Přírodní zahrada na kraji Prahy, kde se nezalévá, a přesto je tu zeleno

Soutěž aktualizováno 
Od sídliště v pražských Petrovicích plného lidí tu jste na dohled, přesto jako byste byli na konci světa. Což přírodní charakter zahrady, kde si volně běhá pár slepic a občas si sem rád zaletí i ledňáček, jen umocňuje. Právem pro ni paní Iva před pěti lety získala certifikát „Přírodní zahrada“.

Břehy jezírka jsou porostlé řadou bylin. Je tu levandule, máta, meduňka, v pozadí hlošina úzkolistá, které se také říká česká oliva díky plodům, které jsou jedlé. A také docela nedobré, ale v minulosti se z nich mlela mouka. A ptáčkům chutnají. | foto: Archiv soutěže

Vypadá obrovská, nicméně zahrada u rodinného domu v pražských Křeslicích, kterou paní Iva přihlásila do právě probíhající soutěže Nejkrásnější zahrada, má zhruba dva tisíce čtverečních metrů. Aby se stala certifikovanou přírodní zahradou, musela a musí splňovat velice přísné podmínky.

Projděte si certifikovanou přírodní zahradu v Praze

Nesmějí tu používat umělá minerální hnojiva, pesticidy, herbicidy ani chemické postřiky. Je také zapovězeno používat k úpravě půdy rašelinu.

Dále musí mít zahrada většinu z těchto prvků: živý plot z divokých keřů, louku, ponechané divoké porosty, nějaký ten divoký koutek i mimořádná stanoviště – ať vlhká nebo suchá, listnaté stromy, květiny a kvetoucí trvalky.

Podmínkou je také kompost, ubytovací místa pro zvířecí pomocníky, využívání  dešťové vody, užívání k přírodě šetrných materiálů a postupů, mulčování, pěstování zeleniny a bylinek, ovocná zahrada a bobulové keře, smíšené kultury, střídání plodin i zelené hnojení. Jednoduché to tedy není.

„Naše zahrada je téměř bezúdržbová. Kvetoucí louka se seká dvakrát za rok, jezírko dopouštíme z podzemní nádrže na dešťovou vodu. Ovocné stromy neořezáváme, příroda ví lépe než my, jak mají vypadat, aby byly krásné,“ popisuje paní Iva, která stejně pečlivě popsala každý snímek fotogalerie.

Pšenici mají slepice v automatickém nášlapném krmítku a pod stromy spoustu...
Večer se slepice samy uklidí do domečku Omlet. Vedle domečku křen a dva...
Dvířka tu slepicím na noc nezavírají.
Každý den slepice snesou dvě a někdy i tři vajíčka. Ta bílá jsou podkladky,...

Na přírodní zahradě v Křeslicích jsou bezúdržbové i slepice. Jsou naprosto samostatné.

Místo složitě udržovaného anglického trávníku mají v Křeslicích u rodinného domu kvetoucí louku, na níž poletuje spousta hmyzu a motýlů, a která se nikdy nezalévá. Odpadá tedy nejen zalévání, ale také hubení plevelů a sekání.

Také máte krásnou zahradu a chcete se s ní pochlubit?

Sepište příběh své zahrady, prozraďte, jak na ní hospodaříte a jak ji užíváte, nafoťte ji a vše (s kontakty a adresou na území ČR) vložte ZDE do soutěžního formuláře

Výhry v soutěži Nejkrásnější zahrada

Komerční sdělení

Pro celkem deset výherců dvoukolové soutěže Nejkrásnější zahrada, kterou pořádá iDNES.cz se společností FAST ČR, je připraveno deset balíčků v celkové hodnotě téměř sto tisíc korun. Každý z 10 výherců tak získá tři zahradní pomocníky značky Fieldmann.

