Zahrada plná trvalek, kterým kvůli suchu dopřáli automatickou závlahu

Soutěž aktualizováno 
Když před čtyřmi lety mladý pár dostavěl dům na okraji Prahy, byl nadšený, že může začít tvořit svou vysněnou zahradu. „Jelikož jsme oba s partnerem náruživí zahradníci, pustili jsme se do díla okamžitě, přestože byl leden,“ popisuje čtenářka Pavla.

Ani se nechce věřit , že se trvalkové záhony tak bujně rozrostly za pouhé čtyři roky. A to pro ně letos nově budovali automatické zavlažování, takže zahradu museli znovu rozkopat. | foto: Archiv soutěže

Tehdy vyhrabali starou trávu a lebedu, vysbírali kameny a začali budovat zahradu v místě úrodného pole, který jejich pozemek původně byl. Ve finále jsou díky tomu nadšeni, protože získali pro svou zahradu kvalitní černozem.

Fotogalerie

Rozhodli se, že část zahrady bude užitková a část okrasná, vše si nejprve pečlivě rozplánovali. A zahradu užitkovou a okrasnou opticky rozdělili živým plotem z tavolníku a mochny zlaté.

„Oba milujeme květiny, tak jsme si dali záležet na tom, aby byla zahrada po celou sezonu v plném květu. Od jara do podzimu nám proto na zahradě kvetou buď keře nebo květiny,“ popisuje paní Pavla, která zahradu přihlásila do soutěže Nejkrásnější zahrada (do níž se lze zapojit do 12 hodin 14. srpna).

Protože na této zahradě upřednostnili trvalky a dali jim volnost v růstu, po několika málo letech již tvoří souvislé, kompaktní plochy zajímavé buď listem, nebo květem. „Vedeme si fotodokumentaci a je zajímavé sledovat, jak je každý rok znát,“ píše Pavla. Nadšená, že z původně slaboučkých sazeniček jsou už dnes většinou silné rostliny, které poskytují azyl včelám a dalšímu hmyzu.

Chcete se také zúčastnit soutěže Nejkrásnější zahrada?

Sepište příběh své zahrady, popište její podobu i účel, nafoťte ji a spolu s vašimi údaji (a adresou na území ČR) vložte do 14. 8. do soutěžního formuláře ZDE.

Ačkoliv je zahrada teprve čtyři roky stará, už museli majitelé učinit zásadní změnu, aby se dál mohli radovat ze zdravých silných a kvetoucích rostlin. Kvůli stále teplejšímu a suššímu létům se rozhodli pořídit automatickou závlahu.

„V loňském roce jsme strávili zaléváním i několik hodin denně. Takže letos, když už byla zahrada pěkně založená a v plném růstu, jsme se pustili do budování. Na zahradě naštěstí máme hlubokou studnu s dostatkem vody, tak zbývalo ’jen’ dodělat zbytek,“ popisuje čtenářka Pavla.

Vybudovat automatickou závlahu znamenalo rozkopat celou zahradu, ale stojí to...
Vybudovat automatickou závlahu znamenalo rozkopat celou zahradu, ale stojí to...
Jakmile se trvalky rozrostou a vzájemně propojí, stojí ta nádhera za to.

Letos se majitelé, po čtyřech letech budování, pustili do automatické závlahy. A nelitují.

Není divu, že pro ni bylo těžké sledovat, jak se na zahradě kope a jezdí po ní  minibagr. Ale stálo to prý za to: „Rostliny teď zaléváme pravidelně v brzkých ranních hodinách, kdy nehrozí ani tepelný šok pro rostliny ani zbytečný výpar.“

Zahrada se jim za to rychle odměnila. „Jizvy po bagru rychle zarostly a rostliny jsou asi v nejlepší kondici, v jaké kdy byly,“ má radost čtenářka. To samé platí i pro užitkovou část zahrady. Hlavně děti si prý užívají sbírání jahod i malin, trhání rajčat i okurek, a už se těší na podzim, až se budou sklízet dýně.

Výhry v soutěži Nejkrásnější zahrada

Komerční sdělení

Pro celkem deset výherců dvoukolové soutěže Nejkrásnější zahrada, kterou pořádá iDNES.cz se společností FAST ČR, je připraveno deset balíčků v celkové hodnotě téměř sto tisíc korun. Každý z 10 výherců tak získá tři zahradní pomocníky značky Fieldmann.

