Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 24. března 2023 Gabriel

Zahrada respektující okolní krajinu jim víc energie dává, než potřebuje

Soutěž   0:07
Do novostavby vysněného domu se paní Jitka s rodinou nastěhovala před osmi lety. Tehdy svou pozornost všichni upínali hlavně k bydlení, zahradě a okolí domu se věnovali až později. Zato se vzácným respektem k okolní krajině.
Pozemek je svažitý a leží na samé hranici lesa. Díky tomu má rodina nádherný...

Pozemek je svažitý a leží na samé hranici lesa. Díky tomu má rodina nádherný výhled do kraje a záda jim hlídá les. | foto: Archiv soutěže

Zahrada na okraji Prachatic, v lokalitě U Lipového dvora, přímo sousedí s lesy a loukami, proto se paní domu rozhodla zachovat na pozemku přírodní styl a nevysazovat druhy rostlin, které na toto místo přirozeně nepatří. 

Je si vědoma, že ne vždy se daří tento záměr zcela naplňovat. „Jde o případy, kdy mi přátelé, známí nebo návštěvy donesou jako dárek květinu, keřík či strom. V takovém případě mi pak vysazená rostlina hlavně připomíná dárce a vyvolává vzpomínku na něj, i když třeba zcela nerespektuje moje předsevzetí. Jde ale jen o výjimečné případy,“ vysvětluje až omluvně čtenářka, která svou nádhernou zahradu přihlásila do soutěže Nejkrásnější zahrada.  

Do budoucna by se měla zelenat i rovná střecha rodinného domu, takže bude dům s dřevěnou fasádou opticky splývat s okolím. Pohledový beton nechávají porůstat popínavkami už teď, zálivku zajišťuje dešťová voda. 

Svažitou zahradu paní Jitky lze rozdělit do několika částí. Severní hranici pozemku tvoří kamenná zídka porostlá netřesky a jinými suchomilnými rostlinami. Pod ní se rozkládá malý ovocný sad s vysázenými švestkami, jabloněmi či ořešákem, za nějaký čas by měl být pro rodinu zdrojem ovoce.

Na jihovýchodě pozemku rodina uměle vytvořila val, který při přívalových deštích zabraňuje vtékání vody z lesa do zahrady. Osázeli ho černými bezy, hlohy, maliníky, ostružiníky, střemchou či trnkami, tedy vesměs keři rostoucími v bezprostředním okolí. Vytvořili tak živý plot z planých keřů, který doplnili o rakytník řešetlákovitý či aronii. Pokosenou trávou pak val mulčují. 

V dolní čtvrtině sadu se pak nachází mokřad, který zásobuje vodou lesní studánka. A pod ním rostou dvě lípy. „Na jaře okraj mokřadu lemují kvetoucí blatouchy či kosatce, daří se tu i orobinci a ropuchám a užovkám. Letos jsem vlhkomilnou floru obohatila o vachtu třílistou a puškvorec,“ popisuje paní Jitka. 

Jak to vidí krajinářská architektka Jana Pyšková:

„Paní Jitka a její rodina dobře ví, v čem spočívá hodnota jejich domova. Krajina Prachaticka je překrásná a oni do ní svůj domov citlivě vložili: dům propojili zahradou s okolní krajinou. Přechod pomocí zdí s průhledy a průlezy je spíše symbolický, nejde o žádné masivní zdi a neprůhledné ploty, což je častou bolestí českých zahrad.“

Zahradu odděluje od lesa jen kamenná zídka, takže na něj příjemně a přirozeně...
Přímo v kamenné zídce je zabudované příjemné posezení s výhledem do kraje.

„Snad jen zídku s dřevěnou lavičkou pod stromem bych doporučila v klidnějším období roku přeskládat, aby byla stabilnější. Podle fotografie se zdá, že by časem mohla trošku povolovat. Místo na ni je ovšem vybráno skvěle. 

