Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 3. října 2023 Bohumil

Z království tújí a suti vydupala kvetoucí prvorepublikovou zahradu

Soutěž
Dům s pozemkem velkým asi 2 200 metrů čtverečních koupili noví majitelé v roce 2020. A do zahrady se rozhodli vrátit principy používané před sto lety, aby se zahrada s duchem domu vzájemně propojily. Povedlo se. Na podzim zahrada získala certifikát přírodní zahrady a lze ji navštívit v rámci Víkendu otevřených zahrad.
Altán tvarově i barevně ctí styl první republiky.

Altán tvarově i barevně ctí styl první republiky. | foto: Archiv soutěže

Do zahrady vedle prvorepublikové vilky už tři roky vrací styl dvacátých a třicátých let čtenářka Alena Zelenková, která svou Prvorepublikovou, jak jí říká, přihlásila do soutěže Nejkrásnější zahrada. Předcházela tomu ovšem spousta práce, aktuální stav nemůže být od toho z roku 2020 vzdálenější.

„Tehdy zahrada vůbec nebyla můj šálek kávy. Tújové stěny bránily volnému procházení pozemkem a kvetoucí keře kořenily na povrchu, protože byly uvězněné pod černou textilií a zasypané kamínky,“ popisuje čtenářka. Radost jí ovšem dělalo, že tu a tam vykoukly rostliny, o kterých věděla, že bude krásné je na zahradě znovu použít.

Prvorepubliková zahrada, jako od Čapka

Než však došlo na rostliny a dobové vybavení, bylo nutné vyčistit půdu od suti a odstranit přerostlé jehličnanové stěny. Práce není ještě zdaleka hotová, ale už teď zahrada kvete celou sezonu a krásně plodí.

Srdcem této prvorepublikové soutěžní zahrady je kompost, snímek najdete ve fotogalerii. Je to jedinečný a levný způsob, jak veškerý organický materiál na zahradě zachovat a proměnit v další výživu pro rostliny. Kompost plný humusu vám navíc udrží vodu na zahradě a nemusíte se bát období sucha.

1. června 2018

Zahrada má navazovat na dům, ctí majitelka

Nemilé překvapení prý přišlo ve chvíli, kdy začali odstraňovat nežádoucí porosty. Ukázalo se, že na několika místech zahrady je vysoká vrstva navážky, suť ze stavebních prací na domě. „Tři roky už čistíme půdu. Ručně. Po vykopaném nepořádku zůstává hodně místa na dodání organického materiálu. Podle toho, co od dané části zahrady očekáváme, používáme na vylepšení kompost, štěpku, piliny a hnůj,“ popisuje a vysvětluje majitelka a autorka nové podoby zahrady, jak při budování postupuje.

Máte zahradu? A můžeme ji vidět?

I letos jsme pro čtenáře iDNES.cz připravili soutěž Nejkrásnější zahrada. Abychom vám opět dali příležitost pochlubit se a zasoutěžit si – i tentokrát o ceny za téměř 100 tisíc Kč.

Kompletní informace o podmínkách i cenách najdete v tomto článku, své příspěvky vkládejte zde.

Její prvorepubliková zahrada tak respektuje principy, které se v zahradní architektuře používaly před sto lety. Čtenářka si nastudovala dobové prameny, a to jak knihy tehdejších významných tvůrců, tak i konkrétní nákresy vilových zahrad.

„Inspirací pro současnou podobu Prvorepublikové zahrady se tak stal plán vilové zahrady od slavného architekta Josefa Kumpána. Když jsem zjistila, že existuje digitalizovaný nákres janovické prvorepublikové zahrady, rozzářily se mi oči. Jenže to nebyla ta naše. Nakonec to ale nevadí, i tak mi plán velmi pomohl při rozhodování o rozložení zahrady,“ říká dnes paní Alena.

Zahrada má tedy nyní tři části: reprezentativní, užitkovou a takzvané bělidlo, které se dříve kromě sušení prádla používalo i pro sportovní aktivity. „Ctím pravidlo, že zahrada má navazovat na dům. Nejen funkčně, ale i vzhledově. Proto ta naše vypadá právě takto. U babičkovské chaloupky nebo novostavby bych zvolila zase úplně jiný přístup,“ vysvětluje majitelka.

Aby byla zahrada krásná, není potřeba volit exotické rostliny a kultivary....
O kvetení se v první sezóně postaraly přímé letničkové výsevy. Na podzim je v...

Aby byla zahrada krásná, není potřeba volit exotické rostliny a kultivary. Stačí naše prosté kopretiny (vlevo). O kvetení se v první sezoně postaraly přímé letničkové výsevy. Na podzim je v hlavních záhonech nahradily trvalky, přesemeněné letničky však následující rok pomohly vyplnit prostor mezi rostlinami.

Během tří let, kdy zahrada prochází proměnou, vysadili majitelé přibližně 30 stromů (z toho 20 ovocných), 100 okrasných keřů a růží, 30 bobulovinových keřů a nepočítaně trvalek. Velkou část keřů a trvalek si namnožili sami, aby ušetřili. Tam, kde má nastoupit rychlý efekt, používají směsi letniček k přímému výsevu. „S trochou nadsázky můžu říct, že mě letničky zachránily. Jen pár měsíců po tom, co na podzim zmizely túje, okrasná zahrada bohatě kvetla,“ vysvětluje majitelka. Letničky ze zahrady nezmizely ani teď – jednak doplňují trvalkové výsadby a jsou vysety v užitkové zahradě, k řezu do kytic.

Na vlastní oči

Prvorepublikovou přírodní zahradu lze po dohodě s majitelkou navštívit. Letos se také připojí k Víkendu otevřených zahrad – v Janovicích nad Úhlavou vás dokonce čekají třikrát denně komentované prohlídky. Více info na webu akce.

