Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. září 2021 Andrea

Když buduje zahradu mineralog a ajťák, nechybí štěrkoviště a osvětlení

Soutěž
Historie zahrady ve vesničce u Milevska se prý začala psát už někdy ve středověku, kdysi totiž patřila ke starobylému statku v kraji zvlněném Středočeskou pahorkatinou. Rodina pana Tomáše na ni navázala před 11 lety, když koupili na místě bývalého statku pozemek na stavbu domu.

Skalka | foto: Archiv soutěže

Do vesnice, kde má více než čtyřsetleté sedlácké kořeny, a kde prožil celý dosavadní život, přivedl náš čtenář svou ženu a vychovávají tu spolu děti. Na místě zmíněného bývalého statku už mají postavený nový dům a kolem něj postupně budují i zahradu, kterou přihlásili do naší soutěže.

„Statek vzal za své v éře komunismu, zbyla prakticky jen chátrající stodola, a my si pořídili bujnou vegetací zarostlý pozemek s poklady. Se čtyřmi vzrostlými, nádhernými, starými duby a zarostlým rybníčkem, který kdysi sloužil místním sedlákům jako sádky,“ popisuje čtenář. 

Po jedenácti letech budování vytvořili ze zarostlého pozemku nový domov se...

Rybník vyčistili a opravili ihned po koupi pozemku. Nechtěli z něj mít žádné načančané okrasné jezírko, snažili se mu ponechat jeho původní funkci. „A nejen funkci, ale i vzhled a jedlovou rouru na výpusti. Teď je součástí kusu zahrady, o kterou se nám starají ovečky,“ popisuje Tomáš. 

Poté přišla na řadu stavba domu a v roce 2015 rodina začala s finálními terénními úpravami. Jejich součástí bylo i vyskládání prvních částí kamenného tarasu a vyčlenění budoucích ploch zahrady. 

Soutěž: Vyhrajte nové pomocníky pro vaši zahradu v 2. kole soutěže

Sepište její příběh, přidejte fotografie a spolu se svými údaji (a adresou na území České republiky) vložte nejpozději do 11. srpna 2021 (do 12:00 hodin) do soutěžního formuláře

Soutěž Nejkrásnější zahrada 2021 trvá od 3. května  do 1. září, soutěžní...

Příspěvky, které redakci zaujmou, zařadíme do 2. kola soutěže Nejkrásnější zahrada. (Zde podrobná pravidla soutěže)

„Zahrada využívá přirozených terénních rozdílů, kdy její nejnižší místa tvoří vodoteč, svádějící z luk a polí vodu během přívalových dešťů. Svedeny jsou do ní i drenáže realizované na pozemku v dobách socialismu,“ popisuje čtenář. Součástí kusem zatrubněné vodoteče je i revizní šachta u plotu: „Ta je vybavená vlastnoručně zhotoveným rumpálem, který jsem vyrobil na přání paní domu, dostala ho k narozeninám.“ 

Zahrada má zhruba tři a půl tisíce metrů čtverečních a odhadem polovinu majitelé nechali napospas zvířectvu, zbytek jsou okrasné a užitné plochy.

„Před pěti lety jsme nechali před domem položit recyklovanou zámkovou dlažbu –  do podoby dvora – u vjezdu z ulice. Veškeré ostatní práce a úpravy jsme dělali sami svépomocí,“ prozrazuje dále pan Tomáš, který o rok později vybudoval dlážděnou cestu okolo další části domu, ze dvora na jižní terasu. Tehdy dokončili i úpravy terénu v okolí. 

Součástí dvora je i skalka s jehličnanem, který rodině v zimě slouží jako symbol Vánoc, ozdobený jen brusnicí klikvou a kapradinami. Podél plotu ve dvoře rodina vysázela nejen užitkové dřeviny, jako jsou borůvky a rybíz, ale i okrasné rostliny. A u paty nejmohutnějšího z dubů ponechali jednu z planých třešní pro ptactvo. Pro lesní jahody stvořili jednoduchý vyvýšený záhon, daří se jim tu a děti je milují.

A konečně došlo na štěrkoviště...

Před třemi lety pak Tomáš položil další část žulové cesty, vytvořili dětský koutek s herními prvky a založili první kameny budoucí skalky a štěrkoviště. O rok později už vybudovali celé štěrkoviště se skalkami, bylinkovými záhony, odpočinkovými plochami a ohništěm. Lavičky jsou z lakovaných fošen, kotvených přímo v balvanech. 

