Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 31. března 2023 Kvido

Zahrada s dřevěným biobazénem a muchovníky dvakrát zabodovala u odborníků

Zahrada u jihočeské městské novostavby vznikla v roce 2010. Jejím základem se tehdy staly zvlněné záhony dřevin a později i trvalek po obvodu pozemku, zbytek plochy zatravnili. Kromě nutných prací ovšem rodinu nic nelákalo ven, a tak své požadavky na zahradu přehodnotili. Rekonstrukce z jara 2021 dokazuje, že udělali dobře.
Dřevěný biobazén získal samostatné ocenění od odborníků: první místo v...

Dřevěný biobazén získal samostatné ocenění od odborníků: první místo v kategorii Biobazén - přírodní bazén v soutěži Koupací jezírko 2022, kterou vyhlašuje Asociace biobazénů a jezírek při Svazu zakládání a údržby zeleně. | foto: Jindřich Soukal a archiv Atelieru A57

Touha trávit na zahradě mnohem více času, ovšem nejen zahradnickými pracemi, majitele dostrkala až k k odvážnému rozhodnutí zahradu zgruntu přetvořit v celoročně využitelný venkovní prostor. Pohrávali si i s myšlenkou na pořízení sauny a koupacího biobazénu, které se také podařilo zrealizovat. Tehdy netušili, že se jim ve spolupráci se zahradními architekty a zahradníky podaří zhmotnit vítěznou zahradu šestnáctého ročníku soutěže Zahrada roku, kterou pořádá profesní sdružení Svaz zakládání a údržby zeleně (SZUZ).

„Na omezeném pozemku městské zahrady se sešlo několik požadavků a bylo nutné prostor zjednodušit a zpřehlednit. Majitelé si přáli v zahradě trávit více času nejen prací, ale i odpočinkem či aktivním pobytem. Chtěli užívat zahradu všemi smysly, a byť jsou ve městě, tak pocítit dotek přírody,“ popsala zahradní architektka Jana Mudrová, proč je majitelé oslovili a rozhodli se pustit do rekonstrukce nedávno vybudované zahrady.

Dřevené biojezírko je dřevěnou terasou propojeno se saunou, obojí rodina...

Zahrada není velká, má plochu 790 m2, kterou autoři projektu – Jana Mudrová a Václav Mudra – rozdělili na několik pomyslných zahradních pokojíčků. Na tak malé ploše je ovšem místo oddělování naopak opticky maximálně propojili průhledy a prostupy. Dominantním a celoročně žijícím osvěžujícím prvkem nového konceptu se stal dřevěný biobazén schovaný v zadní části zahrady.

Díky poměrně velkorysé dřevěné terase, dřevěnému obložení a výsadbě vícekmenných muchovníků – které v průběhu roku postupně dělají radost bílými květy, modrými jedlými plody i červeně zbarvenými listy na podzim a dotvářejí tak přívětivý obraz zahrady – se podařilo vytvořit poklidný kout. Kde zůstala i vzrostlá hortenzie z původního záhonu lemujícího obvod zahrady.

Krásné a inspirativní zahrady vytvořené profesionály, v Praze i v krajině

Na bazén bezprostředně navazují záhony elementárních tvarů, ovšem s bohatým zastoupením rostlin. „Ty vytvářejí dojem divoké rozevlátosti, romantiky i intimity v malém,“ popisuje Jana Mudrová s tím, že rozevlátost je lehce uzemněna geometrickou přísností stálezelených tvarovaných keřů, v horizontálním směru pak pravoúhlým dělením jednotlivých ploch zahrady.

A protože je dům majitelů sice moderní a tvarově čistý, ale vyrostl v divoké změti různorodé okolní zástavby rodinných domů, tvůrci nové podoby zahrady se maximálně snažili vytvořit pro rodinu intimní prostor, který ji dopřává užívat si soukromí. Zvědavým pohledům z ulice zahradu maximálně uzavřeli a středobod venkovního rodinného dění situovali na krytou terasu za domem.

