Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 9. srpna 2022 Roman

Postavte si vodní oázu. Cesta k zahradnímu jezírku krok za krokem

Vodní plochu na zahradu ocení nejen ptáci, rostliny a hmyz, ale zároveň prospěje celkovému ekosystému venkovního prostoru. Vodní plocha vytvoří v exteriéru přímo kouzelnou atmosféru a v její blízkosti lze načerpat tolik potřebnou energii po náročném dni.

I malé jezírko na zahradě udělá hodně radosti. | foto: Profimedia.cz

Zakládání jezírka na zahradě se sice na první pohled může zdát jako náročný úkol, ale při troše odvahy a chuti do práce ho určitě zvládne i zručnější kutil. Zvláště když půjde skutečně jen o jezírko a nebudete se pouštět do budování koupacího biotopu, který je dost nákladnou stavbou. Ale kdo se do toho pustí, určitě nebude litovat, stejně jako lidé, kteří v roce poslali příběh své zahrady do letní soutěže.

Začněte umístěním

Ať už se rozhodnete pro plastové zahradní jezírko nebo pro originál dle vašich představ, jež si sami navrhnete, vždy platí, že na vodní hladinu by mělo přes den alespoň 6 hodin svítit slunce.

„Poblíž jezírka by se rovněž neměly nacházet žádné stromy. Opadávající listí totiž zatěžuje vodu a silné kořeny stromů mohou v jezírku způsobovat škody,“ vysvětluje David Benda, odborník z oddělení zahrady Hornbach. Čím větší jezírko, tím samozřejmě lepší. Vyberte si tedy tu správnou lokalitu a můžete se pustit do projektu.

Jezírko musí být v rovině

Před stavbou kopaného jezírka si jeho obrys vyznačte pomocí provázku, hadice nebo písku. Současně si naplánujte také různé zóny jezírka (bažina do 10 cm, mělká voda 20–40 cm a hluboká voda 60–150 cm).

Pošlete příběh své zahrady a vyhrajte ceny za tisíce

Spád mezi zónami by neměl být větší než 30°, jelikož by se mohl štěrk a koše s rostlinami sesunout. Nemusíte zakládat žádné terasy, jednotlivé přechody mohou být pozvolné a plynulé.

Jámu pro zahradní jezírko kopejte zvenku dovnitř, ale celkově o 20–25 cm hlubší, než bude pozdější hladina vody. Vymodelujte při tom různé hloubkové zóny a vytvořte kolem okraje jezírka příkop o hloubce 15 cm jako bariéru proti kapilární vzlínavosti.

Důsledně dbejte na to, aby vnější okraje jezírka ležely přesně v rovině. Pro kontrolu rovnosti položte napříč přes jezírko srovnávací lať a její polohu ověřte pomocí vodováhy.

V případě šikmého okraje jezírko upravte. Na jednom vybraném místě můžete okraj trochu snížit, aby mohla voda při velkém dešti řízeně odtékat.

Pokládka fólie

Po vyčištění povrchu od ostrých předmětů pokryjte jámu deseticentimetrovou vrstvou písku, pevně ji upěchujte a pak vyložte netkanou textilií. Písek a netkaná textilie ochrání jezírkovou fólii před poškozením a zabrání tak pozdějšímu úniku vody.

Rozprostřete jezírkovou fólii a přetáhněte ji přes koryto jezírka. Měla by přesahovat přes jámu asi o 50 cm.

Snažte se fólii položit s co nejmenším množstvím skladů – pár skladů nevadí, mohou sloužit jako úkryt malým živočichům. S fólii pracujte nejlépe za teplého počasí, bude poddajnější.

Osazování jezírka

Dno pokryjte tenkou vrstvu písku nebo štěrku, opatrně zalévejte vodou, dokud se nenaplní hloubková zóna, a můžete začít se sázením vodních rostlin. Pokud ale použijete chlorovanou vodu z vodovodu, nechte ji v jezírku minimálně jeden týden odstát a až poté vysazujte rostliny.

Podle typu zóny použijte koše nebo speciální tašky, které se naplní rostlinami a upevní pomocí háků do země pod okrajem jezírka. Dobře vytvořené jezírko by sice mělo být osázeno rostlinami, ne však natolik, aby rostliny začaly v jezírku bujet či se mohutně rozšiřovat. Při použití uvedených košíků na rostliny tomu lze zabránit.

Dno jezírka a rostlinné zóny můžete upravit například použitím kořenů či oblázků. Pokud jste se svým dílem spokojeni, můžete jezírko kompletně naplnit vodou. Fólie potřebuje ještě několik dnů, aby se definitivně přizpůsobila tvaru koryta.

