Diskuse k článku

Vosy zlikvidujete vypálením hnízda, z domu je dostane česnek

Vosy na zahradě či v domě vám mohou pěkně znepříjemnit život. Obzvlášť nebezpečné jsou pro alergiky: jedno píchnutí může ohrozit jejich zdraví a dokonce i život.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

starej Brůna

Vypálit hnízdo vosám...fuj.

Je to trápení zvířat a to na obrázku není vosa, pouze její neškodný příbuzný.

0/0
12.8.2011 22:26

Gandhi

Hasiči zadarmo...

Profesionální hasiči k vám domu nepojedou a už vůbec to není služba zadarmo!!!

0/0
11.8.2011 12:38

vymrzovac2

Kterej paneláčníl psal ty rady?

vosí hnízdo v zemi mívá zpravidla dva východy, takže ucpáním jednoho si moc nepomůžete. Musíte najít všechny východy a na všech rozdělat oheň. Vyletující vose to spálí křídla, a dál se nedostane. U hnízd na stromě(zavěšené) se při stejném principu dá použít propanbutanový hořák, samozřejmě lépe večer, když jsou doma. Na půdě bych to ale nedělal

0/0
11.8.2011 10:58

jyyyj

Říká Vám něco RudoZelenýEkoTeroristickýAlarmismus?©Já.

Dále jen RZETA©Já. Vosa i sršeň jsou živí tvoři !!

0/0
11.8.2011 0:35

sincos

Sekání trávy

Zrovna máme vosí hnízdo v zemi za hrušní. Bydlí v chodbách po krtkovi. Docela se bojím, když přes tu díru jedu sekačkou, zatím to dopadlo vždycky dobře. Vždycky posekám všechnu trávu co nejblíže kolem a nakonec přejedu co nejdůkladněji přes vosí díru a mažu pryč. Malinko pak divočí, ale ne zase nějak šíleně. Aspoň jsem přišel na to, že jim nevadí ani hluk sekačky, ani když pomalu chodím blízko. Ovšem když jsem v rukavicích sbíral kolem hnízda popadané hrušky, občas některá vosa prudce vyletěla a fofrem mi vrazila do rukavice. To jsem hned já zdrhnul na jednu a vosa odletěla (určitě nezdrhla) na druhou stranu. Asi je tam nechám, zatím žádné žihadlo a mouchy na terase fakt moc nejsou. Moc příjemné to sice není, ale na druhou stranu - je to příroda.

+1/0
10.8.2011 17:37

Mražená spermie

Re: Sekání trávy

nech tak 10 minut sekačku sekat nad dírou.;-)

0/0
10.8.2011 18:08

radim36

Re: Sekání trávy

Pamatuji, jak kdysi, když otec sekal ještě s kosou, vysekal díru do země s vosím hnízdem. Vždycky hodil kosu na zem a na 20 minut mazal pryč.  Tam byl asi problém, že kosa vosy vyrušila a za krátkou dobu, jak sekáč postupoval, šel nohama těsně přes to hnízdo, takže vosy měly nohy vetřelce hned u díry. Později jsem taky ještě stihnul vysekat hnízdo. Je to o tom si toho hnízda včas všimnout, a potom ho obsekat kolem. To bylo, když jsme ještě měli kozu a krátlíky, později už jen králíky a denně bylo třeba posekat na zelené krmení takových 5 - 20 m čtverečních plus dvakrát ročně na loučkách trávu na seno na zimu.

Dneska sekám tak 100 x méně a sekačkou jen zahradu kvůli vzhledu, takže pravděpodobnost vysekat vosy je malá.

0/0
10.8.2011 23:32

Kozel_

Vosy mi nevadí, horší prevíti jsou včely

Na vosí hnízda na domě jsem zvyklý, vosy pak občas zaletí do bytu. Pokud jí člověk nic nedělá, nic se nestane. Jen je třeba dát pozor, když se jí meloun. Snít s ním vosu by nemuselo dopadnout dobře. Pamatuji vícekrát hnízda srsňů, ti jsou klidní. Špatné zkušenosti mám naopak s hodnými včeličkami, pamatuji i 8 žihadel denně. Docela mě naštvala sousedka. Dostala od našich sršňů žihadlo a hned volala hasiče, kteří na našem domě zlikvidovali hnízdo. Já jsem názoru,že i ti sršni chtějí žít. Občasné žihadlo nevadí, prý to pomáhá proti revmatismu.

