Zahradu své švagrové Martiny – s jejím svolením – do soutěže Nejkrásnější zahrada 2023 přihlásila čtenářka Klára. Píše: „Moje švagrová má k rostlinám velmi blízko, protože i její profese je spojená s květinami. A její cit pro kompozici a vnímavost pro rozdílné požadavky různých druhů rostlin jsou vidět i na její pěkné městské zahrádce, kam ráda chodím na návštěvu.“
Není divu. Ve velkém městě je člověk rád za každý kousek zeleně a mít ke svému bytu k dispozici nádhernou zelenou oázu, to je sen. Pro jeho splnění toho ovšem museli Martina a její muž Richard spoustu udělat.
Městská zahrádka ve svahu, u suterénního bytu |
Úplně na počátku se nedali odradit ošklivým suterénním prostorem a rozhodli se, že si ho k bydlení předělají k obrazu svému. A po náročné rekonstrukci tak vznikl krásný byt s výhledem do přilehlé zahrady o velikosti asi 600 m2.
Nastěhovali se před dvanácti lety a od té doby o přilehlou zahradu pečují. V domě jsou sice ve vyšších patrech ještě další tři byty, Martiny rodina má ale do zahrady zkrátka nejblíž. A také ji tedy zcela logicky nejvíce využívají.
Jak na zahradu ve svahu s opěrnými zídkami, radí atelier Flera.
25. března 2021 |
Předzahrádka je jen malou ochutnávkou
Ze severní strany od ulice je před domem malá předzahrádka, kde se uplatňují hlavně stínomilné rostliny jako bergenie, dlužichy, kontryhele a hosty, celý prostor je olemován živým plůtkem z buxusu. Prostoru dominuje kroucená japonská vrba a velký, netradičně do obláčků tvarovaný jalovec.
Máte zahradu? Soutěžte o zahradní pomocníkyPochlubte se a přihlaste také svou zahradu do 2. kola soutěže Nejkrásnější zahrada. I letos se soutěží o ceny za téměř 100 tisíc Kč. Informace o podmínkách najdete v tomto článku, své příspěvky vkládejte do 16. 8. ZDE. |
Za domem, tedy z jižní strany, pak na suterénní byt bezprostředně navazuje vydlážděný prostor, který vytváří jakýsi útulný dvorek. Ten je s oblibou a velmi využíván pro příjemné posezení s přáteli. Protože celá rodina žije velmi aktivním společenským životem, přizpůsobili tomu celou zahradu.
Svažitá zahrada navazuje přímo na suterénní byt, pozemek je rozčleněn terasami.
Terén za domem je svažitý, proto je výškový rozdíl vyřešen pomocí dvou opěrných zídek z pohledových cihel. Každou nahoře zdobí bohaté smíšené záhony, namixované tak, aby tu v každou roční dobu něco kvetlo.
„Najdeme zde nádherné žluté růže Tchaikovski, růžovou sadovou růži Leonardo da Vinci, množství levandulí, sluníčkově žlutou krušinku a různé druhy půdopokryvných skalníků, které vytváří oku lahodící přechody mezi oběma zídkami,“ popisuje čtenářka.
A pokračuje, že vše je doplněno bylinkami. Například brutnákem, šalvějemi, pažitkou, oreganem a svatolinou. V jedné části je i jedlý záhonek, na němž pěstují například hrášek, mangold, rebarboru, jahody, i papriku a rajčata.
Ani pobytový trávník tu nechybí, protože nad opěrnými zídkami se do mírného kopečku rozprostírá travnatá plocha určená ke hrám. V její dolní části je stará meruňka, nad ní pak je posezení u ohniště a kousek stranou trampolína.
Po obvodu zahrady jsou opět smíšené záhony, sem tam doplněné pnoucími rostlinami, které dávají zahradě výšku a pěkně jí lemují a dávají pocit útulnosti. Kompost byste nenašli, přestože tu jako na každé správné zahradě je. Je totiž zamaskován obřími listy pnoucího podražce velkolistého.
Budovat zahradu a dům jako jeden celek se vyplatí. Jde to i ve svahu |