ji do zeleně. Vidíte-li na ni z vyšších pater domu, vybavte ji navíc zelenou střechou, která při pohledu z okna neruší.

Zahrada s menším množstvím druhů sázených do větších ploch působí harmonicky.

Carport neboli přístřešek je vhodný tam, kde je prostor pro parkování vozů tak malý, že by budova garáže zahradu úplně převálcovala. Konstrukci carportu volte vždy co nejsubtilnější, podobně jako u pergoly, a od začátku přemýšlejte, jak ji propojit se zelení.

„Na střechy nedoporučuji makrolonové průhledné krytiny, brzy zajdou a jejich průhlednost se vytratí. Raději volte jednoduchý plech nebo zelenou střechu. Nefungují ani tašky, které byly použity na střechu domu, coby zmenšenina domu pak carport působí spíše směšně než nenápadně,“ varuje architekt.

U pochozích cest je podle Lefflera vyžadován příjemný materiál, v případě parkování má jednoznačnou přednost praktičnost. „Dobře působí, když je povrch plochy pro auta jiný, obyčejnější, zdůrazníte tak důležitost člověka v prostorech věnovaných pouze jemu,“ dodává.

Skleník pojměte jako originální stavbu

Vězte, že skleník si nemusíte pořídit jen v hobbymarketu. Může to být jen a jen váš originál. Nemusí být nikterak nákladný, zkuste se obrátit na místního truhláře nebo zámečníka.

Mnoho firem dnes také nabízí hotové kompletní a opravdu krásné skleníky v různých designech. Taková stavba si právem zaslouží stát se estetickou dominantou, krásným solitérem vaší zahrady.

O skleníku uvažujte jako o víceúčelovém prostoru. Může být příležitostným ateliérem, zimní zahradou, krytým pokojem v zahradě i letním obývákem.

A určitě si skleník dovybavte stolkem a židlí, odpolední šálek kávy nebo čaje vám nikde nebude chutnat víc. Rostlinami se těšte nejen při práci, dopřejte si možnost nedělat ve skleníku chvíli nic a jen se kochat.

Zahradní architekt Ferdinand Leffler na jedné z čerstvě proměněných zahrad....
Kůlna či zahradní domek na uskladnění nářadí a sportovního náčiní by měly do...
Terasa by měla přirozeně navazovat na interiér, i když to neznamená, že nutně...

Míst, odkud se můžete kochat svou zahradou, není nikdy dost...

U dřevníku pozor na umístění

Umístění dřevníku promyslete z hlediska logistiky již při počátečním plánování celé zahrady. Budete totiž potřebovat dostatek prostoru nejen na samotné dříví, ale především na manipulaci s ním. U dřevníku počítejte i s místem pro špalek se sekyrou.

Dva v jednom. Zahradní domek a přístřešek na dřevo.
V zahradě nemusíte nutně sahat po exotických druzích rostlin a zahrada může být...
Jednoduché, praktické a současně efektní řešení. Přístřešek na dřevo jako...
Dřevo na topení do krbu si maximálně přibližte ke dveřím domu. V zimě to...

Je dobré mít v zahradě dřevníky dva a k topení využívat dřevo, které vysychalo alespoň dvě sezony. Jestli si v zimě často a rádi topíte v krbu, umístěte dřevník do blízkosti domu. V chladných dnech pak oceníte každý krok, který nebudete muset sychravou promáčenou zahradou udělat.

Stavbu neumisťujte pokud možno na západní stranu, odkud fouká vítr, a tedy i padají kapky deště: dřevo bude déle mokré. O dřevníku uvažujte také jako o ideálně přizpůsobivé zástěně či paravánu – v létě je plný a cloní, v zimě ho vyprázdníte a uděláte místo další várce.

Nepodceňte ani estetickou stránku. Byť je dřevník primárně funkčním prvkem zahrady, má obrovský výtvarný potenciál, struktura vyskládaných polen a kresba letokruhů sluší každé zahradě. Prostě se svým dřevníkem pochlubte. Stačí postavit lehkou konstrukci s plechovou stříškou, žádné komplikované domečky nejsou potřeba.

Herní prvky pro děti

Ani dětské herní prvky nemusí zahradu hyzdit. Pokud jsou promyšlené, mohou po...

Ani tyto stavby nemusí zahradu hyzdit. Neslevujte ze svých představ ani v případě relativně dočasných prvků, jako jsou dětské houpačky, různé typy prolézaček anebo jiné zábavy.

Herní prvky pro dospělé? Proč ne. I dospělí ocení houpací síť či trampolínu...

Ideálně vždy uvažujte nad tím, zda by třeba taková houpačka nemohla vám a nakonec i dětem sloužit až do dospělosti. Kdo by se občas rád nepohoupal?

Děti jsou nejraději, když mají svoji „klubovnu“ a v ní privilegia dospělých. Umožněte jim, aby si s domečkem dělaly, co uznají za vhodné. Toto místo jim v životě neorganizujte. Dejte jim do ruky klíč a řekněte: „To je vaše, zařiďte si to po svém.“ Klubovna by měla být vybavena světlem. Jedinečnou atmosféru místu dodá, když klubovnu umístíte do koruny stromu.

Sauna domek pro sychravé dny

V sauna domku budete rádi trávit čas i při nepříznivém počasí. Proto myslete už při hledání ideálního místa na to, aby byl z oken pěkný výhled.

Sauna přináší možnost, jak si užívat život v zahradě v jiné formě, než jak jsme zvyklí, a v jinou dobu, kdy většina zahrad zeje prázdnotou. Tedy v sychravých dnech a v noci.

Právě saunování bude důvodem, proč v zimě překonáte zasněžené cesty a projdete se zmrzlou zahradou. Z oken sauny můžete mít úžasný kontakt se zahradou, a pokud k ní máte na zahradě biotop nebo bazén, sauna vám dobu jeho užívání prodlouží.

Součástí saunového domku bývá i odpočívárna, která se dá v průběhu roku využívat jako altán. Dobře vybraná kamna v sauně poslouží v této multifunkční odpočívárně zároveň jako krb. Sauna domky, stejně jako nadzemní bazény a vířivky, se v zahradě snažte zabalit do zeleně.