Pondělí 10. srpna 2020, svátek má Vavřinec
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 10. srpna 2020 Vavřinec

Zahrada respektující okolní krajinu jim víc energie dává, než potřebuje

Soutěž   0:07aktualizováno  0:07
Do novostavby vysněného domu se paní Jitka s rodinou nastěhovala před osmi lety. Tehdy svou pozornost všichni upínali hlavně k bydlení, zahradě a okolí domu se věnovali až později. Zato se vzácným respektem k okolní krajině.

Pozemek je svažitý a leží na samé hranici lesa. Díky tomu má rodina nádherný výhled do kraje a záda jim hlídá les. | foto: Archiv soutěže

Zahrada na okraji Prachatic, v lokalitě U Lipového dvora, přímo sousedí s lesy a loukami, proto se paní domu rozhodla zachovat na pozemku přírodní styl a nevysazovat druhy rostlin, které na toto místo přirozeně nepatří. 

Je si vědoma, že ne vždy se daří tento záměr zcela naplňovat. „Jde o případy, kdy mi přátelé, známí nebo návštěvy donesou jako dárek květinu, keřík či strom. V takovém případě mi pak vysazená rostlina hlavně připomíná dárce a vyvolává vzpomínku na něj, i když třeba zcela nerespektuje moje předsevzetí. Jde ale jen o výjimečné případy,“ vysvětluje až omluvně čtenářka, která svou nádhernou zahradu přihlásila do soutěže Nejkrásnější zahrada.  

Do budoucna by se měla zelenat i rovná střecha rodinného domu, takže bude dům s dřevěnou fasádou opticky splývat s okolím. Pohledový beton nechávají porůstat popínavkami už teď, zálivku zajišťuje dešťová voda. 

Svažitou zahradu paní Jitky lze rozdělit do několika částí. Severní hranici pozemku tvoří kamenná zídka porostlá netřesky a jinými suchomilnými rostlinami. Pod ní se rozkládá malý ovocný sad s vysázenými švestkami, jabloněmi či ořešákem, za nějaký čas by měl být pro rodinu zdrojem ovoce.

Na jihovýchodě pozemku rodina uměle vytvořila val, který při přívalových deštích zabraňuje vtékání vody z lesa do zahrady. Osázeli ho černými bezy, hlohy, maliníky, ostružiníky, střemchou či trnkami, tedy vesměs keři rostoucími v bezprostředním okolí. Vytvořili tak živý plot z planých keřů, který doplnili o rakytník řešetlákovitý či aronii. Pokosenou trávou pak val mulčují. 

V dolní čtvrtině sadu se pak nachází mokřad, který zásobuje vodou lesní studánka. A pod ním rostou dvě lípy. „Na jaře okraj mokřadu lemují kvetoucí blatouchy či kosatce, daří se tu i orobinci a ropuchám a užovkám. Letos jsem vlhkomilnou floru obohatila o vachtu třílistou a puškvorec,“ popisuje paní Jitka. 

Jak to vidí krajinářská architektka Jana Pyšková:

„Paní Jitka a její rodina dobře ví, v čem spočívá hodnota jejich domova. Krajina Prachaticka je překrásná a oni do ní svůj domov citlivě vložili: dům propojili zahradou s okolní krajinou. Přechod pomocí zdí s průhledy a průlezy je spíše symbolický, nejde o žádné masivní zdi a neprůhledné ploty, což je častou bolestí českých zahrad.“

Zahradu odděluje od lesa jen kamenná zídka, takže na něj příjemně a přirozeně...
Přímo v kamenné zídce je zabudované příjemné posezení s výhledem do kraje.

„Snad jen zídku s dřevěnou lavičkou pod stromem bych doporučila v klidnějším období roku přeskládat, aby byla stabilnější. Podle fotografie se zdá, že by časem mohla trošku povolovat. Místo na ni je ovšem vybráno skvěle. 

Sečení a nesečení porostů je také skvělé, pro všechny čtenáře snad jen symbolicky připomenu, že i louku je potřeba sekat aspoň jedenkrát do roka, jinak by převládly bujné trávy a přestala by kvést. 

Nadchnul mě val osázený keři: nejenže chrání zahradu před přívaly, ale také funguje jako houba, která do sebe nasákne životadárnou vodu, a pak ji zvolna uvolňuje. No a mokřad? To je paráda! Jen je potřeba hlídat orobinec, umí zaplevelit celou zahradu. 

