Tloušťku struny je třeba zvolit podle přístroje, který máte doma. Jde o to, že křovinořezy se slabým motorem by při použití struny s velkým průřezem trpěly, naopak silný motor by slabou strunu zbytečně opotřebovával. "Obecně se dá říct, že hranaté struny většinou vydrží víc, pozor ale na průřez. Kulatá struna o průměru tři milimetry má menší průřez než čtverec o téže straně," zdůrazňuje Zdeněk Štádler, servisní technik prodejce Mountfield.
Mimo klasických nylonových strun lze koupit i vylepšené polyamidové, které by měly mít delší životnost, některé výrobky obsahují i přídavek hliníkových částeček, které slibují snížení lámavosti a tavení struny v oblasti průchodky strunového adaptéru. Výrobci experimentují i s tvarem struny, chlubí se průřezem napodobujícím čtyř- nebo pěticípou hvězdu, která by měla zvýšit řezný výkon, a snížit tak namáhání motoru. Ceny se pohybují kolem šesti set korun za sto metrů struny.
Jak na to
Šroubovákem uvolněte krytku strunového adaptéru. Podle technika je u starších, "ochozenějších" adaptérů možné víčko uvolnit i prsty.
Teď máte adaptér rozmontovaný "na prvočinitele". Konstrukce adaptéru zůstává na tyči křovinořezu, dále budete pracovat jen s cívkou skrývající se pod víčkem. Při manipulaci se sekačkou se nemusíte bát otočit ji víčkem nádržky dolů. Je uzpůsobené tak, aby se benzin nemohl vylít. Na rozdíl od čtyřtaktních motorů klasických sekaček (ty se nesmějí překlápět) také nehrozí zalití prostoru válce, běžné hobby stroje jsou dvoutaktní.
Do adaptéru odměřte tři až čtyři metry struny. "Při větší délce hrozí, že se bude struna vevnitř zasekávat a poloautomatická hlava nebude posouvat strunu ven," připomíná Zdeněk Štádler. Naměřenou délku rozdělte na dvě poloviny a zahákněte uprostřed za trn v cívce adaptéru.
Na adaptéru je vyražena šipka, navíjejte strunu v jejím směru.
Mnohé zarazí podlouhlá očka na spodní části cívky. Slouží k jediné věci: když už se blížíte ke konci namotávání, můžete si udělat očko, které drží navinutou strunu v napětí. Tím se vám uvolní ruce k tomu, abyste mohli lehce manipulovat s druhým koncem. Po celou dobu je totiž třeba kontrolovat, aby každý z pramenů zůstal namotaný ve svojí polovině cívky. Komu se struny neorganizovaně zkříží, tomu nebude fungovat automatické vysouvání struny.
Stejně tak jako u první části struny se po namotání druhé půlotáčky zajistí i zbývající konec. Vzorně navinutou cívku pak nasaďte na adaptér, strunu provlékněte jeho očky. Po usazení na střed pak stačí zatáhnout za konce strun a vytáhnout je ze zajišťovacích oček ven.
Cívku zatlačte do adaptéru a pak už jen zaklapněte víčko zpět do západek.
Při navíjení struny člověk nikdy přesně neodhadne, kolik struny zůstane po "operaci" vně cívky. Přebytky se ořežou po roztočení stroje kovovou hranou krytu adaptéru (nebo předem nožem). Pokud vám ale zbyly příliš dlouhé kusy, je škoda je ořezávat. Když dlaní zatlačíte na těleso adaptéru a zatočíte proti směru navíjení, podaří se vám strunu vsunout zpět dovnitř.