Čtvrtek 26. listopadu 2020, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 26. listopadu 2020 Artur

Venkovskou zahradu proměnili na ráj odpočinku. Jen té vody mohlo být víc

  0:14
Stavět dům či renovovat starší stavení, a ještě kolem zakládat zahradu přináší nekonečné počítání. Řeč je hlavně o penězích. A protože jich zpravidla není nikdy dost, přicházejí průběžně na řadu kompromisy v podobě úsporných opatření.

Dnes by majitelé udělali jezírko větší, nicméně jsou rádi, že našli odvahu alespoň na zbudování tohoto. | foto: Jiří Savinec

Dílo se nakonec podaří, šťastní majitelé se ve vysněné zahradě v klidu posadí a do mysli se najednou vetře otázka: „Proč jsme se neodvázali víc? Vždyť třeba jezírko mohlo být větší!“ Znáte to? Podobnou zkušenost má za sebou asi každý, kdo se k podobné akci v životě odhodlal. A prožili si to i majitelé rozlehlé venkovské zahrady poblíž Slaného.

Na venkově a s jezírkem

Samozřejmě se snažili už na samém začátku vše do detailů uvážit a naplánovat. Dokonce se rozhodli, že nejprve upraví zeleň u svého domu a až potom se pustí do rekonstrukce obytného stavení, které je součástí velkého dvora s kovárnou zbudovanou z původní stodoly. 

„Obávali se totiž, že přistoupí-li na úpravy v obráceném sledu, který je kdekoli jinde běžný, nezbudou jim prostředky právě na realizaci pěkné zahrady,“ vzpomíná autor návrhu, který veškeré výsadby v nynější podobě navrhl a zrealizoval. Včetně jezírka. 

„Skutečně dali přednost odpočinkové zahradě před pohodlným bydlením, což je věc nevídaná. A přesto začali po čase pochybovat. Mimo jiné proto, že nejedna návštěva se už podivovala nad tím, že si právě zmiňovaný rybníček nepořídili s ohledem na rozlohu parcely o něco větší a nenechali ho upravit i za účelem koupání,“ pokračuje zahradník a dodává, že majitelé toho nakonec litují vlastně jen minimálně, protože vše ostatní se podařilo na výbornou. „Jenom té vody kdyby tu bylo o trochu víc,“ podotýká už sám za sebe.

Nové s ponecháním maxima starého

Opravdu není čeho litovat, zejména proto, že v uzavřeném vodním systému jezírka se podařilo ustálit rychle a bez větších potíží biologickou rovnováhu. 

„Za přispění jedné ultrafialové lampy, která eliminuje škodlivé řasy či sinice, a nezbytného čerpadla,“ ukazuje náš průvodce. A vysvětluje, že čerpadlo nasává vodu u dna v nejhlubším místě a tlačí ji potrubím k ústí malého vodopádu, odkud volně stéká po kamenech dolů do mělké zóny osázené množstvím vlhkomilné a pobřežní zeleně. Zároveň se při tom okysličuje. 

Jak na řasy a sinice?

Jezírko se dá udržet relativně čisté.

Vodopád s kaskádou, ve které mokrý živel stéká do mělké pobřežní zóny a postupně víří směrem k hlubině, není jen čistě dekorativní záležitost. Má také za úkol vodu v jezírku okysličovat, což prospívá rybám i veškeré zeleni. Právě její kořeny vodu následně zbavují obsažených nečistot. Ovšem musí zde průběžně kolovat v uzavřeném okruhu, jehož srdcem je čerpadlo. Podle objemu vody v celém biotopu je také zapotřebí začlenit do něj dostatečně výkonnou UV lampu, která dokáže udržet na uzdě jinak nezničitelné řasy a sinice.

Dno rybníčku je pak odstupňované do několika úrovní, kde se daří vždy jiným rostlinným druhům. Ty jsou rovněž velice důležité, protože se významně podílejí na likvidaci obsažených nečistot. Ale musí se průběžně hlídat a občas i radikálně protrhat, jinak by nádrž rychle zarostla. Řada z nich se totiž neuvěřitelně masivně rozrůstá.