Zmizely geotextilie, přibyla spousta radosti

Necelých 800 metrů čtverečních velká zahrada dnes svým majitelům nabízí mimo jiné celoroční koupání v biobazénu společně s potápníky, v sezoně i s přelety vážek nad hlavou, či ozdravný pobyt v rozpálené sauně. Kdykoliv si mohou užívat i romantické praskání ohně v tzv. kortenovém ohništi, přítomnost nenápadně umístěných drobných uměleckých děl i radost ze své úrody.

Majitelé si přáli v zahradě celoročně trávit více času nejen prací, ale i...
Zahrada roku 2022 (Zahrada pod muchovníky, zlatá)

Krytá pobytová terasa je pro rodinu jakýmsi srdcem zahrady; na dřevěný biobazén je vidět i od stolu, přestože je vlastně za rohem. Vyvýšené záhony s cestičkami z žulových kamenů (z původních záhonových obrubníků) se osvědčily pro pěstování zeleniny pro vlastní potřebu.

„Majitelé jsou zvyklí o zahradu pečlivě pečovat, mají radost z každého pokroku, z nových květů, barev,“ kvituje spoluautorka proměny Jana Mudrová. S tím, že poctivě založená zahrada, kterou realizoval Ateliér A57 ve spolupráci s Janem Nussbauerem z firmy Herba Grata, se udržuje poměrně snadno. „Záhony vyžadují pouze běžnou péči o trvalkové plochy, v předjaří jsou suché porosty zastřiženy, během sezony pak několikrát vyplety.“

Celou fotogalerii této zahrady si prohlédněte zde

Každá krásná a smysluplná zahrada v sobě snoubí umění i řemeslo. Není snadné ji vytvořit, nicméně přináší pak spoustu radosti.

Rozumné kvantum práce potřebné k údržbě zahrady majitelům nevadí, naopak. Užívají si přitom kompaktnost celého pečlivě promyšleného venkovního prostoru i přítomnost přírodních materiálů, které umí přirozeně stárnout. Moderní materiály použité při výstavbě domu, zahradního domku, sauny i plotů totiž citlivě doplnily dřevo, kámen i kov.

Ze zahrady také nekompromisně zmizely umělé mulčovací geotextilie i nepřirozené shluky kamenů, bonusem je i to, že jsou záhony založené bez použití chemie. Původní žulové obrubníky nahradila ocelová pásovina, žulové kostky se nově využily na dlažbu mezi vyvýšené záhony, v nichž rodina pěstuje zeleninu.

Nelze také nezmínit, s jakou pokorou se při rekonstrukci zahrady přistoupilo k zeleni v původních záhonech lemujících pozemek. „Rostliny i dřeviny z nich byly ve velké míře pečlivě opatrně vyjmuty a nyní již dělají radost na zahradách přátel a sousedů,“ ujistila spoluautorka projektu Jana Mudrová.

Ponořené dřevo, které vydrží staletí

Opravdovou lahůdkou je – i z pohledu použitého materiálu – zmíněný dřevěný biobazén. Autoři z Ateliéru A57 u něj totiž použili k vytvoření koupací vany masivní jedlové dřevo, které znají od nakácené kulatiny až po finální podobu.

Autoři projektu rozdělili plochu 790 čtverečních metrů zahradní plochy na...
Realizace rekonstrukce zahrady a výstavby biobazénu s koupací vanou z jedlového...

Realizace nové podoby zahrady a jezírka z jedlového masivu probíhala na jaře 2021.

Jeho konstrukce chytře využívá zkušeností historického používání dřeva v rybníkářství jižních Čech – dřevěné prvky pod vodní hladinou totiž přežily staletí. Dubová terasa i šlapáky u jezírka nepochybně také přežijí dlouhá léta.

Není divu, že tento unikátní dřevěný biotop odborníci ocenili prvním místem v kategorii Biobazén – přírodní bazén v soutěži Koupací jezírko 2022, kterou vyhlašuje Asociace biobazénů a jezírek při Svazu zakládání a údržby zeleně.

