Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Čtenáři iDNES ocenili pět krásných zahrad, zkuste s tou vaší druhé kolo

Soutěž   15:51
Soutěž Nejkrásnější zahrada 2024 dospěla k vyhlášení vítězů prvního kola, v čtenářské anketě se hlasovalo celý týden. Druhé kolo je ve hře, své příspěvky můžete posílat až do 14. srpna. A které z dvaceti zahrad prvního kola čtenáři iDNES.cz vybrali jako ty nejkrásnější a nejinspirativnější? Vyhráli amatérští zahradní architekti, vnitroblok i plodící džungloidní zahrada.

Výherci 1. kola soutěže Nejkrásnější zahrada 2024 | foto: Archiv soutěže - koláž iDNES.cz

Podobná hodnocení jsou vždy subjektivní, každého oslovuje něco jiného, ať jde o design či vybavení zahrady, výběr rostlin a stromů, využití nebo přístup v péči o ni. Kterých pět zahrad našich čtenářů si tedy vysloužilo ocenění ostatních a praktické ceny od české společnosti Fieldmann?

Všech dvacet účastníků klání 1. kola soutěže Nejkrásnější zahrada 2024 najdete v této anketě – a každou si lze na odkazu prohlédnout.

1. místo: Nadřeli se, ale konečně na své zahradě žijí (257 hlasů)

Ohniště ukryté v trvalkách

Příběh této rodinné zahrady je o urputnosti, s jakou si za svým cílem manželé šli a je živoucím důkazem toho, jak se vyplatí mít jasný koncept, co všechno a kde jednou chci na své zahradě mít. I kdybych ji měl (většinou hlavně z finančních důvodů) budovat postupně v průběhu několika let. Vyplatí se to. (Kompletní fotogalerie a článek zde.)

2. místo: Z osiřelého vnitrobloku mají sdílený zelený ráj (197 hlasů)

Chtěli do vnitrobloku vrátit kousek přírody. A taky aby bylo, kam si sednou se sousedy.

Kolik je u nás podobných bytových domů s neutěšeným zeleným vnitroblokem, který nikdo nevyužívá? Přitom stačí domluvit se a spojit síly, jako to udělali obyvatelé domu v Českých Budějovicích. Teď mají místo, kde si mohou hrát děti, a kde se dá posedět ve stínu stromů. Mají ho společně jen sami pro sebe, přitom v centru města. A to se počítá.
(Kompletní fotogalerie a článek zde.)

3. místo: Tradiční cihly a starý dům přijaly moderní zahradu (171 hlasů)

Zahrada u městského domku, která od covidu prošla díky novým majitelům výraznou proměnou. Na snímku aktuální stav v červnu 2024

Mladí manželé se za covidu vrhli nejen na rekonstrukci starého charismatického domku na Žatecku, který měl zahradu zčásti obehnanou zděným plotem z tradičních cihel, ale – podle kurzu zahradního designéra Ferdinanda Lefflera si podobně jako majitelé první zahrady – připravili jasný koncept své zahrady. A šikovně propojili klasiku s moderními prvky.
(Kompletní fotogalerie a článek zde.)

4. místo: Ráj s altánkem a jezírkem pro tátu na vozíku (138 hlasů)

Z mola u jezírka se krásně pozorují ryby. Jezírko s molem a altánkem pomohli vybudovat přátelé a kamarádi, kteří se na zahradu rádi vracejí, takže to tu opravdu žije.

V životě jsou někdy chvíle, na které se nelze tak úplně připravit. Třeba když vám zůstane na vozíku táta, který se do té doby naplno věnoval péči o zahradu u dvougeneračního domu. Čtenář Martin měl to štěstí, že s potřebnými úpravami a změnami u domu i na zahradě pomohli sousedé a kamarádi, kteří se teď na jeho zahradu rádi vracejí.
(Kompletní fotogalerie a článek zde.)

