Akce má svůj web, kde najdete kompletní seznam otevřených zahrad včetně kontaktů a popisu programu. Lze z něj mj. vyčíst, že z původně tří veřejnosti otevřených zahrad během prvního ročníku před patnácti lety se u nás tento svátek rozrostl do úctyhodných rozměrů. Najednou jsou to stovky zahrad. A velmi zajímavou informací pro letošek je, že se přihlásil i Český zahrádkářský svaz, který má u nás asi největší tradici.
Které zahrady lze například navštívit? |
„Letošní ročník je vůbec výjimečný, dostali jsme se přes 300 zapsaných zahrad, které budou otevřeny. A úplně největší novinka je, že budou zpřístupněny zahrady Pražského hradu a zámku Lány,“ říká krajinářský architekt Přemysl Krejčiřík, duchovní otec české verze svátku otevírání běžně nepřístupných zahrad veřejnosti. Což má jakousi symboliku. „Je to pro nás hodně zajímavá věc – uzavírá se kruh, protože v roce 2010 byly právě zahrady pod Pražským hradem jednou ze tří zahrad, s nimiž jsme tehdy s akcí Víkend otevřených zahrad po vzoru Anglie začínali. A letos už se bude provázet i na Hradě, což jsme moc rádi,“ popisuje architekt.
Vysvětluje také, že pro mnoho subjektů bývá Víkend otevřených zahrad vlastně jakýmsi ukazatelem, zda má veřejnost o zpřístupnění či komentované prohlídky dané zahrady vůbec zájem. A nezřídka se pak na některých místech provází dál a stane se to standardem.
Navštívit lze i zahrady, které znáte z iDNES.czV již tradiční soutěži Nejkrásnější zahrada už měli naši čtenáři možnost prohlédnout stovky zahrad. A některé z nich – především těch oceněných – lze v rámci nadcházejícího víkendu vidět i naživo. Například certifikovanou přírodní Prvorepublikovou zahradu na Plzeňsku nebo Zahradu by Niky na Zlínsku, kterou majitelé budovali podle kurzu Žijte ve své zahradě. Na svou jihočeskou zahradu zve o víkendu i zahradník Pavel Chlouba, který mj. umí skvěle poradit, jak pečovat o hortenzie či stříhat kanadské borůvky. |
„Mnohdy se stane, že se na základě Víkendu otevřených zahrad ta která zahrada víc zpropaguje, otevře se veřejnosti, a najednou se zjistí natolik velký zájem, že to provázení tam potom funguje i během roku. Třeba jednou za měsíc a podobně,“ popisuje zkušenost Krejčiřík.
Víkend otevřených zahrad a vstupné? Může býtV Anglii, kde tento svátek vznikl, se v rámci jednoho červnového víkendu otevírají běžně nepřístupné zahrady – kam se během roku nelze běžně dostat – v tom spočívá ona „otevřenost“. Nemusí to znamenat, že vstup je zdarma (konkrétní informace k jednotlivým zahradám najdete na webu). Například v Londýně si lidé kupují průkaz umožňující vstup do těchto. V České republice je cílem akce zvýšit informovanost a povědomí lidí o zahradním umění a zahradní architektuře, vstupné je na majitelích zahrad. Mnohdy je z něj hrazen doprovodný program, komentované prohlídky či hudební nebo divadelní představení, které dotvářejí sváteční atmosféru. |
Nicméně vraťme se k samotnému víkendu. Ten, kdo svou zahradu na tyto dva dny otevírá, logicky sám nemůže akce využít a odjet, nicméně i to má řešení. „Máme takový systém, že se ti vlastníci zahrad domluví mezi sebou – protože už se znají – kdy se třeba navštíví jindy,“ vysvětluje krajinný architekt, který je jedním ze tří, jenž v letošním ročníku soutěže Nejkrásnější zahrada pomůže redakci iDNES.cz s hodnocením.
Krajinářský architekt Přemysl KrejčiříkJe garantem celé akce a se svou ženou Kamilou vede Ateliér Krejčiříkovi. Oba se jako krajinářští architekti věnují obnově památek – například zámeckých parků – hlavně objektům chráněným UNESCO, jako je například zahrada vily Tugendhat, Kuks a další. A to nejen u nás, ale i ve Francii, na Slovensku či v SRN. Obnovu památek na fakultě v Lednici také učí a v tamějším zámeckém parku se s ním v sezoně můžete setkat jako s průvodcem. V letošním roce spolupracuje s redakcí iDNES.cz na čtenářské soutěži Nejkrásnější zahrada. |
Přemysl Krejčiřík celou akci považuje za skvělou možnost výměny informací v praxi. „Dokonce máme i jedno město – což nenajdete nikde na webu – kde je v rámci akce otevřeno přes třicet soukromých zahrad, které se navštíví mezi sebou. Takový místní uzavřený okruh, uzavřená soukromá komunitní akce, kdy se lidé nechali Víkendem otevřených zahrad inspirovat a je úplně jedno, kdy a jak si to zorganizují,“ popisuje krajinář, jak je také možné se nechat inspirovat, že něco podobného může skvěle fungovat. „Je k tomu i podrobně popsaná a certifikovaná metodika, aby lidé věděli, jak se chovat. A kdokoliv ji může využít.“
Vždycky jde podle jeho zkušeností o první otevření, kdy návštěvnost nebývá velká. „Je potřeba si pozvat své kamarády nebo prostě sousedy, upéct bábovku, nachystat čaj a ono se z toho vlastně může vyklubat i milé posezení. Takto to začíná, postupně se nabalí další návštěvníci a další rok to může být větší. Podobně jako je to s celým Víkendem otevřených zahrad, kdy jich je ze tří zúčastněných v prvním ročníku více než 320 letos,“ popisuje garant akce.
Příjemnou pomyslnou třešničkou je, že více než 70 přihlášených zahrad je přírodních, tzn. že se na nich hospodaří čistě v souladu s přírodou. „Je to skupina certifikovaných organických zahrad, kde se například nepoužívá rašelina a vědomě vytvářejí životní prostor pro ptáky i hmyz. Mají i povinnost se jednou za rok otevřít pro veřejnost a podělit se o své cenné zkušenosti, které jsou hodné následování,“ vysvětluje Krejčiřík.“ Stačí si vybrat, kterou v rámci „víkendu“ navštívíte, můžete si vybrat třeba tu nejbližší. Případně si lze většinou domluvit i jiný termín.
„Je fajn sledovat, co je český národ schopný vymyslet a připravit. A ukázat, co umíme. Myslím si, že je strašně důležité ukázat lidem, na čem kdo dělá, a jak pracuje. Což je v zahradách rozhodně vidět,“ uzavírá pozvání na tento víkend krajinářský architekt Přemysl Krejčiřík.
Pochlubte se příběhem a snímky své zahrady v soutěži Nejkrásnější zahrada![]() |