Sečení a nesečení porostů je také skvělé, pro všechny čtenáře snad jen symbolicky připomenu, že i louku je potřeba sekat aspoň jedenkrát do roka, jinak by převládly bujné trávy a přestala by kvést. 

Nadchnul mě val osázený keři: nejenže chrání zahradu před přívaly, ale také funguje jako houba, která do sebe nasákne životadárnou vodu, a pak ji zvolna uvolňuje. No a mokřad? To je paráda! Jen je potřeba hlídat orobinec, umí zaplevelit celou zahradu. 

Výborně vymyšlený program zahrady a větší ucelené partie jsou i moc chytrým řešením – vše se snáz udržuje. Jen fungující zahrada je krásná a přináší radost, i když vždy je co vylepšovat, dotvářet, doplňovat. Tak ať se to rodině paní Jitky i nadále daří.“

Pod sadem, v těsné blízkosti domu, je založený bylinkový záhon kombinovaný s kvetoucími trvalkami. „Jahody zahradní zlikvidovaly srnky, naše pravidelné  návštěvnice, takže sbíráme jen jahody lesní,“ konstatuje paní domu. 

Zahradní jahody u domu okousaly srnky, takže rodina sbírá jen jahody lesní, ale...
Bylinkový záhon kombinovaný s trvalkami dělá paní domu obrovskou radost.

V těsné blízkosti domu je založen bylinkový záhon kombinovaný s trvalkami.

Cestičky mezi záhony jsou tu jednoduše vysypány mulčovací směsí. Zahrádka je koncipována tak, že nevyžaduje zvláštní péči. „Přirozeným výběrem tu přežívají takové druhy, kterým poloha vyhovuje. Zcela jednoznačně nám dávají voňavé bylinkové porosty mnohem více energie než já jim,“ má jasno paní Jitka, která s přírodou rozhodně nebojuje, ale vychází jí vstříc. 

Soutěž: Nafoťte svou zahradu

Chcete se také pochlubit svou zahradou, soutěžit o praktické pomocníky a zajímá vás, co by vám poradil zahradní architekt? Přečtěte si veškeré informace k soutěži a pošlete snímky a příběh své zahrady do středy 12. srpna 2020 (do 12:00) přes soutěžní formulář.

Těsně pod domem rodina zatravněnou plochu seká podle potřeby, spodní polovinu nechávají jako přirozenou louku, tu téměř nesekají. Dolní svažitou část pozemku pak tvoří divoký porost, hromady kamenů a dříví, dokonce tam mají noru divocí králíci. Hranici pozemku se sousední parcelou tvoří habrový plot, příjezdovou cestu na severní straně domu lemuje divoká louka se slézy, vlčím bobem mnoholistým, jestřábníky, pampeliškami... 

Jako symboly místa rodina vnímá „ochránce“ dub a „matku“ lípu, právě po těch byla zdejší lokalita pojmenována. „ Nedávno jsem se na botanické vycházce s panem Jiřím Sádlem dozvěděla, že dub a lípa byly původně naše národní stromy. Takže zcela bezděky byla naše volba správná,“ píše čtenářka. 

Pohledový beton na domě by také měla přikrýt zeleň, která už se pomalu začíná šplhat nahoru. Za nějaký čas tak dům se zahradou krásně splyne.

Na kraji lesa byste na této zahradě ještě našli dřevěné bedny na bioodpad, ke kterým letos přibyl i kompostér. Tam paní Jitka zkusmo vysela semínka dýní hokkaido a už se zdá, že úspěšně porostou. „Naším cílem je, abychom se my, naši přátelé a případné návštěvy cítili v zahradě příjemně. A aby zahrada přinášela po celý rok radost a užitek odpovídající péči, kterou jí je naše rodina ochotna věnovat,“ uzavírá zodpovědná majitelka této přírodní zahrady.

Komerční sdělení
Výhry v soutěži Nejkrásnější zahrada 2020

Pro celkem deset výherců dvoukolové soutěže Nejkrásnější zahrada, kterou pořádá iDNES.cz se společností FAST ČR, je připraveno deset balíčků v celkové hodnotě sto tisíc korun. Každý z 10 výherců získá zahradní pomocníky značky Fieldmann.