5. místo: Džungloidní zahrada pro příštích sedm generací (126 hlasů)

Ráno v Radčině džungloidní zahradě

O více než hektarovou permakulturní zahradu se čtenářka Radka stará sama, s minimem techniky, a jde to. Přitom je to zahrada koncipovaná tak, aby přinášela úrodu v biokvalitě pro příštích sedm generací. Kdo z nás to má? Není divu, že si tento inspirativní počin vysloužil ocenění.
(Kompletní fotogalerie a článek zde.)

Máte krásnou zahradu? A můžeme ji vidět?

Pochlubte se i vy a zašlete nám snímky a příběh své zahrady. Zasílání příspěvků končí 14. srpna, nicméně čím dříve příspěvek zašlete, tím větší šanci máte na zařazení do soutěže. Vybrané příspěvky si opět zahrají o skvělé zahradní pomocníky či nábytek.

Soutěž Nejkrásnější zahrada 2024 probíhá od 24. 4. do 28. 8. 2024.

Výhercům gratulujeme a budeme je kontaktovat ohledně předání výhry. Všech dvacet zahrad, které se účastnily soutěžního klání v prvním kole, najdete v anketě zde. Svoji zahradu můžete přihlásit do 2. kola.

Komerční rámeček
Výhry v soutěži Nejkrásnější zahrada 2024

Ceny pro 1. i 2. kolo čtenářské soutěže Nejkrásnější zahrada 2024 věnovala česká značka Fieldmann, která vznikla v roce 2010 a umí pomoci se zahradou, ať o ni pečujete jen o víkendu nebo každý den po příchodu z práce. Firma si stojí za funkčností, bezpečností i snadných ovládáním svých produktů a svou nabídkou pokrývá většinu potřeb spojených s péčí o zahradu a okolí domu, ale i o byt, dílnu či garáž. Nabízí nejen celou řadu sekaček, pořídíte u ní i teleskopický žebřík, svářečku nebo šavlovou pilu, techniku pro čerpání vody, dřevěný i kovový zahradní nábytek, grily, autopříslušenství či AKU přístroje (program AKU FAST POWER 20V zahrnuje 33 pomocníků pro dílnu i zahradu).

V prvním kole soutěže získá pětice výherců tyto ceny:
1. a 2. cena: Set pro upravenou zahradu.  Benzinová sekačka určená pro větší trávníky, kterou nezastaví ani náročnější terén a hustší tráva, rychlost pojezdu lze nastavit; dále elektrická strunová sekačka na nevzhledné střapečky trávy na špatně přístupných místech a aku nůžky na trávu, které se díky liště na keře umí změnit v miniplotostřih.

 

3. a 4. cena: Set akumulátorové zahradní techniky. Aku sekačka, aku teleskopické plotové nůžky, Li-Ion rychlonabíjecí stanice a Li-Ion akumulátor, tedy pomocníci pro péči o zahradu na jednu baterii. Sekat trávu či upravovat živé ploty můžete s tímto setem doslova kdekoliv.

 

5. cena: Exkluzivní kovová jídelní sestava Melisa. Tato sestava zahradního nábytku kombinuje moderní vzhled a pohodlí při stolování, je bezúdržbová a odolná vůči počasí. Tvoří ji stůl s deskou z tvrzeného skla, slunečník 3m průměru s nastavitelným úhlem stínění a 6 polohovatelných křesel s měkkým syntetickým výpletem a loketními područkami. 

 

Ve druhém kole soutěže získá pětice výherců tyto ceny:
1. a 2. cena: Set pro upravenou zahradu.  Benzinová sekačka určená pro větší trávníky, kterou nezastaví ani náročnější terén a hustší tráva, rychlost pojezdu lze nastavit; dále elektrická strunová sekačka na nevzhledné střapečky trávy na špatně přístupných místech a aku nůžky na trávu, které se díky liště na keře umí změnit v miniplotostřih.