Dívím se, že to ochránci zvířat dovolí - ničit vosy nebo sršně. Naopak, vosy a sršnové fungují jako dravci, likvidují různý neužitečný hmyz -. škůdce.

+1/0
10.8.2011 12:33

tomas_s

Re: Vosy mi nevadí, horší prevíti jsou včely

Taky to tak vidím, vosy jsou v pohodě. Fčelu si na prstu z piva nevytáhnu.

0/0
10.8.2011 13:30

Tajemný muž

Re: Vosy mi nevadí, horší prevíti jsou včely

Tak já v tom problém nevidím. Nedávno jsem vytáhl včelu z bazénu a položil na suchý povrch. Jakmile trochu "proschla", sama odletěla bez jakýchkoli problémů. I dříve jsem topící se včely tahal z vody a nikdy jsem od nich (či vos) žihadlo nedostal. Ona má v tu chvíli úplně jiné starosti a je ráda, že má najednou něco pevného pod nohama.

0/0
10.8.2011 14:46

habr

Re: Vosy mi nevadí, horší prevíti jsou včely

Sršně jsou myslím chráněné, ale přednost má ochrana zdraví a životů lidí. Takže někde v krajině likvidace sršního pokolení může být problém, u domu, na zahradě lze se sršní preventivně zbavit.

0/0
10.8.2011 15:07

Shumway

Re: Vosy mi nevadí, horší prevíti jsou včely

možná by sršňím pomohlo připoutat se k jejich hnízdu řetězem milý kozle. :-)

0/0
10.8.2011 15:28

Sidonie_11

Lapka na vosy

Stačí obyčejná skleněná nebo plastová lahev, hrdlo se odřezávat nemusí. Do toho trochu sirupu, kapku medu, piva či jiného aromatického alkoholu zředit trochu vodou a zavěsit tuto lapku někam, kde vosy létají, ale kde nebude jejich početnější přítomnost tolik vadit - tzn. do míst, kam tolik nechodíme. ;-)

0/0
10.8.2011 11:38

wrah

Re: Lapka na vosy

Jedna láhev žluté limonády (té nejlevnější), rozlít do 4 dalších, do každé lžičku medu a uvázat podél plotu. A máte pokoj.

0/0
10.8.2011 16:58

Bezi

kdy vosy již nalétali zpět

ti ti ti vosi jedni....

+2/0
10.8.2011 9:39

Posel z Liptákova IV.

Re: kdy vosy již nalétali zpět

vos bez vosa...prostě vyjmenované slovo podle vzoru mladý-mladá-mladé!

0/0
10.8.2011 9:56

Bezi

Re: kdy vosy již nalétali zpět

mladé z týhle češtin budu měla chtíti já ;-D

+2/0
10.8.2011 10:00

radim36

Opět se prokázalo, že co redaktor

to neznalec a ignorant.

Vosy a taky sršni jsou užitečný dravý hmyz, který kolem svého hnízda intenzívně loví všechno, co létá. Zejména mouchy a podobné. Sršni jsou částečně i noční hmyz, takže ti likvidují i komáry  Jedno hnízdo spotřebuje za rok takového hmyzu spousty. Hlupák, který bez důvodu likviduje vosí a sršní hnízda, přispívá k rozmnožení právě toho nežádoucího hmyzu. Vosi a sršni jsou jinak nevšímaví k člověku, pokud si člověk nevšímá jich. U hnízd je bezpečná vzdálenost okolo jednoho metru.

Důvod k likvidaci hnízda třeba na zahradě je potom jen těžká alergie někoho z rodiny, kdy jedno žihadlo může způsobit smrt. Důvod není   hysterie po obdržení jednoho  žihadla či otok po jednom žihadlu trvající den, dva dny. Potom je důvod k likvidaci, pokud se hnízdo nachází blíž než metr až metr a půl od míst, kde se chodí denně a často.

Potom u sršňů může být důvod k likvidaci blízkost včelích úlů , protože sršni si prokazatelně mohou navyknout lovit před úly létající  včelky.

+3/0
10.8.2011 9:33

Posel z Liptákova IV.

