Čtvrtek 17. června 2021, svátek má Adolf
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 17. června 2021 Adolf

Chraňte svou úrodu. Ptáky držte na uzdě, hledejte housenky, chraňte žáby

Škůdci milují ovoce a zeleninu stejně jako my. Chraňte proto plodiny před ptáky a hmyzem fyzickými bariérami, nebo škůdce odežeňte doma vyrobenými prostředky, doporučuje redakce Doma DNES.

Pro ptáky je vaše zahrada prostřeným stolem. | foto: Profimedia.cz

Ochrana plodin před škůdci je důležitá, zejména když pěstujete ovoce, jako jsou bobuloviny, nebo když chcete konzumovat zelí bez děr od housenek.

Vaše zahrada může být přátelským prostředím pro žáby, pozemní brouky a ještěrky, které požírají malé škůdce, ale stejně byste měli chránit plodiny před hmyzem a většími škůdci fyzickými bariérami. 

Pokud pták nemůže dosáhnout na ovoce, nemůže ho poškodit klováním, a když motýl nemá jak přistát na listech zelí a nemůže naklást vajíčka, rostlina bude bezpečná před poškozením housenkou. Ptáky můžete odradit také věcmi, které se třpytí, chrastí nebo kroutí, což je vyděsí.

Vyzkoušejte jednoduché techniky zde uvedené, aby vaše plodiny zůstaly zdravé. Jen dávejte pozor, abyste nevyřadili také ten hmyz, který je velmi užitečný při opylování rostlin.

Držet ptáky na uzdě

Ptáci k našemu životu bezesporu patří a také většina zahradníků má potěšení z jejich společnosti. Je krásné vidět červenku, jak se usadí na násadě zapíchnutých vidlí, nebo kosa poskakujícího na trávníku. 

Přílet vlaštovek nebo drozdů kvíčal nám připomene, že už je jaro, a je také radost probudit se v létě časně ráno za zvuku ptačího zpěvu. Ale zatímco kočkám dáváme zvonky a na stromy jsme zavěsili krmítka, abychom k návštěvě našich zahrad ptáky povzbudili, ve chvíli, kdy začíná dozrávat ovoce a máme vysazené brukve, si najednou uvědomujeme, že sdílet zahradu s ptáky je jedna věc, ale dělit se s nimi o naše plodiny věc druhá.

Šest způsobů, jak držet ptáky z dosahu

Síťovina: pro měkké ovoce, brukve, nově vysazenou cibuli síťovina poskytuje dobrou ochranu, zcela překryje plodiny, nemá žádné mezery a je možné ji upevnit podél všech okrajů. 

Třpytivé disky: zavěste staré CD disky mezi větve ovocných stromů a keřů. Disky se třpytí, za větru se otáčejí a odrážejí obraz jakéhokoli ptáka, který se přiblíží, což obvykle stačí, aby to plachého ptáka, jako je třeba hýl, odradilo. 

Plastové lahve: chráníte brukvovité plodiny, jako je například zelí a květák. Bambusové tyčky zarazte do země a na ně nasaďte velké plastové lahve od minerálky. Rozmístěte je kolem záhonu, asi 60 cm od sebe. 

Netkaná textilie: nově vysazené brukve a malé rostliny, které mají kolem sebe volně ložený mulč. Chrání plodiny před ptáky, přičemž ale propouští světlo i vodu. Je ideální pro malé, choulostivé plodiny. Nepoužívejte k překrytí kvetoucích rostlin, kvůli opylení, u ovocných stromků nechte přístup pro včely.

Zvonovité poklopy: pro pomalu rostoucí ovocné keře a brukvovité. Chrání jahody a melouny, které rostou nízko nad zemí. Uvědomte si však, že plastové poklopy neumožňují dešti ani opylovačům proniknout dovnitř a že pod poklopy bývá za slunných dnů až moc horko. Rám vytvořený ze síťoviny přehozené přes vyšší oblouky umožňuje přístup včelám. Máte-li rám pevnější, můžete použít také drátěné pletivo.

Trvalé kryty: pro ovocné keře a snadno zranitelné plodiny. Představují sice větší investice, ale stojí to za to, když ochrání vaši úrodu. Konstrukce typu Build a Ball jsou dobrým řešením; jsou to kovové tyčky nebo bambusové hůlky, které zapadají do otvorů v plastových koulích, jež celou konstrukci v rozích spojují.

Holubi klovou růžičkovou kapustu a bažanti ji milují také. Hýlové kradou květy z ovocných stromů a kosy a drozdy nevyžene ze zahrady nic. 

Někteří ptáci, jako jsou třeba červenky, požírají spoustu hmyzu, a jsou tak zahradními přáteli, ale pokud pěstujete maliny, jahody, rybíz nebo třešně bez jakékoli ochrany, je to jako vyvěsit pozvání na hostinu pro opeřené milovníky ovoce.

Abyste ptáky odradili od příletu na zahradu, můžete vytvořit zábranu, jako je třeba síťovina, přes kterou se nedostanou dál. Můžete také koupit odpuzující pásky, blýskavé předměty nebo zábrany ve formě velkých klecí, anebo si něco z toho udělat sami. 

Užitečné rady od profesionálů

Buďte ostražití. Čím dřív si všimnete problému se škůdci a čím dřív se jimi začnete zabývat, tím méně škody způsobí a tím snadnější bude ochránit vaše plodiny před poškozením. 