Čerpadlo je nezbytné

Instalace čerpadla v zahradním jezírku je běžná záležitost. Čerpadlo však nestavte přímo na dno, protože nasáté kaly by mohly narušit jeho plynulý provoz. Podložte ho nejlépe cihlou.

Pro umístění čerpadla mimo jezírka se používá takzvaná čerpací jáma. Jezírkové čerpadlo musí být uloženo pod úrovní hladiny vody. Sací a tlakovou hadici spojte s čerpadlem a zaveďte je do jezírka.

Tento způsob umožňuje pohodlnou údržbu čerpadla. Přechod hadic do vody můžete zakrýt kameny.

Tvorba bariéry

Okraj jezírka dostatečně zpevněte, abyste zabránili jeho stržení při vstupu na břeh. Využít lze třeba obrubníky, dlažební kostky či silné dřevěné plaňky. Zpevněný okraj musí zasahovat hlouběji pod vlastní okraj jezírka, aby mohla voda kontrolovaně přetékat. Spád nesměrujte ke sklepnímu okénku ani na sousedův pozemek – hrozí nebezpečí zaplavení.

Voda může přetékat přes okraj jezírka i takzvaným knotovým či kapilárním efektem. Pro zabránění tomuto jevu je nutné vytvořit bariéru proti vzlínavosti.

Okraj fólie svisle zvedněte a odřízněte kousek nad zemí. Horní okraj fólie musí přesahovat nejvyšší možnou hladinu vody. U jiné varianty bariéry kapilární vzlínavosti se přesahující jezírková fólie nezahrabává do země, ale vyvádí se na povrch s přesahem tři centimetry nad okraj břehu.

Na toto místo položte malé kameny nebo použijte zahrabané kameny pro zpevnění břehu zároveň jako bariéru vzlínavosti.

Autor:

Podívejte se živě do útrob včelího úlu

  • Nejčtenější

Z tisícovky snímků jste vybrali nejroztomilejšího mazlíčka července

Hlasy pro červencové mazlíky jsou sečteny. Čtenáři iDNES.cz vybírali z více než tisícovky snímků psů, koťat,...

Fotovoltaika nemusí být jen na střechách přímo na jih. Odchylka se snese

Seriál Už dávno neplatí, že fotovoltaické panely jsou vhodné pouze na jižní střechy o sklonu 35 stupňů. Technologie...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na zahradu měli vysoké nároky, budovali ji deset let. A jsou spokojení

Soutěž Nejprve rodina čtenáře Martina vybudovala téměř svépomocí rodinný dům na Kladensku, v příjemné lokalitě u lesa. Poté...

Zahrádkou jako dlaň na českokrumlovském dvorku dokonce protéká potůček

Soutěž Stačí kousek vlastního venkovního prostoru a lze ho během pár let proměnit v kouzelné místo, kde se zastavil čas, nebe...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Česko je plné pokladů a legend. Když se některé vynoří, je z toho poprask

Česká republika je plná bájných pokladů. Mnohé z nich se ale našly zcela náhodou třeba při břehu potoka či na poli....

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

  • Další z rubriky

Zatopený zanedbaný lom přetvořil v kouzelné místo, kde hnízdí ledňáčci

Soutěž Když byl z důvodu zhoršené kvality vody vodárenskou společností odstaven zatopený lom v Mikulášovicích, zarostl...

Na zahradu měli vysoké nároky, budovali ji deset let. A jsou spokojení

Soutěž Nejprve rodina čtenáře Martina vybudovala téměř svépomocí rodinný dům na Kladensku, v příjemné lokalitě u lesa. Poté...

Se sekáním trávníku v období sucha se kroťte. U zavlažování změňte režim

Zdravý, stále zelený trávník vyžaduje pravidelnou péči. Důležitá je nejen závlaha, ale také vhodně zvolené sekání,...

Venkovské zahradě přirozeně dominuje krásná třešeň a trvalkové záhony

Soutěž Na úvod druhého kola soutěže Nejkrásnější zahrada jsme vybrali venkovskou zahradu na Českomoravské vrchovině, kterou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Johnny Depp trpí poruchou erekce, proto mě penetroval lahví, tvrdí Heardová

Nově zveřejněné dokumenty ze soudního procesu mezi Johnnym Deppem a Amber Heardovou obsahují tvrzení, že slavný...

Čím víc odebere Čína ruského plynu, tím lépe pro Evropu, tvrdí analytici

Navýšený export ruského zemního plynu na území Číny může mít pro evropské země pozitivní dopady. Díky tomu se totiž...