Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 9. srpna 2022 Roman

Přírodní zahrada, kde se příliš nebojuje se škůdci ani nezasahuje

Soutěž
Život je změna, a pro zahradu to platí každičký den. A pokud ji budujete u chalupy na venkově, kde je na čem stavět, a promyšleně, jako to udělala paní Alena z Plzeňska, může dělat spoustu radosti. Třeba ji také můžete s radostí přihlásit do soutěže Nejkrásnější zahrada.

Hlavní trvalkový záhon má na délku 12 metrů a v nejhlubším místě 3 metry. A přesto se péče o něj dá zvládnout. | foto: Archiv soutěže

Rozkvetlá a přírodní zahrada U Konipáska, jak ji majitelé nazvali, vám určitě bude povědomá. V soutěži Nejkrásnější zahrada totiž bodovala už před dvěma lety. Její příběh, který se začal odvíjet v roce 2016, i podoba se ovšem zase o kousek posunuly, tak pojďme nahlédnout a pokochat se.

Na rumišti vybudovali venkovskou přírodní zahradu, kam je kdokoli zván

Před šesti lety prý pozemek se starou chalupou – o rozloze zhruba 1500 m2 – rozkvetlou zahradu rozhodně nepřipomínal. „Základ byl ale slušný. Pár ovocných stromů, několik okrasných keřů a hlavně nádherný výhled,“ zdůrazňuje majitelka přednosti místa, které rozhodly.

Pak už to prý chtělo jen ostrou motyku a kus odhodlání. Protože zahrada byla poměrně holá a ze všech stran do ní bylo vidět, zasázeli noví majitelé nejprve živé ploty. Tak aby nejenom kvetly, ale také poskytovaly útočiště pro ptáky a další živočichy. Pro rodinu pak přibyly ovocné stromy, bobuloviny a nakonec i lípa, která jednou na dvoře zajistí správnou atmosféru vesnického stavení a vytoužený stín. Stromy a keře tak dnes tvoří kostru zahrady, a tak to má být.

Jak postupovat smysluplně a pohodově dál?

Po keřích a stromech přišlo na řadu zakládání trvalkových a letničkových záhonů. „Ty trvalkové jsou živou vzpomínkou na dětství, kvetou v nich druhy, co mívaly naše babičky,“ vysvětluje paní Alena. Přestože záhony vypadají velmi neformálně, dodržela při jejich zakládání několik základních pravidel.

Také máte či budujete svůj vysněný zelený ráj?

Pokud se chcete pochlubit ostatním čtenářům iDNES.cz a zapojit se do soutěže Nejkrásnější zahrada 2022, svou zahradu (ať už je kdekoliv) především krásně nafoťte (ideální je šířkový formát) a sepište její příběh.

Snímky i příběh vložte do soutěžního formuláře spolu se svými údaji (plnoletost a adresa na území ČR jsou podmínkou) nejpozději do 31. srpna (ovšem čím dříve, tím lépe). Vybrané příspěvky zveřejníme a zařadíme do čtenářské ankety jednoho ze dvou soutěžních kol.

Zde kompletní pravidla soutěže Nejkrásnější zahrada 2022.

„Rostliny jsou například rozmístěné podle výšky a v záhonu se opakují skupiny stejných rostlin. Výsadba pak nepůsobí roztříštěně, i když je plná barev a tvarů,“ prozrazuje majitelka a budovatelka zahrady, která díky čemeřicím kvetoucím během zimy a jarním cibulovinám kvete skoro celý rok.

Letničkové výsevy dělají radost hmyzu i lidem. Nevýhodou je, že se musejí každoročně obnovovat.

Výrazným elementem pak jsou letničkové výsevy, tedy louky plné jednoletých květin hýřících barvami i tvary. „Těm jsem úplně propadla. Tolik barev, struktur a potravy pro hmyz se jen tak nevidí. Jedinou nevýhodou je, že se záhony každý rok zakládají znovu, ta krása mi za to ale stojí,“ říká nadšená pěstitelka.