Re: Opět se prokázalo, že co redaktor

Co naděláte, když do nás všech od malička bušili, že včelka je tvor užitečný, zatímco vosa jen škodí... :-P

0/0
10.8.2011 9:54

flames828

Re: Opět se prokázalo, že co redaktor

Dovolím si nesouhlasit. Vosy nevšímavé rozhodně nejsou a mít hnízdo někde kolem frekventovaného vchodu, či místě na zahradě je dost nepříjemné. Vosy jsou jednak velmi háklivé na hluk (stačí sekačka nebo např. klepání kladivem), druhak je přitahuje vůně sladkého (rozlitá limonáda, nanuk, dort)  a jsou k těmto zdrojům velmi dotěrné. Pak už stačí se po nich jen ohnat rukou a je zaděláno na problém. Na sladké se vosy navíc rády slétávají z celého blízkého okolí a jsou velmi vytrvalé a neodbytné. Jako děcko sem byl dobodaný od vos neustále a nikdy sem se jim v hnízdech neryl a nesnačil se jim narušovat jejich životní prostor. Zvláštní agresivitou vynikají vosy žijící v lese v zemi, ty jsou velmi háklivé i na blízkou přítomnost člověka (a to nemluvím o tom co dělaly, když sem jim hnízdo při práci produpl, což se stávalo velmi často, heheheh). Opravdu apatický k lidem jsou jen sršni, ten mě bodl prvně až docela nedávno, když sem jim zajel kosou do hnízda.

0/0
10.8.2011 10:07

ZeeZ1

Re: Opět se prokázalo, že co redaktor

Vosy haklive na hluk ? Pokud nazyvate hlukem to, co dokaze slyset clovek, tak rozhodne ne, v tomhle smeru jsou hluche.

0/0
10.8.2011 12:59

habr

Re: Opět se prokázalo, že co redaktor

No nevím - mne víc nalétávaly na křovinořez než na mne. I když když zjistily omyl kdo teh hlukzpůsovuje, respektive když zjistily kdo jim se motá okolo jejich hnízda, tak mi to následně velmi důrazně vysvětlily.

0/0
10.8.2011 15:05

flames828

Re: Opět se prokázalo, že co redaktor

Ano, množina výrazu háklivé na zvuk se s ´co dokáže slyšet člověk´ může protnout. Ony jsou citlivé patrně na prudké vibrace(čemuž můžeme říkat hluk), no a to právě je třeba mlácení kladivem do plechu nebo křoviňák, cokoliv. Háklivé na to opravdu jsou a reagují velmi agresivně. Ten příklad s kladivem a plechem jsem použil právě proto, že exaktně při této činnosti přiletělo státo vos, které mi dodžgaly celou ruku a to z poměrně vzdáleného hnízda.

0/0
10.8.2011 15:13

Jožin z planin

Re: Opět se prokázalo, že co redaktor

Se sršni jsem nikdy problém neměl a to ani ohledně požírání včel. Asi jich pár uloví, ale žádná zkáza se nekoná. A to mám skoro každý rok pod střechou stodoly asi metrové hnízdo. Naštěstí nejsme v Číně nebo v Japonsku, tam mají větší a hlavně ohledně požírání včel mnohem výkonnější druh.

Vosy jsou ale dost otravné. Nicméně je fakt, že jejich žihadla nejsou moc silná (jsem zvyklý na včelí, takže ta vosí skoro necítím).

Slušný problém s vosami a vlastně i sršni může nastat na podzim při sklizni ovoce. Velmi rády nakusují zralé plody a tím jednak způsobují škody na úrodě a jednak musí být člověk opatrný při sklizni - někdy je v jablku jen relativně malá díra, které si nemusíte všimnout, ale uvnitř je úplně vyžrané a navíc tam hoduje deset vos. Vzít něco takového do ruky není moc příjemné.

0/0
10.8.2011 10:13

Kozel_

Re: Opět se prokázalo, že co redaktor

Myslím, že sršni jsou ještě méně agresivní než ostatní druhy vos. U nás žijí 4 druhy vos, z toho jeden jsou sršni (evropského druhu). Vosí žihadlo ani nevadí, daleko horší je žihadlo od včel. Problém vos je jen v tom, že lezou na sladké, např. sníst je s hruškou. Jinak jsou neškodné. A loví neužitečný hmyz jako mouchy a komáry.

