Jak pracují LED diody?Jsou to v podstatě miniaturní mikročipy šetřící proti klasické žárovce 70 až 90 % energie. Na rozdíl od žárovek nemají svítící vlákno, které uvolňuje teplo, ale svítí výlučně jen pohybem elektronů v materiálu polovodiče. Jsou mimořádně bezpečné a lze je nechat svítit téměř nepřetržitě. Mají dlouhou životnost a jsou vysoce odolné vůči nárazům, protože neobsahují žádné křehké vlákno nebo sklo. Profesionální výrobky udávají životnost až 100 000 hodin provozu. |
To má mnoho předností. Dekorativní osvětlení domu a zahrady se zdaleka neřeší jen pro pár dní přes svátky. Často se nakupuje či vytahuje ze skříní už někdy v listopadu, sotva se začne brzy stmívat – souvisí to i se snahou překonat lehce či více depresivní stavy z nedostatku denního světla. A protože zima je dlouhá, leckde nemizí světelné řetězy z domů i zahrad až do března.
Tak dlouhé svícení ale znamená poměrně velký výdaj za elektřinu, proto se vyšší investice do dražších LED diod nakonec vyplatí. Navíc mívají vyšší životnost, takže vydrží mnoho let.
Za oknem stačí interiérové
V bytě se pravděpodobně spokojíte s vnitřním osvětlením oken, které si samozřejmě užijí i kolemjdoucí. Ať už půjde o dekoraci připevněnou na plochu okna, či nejrůznější světelné třásně lemující horní okraj okenního rámu.
Je vcelku logické, že v interiéru můžete použít osvětlení určené jak pro interiér, tak pro venkovní prostory. Zajímat by vás ale v každém případě mělo to, zda má vybrané osvětlení certifikát zkušebny, zaručující bezpečnost jeho provozu. Pak už jen stačí se rozhodnout mezi relativně levnějšími, ale "žravými" klasickými žárovičkami (někdy označovanými pro svou miniaturní velikost jako mikrožárovky) nebo dražšími, leč úspornými diodami.
Osvětlení exteriérové. Kde a jak nakupovat?
Jako venkovní osvětlení domu i zahrady naopak můžete z pochopitelných důvodů použít skutečně jen osvětlení pro exteriér určené, nejčastěji značené Outdoor nebo piktogramem v podobě kapky v trojúhelníku, přívodní kabel by měl mít označení krytí, například IP44 .
Záleží jen na vás, kde se rozhodnete vybírat, ať už jde o žárovičky či LED diody. V hobymarketech nakoupíte výrazně levněji, ale zase nečekejte zázraky. Spíše počítejte s tím, že žárovičky mohou poměrně často praskat. Levné LED diody na tom nebudou s životností pravděpodobně také nejlépe – a u kratších řetězů platí, že jakmile odejde jedna, musíte se rozloučit s celým osvětlením.
Pokud tedy očekáváte, že zainvestujete a pár let se nechcete o nic starat, jen svítit a svítit a nemít přitom vysoké účty za elektřinu, vybírejte minimálně o kategorii výše – mezi profesionálními systémy. Ty dávají záruku kompatibility – systém osvětlení lze doplňovat, větvit a vzájemně kombinovat, někdy až do délky řetězu 300 m, a to při zapojení do jedné jediné zásuvky. Navíc většinou bývají osazeny po segmentech, takže odejde-li nějaká dioda, stačí vyměnit jen postiženou část dlouhého řetězu.
Staré dobré žárovičky
Přeci jen jsme na ně zvyklí a je fakt, že nejrůznější řetězy, světelné sítě či svítící hvězdičky lze koupit velmi levně. Pokud praskne žárovička, můžete ji většinou vyměnit. Pár náhradních kousků bývá přibaleno, nebo se dají po 5 či 10 kusech v případě potřeby dokoupit - hlídejte si ovšem, aby byly určeny pro stejné napětí (V) a příkon (W)!
U žárovek přitom záleží na tom, zda jsou zapojené paralelně (po jednom nebo více kusech), kdy zhasne jen ta jedna prasklá nebo jen část řetězu, a s výměnou tedy není problém. Ten naopak nastává, pokud jsou žárovičky zapojené do série, kdy vám při prasknutí jediného kousku zhasne celý řetěz. Proto se na tyto zásadní věci ptejte hned při nákupu a pokud vám informace od výrobce či prodavače připadají nedostatečné či nepřesvědčivé, nenechte se uchlácholit. Posmutnělé děti pak také nepřesvědčíte, že i nesvítící řetěz je moc pěkný ke koukání.
Nezapomeňte, že osvětlení osazené žárovičkami (i na vánočním stromku) byste neměli nechávat svítit bez dozoru, přeci jen dokáže vyvinout nezanedbatelné teplo a jeho přehřátí není právě žádoucí.
Sviťte do tmy, ale s mírou
Je to jako se vším. Jak hodnotit míru vkusu či nevkusu – co se množství a volby typu vánočního osvětlení týká - toť otázka. Vánoce, natožpak celá zima, by se ale určitě neměly proměnit v barevné cirkusové představení, opakující se noc co noc až do umdlení a otupění všech – nejen žádostivých, ale i nedobrovolných diváků.
LED kontra ŽÁROVKY?Řetěz s 200 světelnými zdroji v orientačních číslech:LED diody - pořizovací cena cca 1000 až 4000 Kč, náklady na svícení po dobu 3 měsíců cca 200 až 500 Kč, životnost cca 50 000 až 100 000 hodin. Klasické žárovičky - pořizovací cena cca 850 až 1700 Kč, náklady na svícení po dobu 3 měsíců cca 1700 Kč, životnost cca 5 000 hodin. |