Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 2. srpna 2021 Gustav

Díky koronaviru zvelebili zanedbanou zahradu a vyloupl se skvost

Soutěž   0:06
Mladý pár koupil před dvěma lety na východ od Prahy dům se zahradou, aby si tu postupně vybudoval zázemí pro plánovanou rodinu. Zahrada založená před sedmnácti lety prošla postupně rukama dvou majitelů a už nutně potřebovala vzkřísit. „V tom nám paradoxně pomohl koronavirus,“ píše čtenář Ondřej.

Dům se zahradou na východ od Prahy si mladý pár pořídil před dvěma lety, protože očekával rodinu. | foto: Archiv soutěže

„Historie této zahrady opravdu není nikterak dlouhá, byla založena zhruba před 17 lety, kdy byl vystavěn i dům. My ji jako poslední majitelé máme v péči vlastně druhým rokem,“ píše čtenář, který zelenou oázu v zástavbě dalších rodinných domů v nadmořské výšce 420 metrů přihlásil do soutěže Nejkrásnější zahrada. 

Přitom si je dobře vědom, že vlastně měli ohromné štěstí: „Zahrada byla navržena pečlivě, promyšleně a s citem, proto byla během uplynulých let pouze udržována nebo doplňována.“ I přesto se na ní několik let užívání podepsalo. Proto se mladý pár rozhodl ctít původní koncept zahrady, ale přece jen se pustil do řady úprav, aby opět vynikl její původní vzhled.

To byly plány Ondřeje a jeho partnerky v době, kdy očekávali rodinu. Jenže s narozením miminka přišel loni na jaře i koronavirus a vládní opatření. „Jako jedni z mála jsme asi tehdy byli za koronavirus vlastně ‚vděční‘, protože umožnil nám oběma být neustále doma a pracovat nejen na zahradě,“ popisuje čtenář období, které nelze s ničím srovnat. 

Zahradu se mladému páru podařilo zhruba za rok dát dohromady, takže už tu mají...
Přírodní jezírko přitahuje do zahrady mj. i divoké kachny.

Protože se zdálo, že se covidová situace nebude v dohledné době lepšit, rozhodli se věnovat veškerý volný čas zvelebování své nové zahrady, kde budou následující měsíce v podstatě nuceně přebývat. „Že z toho nakonec bude bez přestávky více než rok a čtvrt, jsme opravdu netušili.“ 

Mít najednou tolik času na svou zahradu, to je v podstatě sen. A zahrada s přírodním samočistícím jezírkem, zastíněným už příjemně vzrostou vrbou, díky intenzivní revitalizaci postupně odhalovala Ondřejově mladé rodině svá příjemná zákoutí a dobře ukryté poklady. Postupně také zjišťovali, jak je tu živo: klidnou zahradu s jezírkem například navštěvují divoké kachny.

Vyčištění pobřežní zóny jezírka odhalilo oblázky.
V jezírku se daří koi kaprům.

Kolem jezírka, v němž také žije několik desítek množících se koi kaprů, noví majitelé vybudovali relaxační místo s houpačkami a místem k sezení. S výhledem na mladé břízky, které příjemně dotvářejí původně zamýšlený přírodní vzhled zahrady. Na vše tu dohlíží ručně vyřezávaný vodník. 

Soutěž: Vyhrajte pro svou zahradu nové pomocníky

Sepište příběh vaší zahrady, přidejte minimálně osm fotografií a spolu se svými údaji (a adresou na území České republiky) vložte nejpozději do 11. srpna 2021 (do 12:00 hodin) do soutěžního formuláře

Soutěž Nejkrásnější zahrada 2021 trvá od 3. května  do 1. září, soutěžní...

Vybrané příspěvky zpracujeme, zveřejníme a zařadíme do jedné ze dvou soutěžních čtenářských anket. (Zde podrobná pravidla soutěže)

Přední část zahrady, orientovaná na západ, je osázena ovocnými i okrasnými stromy a keři. Našli byste tu mj. muchovník, angrešty, rybízy, slivoň, jahody i zimolez, vinnou révu i broskve. Velmi dobře se tu prý daří i lesním jahodám a medvědímu česneku. Na druhé straně zahrady jsou pro změnu ostružiníky a jabloně. 

