Práce na zahradě je v současné době téměř jedinou možností, jak být na čerstvém...

Práce na zahradě je v současné době téměř jedinou možností, jak být na čerstvém vzduchu. | foto: Profimedia.cz

Zahrada procitá do jara. Nejdříve ji zbavte mechu a plevele

  • 5
Jarní paprsky a teplo posledních dní probouzejí k životu vaši zahradu. Je proto pravý čas na přípravu záhonů, oživení trávníku, ale také na „vystrnadění“ nechtěných rostlin, píše týdeník 5plus2.

Žádného zahrádkáře a milovníka zeleně nenechá pohled na zahradu po zimě v klidu. Když se rozzáří dubnové sluníčko, je třeba pustit se do práce, která dodá tělu sílu a duši – stejně jako zahradě – pak určitý řád. 

S jarem přichází probuzení trávníku, sadba stromů, keřů i zeleniny, prořez i odstranění plevelů. Týdeník 5plus2 připravil několik rad a inspiraci, do které činnosti se v prvních jarních týdnech pustit.

Začněte se záhonky

Jistě se těšíte a plánujete, co letos vysázíte a jak vám záhonky za několik měsíců ozdobí vlastní petržel, máta do čaje, chutné papriky, sladká rajčata nebo jak zkusíte letos experiment a vysadíte třeba anglické růže. Jenže nejdříve musíte záhony připravit. 

Rýčem nejprve urovnejte jejich okraje. Dalším krokem je prokypření půdy, základem je kvalitní ocelová motyčka. Záhonek následně uhlaďte a urovnejte, klidně hráběmi. 

Bez rýče se při úpravě záhonů neobejdete.

Sledujte plevele, na které – stejně jako na kila nabraná přes zimu – funguje při jejich likvidaci zejména pravidelnost a důslednost. Duben je pro časté pletí ideální, protože některé plevele procházejí v tomto období vegetačními fázemi, takže je pravidelné okopávání velmi oslabí. Vaše jarní snažení se projeví hlavně v létě, kdy budou záhony skoro bez plevele.

Zeleninu sázejte teď, bylinky trochu později

Pokud už máte upravené venkovní záhonky a jste rozhodnuti, které budou bylinkové a které zeleninové, je nejvyšší čas sázet. 

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

A to zejména červenou řepu, kořenovou zeleninu, kopr, hrách, špenát, ředkvičky, raný salát, jarní česnek nebo cibuli, u níž je třeba dávat pozor na to, aby ji nezničil případný poslední ranní mráz. 

Můžete také začít s červeným a bílým zelím, které má rádo pohnojenou a vyvápněnou půdu, sázet lze také pór.

Co se týká bylinek, tam máte čas. Mnohý zahrádkář dodržuje pravidlo, že na záhonech se mladým bylinkovým rostlinkám nejlépe daří až po „třech zmrzlých mužích“, tedy po Pankráci, Serváci a Bonifáci (12. až 14. května). Rostlinky také milují slunce a pravidelnou, i když ne příliš vydatnou zálivku.

Probuďte k životu trávník

Trávník reaguje poměrně rychle na oteplení, kořeny začnou nasávat vodu, což po zimním odpočinku nastartuje růst. Jako první by na řadu měly přijít hrábě. 

Čas pro živý plot

Kvůli značně suchým a teplým létům posledních let je dobré začít se sadbou živého plotu buď na podzim, nebo právě teď na jaře. Rostliny potřebují pro svůj růst vhodný substrát a také dostatek vody – nový živý plot se musí celou sezonu zalévat a koncem léta jej zarovnáme do výšky.

Když tráva trochu proschne, zbavte ji odumřelých částí rostlin, hráběmi zároveň provzdušníte svrchní vrstvy půdy. Ruční hrabání je pro trávník šetrnější než vertikutátor, zejména pro nový trávník založený teprve na podzim. 

Holá nevzhledná místa bez porostu můžete dosít travními semeny nebo na ně položit nové trávníkové koberce. 

A kdy poprvé trávník posekat? Až rozkvete zlatý déšť. Starý trávník je možné zkracovat jednou až dvakrát týdně, docílí se tím zahuštění travního porostu. 

Pryč s mechy

Ať už u sekačky nebo kosy, pamatujte na ostré čepele, zabráníte jimi vytahování travních kořínků. Místa vystavená stálému slunečnímu svitu, kde se trávníku tolik nedaří, můžete zrýt a udělat z nich kousek jakési louky, kterou osázíte medonosnou travní směsí. Zahrada získá na pestrosti a přiláká včely a další prospěšný hmyz.

Je vaším nepřítelem mech a nevíte, jak se ho zbavit? Začněte na jaře. Odstraňte mechové porosty ze všech míst, kde rostou – tedy z cest, dlažby a zídek, z kamenů i trávníku. Zabráníte tak jeho vysemenění a dalšímu šíření po zahradě.