Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 17. září 2021 Naděžda

Přívětivá Zahrada u malíře vznikala intuitivně, je zaslouženě ukázková

Soutěž   18:20
Dům se zahradou koupil mladý pár na podzim roku 2004. „Nemovitost leží v místech bývalého panského dvora v Myslovicích u Klatov, který kdysi patřil k Obyteckému panství,“ píše ve svém příspěvku do soutěže Nejkrásnější zahrada paní Věra. Vybudovala přírodní zahradu, kde je dobře i dětem a zvířatům.

Ukázková přírodní Zahrada u malíře, kterou lze po domluvě s majiteli navštívit. | foto: Archiv soutěže

Panský dvůr původně tvořily hlavně hospodářské budovy a řemeslné dílny, postupem doby došlo k přestavbě několika budov na rodinné domy a z okolních pozemků vznikaly zahrady. 

Když poprvé přišli budoucí manželé na prohlídku starého domu, deset let už v něm nikdo nebydlel, pouze myši, pavouci a na půdě kuna. Zato v zahradě to prý opravdu žilo. „O pozemek se nikdo nestaral, tak si příroda brala zpět, co jí patřilo,“ vzpomíná paní Věra. 

Když jsme místo poprvé navštívili, na konec pozemku jsme neviděli. Bylo jim prostě řečeno, že „končí tam, kde vyčnívá koruna velkého ořešáku.“ Dojít se tam nedalo, jen podle půdorysu věděli, jaký má pozemek tvar, a že má přes tisíc metrů čtverečních. 

Dlouhé roky pak trvala téměř nekonečná rekonstrukce domu, přesto se paní domu snažila zvelebovat alespoň předzahrádku, tedy místo, kam nebylo možné složit stavební materiál. 

„Pocházím z vesnice, kde jsem vyrůstala v zahradě mé babičky. Její zahrada kvetla, voněla, bzučela a měnila se s ročním obdobím. A tak jsem i já tvořila zahradu formou bujně kvetoucího chaosu. Živý plot z tújí, betonové obrubníky a stříhané jehličnany vůbec nepřicházely v úvahu,“ píše čtenářka.

Dům majitelé přestavují už roky, zahradě se intenzivně věnují poslední čtyři.

Když se před pár lety dočetla o přírodních zahradách a jejich certifikaci, zjistila, že i ta jejich splňuje všechna kritéria. Na podzim roku 2016 tak získali základní certifikát, od roku 2018 mají plaketu Ukázková přírodní zahrada. „Dala jsem jí jméno Zahrada u malíře, podle malíře Františka Bureše, který se v našem domě v r. 1916 narodil a který celý život maloval dekorace v Národním divadle,“ vysvětluje paní Věra, jak přišla zahrada ke svému pojmenování. 

Zahrada získala své jméno na počest malíře Františka Bureše.

Dnes návštěvám na své zahradě mimo jiné vysvětluje, jak jsou divoké kouty v zahradě důležité, a že není nutné vše pečlivě uklízet. Přírodní zahrady se totiž snaží nahradit prostředí volně žijícím živočichům, kterým vlivem intenzivního hospodaření ve volné krajině prostor k životu ubývá. „Proto vytváříme různé typy míst, kde dokáže přežívat hmyz, ptáci i další tvorové. A práce s dešťovou vodou či hospodaření bez chemie jsou na našem pozemku ku samozřejmostí.“ 

Letošní soutěž Nejkrásnější zahrada vrcholí

Velice děkujeme za veškeré příspěvky zaslané do uzávěrky soutěže, tedy do středy 12. srpna. Další vybrané zahrady postupně zveřejníme, od středy 26. srpna pak budete mít možnost hlasovat ve čtenářské anketě pro ty, které vás nejvíce zaujaly. (Viz informace k soutěži.)

Kromě divokých zvířat ovšem na této přírodní zahradě žijí i ta domácí: pes, kočky či volně běhající drůbež, což se samozřejmě podepisuje na stavu výsadeb. „Při zakládání záhonů musím mezi jednotlivé rostliny dávat kameny, abych zvířatům znepříjemnila pohyb v těchto místech. Nejedná se tedy o skalky, ale o ryze praktickou věc, a to včetně patníků pro našeho psa. Kameny časem zarostou a nejsou tolik vidět,“ odhaluje své triky budovatelka zahrady.

