Dřevěný biobazén získal samostatné ocenění od odborníků: první místo v...

Dřevěný biobazén získal samostatné ocenění od odborníků: první místo v kategorii Biobazén - přírodní bazén v soutěži Koupací jezírko 2022, kterou vyhlašuje Asociace biobazénů a jezírek při Svazu zakládání a údržby zeleně. | foto: Jindřich Soukal a archiv Atelieru A57

Zahrada s dřevěným biobazénem a muchovníky dvakrát zabodovala u odborníků

  • 11
Zahrada u jihočeské městské novostavby vznikla v roce 2010. Jejím základem se tehdy staly zvlněné záhony dřevin a později i trvalek po obvodu pozemku, zbytek plochy zatravnili. Kromě nutných prací ovšem rodinu nic nelákalo ven, a tak své požadavky na zahradu přehodnotili. Rekonstrukce z jara 2021 dokazuje, že udělali dobře.

Touha trávit na zahradě mnohem více času, ovšem nejen zahradnickými pracemi, majitele dostrkala až k k odvážnému rozhodnutí zahradu zgruntu přetvořit v celoročně využitelný venkovní prostor. Pohrávali si i s myšlenkou na pořízení sauny a koupacího biobazénu, které se také podařilo zrealizovat. Tehdy netušili, že se jim ve spolupráci se zahradními architekty a zahradníky podaří zhmotnit vítěznou zahradu šestnáctého ročníku soutěže Zahrada roku, kterou pořádá profesní sdružení Svaz zakládání a údržby zeleně (SZUZ).

„Na omezeném pozemku městské zahrady se sešlo několik požadavků a bylo nutné prostor zjednodušit a zpřehlednit. Majitelé si přáli v zahradě trávit více času nejen prací, ale i odpočinkem či aktivním pobytem. Chtěli užívat zahradu všemi smysly, a byť jsou ve městě, tak pocítit dotek přírody,“ popsala zahradní architektka Jana Mudrová, proč je majitelé oslovili a rozhodli se pustit do rekonstrukce nedávno vybudované zahrady.

Dřevené biojezírko je dřevěnou terasou propojeno se saunou, obojí rodina...

Zahrada není velká, má plochu 790 m2, kterou autoři projektu – Jana Mudrová a Václav Mudra – rozdělili na několik pomyslných zahradních pokojíčků. Na tak malé ploše je ovšem místo oddělování naopak opticky maximálně propojili průhledy a prostupy. Dominantním a celoročně žijícím osvěžujícím prvkem nového konceptu se stal dřevěný biobazén schovaný v zadní části zahrady.

Díky poměrně velkorysé dřevěné terase, dřevěnému obložení a výsadbě vícekmenných muchovníků – které v průběhu roku postupně dělají radost bílými květy, modrými jedlými plody i červeně zbarvenými listy na podzim a dotvářejí tak přívětivý obraz zahrady – se podařilo vytvořit poklidný kout. Kde zůstala i vzrostlá hortenzie z původního záhonu lemujícího obvod zahrady.

Krásné a inspirativní zahrady vytvořené profesionály, v Praze i v krajině

Na bazén bezprostředně navazují záhony elementárních tvarů, ovšem s bohatým zastoupením rostlin. „Ty vytvářejí dojem divoké rozevlátosti, romantiky i intimity v malém,“ popisuje Jana Mudrová s tím, že rozevlátost je lehce uzemněna geometrickou přísností stálezelených tvarovaných keřů, v horizontálním směru pak pravoúhlým dělením jednotlivých ploch zahrady.

A protože je dům majitelů sice moderní a tvarově čistý, ale vyrostl v divoké změti různorodé okolní zástavby rodinných domů, tvůrci nové podoby zahrady se maximálně snažili vytvořit pro rodinu intimní prostor, který ji dopřává užívat si soukromí. Zvědavým pohledům z ulice zahradu maximálně uzavřeli a středobod venkovního rodinného dění situovali na krytou terasu za domem.

Zmizely geotextilie, přibyla spousta radosti

Necelých 800 metrů čtverečních velká zahrada dnes svým majitelům nabízí mimo jiné celoroční koupání v biobazénu společně s potápníky, v sezoně i s přelety vážek nad hlavou, či ozdravný pobyt v rozpálené sauně. Kdykoliv si mohou užívat i romantické praskání ohně v tzv. kortenovém ohništi, přítomnost nenápadně umístěných drobných uměleckých děl i radost ze své úrody.

Majitelé si přáli v zahradě celoročně trávit více času nejen prací, ale i...
Zahrada roku 2022 (Zahrada pod muchovníky, zlatá)

Krytá pobytová terasa je pro rodinu jakýmsi srdcem zahrady; na dřevěný biobazén je vidět i od stolu, přestože je vlastně za rohem. Vyvýšené záhony s cestičkami z žulových kamenů (z původních záhonových obrubníků) se osvědčily pro pěstování zeleniny pro vlastní potřebu.

