Komáři byli a budou. Naši předkové je taky zvládali, říká parazitolog

aktualizováno 
Mluví se o tom, že letos bude víc komárů, hlavně v místech, kde nejsou obyvatelé zvyklí na jejich kalamitní výskyt. Příčinou jsou silné deště i záplavy.

Komáři trápí hlavně v oblastech s vydatnými srážkami a v oblastech záplav. | foto: Profimedia.cz

"Deště způsobily zaplavení mnoha míst, která občasně slouží k vývoji komářích larev. Zjednodušeně můžeme říci, že samičky našich kalamitních druhů komárů (rodu Aedes) kladou svá vajíčka do míst, která budou v budoucnu zaplavena vodou a k tomu během letošních povodní a intenzivních dešťů došlo. Všechna nakladená vajíčka se po zaplavení vodou začnou synchronně vyvíjet a následně pak dojde k takzvané komáří kalamitě, a to i v místech, kde na to nejsou místní obyvatelé příliš zvyklí," vysvětluje Jan Votýpka z katedry parazitologie Univerzity Karlovy v Praze.

Boj s komáry je obtížný: je možné ničit biologickými prostředky jejich larvy na líhništích, to je asi optimální způsob, který je navíc velmi ekologický, protože používané látky jsou vysoce specifické a postihují zejména komáří larvy.

Nutno je však začít s postřiky včas. "Boj s dospělci je složitější a navíc není příliš šetrný k přírodnímu prostředí. Boj s larvami i dospělci je však otázkou místních úřadů. Lidé se mohou chránit především repelenty či sítěmi do oken," vypočítává.

Babské rady (česnek, pivo...) při kalamitním výskytu podle něj až tak moc nepomáhají.

Pobodání s sebou nese nepříjemný pocit svědění, který doprovází "štípance". "Jedná se o reakci našeho těla na sliny komára, které se během sání dostávají do naší kůže. Při dlouhodobém vystavení pobodání komáry tato reakce mizí a svědění je sotva znatelné. To se však většiny lidí netýká, protože se s komáry setkává spíše nárazově," popisuje Votýpka.

Přenos onemocnění na našem území je podle něj spíše výjimečný a není tu žádné větší riziko. "Valtická horečka působená virem ťahyňa (TAHV) je běžná zejména na jižní Moravě, na ostatních území našeho státu spíše výjimečně, rovněž výjimečně virová západonilská horečka," skepticky komentuje poplašné zprávy.

Valtická horečka například v praxi znamená, že onemocnění vypadá jako zhruba týden trvající typické virové onemocnění, tělo se s ním většinou dokáže vypořádat samo a bez následků.

"Takže to musíme nějak přestát, naši předci to zvládali, aniž by nad situací nějak výrazně spekulovali, tak to snad zvládneme také," hýří optimismem nad normálním přírodním úkazem.

Pochopitelně je vhodné nevystavovat nadměrnému pobodání malé děti, případně lidi s hypersenzitivní reakcí na hmyzí bodnutí. Svědící místa ošetřit protisvědivou mastí (Fenistil atd.). Z babských rad funguje šťáva z citronu, cibule či ocet, ale speciální protisvědivé přípravky jsou podle Jana Votýpky mnohem účinnější.

Autor:

Nejčtenější

Jedovatá zmije. Pokud vás uštkne, nepanikařte a nezaškrcujte, radí znalec

Zmije obecná (Vipera berus)

Už je to tu zase. Lidé si stěžují, že se zmije přemnožily a jsou letos nebezpečnější než kdy dřív. Ale je to hloupost,...

Zatočte se škůdci na zahradě. Poradíme, jak se zbavit mšic či padlí

S mšicemi si nejlíp poradí slunéčko sedmitečné.

Vrcholící léto je pro nejrůznější zahradní škůdce ráj. Na zahradě vám může řádit třeba krtek, ve skleníku molice či...

OBRAZEM: Houby sbírají naši čtenáři i v Americe, v Česku je vozí kolečkem

Vaše houbařské úlovky nadále plní naše e-mailové schránky. Proto jsme se...

Vaše houbařské úlovky nadále plní naše e-mailové schránky. Proto jsme se rozhodli podělit se o novou várku vašich...

Kopr vonný voní, chutná a umí léčit. Vypěstujete si ho doma

Zdánlivě obyčejný kopr pomáhá s trávením a umí i léčit.

Kopře, je mi díky tobě dobře, dalo by se říci. Nebýt kopru, byla by česká kuchyně ochuzena o jednu z nejoblíbenějších...

OBRAZEM: Houbová smršť od Brd přes Vysočinu až po Ostravsko

V pátek jsme vás vyzvali, ať posíláte obrázky vašich houbařských úlovků. Vaše...

V pátek jsme vás vyzvali, ať posíláte obrázky vašich houbařských úlovků. Vaše dokumentace ukazuje, že podzimní sezona...

Další z rubriky

Hoří, má planeto. Kvůli požárům buduje Unie flotilu rychlého nasazení

Krocení lesních požárů vyžaduje nasazení velkého počtu hasičů.

Hoří pralesy Amazonie. Hoří lesy Sibiře. Hoří ostrovy Řecka. Čím dál častější budou přírodní požáry i u nás. Jak se na...

Zahrada v Podkrušnohoří, s láskou vydupaná z kamení a bojující se suchem

Maminčina zahrádka v Podkrušnohoří, v téměř 700 metrech n.m. Do soutěže ji...

Podkrušnohorskou zahrádku paní Jarmily byste našli ve svažitém terénu, v místech, kde dřív stávalo několik domů. Každou...

Zahradničení je v Jizerských horách sázkou do loterie, což vůbec nevadí

Floxy, šuškardy, třapatky a další pelmel trvalek kvete paní Janě pod okny jen...

Kdysi stačilo vyběhnout na louku před chalupou, utrhnout pár kopretin, modrých zvonků, pryskyřník, několik stonků...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz