Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Díky ní žijeme i my. Zahrada na Znojemsku je oslavou úrody, práce i radosti

Soutěž
V půvabném místě u rakouských hranic, odkud je to stejně daleko do Mikulova jako do Znojma, leží zhruba stoletá rodinná produkční zahrada, kde nacházejí stále více místa i květiny a okrasné záhony. Nicméně plodí natolik skvěle, že ovoce tu mají i letos nadbytek. Stejně jako práce, kterou zahrada potřebuje. A to jsou na ni dvě ženy samy.
Zahrada je obrovská. Snímek ze začátku května, kdy ještě nebyla zarostlá.

Zahrada je obrovská. Snímek ze začátku května, kdy ještě nebyla zarostlá. | foto: Archiv soutěže

„Zahrada, o kterou pečuji společně se svou osmdesátiletou maminkou, je stará stejně jako náš dům, založena tedy byla před sto lety. Aktuálně jsou na ní nejstarší jabloně, kterým je zhruba půl století,“ popisuje čtenářka Jana necelých 1 500 metrů čtverečních velký pozemek – takovou nudli širokou 60 metrů, na níž s maminkou hospodaří – pro soutěž Nejkrásnější zahrada.

Dříve byla zahrada čistě užitková, ale protože už chybí ruce na obdělávání, dnes už má i okrasná a odpočinková zákoutí a kus trávníku pod stromy. V ovocném sadu převládají třešně, meruňky, jabloně, švestky a ryngle, nechybí tu ani broskve, nektarinky, keře angreštu a černý a červený rybíz.

Díky tomu, že se prý letos jižní Moravě vyhnuly mrazíky, úroda v sadu je opravdu obrovská, jak dokládají fotografie od paní Jany. „Ovoce je tolik, že pod přetížené větve musíme dávat podpěry, pěkně postaru. Zkrátka babiččina zahrádka, kde člověk žije a je na ní pořád plno práce,“ popisuje paní Jana s tím, že nejde jen o ovoce. Pěstují s maminkou také zeleninu a květiny.

Naštěstí si prý navzájem vypomáhají se sousedy a přebytky rozdají, i když spoustu ovoce ani nestihnou zpracovat a zůstává na stromech. „V zelenině jsme také soběstační, pěstujeme vše, co potřebujeme: salát, mrkev, petržel, libeček, kedlubny, okurky, rajčata, papriky, dokonce i plantáže máku,“ píše paní Jana. A na konci zahrady mají postaru obří ořešáky – i letos obsypané vlašskými ořechy.

A přestože ona i maminka už špatně chodí, obě také ctí, že sezona je v plném proudu, a vše zpracovávají – aktuálně zavařují okurky a meruňky. „Zpracování úrody z naší plantáže malin, borůvek a jahod už máme naštěstí za sebou,“ konstatuje čtenářka. Současně je šťastná, že tatínek, který loni zemřel, byl tak úžasný zahradník a sadař, že jim tady zanechal tak dobré staré odrůdy ovoce.

Také máte krásnou zahradu? A můžeme ji vidět?

Pochlubte se i vy a zašlete nám snímky a příběh své zahrady. Zasílání příspěvků do 2. kola končí 14. srpna (nicméně čím dříve příspěvek zašlete, tím větší šanci na zařazení do soutěže máte). Vybrané příspěvky si zahrají o skvělé zahradní pomocníky či nábytek, o vítězích opět rozhodnou v anketě čtenáři iDNES.cz.

Soutěž Nejkrásnější zahrada 2024 probíhá od 24. 4. do 28. 8. 2024.

Všechny zahrady, které soutěžily v prvním kole, si lze prohlédnout ZDE.

„Květin, nejen těch lučních, máme také hodně, potrpím si na ně, ať jde o mečíky, kopretiny, okrasné keře – i včelky a hmyz si přijdou na své. Jak vidím starý koš či kyblík, už je v tom muškát nebo petúnie. A luční květiny, to je taková nádhera, že je příští rok rozšířím po celé délce chodníku. Denně dělám mamince a sousedkám čerstvou kytici, i na včelky zbude,“ píše paní Jana s tím, že člověk nikdy neví, jak dlouho je mu přáno tady být.

