Bromélie, netík, sleziník, zmijovec, toulitka a další. Patří mezi tropické pokojovky, o které je třeba se v zimním období postarat tak, aby v pohodě přežily do léta. Co potřebují k zazimování? Podle odborníků jim vyhovují teplé byty, kde se příliš nemění teplota. Vzhledem k tomu, že se ale v porovnání s létem mění množství světla a vlhkost, je třeba jim trochu pomoci.
Ideálních 20 stupňů
Mnohé tropické druhy jsou navíc adaptované na šero pralesa a nemají na světlo velké nároky (díky tomu vám vyplní a zkrášlí i tmavší kouty a nezaberou všechna místa u oken). Problémem však pro ně bývá suchý vzduch. V zimě ve vytápěných bytech vzdušná vlhkost klesá, navíc se méně větrá.
Rozhoduje vlhkost
Metod, jak vlhkosti rostlinám dopřát více (ale nezvyšovat ji příliš v celém bytě, což by mohlo vést k množení roztočů a plísní), je více, například seskupit rostliny blíže k sobě, aby si samy vytvářely příznivější mikroklima. Je také možné postavit je k topení a co nejblíže k nim umístit odpařovač.
Můžete je také přímo postavit na oblázky vyplněnou nádobu s vodou. Voda v ní neslouží jako zálivka (žádná rostlina kromě vysloveně bahenních by neměla ve vodě stát trvale), ale zvlhčuje vzduch v bezprostřední blízkosti květináče.
Klasickým řešením je potom každodenní rosení měkkou odstátou vodou. Zvýšená vlhkost vzduchu nejen že tropické rostliny posiluje a pomáhá zachovat jejich krásu, ale je také prevencí proti mnoha obtížným škůdcům, jako jsou svilušky či puklice.
Pro byty, kde se teplota pohybuje stále okolo 20 °C, jsou tropické rostliny ideální - v tropech je teplota také po celý rok takřka stejná. Něco se však během naší zimy přeci jenom změní – ubude světla. Rostliny proto rostou méně a tomu je potřeba uzpůsobit i zálivku, ovšem rozdíl bývá jen mírný.
Pokojové rostliny pocházející z tropůBromélie, netík (Adiantum), sleziník (Asplenium), zmijovec (Amorphophallus), toulitka (Anthurium), areka (Areca), asparágus, begónie, bougainvillea, orchideje, užovník (Caladium), Calathea, zelenec (Chlorophytum), žumen (Cissus), kávovník (Coffea), diefenbachie (Dieffenbachia), dracena (Dracaena goldieana), fíkus (Ficus), netýkavka (Impatiens), maranta, monstera, banánovník, mučenka (Passiflora), filodendron (Philodendron), datlovník (Phoenix), parožnatka (Platycerium), africká fialka (Saintpaulia). Některé z těchto rodů rostou jak v tropech, tak v subtropech, většině u nás pěstovaných však vyhovuje režim tropický. |