Podařila se rovněž nenásilná přeměna celé zahrady, původně užitkové, na okrasnou určenou v první řadě k relaxaci. A ve druhém sledu také k užitku, což se dnes neděje příliš často. „Ačkoli byla původně dost zarostlá, trvali majitelé na tom, aby zde do budoucna zůstalo zachováno maximum ovocných stromů z původních výsadeb. A tak bylo nakonec zapotřebí pokácet snad jen dva z nich, protože byly nemocné. Ostatní v zahradě přetrvaly a mnohé se dokonce staly součástí nových dekorativních výsadeb,“ pochvaluje si nadšený zahradník pohodovou spolupráci. 

Do výsadeb se podařilo začlenit i vysokou břízu rostoucí v břehu u plotu podél místní komunikace a rovněž letitý ořešák na samém konci pozemku. Vlastně je to nekonečný zelený pás po celém obvodu zahrady, který občas vyběhne v podobě jazyku či chobotu do centrální travnaté plochy uprostřed. 

Jeho součástí se samozřejmě staly i nově vysázené okrasné stromy, které časem převezmou úlohu kosterní zeleně, se spoustou nižších keřů, dalších rozmanitých dřevin a nenáročných trvalek v podrostu. Majitelé zkrátka žádali zelenou hradbu, ve které bude od jara do podzimu stále něco kvést.

Víc zeleně do stínu

Pod vysokými stromy s rozložitými korunami, například ořešáky, se v zahradách často nedaří žádné zeleni, dokonce ani trávníku. Na vině není ani tak nedostatek světla jako skutečnost, že kořenový systém takového velikána vysaje z povrchových vrstev půdy většinu vláhy. Stromy díky tomu fungují jako obří čerpadla, která zadržují ve svých korunách v olistěném stavu spousty dešťové vody. Dole proto vládne neustálé sucho.

Ukázkový příklad dekorativní výsadby pod korunou velikého ořešáku, kde původně...

Ukázkový příklad dekorativní výsadby pod korunou velikého ořešáku, kde původně nerostlo téměř nic, dokonce ani tráva. Pestrý záhon zaujme nejen v létě, ale také v průběhu časného jara.

Lze to ovšem změnit, když pod korunami takových stromů založíte vyvýšené záhony s větším objemem substrátu, olemovat je lze silnějšími větvemi jako v tomto případě, a osázíte je spíše stínomilnými trvalkami, jako jsou kakosty či zběhovce. Nebo vhodnými dřevinami: brsleny či plazivými zimolezy a dopřejete jim častěji trochu vláhy. Výhodou je zavlažovací systém, který zálivku zajistí bez práce. A nezapomeňte také na vyšší vrstvu mulče na povrchu, který dokáže zmírnit ztráty vody z půdy odparem.

Bažina jako bonbónek

A podaří se to dokonale, využijete-li specifických vlastností jednotlivých míst. Jiná zeleň ozvláštní partie vystavené nezakrytě slunci, zatímco v polostínu či úplném stínu pod korunami velkých stromů obstojí druhy zcela odlišné. Zmíněný pás zeleně po obvodu nabízí v každém z úseků něco nečekaného na pohled. „U podobných výsadeb je to zapotřebí, aby nebyly příliš nudné. Naopak by člověka měly lákat, zvát ho k procházce zahradou,“ radí odborník. 

Masožravá zóna je hit

Rosnatka okrouhlolistá (Drosera rotundifolia)

Severoamerická špirlice nachová (Sarracenia purpurea) představuje pro příznivce masožravých rostlin atraktivní artikl. Je opravdu velice působivá. Tento druh je žádaný i proto, že dokáže v našich klimatických podmínkách na vhodném stanovišti v zahradě přezimovat. Od jara do podzimu sice vyžaduje slunné stanoviště, ale v zimě jí vadí holomráz, proto je nutná mírná přikrývka, například vrstvou slámy, mechu nebo chvojí. Jako substrát se osvědčila čistá hrubá rašelina, kterou lze obohatit trochou říčního písku a drceného dřevěného uhlí.