Zahrada má i skalku, která je v podstatě citlivě vybudovaným přechodem mezi mírně vyvýšenou terasou a zahradou. Díky kvetoucím skalničkám i trvalkám dělá spoustu radosti napohled a současně je i zdrojem bylinek do kuchyně. Aby tam nechyběly vitaminy, pěstuje si rodina i nějakou zeleninu v malém pařeništi. 

Nechybí pařník, kde si mladá rodina pěstuje alespoň trochu čerstvých vitaminů.
Nechybí pařník, kde si mladá rodina pěstuje alespoň trochu čerstvých vitaminů.

Kuchyni doplňuje i malý pařník, který je zdrojem vitaminů pro celou rodinu. Zbytek zahrady sleduje ještě několik ručně vyřezávaných soch, které dělají společnost již zmíněnému vodníkovi. Zvláštností zahrady je též využití starých železničních pražců, které lemují část zahrady. 

„Práce je na zahradě stále dost. Momentálně se především snažíme zbavit záhony všudypřítomného plevele, zvelebujeme trávník, staráme se o keře i stromy,“ popisuje Ondřej. S tím, že například během úprav v přední části zahrady objevili obrubník ze žulových kamenů, zcela zarostlý trávou. Po vyčištění teď žula trávníku krásně vymezuje hranice. Dřevinám na zahradě pak dopřáli ozdravný sestřih a dostatek prostoru, které během posledních let postupně obsazoval plevel, nebo dokonce náletové dřeviny. 

Na zahradě nechybí okrasné ani ovocné stromy.

Mladí vyčistili i bezprostřední okolí jezírka, zarostlé náletovými dřevinami a hustou trávou s kupkami mravenišť. „Poté se ukázala pobřežní zóna s oblázky kolem celého jezírka, která prostě během minulých let jen zarostla a zpustla,“ popisují nadšeně téměř novopečení majitelé zeleného pokladu. 

„Ačkoliv zahradu nevlastníme nikterak dlouho, povedlo se nám ji snad dostat zpět do stavu, ve kterém byla před několika lety,“ věří mladý muž. A současně doufá, že pro celou rodinu bude zahrada s přírodním jezírkem i nadále klidnou oázou. 

Komerční sdělení
Výhry v soutěži Nejkrásnější zahrada 2021

Pro celkem deset výherců dvoukolové soutěže Nejkrásnější zahrada, kterou pořádá iDNES.cz se společností FAST ČR, je připraveno deset balíčků v celkové hodnotě sto tisíc korun. Každý z 10 výherců získá zahradní pomocníky značky Fieldmann.

Ceny pro každého z 5 výherců 1. kola:

Sekačka na trávu (Fieldmann, FZR 70335-A)
Typ akumulátoru Li-ion 2x20 V, bezuhlíkový motor, záběr sečení 33 cm, plastový sběrný koš 35 l s ukazatelem zaplnění, doporučená plocha sečení do 350 m2, doba nabíjení: 60 min (2 Ah), rychlonabíječka + 2 x 2Ah baterie součástí balení.

Strunová sekačka (Fieldmann, FZS 70105-0)
Typ akumulátoru Li-ion 1x20 V, šířka sečení 300 mm, struna 1,6 mm, poloautomatická, teleskopická rukojeť, nastavitelný úhel žací hlavy.

Teleskopické plotové nůžky (Fieldmann, FZN 70405-0)
Akumulátor Li-ion 1x20 V, délka střihu 430 mm, průměr střihu 16 mm, nastavitelný úhel střižné hlavy, teleskopická rukojeť max. +70 cm.