Zahradničení má být současně relaxem

Majitelé zahrady U Konipáska věří, že zahrada má být zdrojem pohody, proto nechtějí bojovat proti škůdcům a nemocem. „Raději se snažíme, aby byly rostliny silné, a tím pádem i odolné a zdravé. A pěstujeme jenom takové druhy, které nejsou náchylné a nevyžadují zvláštní starostlivost,“ vysvětluje čtenářka Alena. Péče o zahradu pak prý zabere mnohem méně času a je radostnější.

Soukromí zajišťují husté živé ploty, ty majitelé vysadili nejdříve. Navíc v nich ptáci nacházejí bezpečné místo pro hnízdění i potravu.

S vodním prvkem zahrada vždy ožije. Žáby a vážky mají jezírko, plechová vana slouží pro osvěžení těch, co zrovna na chalupě pobývají.

I díky tomuto přístupu získala zahrada U Konipáska v roce 2018 certifikát přírodní zahrady a o dva roky později se stala teprve druhou zahradou u nás, která získala titul „ukázková“ (dnes už jsou v Plzeňském kraji tři), takže ji lze třeba v rámci červnového Víkendu otevřených zahrad nebo po dohodě s majiteli navštívit. „Vždycky nás potěší, kolik podobně naladěných lidí k nám zavítá. Protože sdílená radost je dvojnásobná radost,“ konstatuje čtenářka.

A hlavní zásady i výhody přírodních zahrad?

„V přírodní zahradě se nepoužívají umělá hnojiva, herbicidy ani pesticidy. A zakázaná je rašelina, protože její těžba nevratně poškozuje životní prostředí,“ popisuje majitelka. A zcela nezpochybnitelnou výhodou zahrady, která respektuje přírodní zákonitosti je, že pokud je správně založená, vystačí si s malými zásahy.

Což si paní Alena právě ověřuje: „Život na venkově a zahradě nás přesvědčil, že se už nechceme vracet do města. A protože naše chalupa na trvalé bydlení velké rodiny nestačila, koupili jsme před dvěma lety koupili větší nemovitost o kousek dál. Od té doby si tak zahrada u pronajímané chalupy musí vystačit jen s minimálními zásahy.

Žádný ze zásahů nesmí zcela zaclonit výhled. Ten majitelé považují za to nejkrásnější na zahradě.

V růžových záhonech se objevují hlavně kultivary od anglického šlechtitele Davida Austina.

„Na jaře ostříháme trvalkové záhony, vyplejeme je a zamulčujeme kompostem. Potřebnou péči samozřejmě dostanou i růže – jedná se hlavně o anglické růže šlechtitele Davida Austina – a keře. Pak už se v sezoně jen seká trávník,“ popisuje majitelka péči, která zahradě stačí a rostliny spokojeně prosperují.

Výjimkou je ovšem zelenina, ta vyžaduje intenzivnější péči a uvolněný režim moc nezvládá. „Proto se místo, kde byly původně užitkové záhony, letos na podzim promění v malý ovocný sad,“ má další jasné plány paní Alena.

Velká hamaka zavěšená ve stínu švestky a blumy je jedním ze skvělých míst k relaxaci.

Komerční sdělení
Výhry v soutěži Nejkrásnější zahrada 2022

Ceny do čtenářské soutěže Nejkrásnější zahrada věnovala značka Fieldmann. Soutěž je už tradičně dvoukolová.

 

V 1. kole soutěže získají první tři výherci sestavu zahradního nábytku Calypso. Oblíbená sestava zahradního nábytku složená z obdélníkového stolu a čtyř křesel. Stůl o rozměrech 90 x 150 cm je opatřen otvorem pro slunečník. Opěradlo ergonomicky tvarovaného křesla je možné nastavit v 5 polohách pomocí posunu loketních opěrek.

 

V 2. kole soutěže první tři výherci získají benzinovou sekačku s pojezdem a pětilitrový kanystr. Sekačka má čtyřtaktní motor, s výkonem motoru 2,8 kW. Systém sečení na bázi 4 v 1: sběr, zadní a boční odhoz, mulčování.

