Sázení tújí, ale i jiných keřů a stromů, budete potřebovat pomocníka

Sázení tújí, ale i jiných keřů a stromů, budete potřebovat pomocníka | foto: Hobby.cz

V říjnu se pusťte do sázení ovocných stromů a keřů, dobře se uchytí

  • 3
V říjnu se na zahradě soustřeďte na dřeviny, vysaďte živý plot, okrasné keře nebo ovocné stromy. Pořádně zalévejte všechny rostliny, aby načerpaly dostatek vláhy. Pozor ale na první mráz.

Během neodvratně se hlásícího se podzimu se vyplatí sledovat předpověď počasí. První mrazíky mohou spálit rostliny i poškodit kořínky. Proto se vybavte na zimu a nakupte netkanou textilii a mulčovací kůru. Použijte je alespoň kolem choulostivějších rostlin, jako jsou například okrasné traviny. Jakmile klesne teplota pod bod mrazu, měly by být už všechny květiny, stromy i keře jako pod peřinou.

Sázení stromů, keřů i cibulovin

Říjen je měsícem dřevin. Dobře se teď uchytí ovocné stromy. Nejprve namočte jejich kořeny na den do vody, aby se odplavily nečistoty. Stromy pak i lépe zakoření. Jen citlivé broskvoně raději nechte až na jaro - čtěte Zasaďte ovocné stromy s Hobby.

V těchto dnech lze vysadit také stromy okrasné, ale i maliny, ostružiny, angrešt nebo rybíz. Je také ideální čas k výsadbě rododendronu nebo magnolie. Hlavně nezapomínejte na poctivou zálivku.

Rododendrony pocházejí z horských oblastí, proto se jim u nás dobře daří především ve středních a vyšších polohách.

Říjen se hodí i pro sázení některých okrasných cibulovin, tulipánů, hyacintů nebo bledulí. S narcisy neotálejte, v těchto dnech máte poslední šanci. Potřebují totiž vysadit do teplejší půdy než ostatní cibuloviny. Naopak nespěchá pěstování česneku, ten klidně nechejte až na konec měsíce.

Cibule citlivějších rostlinek, jako jsou begónie a mečíky, vyndejte z půdy. Očistěte je, usušte na suchém písku a uložte do chladné tmavé místnosti.

Zryjte půdu, starejte se o trávník

Před příchodem zimy se postarejte také o trávník. Už sice není potřeba ho sekat tak často a tak nakrátko, přesto je ale sekání potřeba. Přidávejte podzimní hnojivo, které mu dodá živiny potřebné k obnovení.

Na konci října už bude čas na vertikutaci, která zbaví trávník zbytečné plsti. Postup je jednoduchý, trávník nejprve posekejte a poté ho provzdušněte vertikutátorem nebo vertikutačními hráběmi. Po zásahu sice bude trávník vypadat zničeně, ale brzy se zacelí. Po provzdušnění ho dosejte - čtěte Nemilosrdná podzimní vertikutace odhalí pravdu o stavu vašeho trávníku.

Rozdíl mezi hnojeným trávníkem a trávníkem trpícím nedostatkem dusíku je patrný na první pohled.

Rozdíl mezi hnojeným trávníkem a trávníkem trpícím nedostatkem dusíku je patrný na první pohled.

Za provzdušňovač trávníku dáte 480 až 960 Kč, záloha je 5000 Kč

Za provzdušňovač trávníku dáte 480 až 960 Kč, záloha je 5000 Kč

Než definitivně skončí příjemné podzimní dny, máte příležitost založit kompost nebo skalku. Zryjte také záhony a udržujte je bez plevele. Po přikrytí netkanou textilií zůstane půda připravená na jaro. Zemině prospěje přidání hnoje. Na místa, kde hodláte pěstovat kořenovou zeleninu a cibuli a česnek, použijte raději kompost.

Nezáleží na dni, ale na počasí

Mnoho zahrádkářů stále sází na pranostiky. Počasí se ale mění a každý rok přichází teplé nebo chladné dny jinak než předtím. Proto nezapomínejte, že pranostiky slouží jen pro orientaci. Řiďte se hlavně počasím, ne přesným datem v kalendáři.