Jen túje a beton prý s maminkou na zahradu nechtějí. Ani betonový vysoký plot se jim nelíbí. To raději divoce rostoucí bylinky, kterých mají všude plno – roste tu šalvěj, máta, rebarbora, spousta kopru. A vyvýšený zděný obří skleník, v němž momentálně visí plno okurek hadovek, kterých denně sbírají kila. Nesmí chybět ani bazalka, tu paní Jana s maminkou milují.

Venkovskou idylku dotvářejí slepičky, pes i kočky, a to nejen ty tři, které zkrátka jednou přišly a už tu zůstaly. Žijí tu ovšem i ježci, užovky či ještěrky. Zkrátka taková pohádková babiččina zahrada, která je sice obří na práci, ale je také pro radost. V každém koši či kyblíku, většinou natřeném na zeleno, tu mají surfínie, petúnie, babiččiny muškáty a další květiny.

„Máme naši zahradu rádi. Už proto, že stromy sázel většinou táta, velký zahradník amatér, který loni zemřel. Na naší zahradě to ale stále žije a díky ní my žijeme také,“ uzavírá s vděčností paní Jana.

Komerční rámeček
Výhry v soutěži Nejkrásnější zahrada 2024

Ceny pro 1. i 2. kolo čtenářské soutěže Nejkrásnější zahrada 2024 věnovala česká značka Fieldmann, která vznikla v roce 2010 a umí pomoci se zahradou, ať o ni pečujete jen o víkendu nebo každý den po příchodu z práce. Firma si stojí za funkčností, bezpečností i snadných ovládáním svých produktů a svou nabídkou pokrývá většinu potřeb spojených s péčí o zahradu a okolí domu, ale i o byt, dílnu či garáž. Nabízí nejen celou řadu sekaček, pořídíte u ní i teleskopický žebřík, svářečku nebo šavlovou pilu, techniku pro čerpání vody, dřevěný i kovový zahradní nábytek, grily, autopříslušenství či AKU přístroje (program AKU FAST POWER 20V zahrnuje 33 pomocníků pro dílnu i zahradu).

V prvním kole soutěže získá pětice výherců tyto ceny:
1. a 2. cena: Set pro upravenou zahradu.  Benzinová sekačka určená pro větší trávníky, kterou nezastaví ani náročnější terén a hustší tráva, rychlost pojezdu lze nastavit; dále elektrická strunová sekačka na nevzhledné střapečky trávy na špatně přístupných místech a aku nůžky na trávu, které se díky liště na keře umí změnit v miniplotostřih.

 

3. a 4. cena: Set akumulátorové zahradní techniky. Aku sekačka, aku teleskopické plotové nůžky, Li-Ion rychlonabíjecí stanice a Li-Ion akumulátor, tedy pomocníci pro péči o zahradu na jednu baterii. Sekat trávu či upravovat živé ploty můžete s tímto setem doslova kdekoliv.

 

5. cena: Exkluzivní kovová jídelní sestava Melisa. Tato sestava zahradního nábytku kombinuje moderní vzhled a pohodlí při stolování, je bezúdržbová a odolná vůči počasí. Tvoří ji stůl s deskou z tvrzeného skla, slunečník 3m průměru s nastavitelným úhlem stínění a 6 polohovatelných křesel s měkkým syntetickým výpletem a loketními područkami. 

 

Ve druhém kole soutěže získá pětice výherců tyto ceny:
1. a 2. cena: Set pro upravenou zahradu.  Benzinová sekačka určená pro větší trávníky, kterou nezastaví ani náročnější terén a hustší tráva, rychlost pojezdu lze nastavit; dále elektrická strunová sekačka na nevzhledné střapečky trávy na špatně přístupných místech a aku nůžky na trávu, které se díky liště na keře umí změnit v miniplotostřih.