Benzínová rotační sekačka s pojezdem Fieldmann FZR 4608-B
Elektrická strunová sekačka Fieldmann FZS 2505-E
Akumulátorové nůžky na keře Fieldmann FZN 5101-A

1. Benzinová rotační sekačka s pojezdem (Fieldmann, FZR 4608-B)

Sekačka s ocelovým šasi a OHV motorem (139 cm3, 2,2 kW) si při sekání travnatých ploch poradí jak se sběrem (50l sběrný koš), tak se zadním odhozem či mulčováním. Bez problémů zvládne opečovávat trávníky až do rozlohy 1000 m2, výšku sečení lze nastavit jedinou páčkou do pěti různých poloh v rozmezí 25 -75 mm, záběr nože je 46 cm. 

2. Elektrická strunová sekačka (Fieldmann, FZS 2505-E)

Výkonná strunová sekačka s elektromotorem o příkonu 550 W a teleskopickou rukojetí vám pomůže dosekat místa, která jsou pro sekačku s pojezdem hůře přístupná. Žací hlava je osazena dvěma strunami, díky nimž dosahuje záběru sečení 30 cm, struna se posunuje poklepáním strunové hlavy o zem, úhel žací hlavy je díky kloubu nastavitelný.

3. Akumulátorové nůžky na keře (Fieldmann, FZN 5101-A)

Tento ideální pomocník pro úpravu okrajů trávníku a tvarování okrasných dřevin je novinkou roku 2019. Sklon rukojeti nůžek je možné nastavit do několika poloh pro pohodlnou práci. Dvě lišty jsou vyměnitelné, širší a kratší lišta je určena k úpravě okrajů trávníků, delší lišta k úpravě okrasných dřevin. Na jedno nabití vydrží pracovat cca 30 minut.

Autor:
Témata: Armagedon

Nejčtenější

Největší modelové kolejiště Království železnic je online na iDNES.tv

Míjející se vlaky

Království železnic je největší české modelové kolejiště, které simuluje tuzemský provoz vlaků. Stávající plocha...

Chtěl bydlet v lese. Tak postavil dům na kraji města a kolem vysázel stromy

Jezírko má plochu zhruba 1 000 metrů čtverečních, lesní porost okolo vznikl...

Takový malý soukromý les si pro sebe a svou rodinu založil na okraji Pardubic pan Milan. Takzvaně na zelené louce,...

Spěch je pro přípravu steaků smrtící, míní šéfkuchař Volšička

Jan Volšička z Pohostince Monarch

Vede Pohostinec Monarch v Praze, který se pyšní zvláště vyzrálými hovězími steaky. Přesto neoznačuje svoji restauraci...

Tatarák s koňakem i indické kari. Uvařte si oblíbená jídla Karla Gotta

Takto si Karel Gott užíval v restauraci u italského kuchaře Emanuela Ridiho.

Karel Gott, který 14. července slaví životní jubileum, nepatří k vybíravým celebritám. Miluje tradiční česká jídla, ale...

Statek v malebném údolí s rozlehlou zahradou, které dopřávají volnost

Jezírko v zahradě založili rodiče před třiceti lety. (Statek v údolí na...

Téměř tři čtvrtě hektaru na jihovýchodním svahu a na něm zpustlá zahrada se starými třešněmi. To byla před třiceti lety...

Další z rubriky

Více než 90 let starou zahradu obnovili s úctou k předkům i krajině

Zahradu založenou v roce 1926 obnovoval jeden z členů rodiny po dobu dvaceti...

Zahrada z roku 1926 se rozkládá na velkorysé půlhektarové ploše a do roku 1998 se na ní podepsalo období, kdy byla tak...

Tam, kde bývalo smetiště, si dnes užívají stín stromů i vesnický klid

Do zahrady tu zakomponovali i použitý kámen z nějaké původní prastaré stavby....

Když před dvaceti lety koupila rodina paní Marie vesnický domek v obci na Tachovsku, patřil k ní i půlhektarový...

Čtyři různé zahrady s jezírky. S výhledem do kraje i na samotě u lesa

Čistě přírodní koupací jezírko je na kopci s nádherným výhledem do okolí....

Z příspěvků zaslaných do prvního kola soutěže Nejkrásnější zahrada jsme pro vás tentokrát vybrali čtyři naprosto různé...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz