Zanedbané podmáčené místo změnila v ráj. Začala s tím v pětašedesáti

Soutěž aktualizováno 
Paní Jarmila si zanedbanou zahradu v zahrádkářské osadě na okraji Karlových Varů pořídila ve svých 65 letech. Sice pořádně nevěděla, do čeho jde, práce se ovšem nebála. Po dvanácti letech jí z podmáčeného pozemku vyrostlo pod rukama místo, které jí dělá nesmírnou radost. I když je to pořád dřina.

Jezírko vzniklo v nejvlhčím koutě podmáčené zanedbané zahrady. (Úžasné místo u Karlových Varů) | foto: Archiv soutěže

„Šlo o velmi zanedbaný pozemek, v některých místech močálovitý a plný neošetřovaných ovocných stromů, jejichž kořeny byly v bahnité půdě prakticky uhnilé. Ty ještě doplňovaly zanedbané rybízové keře,“ popisuje čtenářka původní stav své zahrady, která má necelých 400 čtverečních metrů. 

Ráj v zahrádkářské kolonii

Tehdy se na tom neutěšeném místě rozhodla vybudovat okrasnou zahradu, čemuž prý nikdo ze sousedních zahrádek nevěřil. Dnes její zahradu nelze mezi ostatními příspěvky zaslanými do soutěže Nejkrásnější zahrada jen tak přehlédnout.

Úplně nejdřív si pozvala bagristu, dala vybagrovat řadu poničených stromů i s kořeny a v místě největšího zamokření jámu pro budoucí rybníček. Tehdy se vybragrovaná jáma během jediného dne zaplnila podzemní vodou.

„Pak už jsem měla jen dřinu, abych pozemek nějak vyčistila, zarovnala, vybagrované stromy i s kořeny spálila a zpočátku jen trochu zatravnila,“ vzpomíná na počátky budování svého království paní Jarmila.

Z původní výsadby si nechala asi sedm starých ovocných stromů, kterým ještě dala šanci. Zeleninové záhony žádné nezakládala, přidala jen pár dalších ovocných stromů a  převážně okrasné dřeviny, na něž se hlavně zaměřila.

Úplně na počátku pozvala paní Jarmila na pozemek bagr, aby vytahal kořeny...
Během 24 hodin se vybagrovaná jáma zaplnila vodou.  (Úžasné místo u Karlových...
V každém ročním období tu najdete nějakou nádheru. (Úžasné místo u Karlových...
Břeh potůčku lemují kameny, kapradí i keře a kvetoucí trvalky. (Úžasné místo u...

Jezírko vzniklo vybagrováním jámy na podmáčeném místě pozemku. Nechybí tu ani potůček.

Hodně ovšem studovala botanickou a zahradnickou literaturu, nakupovala a sázela sazenice, plánovala jejich budoucí vzrůst, zapojení a kombinace barev.

Astřičky ve vínové. (Úžasné místo u Karlových Varů)

Fotografování je dalším koníčkem paní Jarmily, takže má zachyceny proměny své zahrady během jednotlivých let i ročních období.

Jezírko vybagrované úplně na počátku v podmáčeném místě dnes nejen po dešti schraňuje drahocennou vodu. Opravdu jde jen o vybagrovanou jámu velikosti cca 5 x 3 metry, která nemá nijak zpevněné břehy, ani není vyložená folií. „Úplně na počátku byl na dně v hloubce cca 3/4 metru převážně písek, nyní již tam je úrodné bahno. Proto se tam tak dobře daří leknínům,“ vysvětluje čtenářka, která do něj kromě leknínů nasadila i ryby.

A všemu se tam prý dobře daří, i hnědým skokanům, kteří tam každoročně kladou vajíčka. V létě nechybí krásné vážky, objevila se i užovka. A na jaře přilétají divoké kačeny a někdy se nechají ochočit tak, že žerou z ruky.

Chcete se také zúčastnit soutěže Nejkrásnější zahrada?

Sepište příběh své zahrady, popište její podobu i účel, nafoťte ji a spolu s vašimi údaji (a adresou na území ČR) vložte do 14. 8. do soutěžního formuláře ZDE.

Hranice zahradu paní Jarmila osázela živým plotem z ptačího zobu a smrčků, původně patnácticentimetrové sazeničky dnes tvoří plot vysoký 180 cm. A jako útočiště před nepřízní počasí si dala na zahradě postavit dřevěnou chatku, kterou zastínila ji vinnou révou. Ta už dnes už i plodí. 

Hosty na břehu jezírka i krásně kvetou. (Úžasné místo u Karlových Varů)
I podzim je tu krásně barevný. (Úžasné místo u Karlových Varů)
Na jaře se o barvy v zahradě starají azalky a rododendrony.  (Úžasné místo u...
Na vrcholu léta vykvétají u jezírka astřičky. (Úžasné místo u Karlových Varů)

„O zahradu se starám sama, zpočátku to byla strašná dřina, ale díky vidině svého cíle jsem ji zvládla. Nyní dá zahrada stále hodně práce, kterou již někdy vzhledem k věku stěží zvládám, je to však moje největší láska a radost. Prostě koníček,“ vyznává se bývalá lékařka, která svou zahradu s láskou i sama fotí.

