Sobota 15. května 2021, svátek má Žofie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 15. května 2021 Žofie

Zahrada ve svahu je zajímavější, jen pozor na sklon, radí Ferdinand Leffler

  9:35
Zahrada ve svahu je vždycky výzva, ovšem klidně berte její svažitost jako určitý bonus navíc, vnáší do prostoru úžasnou dynamiku. Zahradní architekt Ferdinand Leffler a zahradní projektant Jiří Stiborek z atelieru Flera to dokumentují na svažité zahradě Vily Na Petřinách.

Svažitý pozemek obklopený stávající zástavbou a zahradami na rozhraní pražských Petřin a Břevnova dokázali zahradní architekti a projektanti v tomto případě využít tak, že partaje v přízemí mají u svého bytu vlastní zahrádky. Od společné zahrady nad svahem nad nimi je fyzicky i vizuálně izoluje zajímavě osázená a uklidňující zelená zóna.  

Svažitá zahrada v nákresech i prakticky

Zahradní projektant Jiří Stiborek z atelieru Flera na úvodním videu vysvětluje, jak si svažitost svého pozemku můžete sami změřit a vypočítat. Kdy pozemek ubíhající jen mírně do svahu ještě poslouží na fotbálek a kdy už je lepší vyřešit takovou část zahrady takzvaných terasováním. Názorně je také vidět zpevňování svahu pomocí kokosových rohoží či takzvaným haťováním, tedy prkny ukotvenými pomocí kůlů.

Svah nad soukromými předzahrádkami bytové vily má maximální svažitost, jakou lze ještě pohodlně obhospodařovat, tedy 1:2. „Sklon svahu 1:2 znamená, že na jeden výškový metr máte dva metry na hloubku svahu. Pro jeho zpevnění je ideální tzv. haťování, tedy zpevnění hatěmi, což je prkno zakotvené kůly zaraženými zhruba 40 až 50 cm do země,“ popisuje Jiří Stiborek to, co je názorně vidět na výkresu i v hotové zahradě.

Zahrada na snímcích je úplně čerstvá. Až keře poporostou a veškeré rostliny se...
Maximální sklon pozemku, jaký lze ještě poměrně příjemně zabezpečit, osázet i...

Sklon svahu nad soukromými zahrádkami je 1:2, takže projektant zvolil pro jeho zpevnění haťování v kombinaci s kokosovou rohoží.

Méně prudký svah už by měl držet sám o sobě a žádné protierozní zpevňování by nemělo být potřeba. Případně stačí použít kokosovou rohož, jejíž životnost je zhruba 3 až 4 roky. Za tu dobu osázený svah pěkně proroste, zpevní se, a organická rohož se rozpadne.

Sklon mírně svažitého pozemku se pak vyjadřuje v procentech a změříte ho velmi snadno pomocí dostatečně dlouhé vodováhy. Tu opřete na vyvýšeném místě, srovnáte do roviny a změříte rozdíl mezi spodní hranou vodováhy a terénem. Pokud je toto převýšení například 9 cm, jako v názorné ukázce na úvodním videu, je sklon pozemku 9 %.

„Sklon do pěti procent je v podstatě rovina, 9–10% svažitost je úplně bez problémů pro chůzi nebo hru,“ vysvětluje Jiří Stiborek. S tím, že s usazením stolu či sezení už je to ale při takovém sklonu horší. Proto je pro takové místo ideální vybudování terasy, jakou ve společné zahradě nad pergolou vybudovali třeba právě na společné zahradě Vily Na Petřinách. Terén okolo je tak možné nechat v přirozeném sklonu, ničemu to nevadí.

Společná zahrada pro majitele každé ze 13 bytových jednotek viladomu má cenný...
Sklon pozemku ve společné zahradě Vily na Petřinách

Ve svahu dodržujte 3 principy, radí Leffler

Kdo má zahradu ve svahu, těm doporučuje zahradní architekt Ferdinand Leffler dodržet 3 základní principy:

1/ Snažte se sklon svahů v zahradě udržet maximálně ve výše zmíněném sklonu 1:2. Strmější svahy se špatně osazují už proto, že se do nich špatně vstupuje, navíc nekompromisně podléhají erozi.

2/ Nebojte se zídek či posedových schodů. „Zídky v zahradě jsou pěkné a zahradám sluší, ať jsou z betonu nebo třeba z cihly. Vnášejí do zahrady architekturu a lidské měřítko,“ konstatuje Ferdinand Leffler, který řez zídkou z bílých cihel s dřevěnými sedáky ukazuje názorně na videu.

V soukromých zahrádkách je minimální výškový sklon. Přechod mezi terasou a...
Nákres výškového přechodu pozemku řešeného posedovými schody z masivních...