Výborně vymyšlený program zahrady a větší ucelené partie jsou i moc chytrým řešením – vše se snáz udržuje. Jen fungující zahrada je krásná a přináší radost, i když vždy je co vylepšovat, dotvářet, doplňovat. Tak ať se to rodině paní Jitky i nadále daří.“

Pod sadem, v těsné blízkosti domu, je založený bylinkový záhon kombinovaný s kvetoucími trvalkami. „Jahody zahradní zlikvidovaly srnky, naše pravidelné  návštěvnice, takže sbíráme jen jahody lesní,“ konstatuje paní domu. 

Zahradní jahody u domu okousaly srnky, takže rodina sbírá jen jahody lesní, ale...
Bylinkový záhon kombinovaný s trvalkami dělá paní domu obrovskou radost.

V těsné blízkosti domu je založen bylinkový záhon kombinovaný s trvalkami.

Cestičky mezi záhony jsou tu jednoduše vysypány mulčovací směsí. Zahrádka je koncipována tak, že nevyžaduje zvláštní péči. „Přirozeným výběrem tu přežívají takové druhy, kterým poloha vyhovuje. Zcela jednoznačně nám dávají voňavé bylinkové porosty mnohem více energie než já jim,“ má jasno paní Jitka, která s přírodou rozhodně nebojuje, ale vychází jí vstříc. 

Soutěž: Nafoťte svou zahradu

Chcete se také pochlubit svou zahradou, soutěžit o praktické pomocníky a zajímá vás, co by vám poradil zahradní architekt? Přečtěte si veškeré informace k soutěži a pošlete snímky a příběh své zahrady do středy 12. srpna 2020 (do 12:00) přes soutěžní formulář.

Těsně pod domem rodina zatravněnou plochu seká podle potřeby, spodní polovinu nechávají jako přirozenou louku, tu téměř nesekají. Dolní svažitou část pozemku pak tvoří divoký porost, hromady kamenů a dříví, dokonce tam mají noru divocí králíci. Hranici pozemku se sousední parcelou tvoří habrový plot, příjezdovou cestu na severní straně domu lemuje divoká louka se slézy, vlčím bobem mnoholistým, jestřábníky, pampeliškami... 

Jako symboly místa rodina vnímá „ochránce“ dub a „matku“ lípu, právě po těch byla zdejší lokalita pojmenována. „ Nedávno jsem se na botanické vycházce s panem Jiřím Sádlem dozvěděla, že dub a lípa byly původně naše národní stromy. Takže zcela bezděky byla naše volba správná,“ píše čtenářka. 

Pohledový beton na domě by také měla přikrýt zeleň, která už se pomalu začíná...

Pohledový beton na domě by také měla přikrýt zeleň, která už se pomalu začíná šplhat nahoru. Za nějaký čas tak dům se zahradou krásně splyne.

Na kraji lesa byste na této zahradě ještě našli dřevěné bedny na bioodpad, ke kterým letos přibyl i kompostér. Tam paní Jitka zkusmo vysela semínka dýní hokkaido a už se zdá, že úspěšně porostou. „Naším cílem je, abychom se my, naši přátelé a případné návštěvy cítili v zahradě příjemně. A aby zahrada přinášela po celý rok radost a užitek odpovídající péči, kterou jí je naše rodina ochotna věnovat,“ uzavírá zodpovědná majitelka této přírodní zahrady.

Komerční sdělení
Výhry v soutěži Nejkrásnější zahrada 2020

Pro celkem deset výherců dvoukolové soutěže Nejkrásnější zahrada, kterou pořádá iDNES.cz se společností FAST ČR, je připraveno deset balíčků v celkové hodnotě sto tisíc korun. Každý z 10 výherců získá zahradní pomocníky značky Fieldmann.

