Zahradní altán je předělem mezi užitkovou částí zahrady s koutky pro děti a...

Zahradní altán je předělem mezi užitkovou částí zahrady s koutky pro děti a částí divokou, ponechanou louce a živočichům. | foto: archiv soutěže

Přírodní zahrada pár minut z centra města je rájem pro děti i divočinu

  • 16
Zahrada, která vypadá úplně normálně, nic vyumělkovaného, a kde je vám prostě dobře, aniž byste věděli proč. Taková na vás vykoukne z fotografií Michala Šulgana z Rožnova pod Radhoštěm, který ji v Beskydech buduje se svou rodinou. Společně ji také přihlásili do soutěže Nejkrásnější zahrada.

Našli byste ji 5 minut od centra Rožnova pod Radhoštěm a před 12 lety byla úplně zarostlá a divoká. „Byla opravdu zanedbaná. Zarostlá, všude nálety dřevin, rezavý a zničený skleník, vinná réva se pnula všude po stromech. V zadní části zahrady byly odpadky a válely se tam staré nefunkční spotřebiče,“ popisuje své první setkání se zahradou čtenář Michal, kterého tehdy tento pozemek moc nenadchl.

Jenže nezapřel absolventa oboru ekologie a ochrany krajiny a začal  pomalu pátrat, co tam roste a žije. A rozhodl se upravit ji tak, aby byla zelenou oázou pro rodinu, a přitom se maximálně zachovala její přirozená krása. „Aby byla plná divokých květin, domečků pro hmyz a čmeláky a různých valašských prvků, které do této oblasti patří,“ vysvětluje Michal.

A ze zanedbané zahrady se pro rodinu vyklubal doslova ráj na zemi, kde se už za rok objevily naše divoké orchideje, koberce kopretin i zvonků. „Její krásy se nemohu nabažit. Postupně jsem zde objevil silně i kriticky ohrožené druhy rostlin i živočichů: bradáček vejčitý, divokou orchidej naší přírody, pod kameny užovku hladkou, ještěrku živorodou i obecnou, spoustu hmyzu. Výzvě vytvořit spolu s manželkou z tohoto místa náš ráj nešlo odolat,“ vzpomíná na počátky budování zahrady.

Původní stav zahrady, kdy bylo nejprve nutné vykácet náletové dřeviny, postarat...
Pohled přes louku k altánu, který je přirozeným centrem zahrady po celou sezonu.

Vlevo počátky rekultivace pozemku (2009), vpravo dnešní podoba zahrady.

Nejprve musel vyklidit hromadu odpadků a rekultivovat zadní část zahrady. „Odstranil jsem postupně skleník, pokácel pár dřevin, některé stromy spadly vinou silných vichřic. Na řadu přišla motorová pila, postavili jsme nový dřevník a tam dřevo uložili,“ popisuje čtenář. Tehdy se do rodiny narodila dcera Terezka. „Najednou nám obrátila život vzhůru nohama, nikdy jsme však na zahradě s mojí ženou nepřestali pracovat.“

Soutěž: Vyhrajte pro svou zahradu nové pomocníky

Sepište příběh vaší zahrady, přidejte minimálně osm fotografií a spolu se svými údaji (a adresou na území České republiky) vložte nejpozději do 11. srpna 2021 (do 12:00 hodin) do soutěžního formuláře

Soutěž Nejkrásnější zahrada 2021 trvá od 3. května do 1. září, soutěžní...

Vybrané příspěvky zpracujeme, zveřejníme a zařadíme do jedné ze dvou soutěžních čtenářských anket. (Zde podrobná pravidla soutěže)

Naopak, byl to impulz. Zahradu si hrdý otec rozdělil na tři zóny. První část byla před domem, tam vybudovali skalku a záhon květin. Z další části zahrady se postupně stal dětský koutek, divoký koutek s loukou s orchidejemi, místo se tu našlo i pro vyvýšené zeleninové záhony. „Na hranici této části jsme postavili zahradní altán, za ním už začíná nejdivočejší část zahrady se spoustou lučních květin, jejíž rozmanitost je snad nekonečná,“ popisuje čtenář z Rožnova.