0/0
10.8.2011 12:36

Martin Soušek

Vosík Francouzský

To co je na obrázku je Vosík Francouzský, který je narozdíl od vosy štíhlý a není chlupatý. A co především - není agresivní a žihadlo má tak slabé, že lidskou kůži ani nepropíchne. Na hnízdě je jich omezený počet, většinou pár jednotlivců.

.

Takže takové hnízdo normálně vezmu do ruky a odnesu. Ale nevím proč. Jsou neškodní a užiteční - živí se otravným hmyzem jako jsou třeba mouchy.

+1/0
10.8.2011 9:25

misticjoe

to zas bude

To zase bude vypalenych zahrad... Tech lidi, co si mysli, ze palit neco v zemi, je nadmiru bezpecne, je celkem dost a jeste je k tomu navadeji mistni odbornici v clanku. Jen maloktery majitel tusi, co vsechno ma v podlozi, jak dlouho to muze doutnat a kam az se takovy ohen muze rozsirit.

Ale jinak musim konstatovat, ze se mi vosy zdaji rok od roku odrzlejsi a odolnejsi. Pred par lety mi stacil biolit, dneska se po davce chvili krouti na zemi a pak stejne odleti. A nejen u biolitu, ale i u "specialnich" pripravku pozoruji podobny efekt.

0/0
10.8.2011 9:16

afk

Re: to zas bude

nemuze to byt tim, ze je dnes vsechno hyper-eko a v podstate i jed nesmi pomalu ani ublizit ?

0/0
10.8.2011 15:52

wrah

Re: to zas bude

Je mi líto, na vosí hnízdo jedině litr benzínu. Ideálně smíchaného s trochou oleje pro delší hoření. (pokud nemáte do sekačky special mix, tak pomůže olej do pily, šicího stroje, jedlý, vyjetý..) Je to sice brutální a barbarské, ale kdyby šlo o mě, tak bych raději volil spálení za 2 vteřiny, před umíráním 24 hodin na jed.Ale v jednom má článek pravdu, jistota je jistota a dvě nebo tři vrstvy oblečení hodně pomohou.  Raději se deset minut pařit, než chytit pět nebo víc žihadel.

0/0
10.8.2011 16:55

Mražená spermie

***

víte jak se řekne česky vosa ?

0/0
10.8.2011 9:12

A/D

nejsou náhodou sršně

zákonem chráněné????8-o8-o8-o

0/0
10.8.2011 9:11

Dawemaster

Re: nejsou náhodou sršně

Jsou a co jako... Ačkoliv budete mít v domě malé děti,tak sršni dostanou přednost protože jsou chránění? Jen ať si pobodají děti,ty nejsou chráněné,hlavně sršňům ať se nic nestane...takhle nějak jste to myslel?? ;-D;-DR^R^

0/0
10.8.2011 9:13

A/D

Re: nejsou náhodou sršně

sršeň není agresivní

0/0
10.8.2011 9:16

Martin Soušek

Re: nejsou náhodou sršně

Navíc bodnutí od sršně je neškodné, protože má mnohem slabší jed než vosa nebo včela. Takže to je pak jen takový pupínek jak od komára.

 

Dokonce bych řekl, že i od ováda (hovado) jsou pupínky větší než ze sršního bodnutí.

0/0
10.8.2011 9:27

flames828

Re: nejsou náhodou sršně

Od ováda proto, protože většinou ráchá čumák někde v hnoji. Sršeň možná nemá tak silný jed jako vosa, ovšem i vzhledem k velikosti žihadla je bodnutí sršněm poměrně bolestivé.

0/0
10.8.2011 9:31

Hroznej_puberťák

Re: nejsou náhodou sršně

Od sršně jsem nikdy nedostal a ani po tom teda netoužím, možná má sice jed slabý, ale potvora je to pořádně velká.

0/0
10.8.2011 14:49

flames828

Re: nejsou náhodou sršně

No bolest cca stejná jako od vosy, fakt to není tak strašné jak se může zdát z mohutnosti sršně. Ale jak seš alergik, tak pánbů s tebou.

0/0
10.8.2011 15:19

habr

Re: nejsou náhodou sršně

Otázka je kam sršeň bodne.A i štěstí být nealergický. Není to tak dávno, kdy jeden zahrádkář si sršně ha zahradě ponechal, při sekání távy ale je nějak naštval a zemřel po bodnutí na alergickou reakci.