V 1. kole soutěže každý z 5 výherců získá:

Elektrické nůžky na živý plot (Fieldmann, FZN 2305E)
Střih větví do průměru 16 mm, příkon 550 W, lišta 460 mm, bezpečnostní spínač

Vysokotlakou myčku (Fieldmann, FDW 202201)
Max. tlak 165 bar, průtok 450 l/h, velká pojezdová kolečka, navíjecí buben hadice

Elektrickou rotační sekačku (Fieldmann, FZR 2035E)
Motor 1600 W, záběr 38 cm, centrální nastavení výšky sečení do 5 poloh, 45l sběrný koš se signalizací zaplnění, sklopné madlo, ideální na trávníky do 800 m2

 

Ve 2. kole soutěže každý z 5 výherců získá:

Benzinovou motorovou pilu (Fieldmann, FZP 5016B)
Motor 50 cm3/1,7 kW, lišta Oregon 405 mm, řetěz Oregon, japonský karburátor Walbro

Elektrický vyžínač (Fieldmann, FZS 2050E)
Elektromotor 1400 W, záběr sečení 42 cm, dělitelná hřídel, hmotnost 6 kg

Víceúčelový vysavač (Fieldmann, FDU 201432)
Motor 1400 W, mokré i suché vysávání, kovová nádoba 30 l

Gumicuky 8 ks (Fieldmann, FDAG 1001)
Délka 20 až 120 cm, tloušťka 8 mm

Autor:
  • Nejčtenější

Američani žijí na polotovarech, neumí uvařit ani těstoviny, říká foodpioneerka

Premium Je to deset let, kdy se na blogu na iDNES.cz objevil zázrak jménem Anna Grosmanová. Středoškolačka se tehdy rozhodla...

Brit proměnil zahradu v prázdninový rezort. Jen podle návodů na internetu

Čtyřiatřicetiletý oční optik Guy Younga z Nuneatonu ve Warwickshiru během koronavirové krize nezahálel. Volného času...

Deset tipů, jak na komáry a vosy. Vsaďte na květiny a domácí repelenty

Letní měsíce znamenají výlety do přírody, dlouhé večerní vysedávání na zahradě, zkrátka více pobytu venku. Na druhou...

Řeka Ohře rozkvetla, díky vhodným podmínkám ji rozzářily ostrůvky lakušníku

Řeku Ohři zdobí v těchto dnech na řadě míst ostrůvky něžně kvetoucího lakušníku štítnatého. Této jindy nenápadné vodní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Borůvky jsou téměř všelék. Zlepšují paměť, chrání před viry i rakovinou

Černé jahody, jak se borůvkám také říká, jsou ovocem plným vitaminů a dalších tělu prospěšných látek. Pomáhají mimo...

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

  • Další z rubriky

OBRAZEM: Cesta ledového salátu. Z pole putuje přímo do obchodu

Hodí se do sendvičů i příloh. Sklízí se od konce června během celého léta. Podívejte se na obrazovou reportáž ze...

Rozkvetlá zahrada plná pokojíčků, kterou vybudovali s citem a vášní

Soutěž „Naše zahrada se nachází na kraji obce nedaleko městečka Mladá Vožice a její příběh je celkem jednoduchý. Koupili jsme...

Když se elévovi vymkne skalka z rukou, po padesáti letech se nestačí divit

Soutěž Zahrada u domu rodičů pana Vladimíra původně plnila čistě hospodářské účely, jak tomu dřív u chalup nejen v severních...

Zahrada respektující okolní krajinu jim víc energie dává, než potřebuje

Soutěž Do novostavby vysněného domu se paní Jitka s rodinou nastěhovala před osmi lety. Tehdy svou pozornost všichni upínali...

Krejčířovu vilu opět nikdo nechce. Už ani za dvacetinu pořizovací ceny

Ani další pokus o vydražení vily v Černošicích, která patřila odsouzenému Radovanu Krejčířovi, nebyl úspěšný. Do dražby...

Jaromír Jágr poprvé ukázal na sociálních sítích novou přítelkyni

Hokejista Jaromír Jágr (48) a modelka Dominika Branišová (26) už několik týdnů tvoří pár. Absolvovali spolu několik...

Zemřela manželka Jiřího Krampola, měla dlouhodobé zdravotní problémy

Ve věku 59 let zemřela Hana Krampolová, manželka herce Jiřího Krampola. Dlouhodobě se potýkala se zdravotními problémy.

Šéf Pirátů Ivan Bartoš je tatínkem. Miminku dali s manželkou neobvyklé jméno

Předsedovi Pirátů Ivanu Bartošovi (40) a jeho ženě Lydii (37) se v úterý večer narodil syn. Novopečený tatínek se s...

Škoda nebude žádnou montovnou, říká Babiš. Nový šéf musí na kobereček

Premium Premiér Andrej Babiš a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček chtějí vědět, jaká budoucnost čeká mladoboleslavskou...