Akumulátorovou zahradní techniku sledujeme pravidelně. Před časem jsme otestovali profesionální pilu Stihl (více zde), nedávno novou akuřadu Oregon. Přístroje fungovaly uspokojivě, avšak případného zájemce možná odrazovala dost vysoká cena, která se u akupil pohybovala v setu s baterií a nabíječkou nad 10 000 korun.
Do tohoto segmentu se nyní rozhodla přijít společnost Stihl s novou řadou Compact, která je určena domácím uživatelům. Navíc za ceny, které jsou na značku s touto pověstí drtivě nízké. Za komplet pily se silnější baterií a nabíječkou nedáte ani sedm tisíc, k tomu nabízejí další přístroje bez baterie, takzvaná holátka, za dost dobrou cenu. Samozřejmě je jednu baterii možné použít do každého ze strojů.
Rozhodli jsme se vyzkoušet tento set pro zahrádkáře, abychom zjistili, zda nejde jen o marketingový tah, či je schopný opravdu odvést i nějakou práci.
Domluvili jsme se zahradnickou firmou Tomáš Mach a požádali, aby stroje vyzkoušeli v praxi. Postupně jsme zkoušeli, jak funguje plotostřih, foukač, vyžínač a nakonec pila.
„Kdybych si měl domů kupovat akumulátorové vybavení, asi bych už musel být odhodlaný využít celý akuprogram, abych využil jednu baterii a nabíječku, které samy o sobě nejsou laciné,“ říká Tomáš Mach.
Uvažoval také o tom, že elektrické nářadí je podstatně tišší než benzinové, které se používá běžně. „Jenže když celý týden chodíte do práce, nemáte moc možností věnovat se vlastní zahradě. Takže zbývá víkend, s čímž ale nemusí souhlasit sousedé,“ vysvětluje.
Zkoušený set oceňuje jako komplet doplňující základní sekačku ke všemu, co je potřeba na zahradě udělat. Každý má kousek plotu, takže potřebuje plotostřih, každý potřebuje dosekat kousky trávníku v místech, kde klasická sekačka už nedosáhne, například kolem stromů a obrubníků.
Foukač zase pomůže s „zametáním“ chodníků a poradí si se suchým spadaným listím. A rozhodně se hodí i jednoduchá pila k prořezání porostů, náletů nebo stromů.
Jak to fungovalo
Plotostřih HSA 56 neváží ani čtyři kilogramy a dokáže stříhat větve až do tloušťky 16 mm. Výrobce tvrdí, že na jedno nabití dokáže upravit až 70 metrů plotu o délce dva metry. Speciálně u tohoto nářadí byl zahradník nadšený. V praxi totiž používá daleko těžší benzinový stroj, takže tuto mašinku by bral hned. U stříhání plotů je každé kilo navíc hodně znát. „Pokud potřebujete stříhat někde daleko od zásuvky, máte tu ideální řešení,“ povídal nadšeně.
Foukač BGA 56 je určen pro suché listí a pro úklid chodníků, lze jej použít i na odfoukání čerstvého prašanu například z terasy domu. Mokré listí z trávníku s ním zřejmě neodfouknete, ale upřímně řečeno – to bývá problém i pro daleko silnější benzinové stroje.
Zato vyžínač FSA 56 naprosto přesvědčil. Výrobce tvrdí, že na jedno nabití dokáže obsekat až 1000 metrů okraje trávníku, to je daleko víc, než fyzicky vydrží naše tělo. Podle zahradníka je naprosto dostačující pro použití na zahradě a obsekávání obtížných úseků.
Nakonec pila. Každý ví, že pořádná pila má být alespoň farmářské kategorie a bez benzinu se neobejde. Zvláště pro lidi, kteří připravují dřevo na zimu.
Pilka MSA 120 C-BQ je trochu jiná. Rozhodně s ní nepůjdete do lesa těžit, to si neklade za cíl. Spíš patří do soupravy pro práce kolem domu, čištění pozemku, prořezávání stromů. Neváží ani čtyři kilogramy, takže se s ní můžete vypravit i do korun stromů. Zahradník se na ni díval zpočátku trochu nedůvěřivě, přece jen jeho profesionální odvětvovací pila stála skoro dvacet tisíc korun, ale po zkoušce uznal, že pro domácí použití by taková pila mohla stačit.
Pro koho se hodí
Nad soupravou Compact profesionálové ohrnou ret. Je určena pro lidi, kteří fandí akumulátorovému programu a zároveň jsou fandy značky a věří jí. Navíc oproti konkurenci nabízí příznivou cenu, zřejmě v naději, že k akumulátorovému programu přiláká i profesionály.
Pro lidi, kteří hledají alternativu k elektrickému vybavení zahrady, a už je nebaví vláčet za sebou kabel. A benzinové alternativy jsou pro ně těžké nebo špatně ovladatelné, prostě nekomfortní.