3/ Nesnažte se v zahradách ve svahu za každou cenu vytvářet rovinu. Často se kvůli pár decimetrům prodloužení roviny svahy dostávají do příliš velké strmosti,“ varuje Ferdinand Leffler. Nevyplatí se to, protože vám to úpravu terénu zbytečně zkomplikuje a moc obytného prostoru vám to ve finále stejně nepřidá. 

Zahrádky i společná zahrada brzy rozkvetou

Jaro na svazích těchto soukromých předzahrádek i na společné zahradě každou chvíli probarví především okrasné česneky a tulipány, posléze i traviny jako třtiny, pěchavce, pérovníky nebo ostřice. Na záhonech s kvetoucími trvalkami pak jsou sladěné zběhovce, kakosty, třapatky, jarmanky či mitrovky. A o kvetoucí koberec se postarají barvínky.

Fotogalerie a další info o zahradě Vily na Petřinách

Přírodní pískoviště je vybudované z akátových kůlů uprostřed  trávníku, který...

Přírodní pískoviště je vybudované z akátových kůlů uprostřed trávníku, který počítá s tím, že si na něm rády posedí nejen maminky s dětmi.

Uklidňující zvuk tekoucí vody potěší v klidové části společné zahrady i...

Uklidňující zvuk tekoucí vody potěší v klidové části společné zahrady i dospělé. Mezi vzrostlé stromy by navíc měly ještě přibýt houpací sítě.

Celou zahradu, jejímiž autory jsou Ferdinand Leffler, Martina Imramovská a Markéta Hadačová ve spolupráci s atelierem Flera, si můžete prohlédnou v bohaté fotogalerii, kde nechybí jednotlivé detaily řešení. A každopádně nepřehlédněte, jak uklidňujícím dojmem působí, když celá zahrada drží  jednotný koncept i styl. Pokud se majitelům a obyvatelům bytů podaří zachovat, bude to za pár let opravdový zelený ráj uprostřed velkoměsta.

Není divu, že přes velkou konkurenci kvalitních projektů předních českých developerů získal projekt Vila Na Petřinách  od společnosti All New Development nejvyšší místo v soutěži Best of Realty 2020.

  • Nejčtenější

Jak na pěstování rajčat? Vyzkoušejte triky z našeho manuálu

Premium Rajčata tvoří spolu s paprikami a okurkami nejoblíbenější trio naší plodové zeleniny. A právě u rajčat na chuti a vůni...

Pohlreich nadskakoval nedočkavostí, když mu gril sebrala Iveta Fabešová

Zdeněk Pohlreich rád vaří a griluje. Ovšem když mu jeho oblíbenou hračku sebere jeho souputnice pořadem Rozpal to,...

Jakmile jednou ochutnáte pravé italské risotto, už nikdy nemůžete jinak

Spor o rizoto a risotto provokuje nekončící vášnivé diskuse mezi zastánci české a italské kuchyně. Je pravda, že Ital...

Vítězný snímek Czech Nature Photo, kosáci Igora Mikuly, vznikl na toaletě

Oceněné fotografie pátého ročníku prestižní soutěže vyhlásila porota prostřednictvím online přenosu na sociálních...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

A teď budu kadeřník! Jiří Babica jako youtuber narazil na zlatou žílu

Premium Před rokem si na internetu založil Babicovu televizi. Uvedl ji prohlášením: „Tohle je moje televize. A nikdo mi do ní...

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

Praha vysévá květnaté pásy do luk. Zkouší, jak si s nimi poradí příroda

Už druhou sezonu se pokoušejí odborníci z pražského magistrátu oživit jednotvárnou zeleň monotónních trávníků na...

Pochlubte se svou zahradou, prozraďte její příběh a vyhrajte pomocníky

Po dlouhé zimě si teď o to víc užíváme na svých zahradách každou chvíli, kdy je venku pěkně. Ať už tu svou budujete...

Jablka vydrží čerstvá až do příští sklizně. Musíte je skladovat bez kyslíku

Zahrádkáři běžně skladují jablka ve sklepě, ale na jaře už mnohdy nebývají k jídlu. Je to nejen druhem odrůdy, kterou...

Dejte mladým stromkům vzduch a vláhu. S kultivátorem se nenadřete

Hlavně mladé stromy potřebují mít dostatek živin na to, aby zakořenily a ujaly se. Klasicky byste je mohli obrýt rýčem,...

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Televize NBC odmítá vysílat Zlaté glóby, Cruise kvůli porotě vrací trofeje

Americká televize NBC nebude příští rok vysílat slavnostní předávání Zlatých glóbů. Rozhodla se tak po vlně...

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...

Právníci Applu se snaží dokázat, že Epic Store prodává porno

Během soudního sporu mezi společnostmi Epic a Apple přišla řeč i na obchod s nezávislými hrami Itch.io, jehož klienta...

Twitch se stává Pornhubem pro děti, zaplavily ho streamerky v bikinách

Streamovací služba Twitch má poměrně přísná pravidla pro zobrazování sexuálního obsahu, některé uživatelky v nich však...