Letos většina ořešáků brzy na jaře omrzla, a tak vedle omrzlých suchých loňských větví vyrazily letošní výhony, které ještě nejsou úplně vyzrálé. Těch si nevšímejte, jen těch suchých je na místě stromek zbavit.
Abyste z ořešáku měli opravdu dlouhověký a zdravý strom, potřebuje vybalancovanou korunu s jasným terminálem, což není zdaleka samozřejmost. Takže pokud si jej evidentně nevybral zcela jasně sám, tak jej tomu svému stromku prostě pomozte vybrat a nasměrovat ho v růstu.
Jak obrazně popisuje přírodní zahradník Tomáš Trejbal ve svém pořadu Zahradník po ruce, vybraný terminál by měl růst v jedné přímce s kmenem stromu, takže je nasnadě pomoci mu v tom jakousi výztuhou. Pěkný, silný a ideálně i rovný prut lísky nebo bambusu prostě použijete jako dlahu.
Prut přiložíte ke kmeni stromku v úrovni půdy, abyste mu neporušili kořenový systém. A tak, aby ho bylo možné na té straně kmene přiložit po celé délce – respektive výšce. Tzn. aby mu v cestě nepřekážely žádné větve.
K úvazu Tomáš Trejbal používá jutový popruh, který nepoškodí kůru stromu – a kmínek s jeho pomocí sváže na několika místech k sobě až do koruny. Pak je potřeba pokračovat na žebříku a vyvázat k „dlaze“ i vybraný terminál. Podívejte se na video, kde to Tomáš Trejbal vysvětluje a názorně ukazuje podrobněji. Vůbec nevadí, když „dlaha“, tedy lískový prut či bambusová tyč, bude přesahovat přes korunu.
Když už jste v koruně stromku, odstraňte s pomocí ostrých nůžek všechny suché výhony. A pokud vám stromek vyhnal nějaké čerstvé výhony dole na kmínku, i když nad roubem, ty odstraňte také. „Jinak ořešák nechávám celkem volně růst,“ vysvětluje Tomáš Trejbal, že si hlídá jen to, aby nejspodnější nasazené větve byly tak vysoko, že se pod ním jednou bude dát chodit.
Nakonec vyvažte „dlahou“ zpevněný kmínek tak, aby směřoval rovně nahoru. A k tomu vám pomohou kůly, které jste ke stromku dali už při výsadbě. S jejich pomocí – a jutového popruhu – už stromek podepřený „dlahou“ ještě pěkně vycentrujete, aby vám rostl i s vybraným terminálem rovně nahoru.