0/0
10.8.2011 15:11

Hroznej_puberťák

Re: nejsou náhodou sršně

Sršně ano, ale ty jsou v pohodě, neotravují, na rozdíl od vos. Sršně jsem měli na chalupě vždycky a žádný problém s nimi nikdy nebyl, vosy likviduju, jak je někde objevím.

0/0
10.8.2011 9:22

A/D

Re: nejsou náhodou sršně

já bych vosy likvidoval jen pokud by představovaly vážný problém při využívání obydlí nebo zahrady. a to z nich mám celkem strach, takže by se dalo čekat, že po nich půjdu jak divej.

0/0
10.8.2011 11:03

Hroznej_puberťák

Re: nejsou náhodou sršně

No jasně, někde objevím = doma nebo na zahradě, ne kdekoliv venku.

0/0
10.8.2011 14:47

ov42

.

NECH VOSU ŽÍT...

+2/0
10.8.2011 9:06

ippokorny

Česnek ale česky, ne tu čínskou imitaci.

P.P:

0/0
10.8.2011 8:48

abraxas122

Vosí hnízdo vypálíte jednoduše

koupíte pár litrů benďálu, normálně na pumpě, rozpustíte v tom polystyren dokud nezískáte takovou lepkavou želatinku (které se říká jak? no napalm, děti) :-D no a tím polejete hnízdo a zapálíte :-D

0/0
10.8.2011 8:44

Metyl

Re: Vosí hnízdo vypálíte jednoduše

Fakt bych chtel videt, jak rozpoustite polystyren benzinem :-)) To je recept jako noha. Nehlede na fakt, deti, ze napalm je neco uplne jineho. Asi tak jako rostlinne maslo a maslo :-). Ale na podpaleni baraku je urcite suspenze benzinu a polystyrenovych pilin fajn vec!

0/0
10.8.2011 9:19

jogstr

Re: Vosí hnízdo vypálíte jednoduše

Polystyren je rozpustný v toluenu...Za zmínku však stálo ale to, že vosí hnízdo samo o sobě je prakticky nehořlavé. A vosy často popíchají i deratizéra!

0/0
10.8.2011 9:32

radim36

Re: Vosí hnízdo vypálíte jednoduše

Ten recept je minimálně několik let starý.  Polystyren, ideálně pěnový, (neplést s molitanem a všelijakým PUR pěnami) se dobře rozpouštěl ve "starém" benzínu. V "novém" se nejspíš nerozpustí, protože tomu brání přídavek etanolu přidávaného coby biolíh. Možná po delší době změkne a stane se z něho nějaká želatina, ale rozpustí se velice obtížně.Vosí a sršní hnízda jsou jinak dělána z papírové hmoty, která vysušená sama o sobě hoří velice dobře. Vlastní hnízdo ale hoří špatně, protože je jednak ve vlhké zemi či nějaké vlhké dutině stromu  , hnízdo na trámu pod střechou baráku na proschlé půdě, třeba ještě se senem, bude asi vypalovat jen dement. Jednak uvnitř "živého"  hnízda je spousta vody, v zásobách , v larvách a kuklách vos i v samotných vosách. Takže takové hnízdo hoří špatně samo o sobě.

0/0
10.8.2011 9:45

A/D

Re: Vosí hnízdo vypálíte jednoduše

z chemického hlediska by se dal použít aceton, nebo jakékoli ředidlo na barvy

0/0
10.8.2011 12:31

abraxas121

Re: Vosí hnízdo vypálíte jednoduše

Napalm že je něco jiného? Tak si přečtěte tento článek : http://en.wikipedia.org/wiki/Napalm

Modern napalm is composed primarily of benzene and polystyrene, and is known as napalm-B,[1] super-napalm, NP2, or also Incendergel. The commonly quoted composition is 21% benzene, 33% gasoline (itself containing about 1.0 to 4.0 percent benzene to raise its octane number), and 46% polystyrene.

0/0
10.8.2011 18:03

Willy321

Zavádějící fotka

Na fotce není vosa, ale vosík. Ten je podobně jako sršeň neagresivní a lidi napadá jen při obraně hnízda, které má na rozdíl od vos tvar otevřené plástve zavěšené na stopce.

+1/0
10.8.2011 8:30

Najdete na iDNES.cz