Sám vybudoval i herní prvky pro děti.
Na zahradě maximálně využil místní kámen, jak k vyrovnání terénu, tak k...

„Téměř veškeré kameny na skalce a v tarasech na zahradě pocházejí z daru od obce a jedná se o místní převládající horninu, šedavý hrubozrnný granodiorit a jeho žilné žuly a pegmatity z místních polí,“ nezapře čtenář svůj dávný koníček, mineralogii. A pokračuje: „Štěrkoviště tvoří několik barevných kombinací a frakcí dovezeného kačírku. U skalky jsem použil místní hrubozrnný štěrk, získaný z rybníku během čištění. Kameny na naší zahradě tak odkazují jak na můj dávný koníček, tak na zdejší kraj, který je geologickou součástí Petrovicka, kterému se říká Kraj kamenů.“

Skalka
Skalka

Loni pak rodina dokončila taras u domácí čistírny odpadních vod podél vodoteče do podoby mírně klesající pochůzné skalky, které říkají kočičí jazyk, a založili okrasný záhon v jihovýchodní části štěrkoviště. „Na okrasné záhony používáme jako mulč většinou vlastní materiály, tedy štěpku, piliny a finální hrubou, převážně dubovou kůru,“ popisuje čtenář. 

Hrazení užitného záhonu majitel vybudoval letos na jaře.

Hrazení užitného záhonu majitel vybudoval letos na jaře.

Letos pak čtenář konečně zvelebil užitkový záhon, který dostal lakované prkenné hrazení v kombinaci s palisádou ze smrkového dřeva, uchycené na pozinkovaných ocelových kotvách. A dokončil solární osvětlení skalky a přilehlých cest. „Vlastnoručně vyrobené a zapojené, částečně experimentálně využívající speciální nanotechnologii pro ukládání sluneční energie,“ popisuje Tomáš, profesí ajťák a blázen do elektroniky. 

Za velikou zahradu je moc rád, protože je plná příležitostí pro hry a objevy jeho ratolestí a se spoustou místa a klidných zákoutí i pro spolubydlící z řad hmyzu, plazů, obojživelníků, hlodavců a dalších zvířat. 

„Je plná ptactva, trvale tu s námi žijí i divoké kachny, ve stromech a budkách hnízdí desítky párů pěvců,“ píše čtenář. A je pyšný, že svou zahradu stvořili jednoduše a sami s pomocí rýče, lopaty, páky a kladky, pro potěšení i užitek: „Neschováváme ji za monolitický plot z tújí nebo betonu, dobré lidi rádi uvítáme u sklenky vína, šálku čaje či kávy.“ 

Hotovo tu stále ještě nemají, v plánu je vytvoření lesíku s místními druhy listnáčů a jehličnanů, pod nimiž by možná jednoho dne sklidili ještě větší úrodu hub, než jsou jarní čirůvky májovky a letní hřiby červené.

Majitel nezapře svého koníčka, mineralogii.

„Stromů a keřů už jsme vysadili desítky a mezi nimi ostrůvky lahodných bylin, křenu, máty, rebarbory či puškvorce. Ve skalce voní mateřídouška, dobromysl, tymián, šalvěj a další rostliny poskytují pastvu tisícům opylovačů. V pravý čas pak sklízíme plody rybízu, angreštu, hrušně nebo borůvky, a těšíme se na plody muchovníků a moruší zasazených teprve loni,“ píše pan Tomáš s vědomím, že zahrada nikdy nebude hotová.

Je ovšem součástí domácnosti, letním obývacím pokojem, kde při přízni počasí tráví rodina často celé volné dny od rána do soumraku. „Je obývaná a milovaná, i když je to radost i starost: roste, leccos bují, prorůstá, zarůstá, občas je potřeba odkopnout, přesadit, přistřihnout. Jednoho dne snad přibude dřevěný můstek přes potůček, rádi bychom malý skleník, sroubek pro děti, udírnu. Nápadů i místa je víc než dost,“ uzavírá čtenář, jehož zahrada viditelně naplňuje. 

Komerční sdělení
Výhry v soutěži Nejkrásnější zahrada 2021

Pro celkem deset výherců dvoukolové soutěže Nejkrásnější zahrada, kterou pořádá iDNES.cz se společností FAST ČR, je připraveno deset balíčků v celkové hodnotě sto tisíc korun. Každý z 10 výherců získá zahradní pomocníky značky Fieldmann.

