Dvanáctero tipů pro říjnovou zahradu: sklízejte, sázejte, hnojte, sejte

  • 0
Ani měsíc říjen nám nedovolí na zahrádce příliš zahálet. Ještě pořád je co sklízet. A hlavně je nejvyšší čas připravit zahradu na zimu.

Ze záhonů už skliďte úplně vše, co by podzimní ranní mrazíky mohly poškodit.

1/ Ranní mrazíky nejsou v tomto období už ničím výjimečným. Proto je nutné sklidit ze záhonků vše, co by mráz mohl poškodit, např. celer, luskoviny, košťálovou zeleninu a tykve. Ještě než zeleninu uskladníte do sklepa, nechte ji důkladně zaschnout.

2/ Říjen je vhodný také ke sklizni vinné révy, pokud ji na zahrádce pěstujete. Ze sladkých bobulí můžete připravit výtečný sirup, anebo pokud k tomu máte podmínky, třeba burčák. Jestli jste se rozhodli svoji zahradní vinici rozšířit, právě teď je ideální doba k vysazování nových sazenic.

3/ Výsadba stromků je nejlepší na podzim

4. prosince 2015

Říjen je ideálním měsícem pro výsadbu ovocných stromků i keřů. Do připravené jamky přidejte kompost a nezapomeňte zatlouct kůl, který by měl dosahovat výšky první větve stromku. Ještě předtím, než stromky vysadíte do země, je dobré máčet je několik hodin ve vodě, klidně i dva dny. Velmi jim to prospěje.

4/ Sklep, ve kterém skladujete sklizenou zeleninu, nezapomínejte přes noc větrat. Jednak proto, aby odešla přebytečná vlhkost, a jednak, aby se postupně ochlazoval. Uskladněné zelenině se nejlépe daří v pilinách. 

Sklep, kde skladujete zeleninu, nechte za slunečných podzimních dní větrat, aby odešla přebytečná vlhkost a také aby se postupně ochlazoval.

5/ Ořechy dozrávají podle odrůd od září do října a rozhodně není dobré na jejich sklizeň příliš spěchat. Nešetrným klácením totiž zbytečně poškodíte větve stromu a příští rok se ochudíte o úrodu. Setřásání ořechů je vhodné až ve chvíli, kdy už nejméně čtvrtina plodů spadla sama. Pokud jsou u vlašského ořechu slupky prasklé, pomozte si tzv. rážením, tedy dlouhou dřevěnou tyčí je poshazovat na zem a posbírat.

Pro kozlíček polníček je podzimní výsev ideální, je totiž odolný vůči mrazu. Jeho čerstvé křehké lístky plné vitaminů tak můžete sklízet po celou zimu, klidně i pod sněhem.

6/ Koncem měsíce také můžete do připravených záhonů vysít kořenovou zeleninu, která vám na jaře poroste mnohem dříve, např. mrkev, petržel, černý kořen, pastinák. Sít můžeme bez obav také polníček nebo mangold. 

7/ Nenechte záhony ležet zbytečně ladem a zasejte do nich zelené hnojení. Ovšem jen odolnější druhy, které vzrostou i při nižších říjnových teplotách. Samotné rytí záhonů před příchodem pravé zimy nechte až na listopad nebo prosinec. 

8/ Vodu v zahradě udrží kompost plný humusu

1. června 2018

Místo toho, abyste zahradní odpad jen tak bez užitku vyhodili, můžete ho přeměnit na to nejlepší přírodní hnojivo. Humus vám navíc zadrží vodu v zahradě, takže si snáze poradí s obdobím sucha během sezony.

Kompletní průvodce kompostováním zde.

Do brázd (to rostlinky ochrání před mrazem), hlubokých přibližně10 cm, stále ještě můžete vysazovat ozimý salát. Sklízet ho budete až do konce podzimu.

9/ Pozor, ještě letos si můžete pochutnat na salátku vypěstovaném na vlastní zahrádce. Stále ještě lze vysadit ozimý hlávkový salát, který pak budete sklízet dlouho do konce podzimu. Dobře roste v brázdách hlubokých přibližně 10 cm, kde je chráněn před největším náporem mrazů. 

10/ Nezapomínejte dopřávat jahodníkům pravidelnou zálivku. Dobré je rovněž střihat výhony a květy, aby se rostliny před nadcházející zimou zbytečně nevysilovaly. Před většími mrazy je chraňte chvojím.

Růže svraskalá je okrasnou rostlinou, ze které na podzim můžete sklízet velké šípky s vysokým obsahem vitaminu C a dalších prospěšných látek.

11/ Pěstování šípků není na zahradě příliš obvyklé. Pokud však patříte k jejich milovníkům, můžete na zahradě pěstovat třeba růži svraskalou, okrasný keř, ze kterého sklidíte velké plody plné vitaminů. 

Nejvhodnější je plody usušit a připravovat z nich lahodný čaj. Ten podpoří imunitu, působí močopudně a pomáhá při chřipkách a nachlazeních. 

12/ Bylinky se sice na zimu přichystají samy, přesto je dobré překrýt je chvojím či netkanou textilií, aby nevymrzly. 

Jednoletky, jako jsou saturejka či majoránka, nezapomeňte vysít tam, kde si přejete, aby příští rok rostly a vy se tak mohli radovat z krásného bylinkového záhonku.