S manželem navíc rádi recyklují staré věci i materiál, který zbyl z rekonstrukce domu, takže třeba vybouráním staticky narušených zdí bývalé stodoly získali obrovskou hromadu kamenů, ze kterých paní Věra staví suché zídky všude, kde to jde. Zahrada je totiž takovým malým údolím, takže terén dal přirozeně vzniknout několika menším terasám. 

Stromy dávají příjemný stín, bylinné patro krásně kvete.
Domeček pro děti. I včelky samotářky.

Pán domu zase dělá vše ze dřeva a v mnoha případech využil dřevo palivové, které by jinak skončilo v kotli. Místo toho je z něj například část plotu, dětský domeček kde bydlí i včelky samotářky, z trámů starého stropu ložnice je zase  udělaný hmyzí domek a podobně.  

Na zvelebení zadní části zahrady majitelé pracují intenzivně poslední čtyři roky, tedy od doby, kdy byla dokončena největší část rekonstrukce domu. „Zbývá ještě hodně práce, hlavně v části u domu, kde chybí terasa a schody u dveří. Časem bych ještě chtěla vytvořit různá zákoutí tak, aby zahradu nebylo možné jen tak přehlédnout a působila víc tajemně. Lákala by tak návštěvníky jít dál a zjišťovat, co je ´za rohem´,“ má spoustu dalších plánů paní Věra.

Jak to vidí krajinářská architektka Jana Pyšková:

„Jsou místa, odkud se vám nechce odejít. A přesně taková je tato zahrada v Myslovicích. Jsou tam věci přirozené, a přitom tak vzácné: zahrada, která plynule navazuje na dům a posiluje krajinný ráz obce. Podporuje biodiverzitu, zadržuje vodu v porostech, nádržích a dešťovém záhonu. Cenná a velmi soudobá je i recyklace všech materiálů, na zahradě a v domě nalezených; nebo z okolí, čímž majitelé také pomáhají chránit planetu. To vše je hodnocení věcné, trochu neosobní, ale pro většinu čtenářů to jistě jsou důležité aspekty.“

Užitková část zahrady za malebným plůtkem.
Dokonce i trampolína se dá do přírodní zahrady zasadit tak, aby příliš...

„Pokud se na zahradu U malíře podíváme méně exaktně, věřte že není samozřejmé, aby nějaké místo získalo plaketu Přírodní zahrada. Hodnocení je docela přísné. A pokud vyjádřím svůj osobní respekt zcela subjektivně: zahrada je nesmírně harmonická a jednoduše řečeno krásná. 

Majitelům se daří udržet rovnováhu mezi užitkem a krásou důmyslnými, vtipnými a přitom nenásilnými opatřeními: koho by třeba napadlo komplikovat zvířatům průchod kameny místo instalace viditelných překážek? Zahrada tak žije v souladu s domácími i divoce žijícími zvířaty bez negativních projevů.

Výsadby jsou krásně komponované, i když někdy možná vznikly náhodně. Zahradní domky či skleník v užitkové zahradě s nízkým plůtkem působí jako rafinované doplňky, ale jsou to funkční stavby. Trampolína neruší; a kdyby se jednoho dne odstěhovala, zůstane po ní pěkná kruhová kamenná terasa. Zahrada přináší víc, než lze doma spotřebovat, a tak majitelka vyrábí mýdla, bylinkové směsi, sirupy…

A máme štěstí – je možné se po dohodě na zahradu podívat, strávit tam krásné chvíle ve stínu stromů nebo za deště pozorovat, jak opravdu funguje dešťový záhon a doma si jej pak založit. Sama už přemýšlím, kdy tam vyrazím...“

Komerční sdělení
Výhry v soutěži Nejkrásnější zahrada 2020

Pro celkem deset výherců dvoukolové soutěže Nejkrásnější zahrada, kterou pořádá iDNES.cz se společností FAST ČR, je připraveno deset balíčků v celkové hodnotě sto tisíc korun. Každý z 10 výherců získá zahradní pomocníky značky Fieldmann.

