„Hodně to souvisí s technologickým rozvojem. Ještě před pár lety se objevovaly třeba plotové nůžky nebo strunové sekačky s bateriemi 10,8 voltu a všichni se radovali, že dokázaly pracovat pár minut a navíc byly dost drahé,“ říká František Turek ze společnosti Mountfield.
„Teď jsou tu baterie o vysoké voltáži a kapacitě. A navíc si výrobci uvědomili, že při ceně baterie je potřeba nabídnout možnost použít jedinou univerzální baterii do více strojů, ať už je to sekačka, pila, nebo třeba fukar,“ popisuje.
Majitel zahrady si tedy koupí jedinou baterii s nabíječkou a podle potřeby ji použije na stroj, který právě potřebuje. Kupuje si takzvaná holátka bez baterie a o to jsou levnější. Podobně to funguje i u vrtaček a dalšího dílenského elektrického nářadí.
Proč vlastně volit akuprogram? Jedním z největších důvodů je spojení výhod benzinového a elektrického stroje. Ten benzinový je ideální pro pozemky, kdy není vhodné tahat za sebou přívodní šňůru, což navíc hrozí přeseknutím při manipulaci. Elektrické stroje jsou zase daleko tišší, což je benefit pro lidi, kteří potřebují pracovat i ve dnech volna a nechtějí si tím kazit sousedské vztahy.
Skutečný boom akumulátorových zahradních strojů nastane v okamžiku, kdy se protnou křivky ceny na jedné straně a praktické využitelnosti na straně druhé. V praxi: abychom věděli, že na jedno nabití akumulátoru posekáme tolik trávy, kolik bychom jí posekali i pomocí benzinové sekačky. Anebo aby baterii rychlonabíječka znovu nabila, než si mezi sekáním dáme kávu.
Zatím se to daří u drobnějších strojů, mezi které výrobci počítají plotostřih, strunovou sekačku, rotační sekačku na trávu, fukar na listí a řetězovou pilu. Na to, aby byly akutechnikou běžně osazené i traktory a ridery, si ještě asi chvíli počkáme.
A rovněž se nedá čekat, že by v současné době někdo vyrazil s akupilou do lesa. I když na drobné prořezávky stromů a menší práce kolem domu postačí, profesionální technika stále klade daleko vyšší požadavky.
Je však pravdou, že už i výrobci profesionální techniky, jako jsou Stihl nebo Husqvarna, se do akusystémů vrhají. Husqvarna nabízí mimo malé stroje i rider. „Všichni víme, že tudy se bude ubírat cesta. Ten rider si objednávají hobby uživatelé, kteří si chválí minimální údržbu, ale i profesionálové, kteří s ním potřebují sekat osm hodin v kuse a zároveň nedělat hluk. Je tam obrovská automobilová trakční baterie, možnosti dnešních motorů a akumulátorů jsou ohromné,“ popisuje Tomáš Nevečeřal ze společnosti Husqvarna.
Stihl zase svoji řadu PRO, která je určena pro péči o zeleň v místech, kde není vhodné rámusit s benzinovým motorem. Tyto stroje jsou vybaveny většími akumulátory, často nošenými na zádech tak, aby umožnily pracovat po dlouhou dobu stejně, jak jsou pracovníci v oboru běžně zvyklí.