Ceny pro každého z 5 výherců 1. kola:

Sekačka na trávu (Fieldmann, FZR 70335-A)
Typ akumulátoru Li-ion 2x20 V, bezuhlíkový motor, záběr sečení 33 cm, plastový sběrný koš 35 l s ukazatelem zaplnění, doporučená plocha sečení do 350 m2, doba nabíjení: 60 min (2 Ah), rychlonabíječka + 2 x 2Ah baterie součástí balení.

Strunová sekačka (Fieldmann, FZS 70105-0)
Typ akumulátoru Li-ion 1x20 V, šířka sečení 300 mm, struna 1,6 mm, poloautomatická, teleskopická rukojeť, nastavitelný úhel žací hlavy.

Teleskopické plotové nůžky (Fieldmann, FZN 70405-0)
Akumulátor Li-ion 1x20 V, délka střihu 430 mm, průměr střihu 16 mm, nastavitelný úhel střižné hlavy, teleskopická rukojeť max. +70 cm.

Vrtačka s funkcí příklepu (Fieldmann, FDUV 70105-0)
Typ akumulátoru Li-ion 1x20 V, volnoběžné otáčky: 0-360/0-1300 rpm, bezklíčové sklíčidlo + Quick stop systém, ergonomická rukojeť, pracovní LED světlo.

Ceny pro každého z 5 výherců 2. kola:

Rotační sekačka (Fieldmann, FZR 2046-E)
Příkon motoru 2 000 W, záběr sečení 43 cm, dělený koš (plast/textil) o objemu 50 l, doporučená plocha sečení 1 000 m, výškově nastavitelné madlo s možností úplného sklopení, hmotnost 15,4 kg.

Elektrická řetězová pila (Fieldmann, FZP 2005 E)
Příkon 2 000 W, rychloupínací systém lišty a řetězu, bezpečnostní brzda řetězu, automatická olejová pumpa, hmotnost 5,5 kg s lištou a řetězem.

Vysokotlaká myčka (Fieldmann, FDW 2002-E)
Napětí/kmitočet: 230 V ~ 50 Hz, příkon: 2 200 W, max. tlak: 165 barů, max. průtok: 450 l/h, přívodní kabel: 5 m, délka vysokotlaké hadice: 10 m, stříkací pistole s variabilní a turbo tryskou, přípojná nádobka na šampon, deklarovaná úroveň hluku: 99 dB(A).

Autor:

Podívejte se živě do útrob včelího úlu

  • Nejčtenější

Nůž do travní sekačky nabrousíte za pár minut, nemusí být ostrý jako nůž

Letní zahradní sezona končí, je proto třeba zahradní techniku pomalu připravovat na další sezonu. Týká se se to i nože...

Pohlreichovy první krůčky před kamerou jsou spojené s recepty na dresinky

Šéfkuchaře Zdeňka Pohlreicha si nešlo na televizních obrazovkách nevšimnout, když odstartovala první série Ano, šéfe!...

Když vařili street food v Brně Punčochář s Kašpárkem, všem tekly sliny

Na Zelném trhu to žije a místní street food nelze než závidět. Šéfkuchař Přemek Forejt to dobře ví, proto také pozval v...

Vepřové nikdy nezklame. Hvězdou je pomalu pečená plec i krkovice

Maso „z prasátka“ chutná skvěle jen tak upečené nebo v guláši, ale vy můžete překvapit své hosty třeba jeho trhanou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Itálie a smažená jídla vyřadily první dva adepty na titul Masterchefa

Jen co byla minulý týden konečně jasná finálová šestnáctka amatérských kuchařů letošního ročníku soutěže Masterchef...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

Zbourali staré hospodářské budovy a ze zahrady se otevřel výhled do údolí

Soutěž Zahrada na jihozápadním svahu má dnes nádherný výhled do údolí. „Ukázal se nám ovšem až poté, co jsme zbourali stará...

Venkovská zahrádka u chalupy má novou vysněnou pergolu utopenou v růžích

Soutěž Zahrada pana Miroslava a jeho ženy není velká. Pozemek, na němž stojí i chalupa, nemá ani tisíc metrů čtverečních,...

Čtenáře ve druhém kole nejvíc oslovila zahrada, jíž majitelé obětovali vše

Krásný ročník, napadne jistě každého, kdo se probírá letošními zahradami, jejichž příběhy a fotografie pyšní majitelé s...

ANKETA: Dejte hlas svým favoritům ve 2. kole soutěže Nejkrásnější zahrada

Soutěž Procházet fotogalerie zahrad zaslaných do soutěže Nejkrásnější zahrada, do níž se čtenáři iDNES.cz letos mohli zapojit...

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...