Vrtačka s funkcí příklepu (Fieldmann, FDUV 70105-0)
Typ akumulátoru Li-ion 1x20 V, volnoběžné otáčky: 0-360/0-1300 rpm, bezklíčové sklíčidlo + Quick stop systém, ergonomická rukojeť, pracovní LED světlo.

Ceny pro každého z 5 výherců 2. kola:

Rotační sekačka (Fieldmann, FZR 2046-E)
Příkon motoru 2 000 W, záběr sečení 43 cm, dělený koš (plast/textil) o objemu 50 l, doporučená plocha sečení 1 000 m, výškově nastavitelné madlo s možností úplného sklopení, hmotnost 15,4 kg.

Elektrická řetězová pila (Fieldmann, FZP 2005 E)
Příkon 2 000 W, rychloupínací systém lišty a řetězu, bezpečnostní brzda řetězu, automatická olejová pumpa, hmotnost 5,5 kg s lištou a řetězem.

Vysokotlaká myčka (Fieldmann, FDW 2002-E)
Napětí/kmitočet: 230 V ~ 50 Hz, příkon: 2 200 W, max. tlak: 165 barů, max. průtok: 450 l/h, přívodní kabel: 5 m, délka vysokotlaké hadice: 10 m, stříkací pistole s variabilní a turbo tryskou, přípojná nádobka na šampon, deklarovaná úroveň hluku: 99 dB(A).

Autor:

Sledujte krmítko v americkém Ohiu živě

  • Nejčtenější

Filmaři natočili první létající velké bílé žraloky u Nového Zélandu

Fenoménem létajících velkých bílých žraloků proslula hlavně oblast kolem jižního pobřeží Jihoafrické republiky. Když se...

Štěňata za každou cenu. Veterinář popsal smutné následky covidové poptávky

Poptávka po štěňatech během lockdownu neuvěřitelně vzrostla po celé Evropě, což zvedlo nejen cenu zvířat, ale také...

Deset let budují zahradu u staré usedlosti, ač se neradi hrabou v hlíně

Soutěž Původně chtěli chatičku někde u vody, nakonec se jim zalíbilo u vodní nádrže napájející Prahu. Akorát místo chatky...

Jak postupovat při udržování vody v bazénu. Lidé tápou, ukázala poradna

Několik dní jste měli možnost posílat odborníkovi na stavbu a údržbu bazénů své problémy, se kterými se potkáváte při...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Češi zkoušejí vyrobit umělé maso. Chtějí, aby stálo stokorunu za kilo

Do výzkumu výroby kvalitního a přitom pokud možno co nejlevnějšího umělého masa jsou ve světě investovány stovky...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Vytvořte si na zahradě vlastní parfumerii. Jak se obklopit letními vůněmi?

Premium Mnohé rostliny teď pro nás mají přichystaný speciální dárek: hýčkají nás intenzivními vůněmi květů a lákají tak k...

Pro osvětlení zahrady vítězí bezpečné nízké napětí nebo solární lampy

Přes den na zahradě vynikne každý detail, večer se z ní však stane pouze temné bludiště. Řešením je zahradu osvětlit....

Sama s dětmi proměnila tmavý dvorek v zahrádku, místo je i na zeleninu

Soutěž Za svou oázu odpočinku považuje malou, spíše okrasnou městskou zahrádku čtenářka z Hodonína, přestože jí vzala čtyři...

Když buduje zahradu mineralog a ajťák, nechybí štěrkoviště a osvětlení

Soutěž Historie zahrady ve vesničce u Milevska se prý začala psát už někdy ve středověku, kdysi totiž patřila ke starobylému...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...

Teď už se nestává, že bych si místo peněz odvezl auto, říká podnikatel

Táta Ivo byl původně horníkem, syn stejného jména automechanikem. Hned po revoluci skočili rovnýma nohama do podnikání...

Dubrovník se konečně připojil ke zbytku země, most se vyhýbá Bosně

Připevněním posledního segmentu budovaného mostu na poloostrov Pelješac se ve čtvrtek spojila dosud oddělená oblast...

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...