Škůdcům na trvalkách je dobré v první řadě předejít. Jak na to? Rostliny je třeba vždy zalévat přímo u kořenů. Mokré listy totiž vytvářejí ideální prostředí pro houbové choroby a lákají některé škůdce. Rostliny by od sebe také měly být dostatečně vzdálené, aby mezi nimi mohl proudit vzduch.
Další účinnou prevencí proti škůdcům je užitečný hmyz, jako jsou slunéčka sedmitečná, zlatoočka, škvoři nebo draví roztoči. Ti se živí mšicemi, sviluškami a dalšími neřády. Přilákat je můžete takzvanými hmyzími hotely, ale i pestrobarevnými kvetoucími rostlinami.
Přírodní postřiky na trvalky
Jakmile se škůdci objeví, je třeba vytáhnout ekologické zbraně. Každý správný zahrádkář si je dokáže vyrobit sám, většinou z toho, co má doma nebo na zahrádce. Jen pamatujte, že postřiky je vhodné provádět ráno nebo večer, aby nedošlo k popálení mokrých listů sluncem. Přírodní postřiky také obvykle vyžadují pro lepší účinek opakovanou aplikaci.
Kopřivový výluh
Využívá se zejména k hnojení, ale je také účinný proti mšicím. Zalijte kilo čerstvých nebo 200 gramů sušených kopřiv 10 litry vody a nechte jeden až dva týdny kvasit, dokud nepřestane pěnit a nezmění barvu na tmavě hnědou. Následně je třeba výluh zředit v poměru 1:10 s vodou a použít k postřiku pomocí rozprašovače.
Mýdlový roztok
Jednoduchý a účinný postřik proti mšicím, sviluškám a molicím. Stačí rozpustit 20 gramů tekutého draselného mýdla bez parfemace a přísad v litru vlažné vody. Pomocí rozprašovače postříkejte napadené části rostlin, nezapomeňte na spodní strany listů. Po několika dnech opakujte.
Česnekový postřik
Česnek mnoho škůdců odpuzuje svou aromatickou vůní. Rozdrťte několik stroužků česneku, zalijte litrem horké vody a nechte vychladnout. Přeceďte do rozprašovače a postříkejte roztokem rostliny. Pro lepší přilnavost lze přidat také trošku mýdlového roztoku.
Cibulový postřik
Také vůně cibule škůdce odpuzuje. Zalijte slupky z cibule vodou a nechte louhovat. Poté přeceďte a použijte k postřiku.
Heřmánkový odvar
Heřmánek posiluje rostliny a zvyšuje jejich odolnost. Zalijte hrst sušeného heřmánku litrem horké vody, po vychladnutí přeceďte a použijte k postřiku.
Olejový postřik
Je velmi účinný proti štítenkám a puklicím, ale je třeba ho používat za chladnějšího počasí, aby nedošlo k popálení listů. Smíchejte lžíci rostlinného oleje s trochou tekutého mýdla (jako emulgátorem) a dolijte litrem vody. Důkladně promíchejte a postříkejte napadené rostliny.
Ruční sběr a zábrany
Slimáky, mandelinky a housenky je dobré ručně sbírat, nejlépe ráno nebo večer. V přístupu slimáků a šneků k trvalkám zabraňuje popel, piliny nebo rozdrcené vaječné skořápky. Na mšice, molice a smutnice platí žluté lepové desky, které je přilákají a už nepustí.
Trvalky se vám za péči bez škodlivé chemie odmění bohatými květy.