Atmosféru první poloviny minulého století dotváří zahradní nábytek a dekorace. Altán stylově odpovídá tehdejší době, ohýbané kovové posezení je dokonce vlastnoručně zrenovovaný originál.

Na podzim roku 2022 získala zahrada certifikát ukázkové přírodní zahrady. Nepoužívají se tu totiž žádná umělá hnojiva, postřiky ani rašelina. „Zkušenosti s přírodním zahradničením mám už ze zahrady U konipáska a ani tady bych nevolila jinak. Věřím, že je to i dobové. Vždyť při čtení Čapkova Zahradníkova roku člověk taky nenarazí na kupovaná hnojiva. Pěkně hnůj jako za starých časů,“ uzavírá Alena Zelenková, jejíž ukázková přírodní zahrada U konipáska se v loňském prvním kole soutěže Nejkrásnější zahrada umístila na 2. místě.

Přírodní zahrada, kde se příliš nebojuje se škůdci ani nezasahuje

Prvorepubliková zahrada Aleny Zelenkové zdaleka není jen okrasná. Velkou pozornost věnují majitelé i produkci vlastní zeleniny a ovoce. Zahrada totiž má po bývalých majitelích skleník a přibyla celá řada zeleninových záhonů.

Na užitkové zahradě se pracuje neustále. Kbelíky a pytle jsou všudypřítomné, slouží nejen na plevel, ale také na suť. Všechny plochy jsou touto dobou už osázené nebo oseté.

Užitková zahrada má mimo kompostu i sázecí zázemí a nádrže na dešťovou vodu. Celkově je na pozemku možné uchovat 2,5 tisíce litrů vody k zalévání.

Komerční rámeček
Výhry v soutěži Nejkrásnější zahrada 2023

Ceny do čtenářské soutěže Nejkrásnější zahrada věnovala značka Fieldmann. Soutěž je už tradičně dvoukolová.

V prvním kole soutěže získá pětice výherců zahradní pomocníky:
1. a 2. cena: benzinová sekačka, elektrická strunná sekačka a aku nůžky

 

3. až 5. cena: sekačka, plotové nůžky, 2× rychlonabíječka a 2× akumulátor

 

Ve druhém kole vyhraje pět soutěžících, kteří získají od čtenářů nejvíc hlasů, tyto ceny:
1. a 2. cena: benzinová sekačka, elektrická strunná sekačka a aku nůžky

 

3 až 5. cena: sada zahradního nábytku

 

Aktuálně soutěžící prvorepubliková zahrada není jediná ze zahrad našich čtenářů, kterou lze o Víkendu otevřených zahrad během 10. a 11. června 2023 navštívit. Osobně můžete navštívit i vítěznou čtenářskou zahradou z loňského září, tedy z 2. kola soutěže Nejkrásnější zahrada 2022.

Na pozemku od rodičů budují ráj na zemi. S citem a respektem ke krajině

Autor:
  • Nejčtenější

Kocour vycítil, že je se mnou zle. Díky němu se rakovina odhalila včas

Že mají zvířata zvláštní schopnosti a odhalí i to, co je mimo lidské chápání, se dávno ví. A o kočkách toto tvrzení...

Jakého psa pořídit, aby vás později účty u veterináře nepřivedly na buben

Každé štěňátko je roztomilé. Je však pravdou, že někteří psi bývají v pozdějším věku nemocnější než jiní. I když to...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vymyslela zvláštní způsob recyklace plastu. Dělá z něj vanilku do zmrzliny

Designérka Eleonora Ortolani vytvořila to, co považuje za první jídlo vyrobené z plastového odpadu. V rámci svého...

Zbláznila se do babičkovských květin a pěstuje je na permakulturní farmě

„Káže vodu, pije rosu,“ dalo by se říct o permakulturní designerce Denise Tomáškové. Jenže ona si to zaslouží. Pečuje o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pepa Libický se vrátil ke stavbě tiny housu. Konečně se dostal ke koupelně

Už to vypadalo, že Libickému na Primě před prázdninami došly síly a skončil napínáním stropu. Jenže uvnitř zbývá ještě...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Úžasné mečíky jsou letní krasavci, kterým se musíte na podzim věnovat

Říkáme jim také gladioly. Štíhlé, půvabné a nepřehlédnutelné květiny, které nám rok co rok nemilosrdně ale něžně...

I krásky ze zahrady mohou škodit. Které rostliny mít raději pod kontrolou?

Česká krajina je neobyčejně pestrá. Zeměpisná poloha, rozmanitý geologický podklad i výšková členitost přispěly k tomu,...

Nejvíce zaujal zelený rodinný ráj ze staré zahrady, navržený dle kurzu

Soutěž I druhé kolo soutěže Nejkrásnější zahrada 2023 zná své vítěze a hlasování čtenářů rozhodlo, kterým pěti zahradám...

Zbláznila se do babičkovských květin a pěstuje je na permakulturní farmě

„Káže vodu, pije rosu,“ dalo by se říct o permakulturní designerce Denise Tomáškové. Jenže ona si to zaslouží. Pečuje o...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

V 25 letech zemřela pěvkyně Patricia Burda Janečková, podlehla zákeřné nemoci

Ve věku pětadvacet let zemřela v neděli operní a koncertní pěvkyně, muzikálová zpěvačka a herečka Patricia Burda...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Sophii Lorenovou si manžel vyhlédl v šestnácti. Herečka dodnes lituje jediné věci

Historie vztahu herečky Sophie Lorenové (89) a italského filmového producenta Carla Pontiho (†94) byla dramatická....

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...