 

3 a 4. cena: Exkluzivní kovová jídelní sada Melisa. Tato sestava zahradního nábytku kombinuje moderní vzhled a pohodlí při stolování, je bezúdržbová a odolná vůči počasí. Tvoří ji stůl s deskou z tvrzeného skla, slunečník 3m průměru s nastavitelným úhlem stínění a 6 polohovatelných křesel s měkkým syntetickým výpletem a loketními područkami.

5. cena: Set akumulátorové zahradní techniky. Aku sekačka, aku teleskopické plotové nůžky, Li-Ion rychlonabíjecí stanice a Li-Ion akumulátor, tedy pomocníci pro péči o zahradu na jednu baterii. Sekat trávu či upravovat živé ploty můžete s tímto setem doslova kdekoliv.

 

Autor:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Navrhněte jméno pro luskouní holčičku a vyhrajte vstupenky do Zoo Praha

Když se v noci na 1. července krátce po půlnoci narodilo pražskému páru luskounů druhé mládě, chovatelé byli nadšeni. Sice se narodilo o pár dní později, než čekali, ale mnohem vyspělejší než to...

9. července 2024

Z jílovité louky vydupali jedlou zahradu i úžasnou párty zónu se saunou

Zahradu velkou zhruba 20 × 60 metrů mají rozdělenou na pokojíčky, přesněji zóny, a od samého počátku se řídí ideou jedlé zahrady, kde nemá místo žádná chemie a všechny stromy a keře přinášejí plody...

11. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejjednodušší lavice z palet, kterou zvládne i ten, kdo není kutil

Nábytek z palet je hitem nejen mezi mladými, mnohé kutily láká vyzkoušet si, co vše dovedou vyrobit. My si tentokrát zhotovíme lavici s vysokým opěradlem.

11. července 2024

Zahrada pro rodinu a setkávání s přáteli je i zdrojem švestek na slivovici

V podstatě ovocný sad koupili před šesti lety na Blanensku čtenář Petr se svou ženou Majkou spolu se starým domem a přestěhovali se tam z malého bytu v centru. Více než stoleté stavení s rozlehlou...

13. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Díky ní žijeme i my. Zahrada na Znojemsku je oslavou úrody, práce i radosti

V půvabném místě u rakouských hranic, odkud je to stejně daleko do Mikulova jako do Znojma, leží zhruba stoletá rodinná produkční zahrada, kde nacházejí stále více místa i květiny a okrasné záhony....

9. července 2024

Mikrovlnka slouží už skoro 80 let. Umíte využít všechny její schopnosti?

Jedna, dva, tři, cink. Jídlo je ohřáté – a to má být jako všechno? Ale kdepak. Tento kuchyňský pomocník toho umí mnohem víc.

14. července 2024

Zahrada pro rodinu a setkávání s přáteli je i zdrojem švestek na slivovici

V podstatě ovocný sad koupili před šesti lety na Blanensku čtenář Petr se svou ženou Majkou spolu se starým domem a přestěhovali se tam z malého bytu v centru. Více než stoleté stavení s rozlehlou...

13. července 2024

Třešně, višně, meruňky i hrušky, které nekoupíte. Ale vystavují je v Praze

Čačanka, švestka Černošická, rané hrušky Jakubky, různobarevné chrupky, staré odrůdy višní, které v obchodě rozhodně nekoupíte, ale na výstavě v pražském Domě ochránců přírody si je můžete až do...

12. července 2024

Z jílovité louky vydupali jedlou zahradu i úžasnou párty zónu se saunou

Zahradu velkou zhruba 20 × 60 metrů mají rozdělenou na pokojíčky, přesněji zóny, a od samého počátku se řídí ideou jedlé zahrady, kde nemá místo žádná chemie a všechny stromy a keře přinášejí plody...

11. července 2024

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Oběti žrali vepři. Hororové zlo páchal sériový vrah ve svém Prasečím paláci

Injekce, motorové pily, sexuální orgie, motorkáři. A hladoví vepři. Scény, při nichž vyhasínaly životy vancouverských...