Náprstník a hvozdík bradatý jsou typické rostliny venkovských zahrad.

Náprstník a hvozdík bradatý jsou typické rostliny venkovských zahrad. | foto: Archiv soutěže

Na rumišti vybudovali venkovskou přírodní zahradu, kam je kdokoli zván

  • 18
„Příběh zahrady nazvané ´U Konipáska´ se začal psát před čtyřmi lety, kdy nás hledání chalupy zavedlo do malé vesnice kousek od Klatov. Tehdy jsme poprvé vstoupili na pozemek a úchvatný výhled do okolí nás přesvědčil, že jsme našli to pravé místo,“ napsala ke svému soutěžnímu příspěvku čtenářka Alena.

Pohled na zahradu už tak radostný nebyl. Navážky suti, staré palety, hromady kamení. A k tomu velmi jílovitá půda. Dnes už se tomu skoro nechce věřit: babičkovská zahrada kvete celoročně, i v nejstudenější zimě ji zdobí květy čemeřic, dává ochranu a jídlo ptákům, ještěrkám, žábám i slepýšům, krmí hmyz. A hlavně majitelům poskytuje radost a nějaké to sousto na talíř.

Styl zahrady se odvinul od domu, ke kterému patří. Stará chalupa, kde není snad ani jeden pravý úhel, chce zahradu venkovskou. 

Jedno z posezení. Na stinném místě, hned vedle rozkvetlé loučky.

Soutěž: Nafoťte svou zahradu

SOUTĚŽ: Nejkrásnější zahrada

Chcete se také pochlubit svou zahradou, soutěžit o praktické pomocníky a zajímá vás, co by vám poradil zahradní architekt z atelieru Flera? Přečtěte si veškeré informace k soutěži

a pošlete snímky a příběh své zahrady přes soutěžní formulář.

„Ovocné stromy, které už tu při našem příchodu byly, jsme doplnili o další, přidali ovocné i okrasné keře a vytvořili trvalkové záhony s cibulovinami i letničkové loučky,“ píše čtenářka. 

Na zahradě tu dnes mají pět různých posezení a poležení, aby si mohli tu krásu zaslouženě vychutnat a občas si i odpočinout. 

Štěstí bylo, že tu už během prvního roku hospodaření přišli na to, že jim je blízký přírodní způsob zahradničení: „Půdu vylepšujeme vlastním kompostem, na hnojení i postřiky připravujeme jíchu a při pěstování zeleniny se inspirujeme permakulturními postupy.“ Není se tedy čemu divit, že loni získala zahrada U Konipáska certifikát Přírodní zahrada. 

Cestu k zadní bráně, za kterou jsou už jen pole, lemují na jaře orlíčky, v létě pak barevnost dodávají sasanky.

Na této zahradě se také citlivě hospodaří s vodou. „Studniční vodu používáme na provoz domu, proto se zahrada musí spokojit s tím, co naprší a co nasbíráme do barelů na dešťovku. Ale ani v těch nejparnějších létech zahrada neschází, všechny výsadby jsou dostatečně husté, aby si rostliny držely příhodné klima, stromy a keře podsazujeme kakosty a tam, kde není porost zapojený, například u zeleniny, mulčujeme posekanou trávou.“ 

Víkend otevřených zahrad 6. - 7. června 2020

Letos si můžete v rámci tohoto projektu (viz článek o předchozím ročníku) prohlédnout 162 zahrad po celé republice (jejich kompletní interaktivní přehled najdete zde). Soutěžní zahradu U Konipáska si lze prohlédnout už od pátku.

Živočichové zde mají o vodu také postaráno. Po zahradě jim tu rozmístili hned několik pítek a vytvořili pro ně i provizorní jezírko. 

Myšlenku přírodně vedené venkovské zahrádky majitelé velmi rádi sdílí na facebookovém profilu Zahrada U Konipáska, letos se navíc účastní i Víkendu otevřených zahrad, takže si jejich zahradu můžete prohlédnout nejen v naší fotogalerii, ale i na vlastní oči. Jste srdečně zváni.

Jak ji vidí zahradní architekt Ferdinand Leffler?

„Díky za tuhle zahradu do našeho seriálu! Zahrada U Konipáska mě okouzlila. Ze zaslaných fotek je patrné, že o její podobě majitelé přemýšlejí s citem a láskou. Naslouchají zkušenostem lidí, kteří se přírodním zahradám a ekologicky vyváženým výsadbám věnují. Jistě, pro mnohé může tato zahrada působit moc divoce nebo neorganizovaně. I já osobně bych si dovedl představit pár detailů typu: cestičky mezi záhony, nášlapy nebo například obalení paletových příbytků doprovodnou zelení, což by mohlo pomoci k větší organizovanosti onoho skvostného chaosu. Na druhou stranu ale vím, že v takto ´srdcem´ plánovaných zahradách se moc dobře žije. Nemohu zapomenout pochválit také skvělou práci s uměním. Tohle ledabylé, ale přitom v kontextu proporce prostoru velmi vkusné ´pohození´ sochy mě baví. Přeji mnoho radosti a ať vám tam ty louky návštěvníci v rámci Víkendu otevřených zahrad nesešlapou. Myslím, že jich nebude málo.“
Ferdinand

Komerční sdělení
Výhry v soutěži Nejkrásnější zahrada 2020

Pro celkem deset výherců dvoukolové soutěže Nejkrásnější zahrada, kterou pořádá iDNES.cz se společností FAST ČR, je připraveno deset balíčků v celkové hodnotě sto tisíc korun. Každý z 10 výherců získá zahradní pomocníky značky Fieldmann.

V 1. kole soutěže každý z 5 výherců získá:

Elektrické nůžky na živý plot (Fieldmann, FZN 2305E)
Střih větví do průměru 16 mm, příkon 550 W, lišta 460 mm, bezpečnostní spínač

Vysokotlakou myčku (Fieldmann, FDW 202201)
Max. tlak 165 bar, průtok 450 l/h, velká pojezdová kolečka, navíjecí buben hadice

Elektrickou rotační sekačku (Fieldmann, FZR 2035E)
Motor 1600 W, záběr 38 cm, centrální nastavení výšky sečení do 5 poloh, 45l sběrný koš se signalizací zaplnění, sklopné madlo, ideální na trávníky do 800 m2

 

Ve 2. kole soutěže každý z 5 výherců získá:

Benzinovou motorovou pilu (Fieldmann, FZP 5016B)
Motor 50 cm3/1,7 kW, lišta Oregon 405 mm, řetěz Oregon, japonský karburátor Walbro

Elektrický vyžínač (Fieldmann, FZS 2050E)
Elektromotor 1400 W, záběr sečení 42 cm, dělitelná hřídel, hmotnost 6 kg

Víceúčelový vysavač (Fieldmann, FDU 201432)
Motor 1400 W, mokré i suché vysávání, kovová nádoba 30 l

Gumicuky 8 ks (Fieldmann, FDAG 1001)
Délka 20 až 120 cm, tloušťka 8 mm