Benzínová rotační sekačka s pojezdem Fieldmann FZR 4608-B
Elektrická strunová sekačka Fieldmann FZS 2505-E
Akumulátorové nůžky na keře Fieldmann FZN 5101-A

1. Benzinová rotační sekačka s pojezdem (Fieldmann, FZR 4608-B)

Sekačka s ocelovým šasi a OHV motorem (139 cm3, 2,2 kW) si při sekání travnatých ploch poradí jak se sběrem (50l sběrný koš), tak se zadním odhozem či mulčováním. Bez problémů zvládne opečovávat trávníky až do rozlohy 1000 m2, výšku sečení lze nastavit jedinou páčkou do pěti různých poloh v rozmezí 25 -75 mm, záběr nože je 46 cm. 

2. Elektrická strunová sekačka (Fieldmann, FZS 2505-E)

Výkonná strunová sekačka s elektromotorem o příkonu 550 W a teleskopickou rukojetí vám pomůže dosekat místa, která jsou pro sekačku s pojezdem hůře přístupná. Žací hlava je osazena dvěma strunami, díky nimž dosahuje záběru sečení 30 cm, struna se posunuje poklepáním strunové hlavy o zem, úhel žací hlavy je díky kloubu nastavitelný.

3. Akumulátorové nůžky na keře (Fieldmann, FZN 5101-A)

Tento ideální pomocník pro úpravu okrajů trávníku a tvarování okrasných dřevin je novinkou roku 2019. Sklon rukojeti nůžek je možné nastavit do několika poloh pro pohodlnou práci. Dvě lišty jsou vyměnitelné, širší a kratší lišta je určena k úpravě okrajů trávníků, delší lišta k úpravě okrasných dřevin. Na jedno nabití vydrží pracovat cca 30 minut.

Autor:

Nejčtenější

Jedovatá zmije. Pokud vás uštkne, nepanikařte a nezaškrcujte, radí znalec

Zmije obecná (Vipera berus)

Už je to tu zase. Lidé si stěžují, že se zmije přemnožily a jsou letos nebezpečnější než kdy dřív. Ale je to hloupost,...

Pivo si vaří v paneláku a královsky se baví. Domácích vařičů přibývá

Ochutnávka – asi nejzajímavější fáze domácího vaření.

Staletá tradice českého pivaření má nový fenomén. Stále víc lidí se baví samovýrobou a experimentováním s nekonečným...

OBRAZEM: Houby sbírají naši čtenáři i v Americe, v Česku je vozí kolečkem

Vaše houbařské úlovky nadále plní naše e-mailové schránky. Proto jsme se...

Vaše houbařské úlovky nadále plní naše e-mailové schránky. Proto jsme se rozhodli podělit se o novou várku vašich...

Česku hrozí první mrazíky. Připravte se a zachraňte úrodu ze zahrádky

O zeleninu na zahrádce musíte řádně pečovat.

Letos hrozí podle meteorologů přízemní mrazíky poněkud dříve. Některé druhy zeleniny však ještě nestačily pořádně...

Houbové dobroty k zakousnutí: zkuste pirohy, bramboráky, koláč i palačinky

Houbová smaženice v palačince

Párkrát zapršelo, je relativně teplo a houby konečně rostou. A pokud nemáte čas na procházku v lese nebo jste neměli...

Další z rubriky

Tam kde lišky dávají dobrou noc, zahrada přerostla přes plot k silnici

Jezírko dodává zahradě energii vody a jako vodní zdroj přitahuje spoustu...

Místo, které nebylo lehké vytvořit a všechny to stálo opravdu velké úsilí. Pro rodinu paní Renaty jeden z důvodů, proč...

Jsou soběstační v ovoci a zelenině a kvetoucí zahrada jim dělá radost

Opečovávaná okrasná část zahrady na podzim, plná barev.

Cesta z města. Alespoň na důchod. To je příběh zahrádky paní Věry, která se v důchodovém věku přesunula spolu s...

Česku hrozí první mrazíky. Připravte se a zachraňte úrodu ze zahrádky

O zeleninu na zahrádce musíte řádně pečovat.

Letos hrozí podle meteorologů přízemní mrazíky poněkud dříve. Některé druhy zeleniny však ještě nestačily pořádně...

Vyberte si popínavky, které vám díky opoře vytvoří kvetoucí vodopády

Popínavky mohou nejen zdobit, zastíní třeba i terasu a vytvoří na ní příjemné...

Pnou či ovíjejí se vzhůru a snadno promění nevzhlednou zeď či starý plot v zelenou záclonu nebo vodopád květů. Některé...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz