Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Formální zahrada umí podtrhnout krásu secesní vily v sezoně i pod sněhem

Pražská vilová čtvrť Ořechovka má svůj specifický prvorepublikový půvab. Nejinak je tomu v případě secesní vily, u níž rodina majitelů nechtěla mít „jen pozemek, který ji obklopuje“. Toužili po tom, aby se zahrada s domem dotvářely navzájem a dalo se venku opravdu žít. Úplně snadné to ovšem nebylo.

Dané místo má ohromné štěstí, že majitelé krásného secesního domu i pozemku umí atmosféru i eleganci první republiky ocenit. Když oslovili zahradního architekta Ferdinanda Lefflera a pozvali ho k sobě domů na první setkání, připomínaly prý toto období i nabídnuté dortíky, příbory a porcelán.

I takové zdánlivé maličkosti dávají zahradnímu architektovi napovědět, jaká asi budou přání jeho klienta a jak k nim přistupovat. „Nechceme mít pozemek, který jen obklopuje krásnou vilu. Přejeme si vnést do zahrady život, užívat si ji,“ vzpomíná Leffler ve své nové knize Zahrada je pro radost, s čím se mu tehdy majitelé krásné vily, kterou obklopuje neméně vznešený exteriér, svěřili.

Letní i zimní fotogalerie zahrady na Ořechovce

Nádherné vzrostlé stromy, podoba a blízkost okolních zahrad, respektování architektury domu a koneckonců i ladění celé čtvrti, to byly danosti, s nimiž Ferdinand Leffler a jeho kolegyně Lenka Táborská z atelieru Flera museli pracovat (podle jejich návrhu a projektu pak zahradu realizovala firma Virtoni). Přitom nebyli první, kdo se o řešení této zahrady pokoušel.

Pražská vilová čtvrť Ořechovka je totiž jedinečná a má svůj specifický charakter, s nímž bylo potřeba počítat i při řešení zahrady. „Obzvlášť pro předzahradu jsme hledali správnou úroveň formality, ke které patří například vizuálně prodyšný přední plot. Zuby si na tom před námi vylámali jiní kolegové architekti a my jsme první výsadby předělávali,“ vzpomíná Leffler.

Staré i nové prvky lze skloubit

S respektem architekti přistoupili k tradiční pískovcové dlažbě a v zahradě ji zachovali. Zcela nově naopak na pozemku přibyl skleník, který byl pro pana majitele zpočátku jen těžko přijatelný – jako příliš nový a příliš výrazný prvek. „Já jsem však od začátku přání paní domu podporoval a společně jsme našli design skleníku, který do místa perfektně zapadne,“ je zahradní architekt rád, že se společně s rodinou našli ideální řešení.

Podívejte se na úvodní video i fotogalerii a zahradu si jejich prostřednictvím projděte nejen v časně letní, ale i v zimní sezoně – nový je nejen skleník, ale i altán či vodní prvek a překvapivě v zahradě nijak neruší.

Jako celek teď zahrada působí kompaktně, klidně by si člověk mohl myslet, že řada prvků je v ní odjakživa, jen oba zahradní architekti vědí, kolikrát se měnil nejen koncept prostoru před domem, ale i celé zadní části zahrady. Tam se například dlouho řešila další výrazná stavba: zahradní altán.

„Sháněli jsme dobový, který by se zrenovoval, protože vytvářet novou prvorepublikovou repliku nám přišlo laciné,“ vzpomíná architekt. Nakonec nechali vytvořit nový altán s proporcí původního, ale v autorském designu perforovaných ocelových stěn. Pečlivě řešili veškeré drobné detaily, které se obtiskly do vzoru jeho konstrukce, takže se tato nová zahradní stavba stala sama o sobě takovým originálním sochařským dílem.

Pomohla i znalost zahrady a místních poměrů

Na videu ani na fotografiích samozřejmě nemůžete přehlédnout výraznou, byť designově velice střídmou, kamennou vodní fontánu. Na okolních zahradách totiž bývá hlavně o víkendu rušno. „A tak jsme sem navrhli vodní prvek, protože máme vyzkoušeno, že zvuk zurčící vody účinně pohltí nepohodlné ruchy a nejbližší okolí příjemně občerství,“ vysvětluje Ferdinand Leffler.

I v tomto případě pro nadčasovost návrhu dlouho hledali vhodný design – původní kašnu nakonec nahradila jednoduchá kamenná mísa, v níž voda jen jemně probublává. Což je nesmírně uklidňující i osvěžující současně. A pro ptactvo a další živočichy žijící v zahradě je v horkých a žíznivých letních dnech takový zdroj vody doslova oázou života.

Vodní prvek má nesmírně decentní design a voda v něm jen příjemně probublává.
Panna Marie, pro niž mají majitelé slabost, je v zahradě snad všudepřítomná,...

Vlevo vodní prvek s lavičkou, již lze přemisťovat. Vpravo zimní pohled na Pannu Marii a skleník.

Velmi výrazným prvkem zahrady je i socha Panny Marie, k níž mají majitelé hluboký vztah – najít pro ni ideální umístění, to byla pro oba zahradní architekty sama o sobě zajímavá výzva. „Nechtěli jsme, aby se jí podřídila celá zahrada, ale zároveň jsme hledali adekvátní sebevědomé místo, které si taková socha bezesporu zaslouží,“ vysvětluje architekt. A podařilo se.