Sem se podařilo začlenit dokonce malou bažinu porostlou opravdovým mechem rašeliníkem s ostrůvky vzácné masožravé rosnatky okrouhlolisté (Drosera rotundifolia). Daří se tu rovněž atraktivní špirlici (Sarracenia), která kupodivu pravidelně na konci léta vykvétá, ačkoli u nás platí za cizokrajnou a na mráz citlivější rostlinu. Celkový dojem pak umocňuje nízká klikva s kožovitými lístky, která na podzim zaujme zářivě červenými korálovitými plody. 

Iluze rašeliniště je to dokonalá a jen málokdo postřehne, že je jako jezírko založené ve výkopu vystlaném fólií. Rozdíl je pak v tom, že tady vodní živel nasáklý v rašelině nevykazuje žádný pohyb. Ale i tak se musí čas od času doplnit, protože ztráty odparem jsou rovněž značné.

Je známá věc, že na radosti z dobře odvedené práce přidá každému zahradníkovi skutečnost, když se klient ztotožní s jeho dílem a sám potom dokáže směřovat jeho další vývoj. „V tomto případě se to podařilo,“ konstatuje náš průvodce. „Občas projíždím kolem, a tak nahlédnu přes plot. A víc se starat nemusím. Jenom to jezírko kdyby se na samém začátku udělalo o trochu větší,“ bručí si pod vousy.

Autoři:
  • Nejčtenější

Robotický vysavač jako špeh v domácnosti. Hackeři nepotřebují ani mikrofony

Robotické vysavače by mohly umožnit hackerům vzdáleně poslouchat rozhovory v domácnosti, přestože nejsou vybaveny...

Hovězí plec musí být úplně měkká, jinak se nedá jíst, radí Pohlreich

Zdeněk Pohlreich se v dalším dílu pořadu Šéfem za pár minut zaměřil hovězí plec. To je partie výborného prorostlého...

Při zateplení fasády existují finty, které prodlužují její životnost

V dalším díle stavebního seriálu Fachmani, sledujícího rekonstrukci staršího domu krok za krokem, se začalo se...

Rekordman snědl 13 papriček, které by jiného zabily. A měl chuť na další

Osmačtyřicetiletý Radim Řehůřek z Radošova na Vysočině vytvořil v Pelhřimově nový český rekord v pojídání extrémně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Maršálek: Praha dopadla, jak si zasloužila. Je krátkozraké spoléhat na turisty

Premium Za uplynulých dvanáct měsíců kromě porotcování v mimořádně úspěšném pořadu České televize Peče celá země stihl vydat...

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Dvanáctero tipů pro říjnovou zahradu: sklízejte, sázejte, hnojte, sejte

Ani měsíc říjen nám nedovolí na zahrádce příliš zahálet. Ještě pořád je co sklízet. A hlavně je nejvyšší čas připravit...

Podzimní bobule potěší nejen oči. Šípky či jeřabiny využijte v kuchyni

Některé keře a stromy oživí podzimní přírodu záplavou barevných bobulí. Většina plodů není pro člověka jedlá ani...

Sedm kroků, které musíte promyslet, než se pustíte do stavby zimní zahrady

Zimní zahrada totiž může plnit mnoho funkcí, záleží však na tom, co od ní očekáváte. Může rozšířit obytný prostor o...

Trávníku dopřejte podzimní lázně, po kterých bude na jaře jako nový

Trávníku se daří ideálně při teplotách mezi 5 až 20 °C. Koncem října nebo začátkem listopadu je proto nejvyšší čas mu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Vyšel seznam nejpoužívanějších hesel. Pokud tam najdete své, změňte ho

Uživatelé stále používají velmi jednoduchá hesla. Přitom platí, že pokud si ho snadno zapamatujete, je s největší...

Žena nemá ráda oblečení. Nudismus praktikuje všude, kde to je možné

Dvaatřicetiletá Molly Spocková z Los Angeles od mala nesnesla mít cokoli na kůži. V pubertě už začala chodit doma nahá...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....