Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zahradu s potůčkem, jezírkem i bazénem si užívají jako soukromý park

Zhruba před čtvrt stoletím koupil čtenář Petr se svou rodinou na Českobudějovicku parcelu zhruba o velikosti 1 400 metrů čtverečních, aby si postavili dům a vytvořili nový domov. A v rámci něj vznikla i poměrně rozsáhlá zahrada, která vrchovatě naplnila jejich společná přání.
Jižní pohled na dům se zahradou

Jižní pohled na dům se zahradou | foto: Archiv soutěže

Vše tehdy svěřili architektům, aniž by tušili, že se jim posléze naskytne příležitost dokoupit ještě navazující pozemek směrem k lesu, což bylo dalších téměř tisíc m2. „Ten tvořila dominantní mez plná trnek, houští a co hlavně, rostla a roste na ní skupinka bříz a dvě borovice,“ vzpomíná pan Petr na to, jak nečekaně se příjemně zvětšila rodinná zahrada, kterou teď mohl přihlásil do soutěže Nejkrásnější zahrada 2024.

Udělalo mu to tehdy velikou radost. „Vždy se mi líbily staré zahrady, vzrostlé stromy, polostín a hlavně sepětí s přírodou, do které rád chodím a žiji s ní v kontaktu. A tak jsem zachoval původní stromy a nechal doplnit zahradu, jejíž plocha činí téměř 2 tisíce m2 tak, abychom se cítili dobře,“ popisuje čtenář. S tím, že k podobě jejich zahrady asi přispěla i jeho návštěva ikonické plzeňské Zahrady zla.

Jihočeská zahrada navazující na les a krajinu

Když se dnes ohlédne zpět, moc dobře si uvědomuje, že před čtvrtstoletím si nedokázal představit, jak vegetace za 25 let vyroste. „Na počátku bylo zcela zásadní vytvořit zóny pro odpočinek a hlavně soukromí. A jak zahrada vzrůstala, začal jsem chápat, jak cenné to soukromí je,“ vysvětluje.

Zóny zahrady proto citlivě budoval tak, aby nepoškodil spony stromů a hlavně její přírodní ráz. „Hlavním cílem – a směrem, kterým jsem se vydal – bylo zachovat přirozené prostředí a jeho návaznost na blízký les. Tím jsme vytvořili ze zahrady rozsáhlejší volnou zónu pro nás i domov pro řadu nových obyvatel, od hmyzu po další chtěné i nechtěné návštěvníky,“ popisuje čtenář Petr.

ANKETA: Vyberte nejkrásnější a nejinspirativnější zahrady čtenářů iDNES.cz

Na této zahradě je tedy možné pozorovat celou řadu ptačích obyvatel, zvyklí jsou tu i na návštěvy zajíce, bažanta či ježka. Objeví se tu prý bohužel i kuna, kočka nebo volavka, kterou láká jezírko. Celá zahrada je ovšem chráněna pevným plotem, takže například spárkatá zvěř se do ní nedostane.

V průběhu let byla zahrada doplněna o další prvky, které také přilákaly další obyvatele nebo jim poskytly nový domov. „Bylo vybudováno jezírko s filtrací nebo potok – s možností relaxu v těchto zónách. Jsem rybář, takže jsem si do jezírka umístil takové ryby, které tvoří harmonický svět pro vodní živočichy i pro diváky. Proudící voda tomu dodává osobitý charakter,“ vysvětluje majitel, jak dostal do zahrady vodu.

Také máte krásnou zahradu? A můžeme ji vidět?

Pochlubte se i vy a zašlete nám snímky a příběh své zahrady. Zasílání příspěvků do 2. kola končí 14. srpna (nicméně čím dříve příspěvek zašlete, tím větší šanci máte na zařazení do soutěže). Vybrané příspěvky si zahrají o skvělé zahradní pomocníky či nábytek, o vítězích opět rozhodnou v anketě čtenáři iDNES.cz.

Soutěž Nejkrásnější zahrada 2024 probíhá od 24. 4. do 28. 8. 2024.