 

3 a 4. cena: Exkluzivní kovová jídelní sada Melisa. Tato sestava zahradního nábytku kombinuje moderní vzhled a pohodlí při stolování, je bezúdržbová a odolná vůči počasí. Tvoří ji stůl s deskou z tvrzeného skla, slunečník 3m průměru s nastavitelným úhlem stínění a 6 polohovatelných křesel s měkkým syntetickým výpletem a loketními područkami.

5. cena: Set akumulátorové zahradní techniky. Aku sekačka, aku teleskopické plotové nůžky, Li-Ion rychlonabíjecí stanice a Li-Ion akumulátor, tedy pomocníci pro péči o zahradu na jednu baterii. Sekat trávu či upravovat živé ploty můžete s tímto setem doslova kdekoliv.

 
Autor:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Zahrada jí nejvíc kvete koncem zimy. Vypiplala z ní království čemeřic

Původně v poměrně nedávno vybudované zahradě s výhledem na Beskydy převládaly keře buxusů, majitelé ovšem nakonec změnili názor a rozhodli se pro zahradu kvetoucí po celý rok. Dnes je z ní království...

16. července 2024

Libo led? Do pražské zoo přivezli tuny. Ochladí zvířata, potěší návštěvníky

Zvířata v pražské zoo zchladí v tropickém počasí tuny ledu. Ve výběhu ho mají k dispozici nestoři kea, lední medvědi, vydry severoamerické, takini indičtí, zubři i sloni indičtí. Ochladí se i...

10. července 2024  14:13,  aktualizováno  14:27

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jihočeská zahrádka v kolonii je na celé léto útočištěm s přespáním a kuchyňkou

Pozemek o velikosti zhruba šesti arů kupoval pan Mirek s manželkou před třemi desetiletími jako kus rozdělené louky u lesa, poblíž vesničky Husinec. Na místě pak vznikla zahrádkářská kolonie i jejich...

15. července 2024

Nejjednodušší lavice z palet, kterou zvládne i ten, kdo není kutil

Nábytek z palet je hitem nejen mezi mladými, mnohé kutily láká vyzkoušet si, co vše dovedou vyrobit. My si tentokrát zhotovíme lavici s vysokým opěradlem.

11. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z jílovité louky vydupali jedlou zahradu i úžasnou párty zónu se saunou

Zahradu velkou zhruba 20 × 60 metrů mají rozdělenou na pokojíčky, přesněji zóny, a od samého počátku se řídí ideou jedlé zahrady, kde nemá místo žádná chemie a všechny stromy a keře přinášejí plody...

11. července 2024

Nikdo nepřipraví půdu pro nový záhon lépe než slepice. Manuál je prostý

Budovat záhony na zelené louce v představách většiny z nás znamená pracně zorat či zrýt půdu a zbavit se drnu, za čímž je opět náročná fyzická práce. Jde to i jinak, jak nám názorně předvedli na...

17. července 2024

KVÍZ: Focení, šachy, šerm, vaření. Poznejte koníčky slavných a vyhrajte

Skoro každý má mimo svou práci ještě nějakou zálibu a nevyhýbá se to ani slavným hercům, zpěvákům či podnikatelům. Poznejte je a vyhrajte jako ocenění svých znalostí knihu Arteterapie – od...

17. července 2024

Zvěřina na grilu. Češi k ní zatím hledají cestu, turisté ji milují, říká šéfkuchař

Premium

Za socialismu jsme opékali špekáčky a grilovali nejčastěji klobásy. Dnes je grilování v módě, podle průzkumů se mu pravidelně věnuje více než polovina populace. Lubomír Dolejš, šéfkuchař pražské...

16. července 2024

OBRAZEM: Občas sucho, občas déšť. Ani tak houbaři nepřišli zkrátka

Letošní léto je tak trochu nevyzpytatelné. Střídají se období sucha, a pak najednou přijdou přívalové deště, které lokálně přinesou velké množství vláhy. A tak jen vy, kdo vyjdete do lesa, můžete...

16. července 2024

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Rytmusovi shořelo auto na dálnici, podařilo se mu vyváznout bez zranění

Slovenský raper Rytmus (47) zveřejnil na Instagramu video hořícího vozu. Je to auto jeho manželky Jasminy Alagič (35),...