VIDEO: Sauna a biotopické jezírko se na rodinné zahradě skvěle doplňují

Celý rok je v zahradě co obdivovat

Ačkoliv se na rodinné zahradě podařilo vytvořit intimní atmosféru, ve městě tak cennou, rozhodně není nudná. Obvodové zdi byly promyšleně využity jako kontrastní pozadí pro trvalkové záhony a jakési promítací plátno pro jemnou strukturální hru stínů. A protože osázené plochy v této zahradě mají rozdílné světelné podmínky, od plného slunce až po plný stín, jsou tu trvalky spíše suchomilné či sucho tolerující. V jezírku sice vodní rostliny nenajdete, trvalkový záhon za ním však vytváří dojem divokého porostu – de facto imituje vodní, pobřežní a hajní společenstva v jakési okrasné městské podobě.

Záhony navazují v jednoduchých tvarech, ale s bohatým sortimentem rostlin,...

Teď už se majitelé již podruhé (zahrada byla realizována na jaře 2021) těší na krokusy a modřence, které zahradu v dohledné době nesměle rozsvítí po pošmourné zimě. Pomalu tak připraví prostor pro záplavu tulipánů a stříbrné květy muchovníků, poté rozkvetou první šanty, šalvěje a česneky, záhy se k nim připojí nádherné a nepřehlédnutelné květy pivoněk a denivek.

Ani v létě tu květy nezahálí, aby byla zahrada jakýmsi stále doplňovaným švédským stolem pro včely a motýly – lákají je hlavně květy aster či třapatek. Nakonci léta se pak zahrada podzimně rozzáří červenými listy muchovníků i výrazně barevným javorem ginalla. A v zimě? Teď je zahrada melancholicky klidná, sice bez barev, ovšem s míhajícími se stíny suchých trvalek.

Autoři:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

To když ochutnáš, tak jsi v Americe. Pohlreich otestoval ráje masožroutů

Milujete začouzený T-bone steak, pomalu pečená žebírka nebo šťavnatý hamburger, symboly pravého amerického barbecue? V...

VIDEO: Nizozemci se rozhodli v reálu postavit šílené nápady Pata a Mata

Jejich nápady jsou velmi hloupé, ale zároveň velmi vynalézavé, charakterizuje kutily Pata a Mata Bram van Dijk, který...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dobrovolníci sledovali okamžitou spotřebu plynu. Začátek února s ní zamával

Portál iDNES.cz v prosinci odstartoval netradiční projekt Špion na plynoměru. V domácnostech dobrovolníků sleduje...

KVÍZ: Jak se vyznáte v hovězím mase

Hovězí maso skýtá obrovské množství možností. Můžete ho péct, dusit i použít na gril. Když uvažujete o tom, co uvaříte...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Moderní dezerty? Stejně všichni nejvíc chtějí buchty, říká cukrářka Burianová

Premium Vystudovaná právnička a rekvalifikovaná cukrářka Petra Burianová si v první řadě televizní soutěže Peče celá země...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Konec zimy je ideálním časem, kdy začít plánovat stavbu rodinného bazénu

Postavit si kopaný bazén na zahradě může být skvělou volbou pro ty, kteří si chtějí užít letní zábavu a osvěžení v...

Zahrada s dřevěným biobazénem a muchovníky dvakrát zabodovala u odborníků

Zahrada u jihočeské městské novostavby vznikla v roce 2010. Jejím základem se tehdy staly zvlněné záhony dřevin a...

Chcete barevnou zahradu i v zimě? Vysaďte to, co kvete i za sněhu a mrazu

Když začne zima téměř připomínat jaro, vyrazí někdy sněženky už začátkem února. Po nich přijdou krokusy a lýkovec a už...

Květinová sezona začíná: vrhněte se na růže i balkony, rozsazujte sněženky

Příroda se začíná pomalu probouzet a nás čeká osm měsíců, kdy se budeme těšit z krásy kvetoucích rostlin. Chcete-li,...

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...

Budu ukazovat nohy i výstřih. Nejsem jeptiška, reaguje na kritiku Burešová

Herečka a zpěvačka Eva Burešová (29) se stala terčem kritiky některých uživatelů Instagramu. Ti jí v negativních...

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...