Princip dnešního stavebního kolečka se nezměnil po staletí. Tak jako ale mnoho běžných uživatelů pro sekání vysoké trávy vyměnilo kosu za křovinořez, tak i výrobce Isolit-Bravo přichází s modelem motorového stavebního kolečka. Cíl je jediný: odstranit dřinu na zahradě a při stavbě.
Kolečko pohání stejnosměrný derivační elektromotor "krmený" 12voltovým plochým gelovým akumulátorem pod korbou. Motor je integrovaný přímo do kola a nemá žádné převody.
Technické parametryPoužitý motor: 250-400 W, dle zátěže, 12 V |
Jak se s ním manipuluje
Kolečko se ovládá otočením rukojeti. Protože tvarem a rozměry odpovídá běžnému kolečku, jsou poloměry otáčení ve stísněných prostorách stejné jako u běžných modelů.
Elektrické kolečko je ve srovnání s běžným těžší, váží 30 kilogramů. Většinu nárůstu váhy má ale na svědomí elektromotor umístěný v kole, proto k vyklopení nákladu není potřeba větší síla.
Motúčko (zkratka z Motorové Túčko) jezdí rychlostí 3-4,5 kilometrů za hodinu, což odpovídá běžné chůzi. Lze do něho naložit až 150 kilogramů nákladu, tedy tři padesátikilogramové pytle s cementem. To je váha, kterou sice uzvedne jen silný chlap, ale i ten by měl problém rozjet se s ním v rozbláceném či členitém terénu nebo dokonce do kopce. Toto by právě mělo být silnou stránkou motorového kolečka.
Má navíc pneumatiku s výrazným šípovitým vzorem (podobně jako třeba zadní pneumatiky u traktoru), takže dobře zabírá i v blátě či do kopce po mokré trávě. Výrobce udává, že kolečko můžete "trápit" svahem o sklonu až 35°.
Motúčko se bude vyrábět i ve verzi DuoTrack. U tohoto modelu je korba nad dvojitou pneumatikou, náklad bude vyvážený a odpadne námaha se zvedáním pomocí páky rukojeti jako u běžně konstruovaného kolečka.
Vydrží celou směnu
Podle výrobce by se mělo Motúčko uplatnit i při práci ve stavebnictví. Na jedno nabití vydrží kapacita akumulátoru běžnou práci za osmihodinovou směnu. Podle testů vystačil proud z akumulátoru na deset kilometrů s padesátikilogramovým zatížením korby a stoupáním terénu 5 stupňů.
Baterii lze nabíjet přímo v kolečku, anebo ji lze velmi snadno vyjmout a nabíjet přímo u zásuvky, z vybitého stavu se plně nabije během 4 hodin. Po práci lze bez problémů kolečko vyčistit a ostříkat hadicí, voda mu nevadí.
Motúčko je možné nastavit do dvou režimů. "Volnoběžka" pohání kolečko vpřed. Když se jede z kopce, umožní zrychlit krok a motor tak "předběhnout".
V poloze "rekuperace" motor z kopce přibržďuje a do akumulátoru se vrací část energie. To by mělo zhruba o 20 procent prodloužit interval mezi nabitími.
Motúčko bude mít premiéru na výstavě Flora Olomouc 2009, která se koná od 20. do 23. srpna. Cena zatím nebyla přesně stanovena, podle výrobce by ale neměla přesáhnout částku 10 tisíc korun.