V 1. kole soutěže každý z 5 výherců získá:

Elektrické nůžky na živý plot (Fieldmann, FZN 2305E)
Střih větví do průměru 16 mm, příkon 550 W, lišta 460 mm, bezpečnostní spínač

Vysokotlakou myčku (Fieldmann, FDW 202201)
Max. tlak 165 bar, průtok 450 l/h, velká pojezdová kolečka, navíjecí buben hadice

Elektrickou rotační sekačku (Fieldmann, FZR 2035E)
Motor 1600 W, záběr 38 cm, centrální nastavení výšky sečení do 5 poloh, 45l sběrný koš se signalizací zaplnění, sklopné madlo, ideální na trávníky do 800 m2

 

Ve 2. kole soutěže každý z 5 výherců získá:

Benzinovou motorovou pilu (Fieldmann, FZP 5016B)
Motor 50 cm3/1,7 kW, lišta Oregon 405 mm, řetěz Oregon, japonský karburátor Walbro

Elektrický vyžínač (Fieldmann, FZS 2050E)
Elektromotor 1400 W, záběr sečení 42 cm, dělitelná hřídel, hmotnost 6 kg

Víceúčelový vysavač (Fieldmann, FDU 201432)
Motor 1400 W, mokré i suché vysávání, kovová nádoba 30 l

Gumicuky 8 ks (Fieldmann, FDAG 1001)
Délka 20 až 120 cm, tloušťka 8 mm

Autor:

Hroši v ZOO Dvůr Králové

Sledujte online přenos z unikátní expozice hrochů v ZOO Dvůr Králové. V největší expozici ve střední Evropě žije 6 hrochů - samec, dvě samice a tři mládata.

Další zajímavé nekonečné přenosy najdete na Slow TV iDNES.

Podívejte se živě do útrob včelího úlu

  • Nejčtenější

Pořád mě někdo zachraňuje, když vidí staršího muže na zemi, říká mykolog

Statistiky tvrdí, že průměrná česká rodina sesbírá za rok až šest kilogramů hub. Patříme k nejvášnivějším...

Modelové kolejiště roste v podkroví přes dvacet let, z tvaru L už je U

Pro Jaroslava Navrátila z Vrčeně na Plzeňsku jsou vlaky celoživotní láskou. Přes dvacet let vytváří v podkroví svého...

Nechte ho „levitovat“. Užitečné rady a tipy, jak zazimovat elektrokolo

Premium Koupili jste si letos elektrokolo a nevíte, jak se o něj správně postarat, až ho budete za pár týdnů ukládat k zimnímu...

Soutěžící prověřila česká klasika. Masterchef musí povýšit i svíčkovou

Masterchef Česko 2021 tento týden na televizních obrazovkách rozlouskl složení finálové šestnáctky amatérských kuchařů,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Když chystají Punčochář s Forejtem menu ze pstruha a květáku, je to koncert

Roadshow Souboj na talíři se díky Radkovi Kašpárkovi pro jedno natáčení nastěhovala na Červenou Lhotu, kde vaří David...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Na zahradě chtějí hlavně žít, tak ji proměnili v obývák. Skleník schovali

Soutěž „Vždy jsme si mysleli, že budeme bydlet v bytě a budeme takoví ti víkendoví chalupáři. Jenže pak jsme se s manželem...

ANKETA: Dejte hlas svým favoritům ve 2. kole soutěže Nejkrásnější zahrada

Soutěž Procházet fotogalerie zahrad zaslaných do soutěže Nejkrásnější zahrada, do níž se čtenáři iDNES.cz letos mohli zapojit...

Zahrádka v kolonii, tak akorát pro dva důchodce. Založená v devadesátkách

Soutěž „Svou zahrádku rodiče zakládali v devadesátých letech v nově vznikající zahrádkářské kolonii,“ vypráví paní Marie z...

Venkovská zahrádka u chalupy má novou vysněnou pergolu utopenou v růžích

Soutěž Zahrada pana Miroslava a jeho ženy není velká. Pozemek, na němž stojí i chalupa, nemá ani tisíc metrů čtverečních,...

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Klamala ministry, investory i sebe sama. Srdcová královna byznysu čelí soudu

Ve Spojených státech začal soud s Elizabeth Holmesovou. Vkládali do ní naději bývalí američtí ministři i ostřílení...