Manželé pak ještě na zahradu postupně  doplňovali kvetoucí trvalky i zahradní přírodní dekorace ve stylu valašských zahrad jako džbery, ošatky i další věci ze staré dřevěnice u babičky. Zahrada prý jako by díky tomu ožila a stala se  nepřehlédnutelnou.

A dozrál čas i na pěstování zeleniny. Rajčat, cuket, dýní, paprik. Přibyly nejen ovocné keře, rybízy i arónie, a narodil se syn Štěpán. „Za každé dítě jsem zasadil jeden strom. To už jsem byl na zahradu víc než hrdý a nacházel tu tiché a klidné místo k odpočinku i pro tvrdou práci se dřevem a kameny,“ vyznává se spokojený čtenář.

Čmelákům se tu také líbí.
Děti mají na zahradě co zkoumat, hmyzu je tu požehnaně.

Zahrada se proměňuje pořád. Přibyl spirálovitý záhon s bylinkami, které se zavěšené suší, začaly se tu sklízet divizny. „A čáp nám přinesl dalšího kluka, Petříka, zasadil jsem strom i za něj,“ uzavírá čtenář. S tím, že když se na zahradu dívá s odstupem času, je pořád co zlepšovat, ovšem vidět své tři děti bosky běhat po cestičkách na louce plné květin je nádhera, kterou nic na světě nenahradí.

Komerční sdělení
Výhry v soutěži Nejkrásnější zahrada 2021

Pro celkem deset výherců dvoukolové soutěže Nejkrásnější zahrada, kterou pořádá iDNES.cz se společností FAST ČR, je připraveno deset balíčků v celkové hodnotě sto tisíc korun. Každý z 10 výherců získá zahradní pomocníky značky Fieldmann.

Ceny pro každého z 5 výherců 1. kola:

Sekačka na trávu (Fieldmann, FZR 70335-A)
Typ akumulátoru Li-ion 2x20 V, bezuhlíkový motor, záběr sečení 33 cm, plastový sběrný koš 35 l s ukazatelem zaplnění, doporučená plocha sečení do 350 m2, doba nabíjení: 60 min (2 Ah), rychlonabíječka + 2 x 2Ah baterie součástí balení.

Strunová sekačka (Fieldmann, FZS 70105-0)
Typ akumulátoru Li-ion 1x20 V, šířka sečení 300 mm, struna 1,6 mm, poloautomatická, teleskopická rukojeť, nastavitelný úhel žací hlavy.

Teleskopické plotové nůžky (Fieldmann, FZN 70405-0)
Akumulátor Li-ion 1x20 V, délka střihu 430 mm, průměr střihu 16 mm, nastavitelný úhel střižné hlavy, teleskopická rukojeť max. +70 cm.

Vrtačka s funkcí příklepu (Fieldmann, FDUV 70105-0)
Typ akumulátoru Li-ion 1x20 V, volnoběžné otáčky: 0-360/0-1300 rpm, bezklíčové sklíčidlo + Quick stop systém, ergonomická rukojeť, pracovní LED světlo.

Ceny pro každého z 5 výherců 2. kola:

Rotační sekačka (Fieldmann, FZR 2046-E)
Příkon motoru 2 000 W, záběr sečení 43 cm, dělený koš (plast/textil) o objemu 50 l, doporučená plocha sečení 1 000 m, výškově nastavitelné madlo s možností úplného sklopení, hmotnost 15,4 kg.

Elektrická řetězová pila (Fieldmann, FZP 2005 E)
Příkon 2 000 W, rychloupínací systém lišty a řetězu, bezpečnostní brzda řetězu, automatická olejová pumpa, hmotnost 5,5 kg s lištou a řetězem.

Vysokotlaká myčka (Fieldmann, FDW 2002-E)
Napětí/kmitočet: 230 V ~ 50 Hz, příkon: 2 200 W, max. tlak: 165 barů, max. průtok: 450 l/h, přívodní kabel: 5 m, délka vysokotlaké hadice: 10 m, stříkací pistole s variabilní a turbo tryskou, přípojná nádobka na šampon, deklarovaná úroveň hluku: 99 dB(A).