Právě se vybírá 5 vítězů 1. kola soutěže. Všechny zahrady si lze prohlédnout a hlasovat až pro tři své favoritky můžete do 26. 6. do 10:00 ZDE.

A protože není jen rybář, ale i houbař, za úžasný bonus považuje na své zahradě houby – od pravých hřibů či kozáků po rodinky holubinek, muchomůrek a dalších krásných hub, které v jednotlivých částech zahrady rostou téměř po celý rok.

Jako rodina si po letech budování a úprav dopřávají pohodu, kterou jim jejich zahrada poskytuje. „V průběhu uplynulých 25 let jsem musel řadu stromů vyřezat, abych zachránil skupinu jiných,“ popisuje, že to nebylo vždy jednoduché, ale teď už si vše sedlo. A že je zahrada podařená, to rodině potvrzují i klienti kosmetického salonu, který v jejich domě sídlí. Vchází se do něj totiž ze zahrady, takže už si prý vyslechli spoustu ocenění.

Relax pro rodinu v části zahrady, která je zcela skrytá pohledům zvenčí.

„Nejsem člověk, který zahradu udržuje podle pravítka. Nechávám jí volný život a jen se snažím chránit některé její části před poškozením. Na zahradě najdete plochy, které si žijí vlastním životem, ale vždy jsou pod mojí kontrolou,“ uzavírá čtenář, podle něhož je potřeba využít každou část zahrady, aby si člověk mohl vychutnávat to nejcennější: své soukromí.

Komerční rámeček
Výhry v soutěži Nejkrásnější zahrada 2024

Ceny pro 1. i 2. kolo čtenářské soutěže Nejkrásnější zahrada 2024 věnovala česká značka Fieldmann, která vznikla v roce 2010 a umí pomoci se zahradou, ať o ni pečujete jen o víkendu nebo každý den po příchodu z práce. Firma si stojí za funkčností, bezpečností i snadných ovládáním svých produktů a svou nabídkou pokrývá většinu potřeb spojených s péčí o zahradu a okolí domu, ale i o byt, dílnu či garáž. Nabízí nejen celou řadu sekaček, pořídíte u ní i teleskopický žebřík, svářečku nebo šavlovou pilu, techniku pro čerpání vody, dřevěný i kovový zahradní nábytek, grily, autopříslušenství či AKU přístroje (program AKU FAST POWER 20V zahrnuje 33 pomocníků pro dílnu i zahradu).

V prvním kole soutěže získá pětice výherců tyto ceny:
1. a 2. cena: Set pro upravenou zahradu.  Benzinová sekačka určená pro větší trávníky, kterou nezastaví ani náročnější terén a hustší tráva, rychlost pojezdu lze nastavit; dále elektrická strunová sekačka na nevzhledné střapečky trávy na špatně přístupných místech a aku nůžky na trávu, které se díky liště na keře umí změnit v miniplotostřih.

 

3. a 4. cena: Set akumulátorové zahradní techniky. Aku sekačka, aku teleskopické plotové nůžky, Li-Ion rychlonabíjecí stanice a Li-Ion akumulátor, tedy pomocníci pro péči o zahradu na jednu baterii. Sekat trávu či upravovat živé ploty můžete s tímto setem doslova kdekoliv.

 

5. cena: Exkluzivní kovová jídelní sestava Melisa. Tato sestava zahradního nábytku kombinuje moderní vzhled a pohodlí při stolování, je bezúdržbová a odolná vůči počasí. Tvoří ji stůl s deskou z tvrzeného skla, slunečník 3m průměru s nastavitelným úhlem stínění a 6 polohovatelných křesel s měkkým syntetickým výpletem a loketními područkami. 

 

Ve druhém kole soutěže získá pětice výherců tyto ceny:
1. a 2. cena: Set pro upravenou zahradu.  Benzinová sekačka určená pro větší trávníky, kterou nezastaví ani náročnější terén a hustší tráva, rychlost pojezdu lze nastavit; dále elektrická strunová sekačka na nevzhledné střapečky trávy na špatně přístupných místech a aku nůžky na trávu, které se díky liště na keře umí změnit v miniplotostřih.