Velkou výhodou pro zahradní architekty každopádně bylo, že majitelé už svou zahradu dobře znali. „Ukazovali nám, kde se jim dobře sedí, a tam jsme umístili pohodlná sezení,“ popisuje Leffler. S tím, že dřevěnou lavici v nadčasovém designu lze samozřejmě během roku podle chuti přemisťovat.

Žebříčky nejoblíbenějších stromů, keřů i květin Ferdinanda Lefflera

A výsadby, které celé zahradě tvoří žádoucí měkkou a citlivě vybranou kulisu? Výběr sortimentu rostlin byl samozřejmě také velmi pečlivý. Na střeše garáže jsou výsadby na konstrukcích, zahradu kromě vzrostlých stromů dotvářejí za první republiky velmi dobově oblíbené růže nebo pivoňky. O jarní efekt se starají sněženky a krokusy, teď v zimě v zahradě naopak vynikají uschlá květenství hortenzií a útlá zlatavá stébla trav.

Letní i zimní fotogalerie klidné pražské zahrady

Autoři:

Nejčtenější

Nadšenec vytvořil dřevěné PC, které se nemusí stydět dát ani do obýváku

Herní počítače už jsou dnes běžnou součástí domácího vybavení, jejich většinou futuristický design a mohutné LED podsvícení je však diskvalifikují od toho, aby si je esteticky uvažující jedinci...

Poprvé štěkl a leknutím se z toho svalil. Redaktorka líčí první dny se štěňaty

Premium

Dvě štěňata pokládám na terasu. Zatímco se otočím pro další, obě mi bleskově vklouznou zpátky do domu. Nedostatek spánku naštěstí od určité fáze přináší úlevnou apatii. Je mi to jedno, ať si dělají,...

Zvlhčují a čistí vzduch, vyrábějí kyslík. Zelenáči v květináči zlepšují imunitu

Zdraví máte jen jedno. A tahle parta „pokojových zelenáčů“ vám ho pomůže uchránit co nejdéle. Některé čistý vzduch od škodlivin, další ho obohatí silicemi, které vás vzpruží, a třeba ze šťávy z...

Samička hrošíka liberijského v jihlavské zoo je zvědavější. Už zlobí mámu

Byla jedním z nedočkavě vyhlížených mláďat, která se v jihlavské zoo narodila v roce 2024. A nutno dodat, že na malou hroší slečnu jsou v krajském městě Vysočiny náležitě pyšní. „Za pár dnů to budou...

Zabijačka mívala jasný scénář, kdo měl ruce, pomáhal. A všichni se najedli

Maso bylo vzácnost, a tak když se poráželo v zimě prase, sešla se u toho celá vesnice. Pod taktovkou řezníka pracoval, kdo měl ruce, a nakonec za to dostal i pořádnou výslužku. Vše mělo předem daný...

Finty, jak z obyčejných brambor vytěžit maximum a proměnit je v poklad

Taková obyčejná surovina a tolik zajímavých věcí je s ní možné dělat. Řeč je o bramborách, které kdekdo baští každý den. Ale jak je připravit opravdu chutně?

23. ledna 2025

Vykuřování ovlivňuje mozek a mění emoce. Každá bylina umí něco jiného

Premium

Vykuřování bylinami je starodávná metoda používaná k očištění prostoru, pro podporu meditace, ke zlepšení zdraví nebo jako součást rituálů. Vykuřování má hluboké kořeny v pohanských, keltských,...

23. ledna 2025

Jablka i hrušky jsou nejdostupnější ovoce, navíc zdravé a skvělé na moučníky

Lahodné malvice považujeme za obyčejné, jsou darem našeho mírného klimatu. Na severu Afriky, v Indii či v jihovýchodní Asii si však jablek cení, tak jako my milujeme plody z teplých krajin. Není...

22. ledna 2025

Houby jsou pro sazenice živou vodou. Zatím je lesníci často neznají

Lesníci začali obohacovat sazenice stromků mykorhizními houbami. Má to jediný účel: díky tomu se výrazně zlepší schopnost ujmout se v novém prostředí. Tato metoda se rozšiřuje teprve posledních...

22. ledna 2025

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Tomáš Vartecký nastupuje do léčebny. Je to větší, než jsem myslel, říká

Tomáš Vartecký (54) se svěřil s tím, že nastupuje do léčebny. Muzikant uznal, že situace je horší, než si myslel a je...

Po otcově smrti přišlo peklo. Prohrál jsem vše, říká syn Josefa Vinkláře

Herečka a spisovatelka Ivanka Devátá (89) vydala loni knihu s názvem Můj příšerný syn a její hlavní hrdina Adam Vinklář...

Herec Hynek Čermák a jeho o dvacet let mladší manželka Veronika se rozešli

Herec Hynek Čermák (51) a jeho manželka Veronika Čermák Macková (31) se po necelých deseti letech vztahu rozešli. V...

Soaking: sexuální praktika, která je příliš bizarní, aby byla reálná

Virální, bizarně kreativní, legrační. Sexuální praktika soaking uhranula internet, fascinuje. Slouží jako nástroj...

Sedmnáctiletá hvězda z Ulice si pořídila fajn byt na pražském Smíchově

Kousek od bývalého bydliště samotného Karla Gotta našel svůj domov i mladý sedmnáctiletý herec Petr Komínek. Byt s...