Zahrada po babičce, která ji dceři a vnučce upravila pro snazší údržbu

Soutěž aktualizováno 
Pražskou zahrádku u rodinného domku opečovává maminka s dcerou. Hlavně tedy maminka, nicméně vnučka moc ráda vzpomíná na babičku, která jejich zahradě v podstatě dala dnešní podobu. A ony se ji po její smrti snaží udržovat co nejkrásnější.

Takových půvabných plůtků v Praze moc nenajdete. | foto: Archiv soutěže

„Nevím, jestli je naše zahrádka nejhezčí. Ale vím, že kdyby se o ni mohla starat babička, určitě by vyhrála,“ napsala čtenářka Veronika. Zahradu, o niž pečují po své babičce, přihlásila do soutěže Nejkrásnější zahrada.

Fotogalerie

Ještě předtím, než jim zákeřná nemoc babičku navždy vzala, stačila se stará paní co nejlépe postarat o zahradu, která byla její životní vášní. „Poté chodila s mojí maminkou po zahradě a říkala jí, o co a jak se má starat,“ píše vnučka.

A upřímně přiznává, že dříve zahrada ani maminku, ani ji, moc nezajímala. Teprve když jim babička řekla, že ještě osázela skalku, aby se o ni nemusely pár let starat, nastartovalo to změnu. „Tehdy jsme si s mámou řekly, že se i přes minimální zkušenosti pokusíme zahradu udržet v podobném stavu, jako byla za babiččina života,“ přiznává Veronika.

Chcete se také zúčastnit soutěže Nejkrásnější zahrada?

Sepište příběh své zahrady, popište její podobu i účel, nafoťte ji a spolu s vašimi údaji (a adresou na území ČR) vložte do 14. 8. do soutěžního formuláře ZDE.

Zaslané fotky zahradu přibližují ve stavu, jakou má zahrada po několika letech snažení babiččiných odhodlaných následnic. Hlavně tedy dcery.

Detail okolí jezírka
Detail okolí jezírka
Vodník z moduritu, kterého vytvořila babička, zdobí zahradu už pěkných pár let..

Vnučka by jako nejtypičtější obrázek z jejich zahrady vybrala fotku vodníka. Připomíná jí totiž babičku, která ho vlastnoručně vyrobila. „Pamatuji si, jak voněl modurit, když tvořila jeho ruce a nohy. A také si pamatuji, jak byla smutná, když nám ho ze zahrady přes noc někdo ukradl,“ popisuje Veronika.

Na snímcích je totiž vodník číslo dvě, i tak už je i on na zahradě pěkných pár let. „Pevně věřím, že bude hlídat jezírko, dušičky s rakem a náš domek ještě velmi dlouhou dobu,“ věří mladičká Veronika.

Výhry v soutěži Nejkrásnější zahrada

Komerční sdělení

Pro celkem deset výherců dvoukolové soutěže Nejkrásnější zahrada, kterou pořádá iDNES.cz se společností FAST ČR, je připraveno deset balíčků v celkové hodnotě téměř sto tisíc korun. Každý z 10 výherců tak získá tři zahradní pomocníky značky Fieldmann.

Benzínová rotační sekačka s pojezdem Fieldmann FZR 4608-B
Elektrická strunová sekačka Fieldmann FZS 2505-E
Akumulátorové nůžky na keře Fieldmann FZN 5101-A

1. Benzínová rotační sekačka s pojezdem (Fieldmann, FZR 4608-B)

Sekačka s ocelovým šasi a OHV motorem (139 cm3, 2,2 kW) si při sekání travnatých ploch poradí jak se sběrem (50l sběrný koš), tak se zadním odhozem či mulčováním. Bez problémů zvládne opečovávat trávníky až do rozlohy 1000 m2, výšku sečení lze nastavit jedinou páčkou do pěti různých poloh v rozmezí 25 -75 mm, záběr nože je 46 cm. 

2. Elektrická strunová sekačka (Fieldmann, FZS 2505-E)

Výkonná strunová sekačka s elektromotorem o příkonu 550 W a teleskopickou rukojetí vám pomůže dosekat místa, která jsou pro sekačku s pojezdem hůře přístupná. Žací hlava je osazena dvěma strunami, díky nimž dosahuje záběru sečení 30 cm, struna se posunuje poklepáním strunové hlavy o zem, úhel žací hlavy je díky kloubu nastavitelný.

3. Akumulátorové nůžky na keře (Fieldmann, FZN 5101-A)

Tento ideální pomocník pro úpravu okrajů trávníku a tvarování okrasných dřevin je novinkou roku 2019. Sklon rukojeti nůžek je možné nastavit do několika poloh pro pohodlnou práci. Dvě lišty jsou vyměnitelné, širší a kratší lišta je určena k úpravě okrajů trávníků, delší lišta k úpravě okrasných dřevin. Na jedno nabití vydrží pracovat cca 30 minut.

Autor:

Nejčtenější

Šlechtění psů se zvrtlo. Módní plemena jsou oblíbená kvůli deformitám

Roztomilý Coton de Tulear

Touha měnit podoby psů se zvrhla. Tvoříme psy co nejmenší, v neobvyklých barvách, s roztomilými výrazy. Proto nemůžou...

Bambus vám vyroste rychle. Jen dejte pozor, aby se nevymkl z rukou

Bambus patří do každé zahrady s japonskými prvky.

Tato elegantní okrasná tráva je jako stvořená pro netrpělivé zahradníky. Bambus během několika let dokáže prostoupit...

Místo přítelkyně mazlíček. Svobodní britští muži se zamilovali do koček

Stále většímu množství mladých mužů v Anglii vyhovuje soužití s kočkou....

V Anglii vzniká nový fenomén. Svobodní muži si zamilovali kočky. Díky nim se totiž necítí osaměle a nejsou tak nuceni...

Jsou soběstační v ovoci a zelenině a kvetoucí zahrada jim dělá radost

Opečovávaná okrasná část zahrady na podzim, plná barev.

Cesta z města. Alespoň na důchod. To je příběh zahrádky paní Věry, která se v důchodovém věku přesunula spolu s...

Zahrada ve městě jako dokonalý zelený obývák. Čistě pro relax a bylinky

Vyvýšenou část pozemku manželé od zatravněné části zahrady oddělili gabiony a...

S pokorou nazývají svůj zelený dvorek u rodinného domu jen odpočinkovou zónou. Z respektu k těm, co na svých zahradách...

Další z rubriky

VIDEO: Zadržte vodu na pozemku. Se speciálními vidlemi to jde snadno

Aerifikace pro lepší vsakování vody do země

V době nedostatku srážek se za každou kapku z nebe platí zlatem. Trávníkář Tomáš Šena předvedl, jak může pár minut...

Krkonošský národní park bije na poplach, louky zamořuje jedovatá lupina

Lupina mnoholistá, říká se jí také vlčí bob mnoholistý.

Správa Krkonošského národního parku varuje před šířením invazivní rostliny lupiny mnoholisté, známé také jako vlčí bob...

Komfortní lesní zahrádka u Říčan. S bazénem, plná kapradí i hortenzií

Terasa u svahu osázeného hortenziemi a kapradím, na nějž navazuje les. Pohled...

Již přes dvacet let tráví rodina naší čtenářky Ludmily z panelákového sídliště v Praze od jara do podzimu každý víkend...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz