Rostliny potřebují dostatek vláhy, ale samotná konev s vodou na to zdaleka nestačí. | foto: Profimedia.cz

Sucho umí potrápit. Podělte se o zkušenosti, jak s ním bojovat

  • 74
Nejen zahrádkáře, zemědělce či rybáře trápí sucho. Leckde vysychají i studny. Přitom právě sucho je pro pěstování čehokoliv naprosto fatální a o úrodě tedy kromě jiného rozhodne i zajištění dostatečné závlahy. Umíte si s dlouhodobým suchem poradit? Vaše rady jistě ocení i ostatní čtenáři.

Pohled na suchou půdu nejen na záhonech je více než smutný. Nezbývá nic jiného, než se nějak vypořádat s nedostatkem vody. „Mně se na chatě stalo, že už ve studni vodu nemám, naštěstí je v blízkosti studánka, takže taháme vodu do sudu ze studánky,“ konstatoval Miloslav Tuček z místního územního sdružení Českého zahrádkářského svazu (ČZS) minulý týden na výstavě Hobby v Českých Budějovicích, ze které si zahrádkáři odnesli spoustu rostlin.

Jenže každý nemá možnost běžet ke studánce, pokud mu vyschla vlastní studna, nebo je v obci zákaz zalévání. Přesto by letošní úroda mohla být dobrá, pokud pěstitelé dokážou zajistit svým rostlinám vláhu.

Nafoťte a poraďte, jak lze zahradu uchránit od sucha

Vymysleli jste důmyslný systém na zachytávání dešťové vody, nebo dokážete chytře udržet vodu v půdě? Umíte se o své záhonky a zahradu postarat tak, že na nich nedostatek srážek není znát, a přitom netrápíte místní vodovod?

Nafoťte a popište, jak na své zahradě hospodaříte s vodou. Do popisu určitě napište slovo SUCHO a fotografii zašlete na adresu Očima čtenářů. Nejpřínosnější fotografie s radami a tipy zveřejníme bez nároku na honorář.   

Vždyť právě v polovině května všichni nakupují a přesazují sazenice ven na záhony nebo do truhlíků. A vydatná zálivka je základ úspěchu. „Každá sazenice potřebuje po zasazení zalít. A to nejenom kvůli tomu, aby byla vláha v půdě, ale také proto, aby půda přilnula ke kořenům,“ vysvětluje Tuček, že jen při splnění těchto podmínek bude rostlina prospívat a přinášet plody. 

VIDEO: Jak vypadá jímka a jezírko s dešťovými svody?

Petr Dobrý odkrývá poklop jímky na dešťovou vodu; její filtr čistí jednou...
Pohled do jímky: v oranžovém pouzdře je uložený filtr, který je potřeba zhruba...
Přístup do jímky na dešťovou vodu je přes poklop schovaný v zeleni.
Samočisticí jezírko jsme zastihli v přirozeném stavu po zimě, bez jakéhokoliv...

Asi nejlépe jsou na tom ti zahrádkáři, kteří se rozhodli schraňovat si vodu ze srážek právě horší časy a vybudovali si u domu jímku na dešťovou vodu. K co nejekologičtějšímu nakládání s dešťovou vodou se snaží jednotlivce i organizace stále motivovat i stát, a to dotačním programem Dešťovka.

Mulčujte, chytejte dešťovku, radí zkušený zahradník

"Dříve bývala téměř u každé venkovské chalupy v užitkové zahradě v zemi vyhloubená falešná studna, do které byly svedeny okapy. Paní domu stačilo jen vodu nabrat do konve,“ konstatuje Pavel Jeřábek s tím, že bychom si z předků měli vzít příklad. Uměli totiž s vodou lépe hospodařit.

Příjem žádostí o dotaci Státního fondu životního prostředí a ministerstva životního prostředí stále probíhá. Pokud ovšem chce zahrádkář dosáhnout na dotaci určenou pro zalévání zahrady dešťovou vodou, prokazatelně musí bydlet v oblasti, kde je sucho. Rekreačních objektů se v těchto případech dotace netýká.

Je fakt, že šetřit dešťovou vodou se vyplatí. Například ekologický nadšenec Petr Dobrý si už před několika lety nechal vybudovat jímku a dešťovou vodu používá na splachování toalety i praní. Přepadem pak voda z jímky zásobuje i zahradní jezírko. „Není nad to nebýt závislý na obecním vodovodu, který na tom navíc není s množstvím vody právě nejlépe, zvláště v suchých letech,“ vysvětluje, proč a jak si nechal jímku u domu na dešťovou vodu vybudovat.

5. června 2012