Mandloň z Maďarska má titul Evropský strom roku. Zádvorská lepa je pátá

  20:00aktualizováno  20. března 10:00
Lípa svobody z Velkých Opatovic, tzv. Zádvorská lepa, už sto let připomíná vznik samostatného státu a ukončení první světové války. V anketě o Evropský strom roku se umístila pátá, vítězství patří mandloni z města Pécs na jihu Maďarska.

Mandloň na Sněžném vrchu v Pécsi na jihu Maďarska. | foto: treeoftheyear.org/Stromy/Mandlon-na-Sneznem-vrchu-v-Pesti

V anketě Evropský strom roku organizované pod patronátem evropského komisaře pro životní prostředí Karmenu Vella vybralo mandloň z Maďarska více než 45 tisíc hlasujících. Prestižní ocenění z rukou ředitele Nadace Partnerství dnes dostala na slavnostním vyhlášení v Evropském parlamentu.

Konkurence v anketě Evropský strom roku 2018

České želízko v ohni, tedy stoletá Lípa svobody z Velkých Opatovic, se v konkurenci stromů z evropských zemí umístila pátá s podporou 22 294 hlasů. Na pomyslnou bednu se probojoval ještě ruský Dub z vesnice Abramtsevo a portugalský zástupce Světlý dub cesmínovitý z Monte Barbeiro.

„Letos se v anketě sešlo na 311 tisíc platných hlasů z patnáctky zemí napříč Evropou. Do soutěže se povedlo aktivně zapojit desítky komunit i organizací, institucí a měst, které se doslova bily za své stromy. Přestože z podstaty je naše anketa soutěžní, všechny tyto lidi spojila dohromady myšlenka péče a ochrany stromů,“ podtrhuje hlavní myšlenku celé akce koordinátorka ankety Strom roku ČR Andrea Krůpová z Nadace Partnerství.

Páté místo v evropské anketě, který v celoevropské konkurenci vybojovala Lípa svobody z Velkých Opatovic, je pro Českou republiku velmi cenné.

Objevte Strom roku 2019

V evropském hlasování soupeří vždy vítězové národních kol. Nominace do dalšího ročníku české ankety se otevřou již ve čtvrtek 21. března, a to jako obvykle na webu www.stromroku.cz.

Až do 30. dubna 2019 mohou jednotlivci, školy, spolky i obce, které chtějí pomoci stromům ve svém okolí, prostřednictvím tohoto portálu nominovat své zelené oblíbence. Porota z nich vybere dvanáct stromů, mezi kterými se ve veřejném online hlasování vybere ten, jež bude za Česko v Evropě soutěžit jako Strom roku 2019.

„Jedná se o jedinou z původně 16 lip vysazených při vzniku Československa. Už sto let tak připomíná vznik samostatného státu a ukončení první světové války,“ líčí příběh české finalistky její ambasador Dalibor Badal, který strom pro soutěž našel a přihlásil jej.

Vítězka devátého ročníku evropské ankety, 135letá mandloň, roste na Sněžném vrchu před kostelem Panny Marie Sněžné na levém břehu Pécsi. „Místní strom považují za symbol věčné obnovy a vzdělání díky jeho sněhobílým květům,“ popsala Krůpová. Návštěvníkům místa, jehož součástí je právě tato krásná stará mandloň, se odtud otevírá výhled na úchvatné panorama města.

Autor:

Tipy na jaro


Nejčtenější

UHO stále žije. V restauracích se maskuje za přírodní šťávu

Základní omáčka, kterou v restauraci najdete u receptů s jídlem přelitým šťávou.

Tradiční česká rychlovka z jídelen v podobě UHO, tedy univerzální hnědé omáčky, stále přežívá v řadě hospod a...

Kuře v jogurtu podle Pohlreicha. Ozvláštnil ho kurkumou a chilli

Kuřecí plátek nakládaný v jogurtové marinádě

Šéfkuchař Zdeněk Pohlreich jako by naslouchal fanouškům a od poměrně drahého hovězího masa se přesouvá do lidovějších...

Odis je ideální psí společník z Ukrajiny, miluje sport i lenošení na gauči

Toto plemeno se skvěle hodí na všemožné psí sporty.

Ukrajinský odis je univerzální společník vhodný jak pro sport, tak lenošení na gauči. Je to vynikající rodinný...

Rodinnou zahradu na kraji města architekti propojili s okolní krajinou

Z nudné smutné placky u novostavby rodinného domku vytvořili architekti se...

Mladí manželé z Českolipska měli už při výstavbě domu jasno v tom, že si nechají od architekta navrhnout i zahradu. Jen...

Zakládáte či chcete měnit svou zahradu? Nejdříve si ujasněte koncepci

Patříte-li mezi společenské typy, můžete zahradu koncipovat jako velký obývák s...

Chystáte se vybudovat novou zahradu či změnit vzhled té stávající? Právě vám je tedy určen pětidílný seriál magazínu...

Další z rubriky

Rodinnou zahradu na kraji města architekti propojili s okolní krajinou

Z nudné smutné placky u novostavby rodinného domku vytvořili architekti se...

Mladí manželé z Českolipska měli už při výstavbě domu jasno v tom, že si nechají od architekta navrhnout i zahradu. Jen...

Architekti přenesli do současnosti pocity z babiččiny zahrady z dětství

Po rekonstrukci venkovského domu čekala na své znovuzrození také asymetrická...

Stromy a stín, tak si z minulosti pamatuje rodinnou zahradu paní Alena. Dnes patří k prostřední ze tří generací, které...

Zahradu dokonale jednoduchou, ale bez šťávy, proměnili v místo plné radosti

Po proměně zahrada maximálně ožila, najednou tu má každý své místo. Až...

Jednoduchá uzoučká terasa respektující tvar minimalistického domu, kámen, udržovaný trávník, pár trsů travin a stromků...

Najdete na iDNES.cz