 

3 a 4. cena: Exkluzivní kovová jídelní sada Melisa. Tato sestava zahradního nábytku kombinuje moderní vzhled a pohodlí při stolování, je bezúdržbová a odolná vůči počasí. Tvoří ji stůl s deskou z tvrzeného skla, slunečník 3m průměru s nastavitelným úhlem stínění a 6 polohovatelných křesel s měkkým syntetickým výpletem a loketními područkami.

5. cena: Set akumulátorové zahradní techniky. Aku sekačka, aku teleskopické plotové nůžky, Li-Ion rychlonabíjecí stanice a Li-Ion akumulátor, tedy pomocníci pro péči o zahradu na jednu baterii. Sekat trávu či upravovat živé ploty můžete s tímto setem doslova kdekoliv.

 
Autor:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Navrhněte jméno pro luskouní holčičku a vyhrajte vstupenky do Zoo Praha

Když se v noci na 1. července krátce po půlnoci narodilo pražskému páru luskounů druhé mládě, chovatelé byli nadšeni. Sice se narodilo o pár dní později, než čekali, ale mnohem vyspělejší než to...

9. července 2024

Zahrada jí nejvíc kvete koncem zimy. Vypiplala z ní království čemeřic

Původně v poměrně nedávno vybudované zahradě s výhledem na Beskydy převládaly keře buxusů, majitelé ovšem nakonec změnili názor a rozhodli se pro zahradu kvetoucí po celý rok. Dnes je z ní království...

16. července 2024

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Libo led? Do pražské zoo přivezli tuny. Ochladí zvířata, potěší návštěvníky

Zvířata v pražské zoo zchladí v tropickém počasí tuny ledu. Ve výběhu ho mají k dispozici nestoři kea, lední medvědi, vydry severoamerické, takini indičtí, zubři i sloni indičtí. Ochladí se i...

10. července 2024  14:13,  aktualizováno  14:27

Jihočeská zahrádka v kolonii je na celé léto útočištěm s přespáním a kuchyňkou

Pozemek o velikosti zhruba šesti arů kupoval pan Mirek s manželkou před třemi desetiletími jako kus rozdělené louky u lesa, poblíž vesničky Husinec. Na místě pak vznikla zahrádkářská kolonie i jejich...

15. července 2024

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nejjednodušší lavice z palet, kterou zvládne i ten, kdo není kutil

Nábytek z palet je hitem nejen mezi mladými, mnohé kutily láká vyzkoušet si, co vše dovedou vyrobit. My si tentokrát zhotovíme lavici s vysokým opěradlem.

11. července 2024

Zvěřina na grilu. Češi k ní zatím hledají cestu, turisté ji milují, říká šéfkuchař

Premium

Za socialismu jsme opékali špekáčky a grilovali nejčastěji klobásy. Dnes je grilování v módě, podle průzkumů se mu pravidelně věnuje více než polovina populace. Lubomír Dolejš, šéfkuchař pražské...

16. července 2024

Zahrada jí nejvíc kvete koncem zimy. Vypiplala z ní království čemeřic

Původně v poměrně nedávno vybudované zahradě s výhledem na Beskydy převládaly keře buxusů, majitelé ovšem nakonec změnili názor a rozhodli se pro zahradu kvetoucí po celý rok. Dnes je z ní království...

16. července 2024

OBRAZEM: Občas sucho, občas déšť. Ani tak houbaři nepřišli zkrátka

Letošní léto je tak trochu nevyzpytatelné. Střídají se období sucha, a pak najednou přijdou přívalové deště, které lokálně přinesou velké množství vláhy. A tak jen vy, kdo vyjdete do lesa, můžete...

16. července 2024

Vybírejte nejroztomilejší mazlíčky, hrají o kvalitní krmivo pro psy a kočky

Červencové hlasování v anketě o nejrozkošnější mazlíky je tu. Čtenářské hlasy rozhodnou, kdo vyhraje kvalitní krmení pro psy a kočky od značky Purina Pro Plan. Svého favorita můžete podpořit i...

2. července 2024,  aktualizováno  15.7 9:31

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...