 

Pro čtvrté a páté místo v obou kolech, to znamená pro celkem čtyři čtenáře iDNES.cz, je připravený balíček z těchto produktů:

- akumulátorový prořezávač: dosahuje dostatečného výkonu díky plnému využití síly 1 x 20V akumulátoru ve spojení s elektronickou řídící jednotkou

- akumulátorová vrtačka 20V: vrtačka s funkcí příklepu zajistí maximálně pohodlné a rychlé vrtání a šroubování bez překážejícího kabelu

- akumulátorové teleskopické plotové nůžky: tyto nůžky dosáhnou bez problému do výšky, zatímco vy budete bezpečně stát na zemi

- li-lon rychlonabíjecí stanice 2x20V: je kompatibilní se všemi stroji z aku řady FAST POWER 20V. Pro tento druh nabíječek je typický elektronický monitoring stavu nabití díky kterému ihned vidíte, zda nabíjení probíhá bez problému díky LED indikátoru. Největší výhodou této nabíječky je možnost nabíjení 2 baterií současně.

- 2x li-lon akumulátor 20V: pro tento akumulátor je typická extrémně dlouhá životnost i výdrž a především vyrovnaný výkon po celou dobu životnostního cyklu spolu s nízkou váhou. Rozdíl ve výkonu u plně nabité nebo téměř vybité baterie je minimální, to oceníte především při dlouhodobé práci ať už na zahradě či dílně. Pracují bez paměťového efektu, takže je můžete nabíjet v jakékoli fázi vybití, aniž by to ublížilo jejich kapacitě.

Autor:

Podívejte se živě do útrob včelího úlu

  • Nejčtenější

Z tisícovky snímků jste vybrali nejroztomilejšího mazlíčka července

Hlasy pro červencové mazlíky jsou sečteny. Čtenáři iDNES.cz vybírali z více než tisícovky snímků psů, koťat,...

Fotovoltaika nemusí být jen na střechách přímo na jih. Odchylka se snese

Seriál Už dávno neplatí, že fotovoltaické panely jsou vhodné pouze na jižní střechy o sklonu 35 stupňů. Technologie...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na zahradu měli vysoké nároky, budovali ji deset let. A jsou spokojení

Soutěž Nejprve rodina čtenáře Martina vybudovala téměř svépomocí rodinný dům na Kladensku, v příjemné lokalitě u lesa. Poté...

Zahrádkou jako dlaň na českokrumlovském dvorku dokonce protéká potůček

Soutěž Stačí kousek vlastního venkovního prostoru a lze ho během pár let proměnit v kouzelné místo, kde se zastavil čas, nebe...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Česko je plné pokladů a legend. Když se některé vynoří, je z toho poprask

Česká republika je plná bájných pokladů. Mnohé z nich se ale našly zcela náhodou třeba při břehu potoka či na poli....

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

  • Další z rubriky

Venkovské zahradě přirozeně dominuje krásná třešeň a trvalkové záhony

Soutěž Na úvod druhého kola soutěže Nejkrásnější zahrada jsme vybrali venkovskou zahradu na Českomoravské vrchovině, kterou...

Zalévejte dešťovkou, stříhejte trvalky i keře a užijte si řezané květiny

Poslední prázdninový měsíc začal, po ránu už bývá chladno. Stále však platí, že nejdůležitější zahradní aktivitou je...

Tajemná přírodní zahrada s bohatou historií, kam prý rád jezdil i Masaryk

Soutěž Do své budoucí zahrady se paní Martina s manželem nejprve zamilovali díky leteckým snímkům nalezeným na Google mapách,...

ANKETA: Vyberte zahrady, které si získaly váš obdiv. Odměníme majitele

Soutěž Do prvního kola letošní soutěže Nejkrásnější zahrada jsme zařadili 14 zahrad, které se teď budou po celý týden ucházet...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Johnny Depp trpí poruchou erekce, proto mě penetroval lahví, tvrdí Heardová

Nově zveřejněné dokumenty ze soudního procesu mezi Johnnym Deppem a Amber Heardovou obsahují tvrzení, že slavný...

Čím víc odebere Čína ruského plynu, tím lépe pro Evropu, tvrdí analytici

Navýšený export ruského zemního plynu na území Číny může mít pro evropské země pozitivní dopady. Díky tomu se totiž...