V 1. kole soutěže každý z 5 výherců získá:

Elektrické nůžky na živý plot (Fieldmann, FZN 2305E)
Střih větví do průměru 16 mm, příkon 550 W, lišta 460 mm, bezpečnostní spínač

Vysokotlakou myčku (Fieldmann, FDW 202201)
Max. tlak 165 bar, průtok 450 l/h, velká pojezdová kolečka, navíjecí buben hadice

Elektrickou rotační sekačku (Fieldmann, FZR 2035E)
Motor 1600 W, záběr 38 cm, centrální nastavení výšky sečení do 5 poloh, 45l sběrný koš se signalizací zaplnění, sklopné madlo, ideální na trávníky do 800 m2

 

Ve 2. kole soutěže každý z 5 výherců získá:

Benzinovou motorovou pilu (Fieldmann, FZP 5016B)
Motor 50 cm3/1,7 kW, lišta Oregon 405 mm, řetěz Oregon, japonský karburátor Walbro

Elektrický vyžínač (Fieldmann, FZS 2050E)
Elektromotor 1400 W, záběr sečení 42 cm, dělitelná hřídel, hmotnost 6 kg

Víceúčelový vysavač (Fieldmann, FDU 201432)
Motor 1400 W, mokré i suché vysávání, kovová nádoba 30 l

Gumicuky 8 ks (Fieldmann, FDAG 1001)
Délka 20 až 120 cm, tloušťka 8 mm

Autor:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Zpřístupnili kocourovi krmítko a divili se, že nestíhají dělat hrobečky

Ano, na jedenáctiměsíčního kocourka mainské mývalí kočky sice může majitelka nahlížet jako na miminko, ale šelmu v něm...

Pohlreich si ze soutěžního výkonu českých restaurací sedl na zadek

V aktuálním dílu Pohlreichova souboje restaurací se střetly podniky ze Strakonic a Olomouce. Obě restaurace vyznávají...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Mláďata klamou názvem. Víte kdo je kdo ve zvířecí říši?

Je jaro a fauna se pomalu probouzí k aktivitě, začínají námluvy napříč celou živočišnou říší. Jestli chcete...

Domácí chléb je zázrak, pokazit ho však mohou drobnosti. Podívejte se jaké

Domácí pečení chleba patří k „novým sportům“. Když se povede, lze to srovnat s uběhnutím stovky za sedm sekund. Jenže...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřel František Prosecký, velký bystřický sběratel s tatrováckým srdcem

Rodina a přátelé se jen těžko vyrovnávají se zprávou o úmrtí Františka Proseckého z Bystřice nad Pernštejnem. Známý...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Květinová sezona začíná: vrhněte se na růže i balkony, rozsazujte sněženky

Příroda se začíná pomalu probouzet a nás čeká osm měsíců, kdy se budeme těšit z krásy kvetoucích rostlin. Chcete-li,...

Zahrada s dřevěným biobazénem a muchovníky dvakrát zabodovala u odborníků

Zahrada u jihočeské městské novostavby vznikla v roce 2010. Jejím základem se tehdy staly zvlněné záhony dřevin a...

Až se leknu, jak rychle zaklapne. Krmení masožravek je adrenalinový zážitek

Premium Pomalu přibližuju švába k nemilosrdným čelistem. „V zimě je trochu línější, musíte ji trochu podráždit,“ dostanu...

Zahrada je jako medvěd po zimním spánku. Už se začíná pozvolna probouzet

Po zimě je čas k pomalému nastartování zahrady. Péči si zaslouží trávník, stromy, keře, živé ploty, jezírka,...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Být nahý před diváky není žádná kratochvíle, ale ani hrůza, říká Zounar

Herec Martin Zounar (55), který v Ordinaci hraje doktora Bobo Švarce, se opět svlékne. Poprvé se před kamerami objevil...