Výhry v soutěži Nejkrásnější zahrada

Komerční sdělení

Pro celkem deset výherců dvoukolové soutěže Nejkrásnější zahrada, kterou pořádá iDNES.cz se společností FAST ČR, je připraveno deset balíčků v celkové hodnotě téměř sto tisíc korun. Každý z 10 výherců tak získá tři zahradní pomocníky značky Fieldmann.

Benzínová rotační sekačka s pojezdem Fieldmann FZR 4608-B
Elektrická strunová sekačka Fieldmann FZS 2505-E
Akumulátorové nůžky na keře Fieldmann FZN 5101-A

1. Benzínová rotační sekačka s pojezdem (Fieldmann, FZR 4608-B)

Sekačka s ocelovým šasi a OHV motorem (139 cm3, 2,2 kW) si při sekání travnatých ploch poradí jak se sběrem (50l sběrný koš), tak se zadním odhozem či mulčováním. Bez problémů zvládne opečovávat trávníky až do rozlohy 1000 m2, výšku sečení lze nastavit jedinou páčkou do pěti různých poloh v rozmezí 25 -75 mm, záběr nože je 46 cm. 

2. Elektrická strunová sekačka (Fieldmann, FZS 2505-E)

Výkonná strunová sekačka s elektromotorem o příkonu 550 W a teleskopickou rukojetí vám pomůže dosekat místa, která jsou pro sekačku s pojezdem hůře přístupná. Žací hlava je osazena dvěma strunami, díky nimž dosahuje záběru sečení 30 cm, struna se posunuje poklepáním strunové hlavy o zem, úhel žací hlavy je díky kloubu nastavitelný.

3. Akumulátorové nůžky na keře (Fieldmann, FZN 5101-A)

Tento ideální pomocník pro úpravu okrajů trávníku a tvarování okrasných dřevin je novinkou roku 2019. Sklon rukojeti nůžek je možné nastavit do několika poloh pro pohodlnou práci. Dvě lišty jsou vyměnitelné, širší a kratší lišta je určena k úpravě okrajů trávníků, delší lišta k úpravě okrasných dřevin. Na jedno nabití vydrží pracovat cca 30 minut.

Autor:

Nejčtenější

Šlechtění psů se zvrtlo. Módní plemena jsou oblíbená kvůli deformitám

Roztomilý Coton de Tulear

Touha měnit podoby psů se zvrhla. Tvoříme psy co nejmenší, v neobvyklých barvách, s roztomilými výrazy. Proto nemůžou...

Bambus vám vyroste rychle. Jen dejte pozor, aby se nevymkl z rukou

Bambus patří do každé zahrady s japonskými prvky.

Tato elegantní okrasná tráva je jako stvořená pro netrpělivé zahradníky. Bambus během několika let dokáže prostoupit...

Místo přítelkyně mazlíček. Svobodní britští muži se zamilovali do koček

Stále většímu množství mladých mužů v Anglii vyhovuje soužití s kočkou....

V Anglii vzniká nový fenomén. Svobodní muži si zamilovali kočky. Díky nim se totiž necítí osaměle a nejsou tak nuceni...

Jsou soběstační v ovoci a zelenině a kvetoucí zahrada jim dělá radost

Opečovávaná okrasná část zahrady na podzim, plná barev.

Cesta z města. Alespoň na důchod. To je příběh zahrádky paní Věry, která se v důchodovém věku přesunula spolu s...

Zahrada ve městě jako dokonalý zelený obývák. Čistě pro relax a bylinky

Vyvýšenou část pozemku manželé od zatravněné části zahrady oddělili gabiony a...

S pokorou nazývají svůj zelený dvorek u rodinného domu jen odpočinkovou zónou. Z respektu k těm, co na svých zahradách...

Další z rubriky

VIDEO: Zadržte vodu na pozemku. Se speciálními vidlemi to jde snadno

Aerifikace pro lepší vsakování vody do země

V době nedostatku srážek se za každou kapku z nebe platí zlatem. Trávníkář Tomáš Šena předvedl, jak může pár minut...

Zahrada plná trvalek, kterým kvůli suchu dopřáli automatickou závlahu

Ani se nechce věřit , že se trvalkové záhony tak bujně rozrostly za pouhé čtyři...

Když před čtyřmi lety mladý pár dostavěl dům na okraji Prahy, byl nadšený, že může začít tvořit svou vysněnou zahradu....

Zahrada ve městě jako dokonalý zelený obývák. Čistě pro relax a bylinky

Vyvýšenou část pozemku manželé od zatravněné části zahrady oddělili gabiony a...

S pokorou nazývají svůj zelený dvorek u rodinného domu jen odpočinkovou zónou. Z respektu k těm, co na svých zahradách...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz