Po celém Česku se otevřou stovky nádherných zahrad, ochutnejte v galerii

Nadcházející sobotu a neděli proběhne již XV. ročník Víkendu otevřených zahrad po vzoru britského Open Garden &Squares Weekend, které vzniklo v roce 1998. Je to opravdová radost a oslava života. Lidé se potkávají v zahradách, soukromých i veřejných, užívají si pobytu pod širým nebem, nasávají inspiraci a obdivují zahradní umění profíků i nadšených amatérů.
Bylinková zahrada Lu & Tiree Chmelar ve Valticích (přírodní zahrada)

Bylinková zahrada Lu & Tiree Chmelar ve Valticích (přírodní zahrada) | foto: archiv akce Víkend otevřených zahrad

Akce má svůj web, kde najdete kompletní seznam otevřených zahrad včetně kontaktů a popisu programu. Lze z něj mj. vyčíst, že z původně tří veřejnosti otevřených zahrad během prvního ročníku před patnácti lety se u nás tento svátek rozrostl do úctyhodných rozměrů. Najednou jsou to stovky zahrad. A velmi zajímavou informací pro letošek je, že se přihlásil i Český zahrádkářský svaz, který má u nás asi největší tradici.

Které zahrady lze například navštívit?

„Letošní ročník je vůbec výjimečný, dostali jsme se přes 300 zapsaných zahrad, které budou otevřeny. A úplně největší novinka je, že budou zpřístupněny zahrady Pražského hradu a zámku Lány,“ říká krajinářský architekt Přemysl Krejčiřík, duchovní otec české verze svátku otevírání běžně nepřístupných zahrad veřejnosti. Což má jakousi symboliku. „Je to pro nás hodně zajímavá věc – uzavírá se kruh, protože v roce 2010 byly právě zahrady pod Pražským hradem jednou ze tří zahrad, s nimiž jsme tehdy s akcí Víkend otevřených zahrad po vzoru Anglie začínali. A letos už se bude provázet i na Hradě, což jsme moc rádi,“ popisuje architekt.

Vysvětluje také, že pro mnoho subjektů bývá Víkend otevřených zahrad vlastně jakýmsi ukazatelem, zda má veřejnost o zpřístupnění či komentované prohlídky dané zahrady vůbec zájem. A nezřídka se pak na některých místech provází dál a stane se to standardem.

Navštívit lze i zahrady, které znáte z iDNES.cz

V již tradiční soutěži Nejkrásnější zahrada už měli naši čtenáři možnost prohlédnout stovky zahrad. A některé z nich – především těch oceněných – lze v rámci nadcházejícího víkendu vidět i naživo. Například certifikovanou přírodní Prvorepublikovou zahradu na Plzeňsku nebo Zahradu by Niky na Zlínsku, kterou majitelé budovali podle kurzu Žijte ve své zahradě.

Díky pozemku od rodičů se Nikola vrátila se svou rodinou na místo, kde vyrůstala. U domu vybudovali zahradus výhledem do krajiny.

Styl zahrady vyplynul z charakteru domu. Vila byla dostavěna v roce 1926, a tak i zahrada dostala prvorepublikovou podobu.

Na svou jihočeskou zahradu zve o víkendu i zahradník Pavel Chlouba, který mj. umí skvěle poradit, jak pečovat o hortenzie či stříhat kanadské borůvky.

Zkušený zahradník a pěstitel Pavel Chlouba ví o hortenziích všechno.

Pavel Chlouba vysvětluje, kde na kanadské borůvce hledat květní pupeny.

„Mnohdy se stane, že se na základě Víkendu otevřených zahrad ta která zahrada víc zpropaguje, otevře se veřejnosti, a najednou se zjistí natolik velký zájem, že to provázení tam potom funguje i během roku. Třeba jednou za měsíc a podobně,“ popisuje zkušenost Krejčiřík.

Víkend otevřených zahrad a vstupné? Může být

V Anglii, kde tento svátek vznikl, se v rámci jednoho červnového víkendu otevírají běžně nepřístupné zahrady – kam se během roku nelze běžně dostat – v tom spočívá ona „otevřenost“. Nemusí to znamenat, že vstup je zdarma (konkrétní informace k jednotlivým zahradám najdete na webu). Například v Londýně si lidé kupují průkaz umožňující vstup do těchto.

V České republice je cílem akce zvýšit informovanost a povědomí lidí o zahradním umění a zahradní architektuře, vstupné je na majitelích zahrad. Mnohdy je z něj hrazen doprovodný program, komentované prohlídky či hudební nebo divadelní představení, které dotvářejí sváteční atmosféru.

Nicméně vraťme se k samotnému víkendu. Ten, kdo svou zahradu na tyto dva dny otevírá, logicky sám nemůže akce využít a odjet, nicméně i to má řešení. „Máme takový systém, že se ti vlastníci zahrad domluví mezi sebou – protože už se znají – kdy se třeba navštíví jindy,“ vysvětluje krajinný architekt, který je jedním ze tří, jenž v letošním ročníku soutěže Nejkrásnější zahrada pomůže redakci iDNES.cz s hodnocením.

Krajinářský architekt Přemysl Krejčiřík

Krajinářský architekt Přemysl Krejčiřík

Je garantem celé akce a se svou ženou Kamilou vede Ateliér Krejčiříkovi. Oba se jako krajinářští architekti věnují obnově památek – například zámeckých parků – hlavně objektům chráněným UNESCO, jako je například zahrada vily Tugendhat, Kuks a další. A to nejen u nás, ale i ve Francii, na Slovensku či v SRN. Obnovu památek na fakultě v Lednici také učí a v tamějším zámeckém parku se s ním v sezoně můžete setkat jako s průvodcem. V letošním roce spolupracuje s redakcí iDNES.cz na čtenářské soutěži Nejkrásnější zahrada.

Přemysl Krejčiřík celou akci považuje za skvělou možnost výměny informací v praxi. „Dokonce máme i jedno město – což nenajdete nikde na webu – kde je v rámci akce otevřeno přes třicet soukromých zahrad, které se navštíví mezi sebou. Takový místní uzavřený okruh, uzavřená soukromá komunitní akce, kdy se lidé nechali Víkendem otevřených zahrad inspirovat a je úplně jedno, kdy a jak si to zorganizují,“ popisuje krajinář, jak je také možné se nechat inspirovat, že něco podobného může skvěle fungovat. „Je k tomu i podrobně popsaná a certifikovaná metodika, aby lidé věděli, jak se chovat. A kdokoliv ji může využít.“

Vždycky jde podle jeho zkušeností o první otevření, kdy návštěvnost nebývá velká. „Je potřeba si pozvat své kamarády nebo prostě sousedy, upéct bábovku, nachystat čaj a ono se z toho vlastně může vyklubat i milé posezení. Takto to začíná, postupně se nabalí další návštěvníci a další rok to může být větší. Podobně jako je to s celým Víkendem otevřených zahrad, kdy jich je ze tří zúčastněných v prvním ročníku více než 320 letos,“ popisuje garant akce.

Příjemnou pomyslnou třešničkou je, že více než 70 přihlášených zahrad je přírodních, tzn. že se na nich hospodaří čistě v souladu s přírodou. „Je to skupina certifikovaných organických zahrad, kde se například nepoužívá rašelina a vědomě vytvářejí životní prostor pro ptáky i hmyz. Mají i povinnost se jednou za rok otevřít pro veřejnost a podělit se o své cenné zkušenosti, které jsou hodné následování,“ vysvětluje Krejčiřík.“ Stačí si vybrat, kterou v rámci „víkendu“ navštívíte, můžete si vybrat třeba tu nejbližší. Případně si lze většinou domluvit i jiný termín.

„Je fajn sledovat, co je český národ schopný vymyslet a připravit. A ukázat, co umíme. Myslím si, že je strašně důležité ukázat lidem, na čem kdo dělá, a jak pracuje. Což je v zahradách rozhodně vidět,“ uzavírá pozvání na tento víkend krajinářský architekt Přemysl Krejčiřík.

Pochlubte se příběhem a snímky své zahrady v soutěži Nejkrásnější zahrada

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Německý rybář chytil „upíří rybu“ z doby dinosaurů. Šokovala ho na Rýně

Stefan Scheer se vydal na noční rybářskou výpravu, která se ovšem proměnila v nečekané setkání s tvorem připomínajícím monstrum z vědecko-fantastického filmu. To, co se objevilo na konci jeho vlasce,...

Zahradu u řadovky plánovala procházkami se židlí. Prostor využila na maximum

Soutěž

Vysnili si zahradu, která se stane opravdovou součástí jejich života. Podařilo se. Ráno si na zahradě vypijí kávu, odpoledne tu děti píšou úkoly a hrají si, dospělí relaxují po práci. Rodina tu tráví...

Zbourali skleník ze zavařovaček a staré zahradě dali moderní užitnou podobu

Soutěž

Poprvé na tuto zahradu vstoupila čtenářka Pavlína téměř před třiceti lety. Byl to pozemek velký zhruba 2 500 metrů čtverečních s velkým políčkem brambor, ovocnými stromy, vysokou trávou, ohrádkou pro...

Nechtěli soumařit na zahradě jako máma, díky covidu naštěstí změnili názor

Člověk míní, život mění. Před rokem 2020 a příchodem covidu měla paní Jana s manželem naprosté jasno v tom, že rozhodně netouží po zahradě své maminky. Rodině sice patřila po generace, nicméně jim...

Zahrada po tatínkovi se jí stala průvodcem od nevědomosti k čiré vášni

Soutěž

Psal se rok 1998, když si rodiče čtenářky Elišky nechali od profesionálních zahradníků založit zahradu. „Táta, stavební inženýr, právě budoval náš dům – opravdu stabilní a promyšlený v každém...

Zahrada, která dopřává komfort i soukromí. U domu zahloubeného do terénu

„Nebojte se umístit pergolu s kuchyní dál od domu, není špatné si od něj občas odpočinout,“ říká v nadsázce zahradní designér Ferdinand Leffler. Nerad totiž vidí bioklimatické pergoly nalepené na...

22. června 2025

Goliášova pozdní radost. Ve 135 letech se stal poprvé otcem

Goliáš, impozantní samec želvy sloní, oslavil svůj první Den otců a 135. narozeniny v Zoo Miami, což představuje pozoruhodný milník v jeho dlouhém životě. Po letech neúspěšných pokusů o rozmnožování...

21. června 2025

To je skutečný filmový Nemo. Fascinující klaun očkatý se může stát samičkou

Je to slavný předobraz Nema ze dvou známých animovaných filmů. Jak moc se tvůrci drželi reality? A kterou unikátní schopnost těchto rybek zatím nechali stranou?

20. června 2025

Zahrada po tatínkovi se jí stala průvodcem od nevědomosti k čiré vášni

Soutěž

Psal se rok 1998, když si rodiče čtenářky Elišky nechali od profesionálních zahradníků založit zahradu. „Táta, stavební inženýr, právě budoval náš dům – opravdu stabilní a promyšlený v každém...

20. června 2025

Pivo jako lék. Snižuje riziko úmrtí, stres, posiluje spánek a zlepšuje duševní zdraví

Premium

Stále víc lékařských studií se shoduje, že přiměřená kombinace českého národního nápoje může zpříjemnit a prodloužit život. Ministerstvo kultury zařadilo letos v lednu českou pivní kulturu na seznam...

19. června 2025

Vzácný úspěch. Pražská zoo po 40 letech odchovala čáji obojkové, mláďata už ukazuje

Zoologické zahradě v Praze se po více než 40 letech podařilo odchovat čáji obojkové, statné jihoamerické ptáky. Ze čtveřice narozených mláďat přežila dvě, která jsou nově k vidění ve Vodním světě v...

19. června 2025  14:50

Mšice ničí růže i rajčata. Zbavte se jich rychle a bez chemie

Mšice patří mezi nejčastější a nejúpornější škůdce na zahradě. Napadají růže, rybíz, rajčata i další rostliny, sají z nich šťávu, oslabují je a mohou přenášet i virové choroby, které dále snižují...

19. června 2025

Nechtěli soumařit na zahradě jako máma, díky covidu naštěstí změnili názor

Člověk míní, život mění. Před rokem 2020 a příchodem covidu měla paní Jana s manželem naprosté jasno v tom, že rozhodně netouží po zahradě své maminky. Rodině sice patřila po generace, nicméně jim...

19. června 2025

Hadí překvapení před dveřmi. Texaskou ženu vyděsil nečekaný host

Žena z Texasu zažila nečekaný šok, když zjistila, co se jí plížilo přímo přede dveřmi. Jednoduchá notifikace z bezpečnostní kamery odhalila nezvaného hosta, který Anně z Cypressu z Texasu způsobil...

19. června 2025

Jako když se podíváte mimozemšťanovi do očí. Umožní to makrosnímky hmyzu

Dvojčata Maceo a Andrea Grammaticovi z Paříže zachytila hmyz tak, jak ho ještě neznáte. Jejich nová galerie makrofotografií odhaluje každý detail těchto drobných tvorů – od třpytivých těl až po...

18. června 2025

Dětská vlasová péče Childs Farm si získala srdce (i vlásky) malých testerů
Dětská vlasová péče Childs Farm si získala srdce (i vlásky) malých testerů

Naše testerky se svými dětmi vyzkoušely dětskou vlasovou péči od značky Childs Farm. Jak byly spokojené s kvalitou obsahu, vůní a obalem? A jak...

Na pár metrech čtverečních živého plotu lze sklízet třešně, jahody či rybíz

Možná potřebujete chytře oddělit dva různé zahradní kouty nebo přemýšlíte, jak smysluplně využít předzahrádku. Či pás podél plotu se sousedy. Co jedlý živý plot poskládaný z ovocných stromků, keřů,...

18. června 2025

Německý rybář chytil „upíří rybu“ z doby dinosaurů. Šokovala ho na Rýně

Stefan Scheer se vydal na noční rybářskou výpravu, která se ovšem proměnila v nečekané setkání s tvorem připomínajícím monstrum z vědecko-fantastického filmu. To, co se objevilo na konci jeho vlasce,...

17. června 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.