Kdy vstávají ptáci? A poznáte je podle zpěvu?

Buďte připravení. Kupte, co potřebujete, abyste ochránili své rostliny, než budou napadeny.

Vždy mějte zásobu organických pelet proti slimákům, pokud vám způsobují problémy. Vezměte si pinzetu a gumové rukavice a hledejte housenky, abyste je mohli odstranit. 

Buďte pečliví. Prohlížejte spodní strany listů, jestli se tam neshlukují housenky, mšice a další škůdci. 

Chraňte predátory škůdců

Někteří tvorové se škůdci živí, a měli byste je proto ve vaší zahradě podporovat, aby pomáhali udržet plodiny zdravé. Červenky a drozdi loví hmyz, jako jsou housenky nebo drátovci, a pavouky, zatímco žáby, ropuchy, ježci a ještěrky rádi žerou slimáky a hlemýždě. 

Prospěšní lovci hmyzu mohou také hrát roli v boji proti škůdcům. Slunéčka a jejich larvy požírají velké množství mšic, které také milují larvy pestřenek.

Ujistěte se, že víte, jak larvy tohoto hmyzu vypadají, abyste je nezaměnili se škůdci. Abyste této prospěšné armádě pomohli, poskytněte jim vodu a dodejte jim potravu, pokud je v zahradě nedostatečná nabídka. 

Malý rybník nebo jezírko brzy přitáhne obojživelníky, kteří ho využijí k rozmnožování, pokud tam ovšem nechováte dravé ryby. Slunéčka zase navštěvují květy bohaté na nektar. 

Některá místa v zahradě ponechte nedotčená se spoustou větví, jejichž listy visí až k zemi, jestli chcete, aby se tam zabydleli ježci nebo žáby. Mohli byste je totiž rušit při čištění cestičky u záhonu s dýněmi nebo při nakládání kompostu z hromady. Ujistěte se proto, že v zahradě je dostatek místa, kde se budou cítit bezpečně.

Autor:

Sledujte krmítko v americkém Ohiu živě

  • Nejčtenější

Díky koronaviru zvelebili zanedbanou zahradu a vyloupl se skvost

Soutěž Mladý pár koupil před dvěma lety na východ od Prahy dům se zahradou, aby si tu postupně vybudoval zázemí pro plánovanou...

Klíště si lidé pletou s klošem, miniaturním štírkem i kožními výrůstky

Aktuální teplé vlhké počasí je pro klíšťata ideální. Je s podivem, co jsou lidé schopni za klíště považovat. „Zhruba...

Na malinkém pozemku vykouzlili zelený dvorek jako z nouze ctnost

Soutěž Téměř se rozpakuje svému dlouhé roky opečovávanému miniaturnímu pozemku u domu říkat zahrada, spíš je to zelený dvorek....

Pestrobarevná zahrada v Českém ráji má raritu, bazén usazený v jezírku

Soutěž Vypadají jako blázni a bývají šťastní. Ti, kteří od rána do večera pracují na zahradě a vnímají to jako nikdy nekončící...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přírodní zahrada pár minut z centra města je rájem pro děti i divočinu

Soutěž Zahrada, která vypadá úplně normálně, nic vyumělkovaného, a kde je vám prostě dobře, aniž byste věděli proč. Taková na...

Znásilnil mě lékař. Prvně mě muž osahával v deseti. Oběti popsaly své zážitky

Premium Ve vlaku, v práci, u lékaře, na táboře. Sexuální obtěžování zažívají především dívky již ve velmi mladém věku, často se...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

OBRAZEM: Sklizeň jahod má zpoždění, ale začalo se už sbírat i z pole

Sklizeň jahod je letos opožděná kvůli počasí o dva až tři týdny. Minulý týden se začalo sklízet ze skleníku, během...

Zelená oáza v pražské Hostivaři má za domem les. Do centra je to kousek

Soutěž Není nijak rozlehlá, nicméně je útulná a s komfortem krytého bazénu a metropole za zády. O zahradu u rodinného domku v...

Víkend si užijte v otevřených zahradách po republice, je to čirá radost

Poprvé se u nás před dvanácti lety v rámci Víkendu otevřených zahrad otevřely veřejnosti tři zahrady, letos už jich...

Velký atlas jahod. Přinášíme přehled nejzajímavějších odrůd a jejich vlastnosti

Premium Znáte někoho, kdo nemiluje jahody? Musí to být ale ty pravé, voňavé, sladké a chutné, ideálně čerstvě utržené. Jejich...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželka majitele Alzy promluvila o fungování firmy, se Zavoralem se rozvádí

Majitel tuzemského internetového gigantu Alza.cz Aleš Zavoral patří se svým jměním mezi nejbohatší Čechy. Na rozdíl od...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Moderátor Aleš Cibulka skončil na jednotce intenzivní péče

Čtyřiačtyřicetiletý Aleš Cibulka měl v sobotu v rozhlasovém pořadu Tobogan dělat narozeninový rozhovor s herečkou Marií...

Rozloučení se Šafránkovou bude asi veřejné, pohřeb s poctami rodina nechce

Rodina zřejmě počítá s veřejným rozloučením se zesnulou Libuší Šafránkovou. Zatím ale není jasné, v jaké by to mělo být...

Toto XXL mi lichotí, říká Farna. Je tváří billboardu na Times Square

Ewa Farna (27) se s písní Tělo dostala až na slavnou obří reklamní obrazovku na newyorské Times Square. Spotify zde...