Svlačec je úporný plevel, protože má velmi dlouhé kořeny a dobře regeneruje. A šplhá po všem, co mu přijde do cesty. Použití herbicidů není vhodné, nejúčinnější je v jeho případě důsledné mulčování. | foto: Getty Images

Krásně kvetoucí plevel je zákeřným nepřítelem. Triky, jak se zbavit svlačce

  • 0
Svlačec rolní vypadá sice pěkně, ale je postrachem snad všech zahrádkářů. Dokáže výrazně poškodit jejich úrodu a špatně se s ním kvůli jeho úpornosti bojuje. Možnosti tu přesto jsou.

Jestliže máte zahrádku, měli byste být připraveni, že se nebudete jen radovat z úspěchů. Musíte počítat i se záškodnickými triky nejrůznějších plevelů. Jedním z těch, které lidi trápí ve velké míře, je svlačec rolní, zajímavá rostlina s něžnými bílými květy. Jenže nám dokáže taky pěkně zavařit. Svlačec má totiž velmi dlouhé kořeny, kterými obtáčí všechno, co jim přijde do cesty. A tak dokáže zahubit vaši vysněnou úrodu zeleniny během několika málo dní. 

Boj se svlačcem je přitom náročný a nerovný. Pokud na něj hodláte vyrazit s nůžkami v ruce, rovnou na to zapomeňte, to vám nebude nic platné. V této době, tedy v květnu, se ho můžete snažit vytrhávat pěkně s celými kořeny, nejsou totiž ještě tak dlouhé a pevné. „I tak ale musíte počítat s tím, že některé přetrhnete, a tudíž vám zůstanou v zemi. A regenerace tohoto oku lahodícího plevele je skutečně velmi rychlá,“ upozorňuje zahrádkář Karel. 

Ani s chemií byste na něj neměli chodit. Svlačec je totiž odolný vůči herbicidům, takže ho jen tak pošimrají na stonku. Pokud se navíc vyskytuje v zahradě se zeleninou, bylinkami a dalšími plodinami určenými k jídlu, je to hodně nebezpečné. Dělat byste to neměli ani v případě, že vám po zahradě pobíhají děti nebo zvířata, což je v podstatě ve většině případů.

Svlačec se po stoncích jiných rostlin dere za sluníčkem, oslabuje je, ubírá jim životní prostor a úroda pak není taková, jaká by být mohla. Proto má také řadu výstižných lidových názvů: opletník, obtáčka, šlatec, votáčka či plazivý koukol.

Odborníci se shodují, že jedinou jakžtakž účinnou metodou je mulčování. Jde o to pokrýt okolí rostlinky, kterou si chcete vypiplat, materiálem, který zahubí všechno ostatní: v prvé řadě tedy plevel. 

Organické materiály, jako je štěpka nebo sláma, ovšem na svlačec moc nefungují, na to je moc silný a proroste jimi. „Já používám hrubý textil, ale znám lidi, co sáhli třeba po obyčejném kartonu, samozřejmě nepotištěném, anebo linu,“ říká letitý odborník. (Koneckonců, obyčejný karton se běžně používá právě pro účinný boj s plevelem v permakulturních zahradách.)

S pořádným mulčem už si svlačec tak lehce neporadí. A pokud přece jen někde vykoukne, rychle si ho všimnete a zlikvidujete ho. 

Anebo – což udělal i zkušený pan Karel – ho můžete navést na nějakou oporu, třeba drátěný plot nebo ozdobné dřevěné laťky. Pak totiž přestane být protivný a zůstane pouze na okrasu.