„Majitelé jsou zvyklí o zahradu pečlivě pečovat, mají radost z každého pokroku, z nových květů, barev,“ kvituje spoluautorka proměny Jana Mudrová. S tím, že poctivě založená zahrada, kterou realizoval Ateliér A57 ve spolupráci s Janem Nussbauerem z firmy Herba Grata, se udržuje poměrně snadno. „Záhony vyžadují pouze běžnou péči o trvalkové plochy, v předjaří jsou suché porosty zastřiženy, během sezony pak několikrát vyplety.“

Celou fotogalerii této zahrady si prohlédněte zde

Každá krásná a smysluplná zahrada v sobě snoubí umění i řemeslo. Není snadné ji vytvořit, nicméně přináší pak spoustu radosti.

Rozumné kvantum práce potřebné k údržbě zahrady majitelům nevadí, naopak. Užívají si přitom kompaktnost celého pečlivě promyšleného venkovního prostoru i přítomnost přírodních materiálů, které umí přirozeně stárnout. Moderní materiály použité při výstavbě domu, zahradního domku, sauny i plotů totiž citlivě doplnily dřevo, kámen i kov.

Ze zahrady také nekompromisně zmizely umělé mulčovací geotextilie i nepřirozené shluky kamenů, bonusem je i to, že jsou záhony založené bez použití chemie. Původní žulové obrubníky nahradila ocelová pásovina, žulové kostky se nově využily na dlažbu mezi vyvýšené záhony, v nichž rodina pěstuje zeleninu.

Nelze také nezmínit, s jakou pokorou se při rekonstrukci zahrady přistoupilo k zeleni v původních záhonech lemujících pozemek. „Rostliny i dřeviny z nich byly ve velké míře pečlivě opatrně vyjmuty a nyní již dělají radost na zahradách přátel a sousedů,“ ujistila spoluautorka projektu Jana Mudrová.

Ponořené dřevo, které vydrží staletí

Opravdovou lahůdkou je – i z pohledu použitého materiálu – zmíněný dřevěný biobazén. Autoři z Ateliéru A57 u něj totiž použili k vytvoření koupací vany masivní jedlové dřevo, které znají od nakácené kulatiny až po finální podobu.

Autoři projektu rozdělili plochu 790 čtverečních metrů zahradní plochy na...
Realizace rekonstrukce zahrady a výstavby biobazénu s koupací vanou z jedlového...

Realizace nové podoby zahrady a jezírka z jedlového masivu probíhala na jaře 2021.

Jeho konstrukce chytře využívá zkušeností historického používání dřeva v rybníkářství jižních Čech – dřevěné prvky pod vodní hladinou totiž přežily staletí. Dubová terasa i šlapáky u jezírka nepochybně také přežijí dlouhá léta.

Není divu, že tento unikátní dřevěný biotop odborníci ocenili prvním místem v kategorii Biobazén – přírodní bazén v soutěži Koupací jezírko 2022, kterou vyhlašuje Asociace biobazénů a jezírek při Svazu zakládání a údržby zeleně.

VIDEO: Sauna a biotopické jezírko se na rodinné zahradě skvěle doplňují

Celý rok je v zahradě co obdivovat

Ačkoliv se na rodinné zahradě podařilo vytvořit intimní atmosféru, ve městě tak cennou, rozhodně není nudná. Obvodové zdi byly promyšleně využity jako kontrastní pozadí pro trvalkové záhony a jakési promítací plátno pro jemnou strukturální hru stínů. A protože osázené plochy v této zahradě mají rozdílné světelné podmínky, od plného slunce až po plný stín, jsou tu trvalky spíše suchomilné či sucho tolerující. V jezírku sice vodní rostliny nenajdete, trvalkový záhon za ním však vytváří dojem divokého porostu – de facto imituje vodní, pobřežní a hajní společenstva v jakési okrasné městské podobě.

Záhony navazují v jednoduchých tvarech, ale s bohatým sortimentem rostlin,...

Teď už se majitelé již podruhé (zahrada byla realizována na jaře 2021) těší na krokusy a modřence, které zahradu v dohledné době nesměle rozsvítí po pošmourné zimě. Pomalu tak připraví prostor pro záplavu tulipánů a stříbrné květy muchovníků, poté rozkvetou první šanty, šalvěje a česneky, záhy se k nim připojí nádherné a nepřehlédnutelné květy pivoněk a denivek.

Ani v létě tu květy nezahálí, aby byla zahrada jakýmsi stále doplňovaným švédským stolem pro včely a motýly – lákají je hlavně květy aster či třapatek. Nakonci léta se pak zahrada podzimně rozzáří červenými listy muchovníků i výrazně barevným javorem ginalla. A v zimě? Teď je zahrada melancholicky klidná, sice bez barev, ovšem s míhajícími se stíny suchých trvalek.