Zahradu založenou v roce 1926 obnovoval jeden z členů rodiny po dobu dvaceti...

Zahradu založenou v roce 1926 obnovoval jeden z členů rodiny po dobu dvaceti let. Rybníček si oblíbily divoké kachny, které sem v podvečer přilétají od Sázavy. | foto: Archiv soutěže

Více než 90 let starou zahradu obnovili s úctou k předkům i krajině

  • 12
Zahrada z roku 1926 se rozkládá na velkorysé půlhektarové ploše a do roku 1998 se na ní podepsalo období, kdy byla tak trochu ponechána svému osudu. A samozřejmě i zub času. Jak takové místo znovu vzkřísit k životu, aby dávalo radost i užitek a ponechalo si maximum původního ducha i krásy?

Pozemku zarostlému vysokou trávou, starými ovocnými stromy, nálety a keři lískových oříšků se podle paní Jane z Nespek na Benešovsku po dvaceti letech práce opět podařilo vrátit podobu okrasné zahrady. Nad fotografiemi, které  zaslala do soutěže Nejkrásnější zahrada, se téměř chce říci parku.  

Stará zahrada obnovená s úctou k předkům i krajině

Zahradu osadili její předkové před více než devadesáti lety především ovocnými stromy, keři rybízů, angreštů a lískových ořechů, které sloužily jako větrolam. Okolo domu pak byly záhony květin, celek doplňovala zeleninová zahrádka. 

Zhruba před dvaceti lety, kdy zahradu převzala do rukou další generace, stála před úkolem pozemek opět probudit k životu. A ideálně se popasovat s tím, jak zkombinovat staré porosty s novými, jak oživit zaniklé květinové záhony. Do péče o zahradu se prý z rodiny pustil jediný člověk, který v sobě ovšem každopádně měl a má lásku a vztah k přírodě, cit pro krásu, odhodlání i vytrvalost. 

Prvních pět let práce bylo zapotřebí především trpělivosti. Pečlivě se totiž zjišťovalo, které okrasné dřeviny, jehličnaté porosty i květiny budou na daném místě v dané půdě dobře růst a budou vhodné i do lesnaté krajiny u Sázavy. 

Ke starému domu patří "stará" zahrada. Jejího ducha se tu opravdu podařilo...
Růžové keře dělají paní Jane obrovskou radost.
Tato zahrada je opravdu pohlazením na duši a pastvou pro oko, což vzhledem ke...
Růžově kvetoucí anglické růže se na tuto zahradu opravdu hodí.

Ke starému domu patří "stará" zahrada založená v roce 1926. Jejího ducha se tu po dvaceti letech opravdu podařilo vzkřísit. Pečuje o ni jeden jediný člověk, zato s citem a láskou.

„Velkou výzvou bylo, jak efektivně využit rozsáhlý prostor a současně v něm udržet určitou útulnost. Ale zbytečně se neříká, že trpělivost růže přináší,“ píše paní Jane. Keřům růží, kterých je tu téměř šedesát, se dnes úspěšně daří.

Také máte krásnou zahradu a chcete se s ní pochlubit?

Sepište příběh své zahrady, prozraďte, jak na ní hospodaříte a jak ji užíváte, nafoťte ji a vše (s kontakty a adresou na území ČR) vložte ZDE do soutěžního formuláře.

Soutěžní příspěvky zaslané 3.7. do 12:00 mohou být vybrány do 1. kola soutěže, příspěvky zaslané nejpozději do středy 14. srpna 2019 pak do 2. kola soutěže. 

Paní Jane trochu tajuplně uvádí, že o veškerou údržbu zahrady se s citem a nadšením opravdu stará jeden jediný člověk. Ten také považoval za důležité zachovat v ní „babiččiny“ porosty, typické pro české venkovské zahrady. Proto tu nechybí astry, denivky, třapatky, floxy, konvalinky, kopretiny, orlíčky, pivoňky, petrklíče, rozrazil, rudbekie, pomněnky, kaliny, jasmíny, šeříky či zimostráz. 

Osázené ostrůvky jsou pečlivě odděleny od stejně pečlivě udržovaného trávníku.
Nejen modře kvetoucí rozrazil přitahuje hmyz.
Květy a barevnost trvalek se krásně doplňují.
Listnaté stromy a keře mají velice bohatou škálu odstínů, což krásně vynikne...

Od časného jara do pozdního podzimu tu stále něco kvete, hmyz tu má stále plný stůl.

Volné plochy se zase podařilo citlivě doplnit jehličnatými a listnatými stromy spolu s keři azalek a rhododendronů, ibišků, hortenzií či výše uvedených růží. Záhony lemují stálezelené keříky zkombinované s přírodními odpuzovači hmyzu jako jsou levandule, šalvěj či šanta kočičí. Právě zvolená skladba květin dnes na zahradu láká k pravidelným návštěvám různé druhy motýlů. 

Žijí tu ježci, ptáci tu našli klid pro svá hnízda, na rybníčku tráví jarní podvečery kachny, které sem přilétají od Sázavy. Nechybí ani zákoutí se záhony zeleniny, jako tomu bývalo dříve. „Za těžkou práci a laskavou péči poskytují odměnu v bio kvalitě,“ popisuje paní Jane. 

Výhry v soutěži Nejkrásnější zahrada

Komerční sdělení

Pro celkem deset výherců dvoukolové soutěže Nejkrásnější zahrada, kterou pořádá iDNES.cz se společností FAST ČR, je připraveno deset balíčků v celkové hodnotě téměř sto tisíc korun. Každý z 10 výherců tak získá tři zahradní pomocníky značky Fieldmann.

Benzínová rotační sekačka s pojezdem Fieldmann FZR 4608-B
Elektrická strunová sekačka Fieldmann FZS 2505-E
Akumulátorové nůžky na keře Fieldmann FZN 5101-A

1. Benzinová rotační sekačka s pojezdem (Fieldmann, FZR 4608-B)

Sekačka s ocelovým šasi a OHV motorem (139 cm3, 2,2 kW) si při sekání travnatých ploch poradí jak se sběrem (50l sběrný koš), tak se zadním odhozem či mulčováním. Bez problémů zvládne opečovávat trávníky až do rozlohy 1000 m2, výšku sečení lze nastavit jedinou páčkou do pěti různých poloh v rozmezí 25 -75 mm, záběr nože je 46 cm. 

2. Elektrická strunová sekačka (Fieldmann, FZS 2505-E)

Výkonná strunová sekačka s elektromotorem o příkonu 550 W a teleskopickou rukojetí vám pomůže dosekat místa, která jsou pro sekačku s pojezdem hůře přístupná. Žací hlava je osazena dvěma strunami, díky nimž dosahuje záběru sečení 30 cm, struna se posunuje poklepáním strunové hlavy o zem, úhel žací hlavy je díky kloubu nastavitelný.

3. Akumulátorové nůžky na keře (Fieldmann, FZN 5101-A)

Tento ideální pomocník pro úpravu okrajů trávníku a tvarování okrasných dřevin je novinkou roku 2019. Sklon rukojeti nůžek je možné nastavit do několika poloh pro pohodlnou práci. Dvě lišty jsou vyměnitelné, širší a kratší lišta je určena k úpravě okrajů trávníků, delší lišta k úpravě okrasných dřevin. Na jedno nabití vydrží pracovat cca 30 minut.